Results 1 to 6 of 6

Thread: Presiunea trebuie sã-ți placã, sã-ți producã adrenalinã...! G.Hagi

  1. #1
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0

    Presiunea trebuie sã-ți placã, sã-ți producã adrenalinã...! G.Hagi

    Singurul care a venit cu mesaje pozitive dupa aceste doua infrangeri umilitoare a fost G.Hagi asa ca am deschis un topic

    "Presiunea trebuie sã-ti placã, sã-ti producã adrenalinã, nu sã-ti fie fricã de ea!" G .Hagi

    Cred si eu ca G.Hagi rezistenta la stres inainte de calitati si ce poate un jucator asta este prima calitate care trebuie sa o aiba un jucator care doreste sa joace la nivel inalt.

    Din echipa nationala care au fost convocati care duc presiune pentru mine ar fi:

    Burca-Cicaldau-Maxim-Alibec-Puscas si atat, pentru mine daca as fi selectioner ar trebui sa caut alti 17 jucatori.

    Cine are cunostinta de jucatori romani care duc la stres sa-i prezinte nu conteaza ce Liga

    Daca doriti sa comentati
    Last edited by iulian_1976; 12th October 2020 at 16:08.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  2. #2
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    In principiu e corect, altfel unii accepta presiunea in mod pozitiv, luptand ca sa castige, in timp ce altii o accepta mioritic, pasiv. Totul e ok pana la munca.
    Depinde cum au fost educati de mici.
    Last edited by Utilizator; 12th October 2020 at 18:03.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #3
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Ce inseamna o linie de fundasi tematoare: are tendinta sa se duca spre poarta proprie, astfel anuland orice offside, priviti ce distanta intre fundasi si...
    mijlocasii unde sunt?

    Am vazut ca se spune ca jucatorii astia nu au talent etc
    Priviti Liga 1 si daca o sa vedeti la Academica Clinceni, Sepsi, CFR, Hermannstadt o asa de mare distanta intre fundasi si mijlocasi, vreau sa vad si eu o echipa in Liga1
    care lasa 20 de metri si mijlocasii nu mai vin, ca eu nu vad asa ceva, toti joaca la sa exagerez 10 metri daca ii prinde pe un contraatac...
    PozitieDef1.JPG
    Last edited by iulian_1976; 12th October 2020 at 19:55.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  4. #4
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ceea ce spui imi sugereaza mai degraba o problema la nivel de antrenor decat la nivel individual.

    Pentru ca apararile de la echipele enumerate de tine nu debordeaza de curaj sau valoare, insa au antrenori care stiu sa ii instruiasca si chiar urla la ei ca sa isi aduca aminte pe durata meciului.

    Stiu, e nasol ca alde Petrescu si Grozavu urla, insa modelul antrenorului care sta la costum cool pe margine nu merge la orice echipa.
    Zidane isi permite asta insa are cu cine, Simeone ar avea cu cine insa crapa urland pe margine ca sa tina echipa la parametrii maximi.

    Cam d'aia la noi Daum a esuat, d'aia nici Mirel nu va avea succes daca nu lasa costumul deoparte si nu incepe sa-si indrume echipa.
    Ma rog, admitand ca poate sa le si dea ceva indicatii tactice la antrenamente.
    Ca altfel si eu pot sa fiu selectioner, nu-mi trebuie categoria PRO ca sa pierd calificari sau cu 4-0.

    PS: in imaginea aia eu vad o faza de contraatac de 4 la 4, adica astia 8 jucatori au fugit cu faza ceea ce nu e neaparat rau. problema acolo a fost lungirea echipei prin aruncarea prea multor forte intr-un atac sinucigas. Nu Romania era echipa ce trebuia sa se arunce in atac si nu Norvegia era echipa care sa inscrie pe contraatac. Nu pleci in izmene intr-un atac la baioneta contra panzerelor.
    Last edited by Utilizator; 12th October 2020 at 20:37.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #5
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Despre Radoi nu pot sa spun nimic, sa vadem cum reactioneaza acasa cu Norvegia, Austria, nu imi place sa desfiintez jucatori, antrenori, nu avem toate variabilele cine a stat acolo langa echipa stie mai multe...

    Linia de fund era prea spre poarta noastra la primele doua goluri, cand atacul te duce in fata, tu nu poti sa te duci cu linia 20 de metri in spate, pasa norvegienilor a fost lunga undeva din centrul terenului, nu a driblat vreunul sa spui ca a venit cu mingea la picior.

    Cred ca este ceva ce noi nu stim...probabil Radoi le-a spus sa joace sus insa dupa cum vezi topicul rezistenta la presiune este numele topicului.

    Inca o faza cea de la golul 2 ce imi pare interesant desi la echipele mai de top, inchizatorul coboara in mijloc si acopera toata poarta cum face Islanda, toti il asteapta pe Cretu sa vina din urma si sa blocheze
    din lateral,apoi Bancu cum nu vede ca un jucator care il avea in stanga, trece prin spatele lui este un caz clasic acolo.

    Golul 1 mijlocasii nu se vad, golul 2 la fel si Cretu nu este box to box, se vede o echipa rupta in doua si..."tren" cum bine a vazut Utilizator@ asa se spune in jargon fotbalistic o echipa alungita.

    Ps:In cazul ca nu au un sef in defensiva ar fi explicabil la CFR Vinicius in coordoneaza pe Burca, cred ca incep sa am o explicatie
    Tosca si Cretu nu au cum sa fie sefi acolo, Bancu nici atat...

    FazaDefensBancu.JPG
    Last edited by iulian_1976; 12th October 2020 at 22:06.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  6. 13th October 2020, 01:00

  7. #6
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Tosca, Bancu si cu Cretu sunt buni la gonit mistretu'.
    Niciunul nu e de nationala, poate Tosca prin prisma experientei in afara tarii.
    Apararea a fost lovita de ghinion in meciurile astea pentru ca putea fi mai bine daca aveam pe teren pe oricare 2 dintre primele optiuni: Chichires, Gore sau Nedelcearu.

    Insa peste valoare individuala (scazuta) echipa asta nu se leaga si nu comunica intre compartimente, aici pierde nationala.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •