Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 127 to 137 of 137

Thread: Trump sau Biden?

  1. #127
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Da, la asta ma refer. Diversitatea cu orice pret.
    E devreme sa ma exprim dar totusi este la extrema opusa lui Trump si nu stiu ce criterii au fost in prioritate. De asemenea nu stiu daca aia 75 milioane care au votat Trump apreciaza.
    Guvern de secesiune?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #128
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Guvern de unitate nationala, cel putin asa este intentionat.
    Erau 75 mil care au votat Trump, dar multi dintre ei nu ar mai face-o astazi.

    https://edition.cnn.com/2021/01/16/p...sis/index.html

    A pierdut mult in popullaritate dupa atacul de la Capitol Hill. Are cea mai mica popullaritate in randul americanilor la sfarsit de mandat din istorie.

    Nu vad diversitatea ca pe un lucru rau. America este diversa iar asta trebuie sa se reflecte si in cele trei ramuri ale guvernului american.

    Nu ia nimeni secesiunea in serios, nici nu s-a discutat despre asta. Nici macar extremistii nu propun asa ceva.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  3. #129
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    America a fost intotdeauna diversa, chiar de la inceput. Niciodata nu am mai vazut asa intentie da "a scoate ochii", limita provocare. Nu stiu daca nu cumva Biden consolideaza baza electorala Trump fara sa vrea. Le da argumente republicanilor apoi nu stiu daca toti democratii adera
    Chestiile astea merg in Europa la tari latine exemplu Italia sau Franta. Nu cred ca poporul american puritan in mare majoritate este pregatit.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #130
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Erau 75 mil care au votat Trump, dar multi dintre ei nu ar mai face-o astazi.
    That's an understatement.
    Nici 40% n-ar mai vota din aia, parearea mea.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #131
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    America a fost intotdeauna diversa, chiar de la inceput. Niciodata nu am mai vazut asa intentie da "a scoate ochii", limita provocare. Nu stiu daca nu cumva Biden consolideaza baza electorala Trump fara sa vrea. Le da argumente republicanilor apoi nu stiu daca toti democratii adera
    Chestiile astea merg in Europa la tari latine exemplu Italia sau Franta. Nu cred ca poporul american puritan in mare majoritate este pregatit.
    Nu prea conteaza... Biden a primit 81 mil voturi, cu 9 mil mai mult decat Trump. In general, putini negr... persoane de culoare voteaza. Sunt mai multi democrati in SUA decat republicani. Daca minoritatile se simt reprezentate in guvern si cu schimbarile demografice in America, partidul republican pierde teren serios. Va fi din ce in ce mai greu pentru ei sa castige alegeri. Afro-americanii si latinii fac mai multi copii si in marea lor majoritate sunt democrati. In 4 ani numarul democratilor va creste din nou. Chiar si cu sistemul electoral, republicanii sunt pe cale de disparitie la conducerea guvernului.

    https://edition.cnn.com/election/202...n_national_map

    Cei drept, conservativii vor domina Curtea Suprema pentru cateva decenii. Trump a avut norocul sa numeasca 3 judecatori.

    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    That's an understatement.
    Nici 40% n-ar mai vota din aia, parearea mea.
    Sa nu exageram. De la 95% in randul republicanilor, a ajuns la 75%. Din aia 75 mil o fi pierdut 15 mil.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  6. #132
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Sunt mai multi democrati in SUA decat republicani.
    Atentie, prudenta aici. CNN nu reprezinta nicidecum un reper absolut chiar daca analizele pe care le publica sunt demne de respect.
    Este la fel ca in Franta sub ocupatia germana in anii '40. Se spunea ca sunt 50% colaboratori si 50% rezistenti. E bine nu prea. Au fost de fapt 5% contra 5%. Restul au fost observatori.
    Marea majoritate a poporului american observa ce se intampla si isi construieste opinia pe masura ce constata.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #133
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    https://www.foxnews.com/politics/tru...low-note-polls

    Pana si mass-media republicana confirma cifrele ingrozitoare inregistrate de catre Trump. Articolul asta este la o zi dupa cel de la CNN si da cifre chiar mai rele.

    66,7% dintre americanii cu drept de vot au votat la alegerile prezidentiale din noiembrie. Doua treimi. Noi in Europa nu prea vedem astfel de procentaje. O minoritate a americanilor sunt observatori. Majoritatea se implica si cel putin merg la vot. Campaniile prezidentiale sunt pline de voluntari, voturile sunt numarate de catre voluntari, etc. Americanii nu sunt pasivi ca noi la alegeri. Foarte multi se implica.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  8. #134
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Nu cred ca ai inteles exact postul meu. Ma refer la cei care voteaza deci la cei 66%. La aia imbin procentul. Tot aia vor vota in viitor si nu se stie cum si ce opinie vor avea in functie de ce se intampla.
    Revin la opinia mea initiala. Nu sunt sigur ca Biden actioneaza nimerit.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #135
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Democratii sunt mai inclusivi. Nu-i deranjeaza diversitatea, chiar vor diversitate.
    Conservativii, nu.

    Totusi, America a votat un presedinte de culoare, Obama. Nu o data, de doua ori. Nu vad ca alegatorii sa zica "cam multa diversitate, nu mai votez cu astia". Dupa cum spuneam mai sus, cu cat minoritatile se simt mai bine reprezentate in guvern, cu atat vor merge mai multi la vot. Biden a anuntat chiar si inainte de votare ca administratia lui va avea cea mai mare diversitate din istorie, ca vrea sa fie reprezentativa pentru poporul american. Americanii tot l-au votat. Iar acum dupa ce si-a anuntat cabinetul, tot sta bine in sondajele de opinie.

    Chiar nu e o problema pentru el d.p.d.v. politic pentru ca are multe minoritati in guvern.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  10. #136
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Totusi, America a votat un presedinte de culoare, Obama. Nu o data, de doua ori. Nu vad ca alegatorii sa zica "cam multa diversitate, nu mai votez cu astia". Dupa cum spuneam mai sus, cu cat minoritatile se simt mai bine reprezentate in guvern, cu atat vor merge mai multi la vot.
    Da. Dar ulterior au votat Trump si asta nu e de ignorat
    Apoi ce guvern a prezentat Obama? A fost asa "provocator"? Nu prea cred.


    PS. Sunt fan Obama si il consider extrem de inteligent.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  11. #137
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E drept ca Biden are un cabinet mult mai divers decat ce a fost pana acum.
    E o provocare insa cred ca nu va avea probleme daca vor performa bine.
    Iar la americani cabinetele sunt in foarte mare masura facute cu oameni cu studii solide si cu experienta anterioara.

    Si a avut grija sa puna caucazieni in pozitiile mai vizibile.
    Iar cabinetul se mai schimba, parca Obama a schimbat cativa chiar in primul an.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •