View Poll Results: Cine va castiga RG 2020?

Voters
3. You may not vote on this poll
  • Novak Djokovic

    2 66.67%
  • Rafael Nadal

    0 0%
  • Dominic Thiem

    1 33.33%
  • Daniil Medvedev

    0 0%
  • Stefanos Tsitsipas

    0 0%
  • Alexander Zverev

    0 0%
  • Matteo Berrettini

    0 0%
  • Gael Monfils

    0 0%
  • Denis Shapovalov

    0 0%
  • Roberto Bautista Agut

    0 0%
  • David Goffin

    0 0%
  • Diego Schwartzman

    0 0%
  • Andrey Rublev

    0 0%
  • Fabio Fognini

    0 0%
  • Stan Wawrinka

    0 0%
  • Pablo Carreno Busta

    0 0%
  • Grigor Dimitrov

    0 0%
  • Milos Raonic

    0 0%
  • Cristian Garin

    0 0%
  • Altul, numiti-l!

    0 0%
Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 190 to 199 of 199

Thread: ATP Grand Slam: Roland Garros 2020

  1. #190
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Ne-a spart pe toti Nadal, nu numai pe Djoko. A aratat ca poate sa depaseasca chiar si complexele mentale pe care le are fata de sarb. Asta e enorm. E ceea ce Federer nu a reusit in gradina lui de la Wimbi.
    Pur si simplu sunt masca la ce meci a putut sa faca Nadal. Cu siguranta ca Djoko o sa ii depaseasca pe toti la GC si n-are decat sa fie CMTP (cel mai tare din parcare), dar ce a facut Nadal azi e monumental. Si fac parte din aia care nu au crezut ca e in stare, tocmai pentru ca il avea pe Djoko in fata.
    Si imi mai place o chestie la Nadal si anume ca nu face atata caz de acest 20 GC. O tine pe a lui, cu Roland Garrosul

  2. #191
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,753
    Reputatie
    0
    Cand il vezi pe Nadal la RG parca RG-ul ar trebui sa conteze cat jumate de Grand Slam, maxim!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #192
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Cand il vezi pe Nadal la RG parca RG-ul ar trebui sa conteze cat jumate de Grand Slam, maxim!
    ok, daca asta te face fericit.

  4. #193
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Eu am crezut in sansele lui..
    Nu m-am asteptat sa joace tactic asa bine

  5. #194
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,753
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    ok, daca asta te face fericit.
    Fericit nu, mai putin suparat. Mai fair.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #195
    go spurs go milanezu's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    3,467
    Reputatie
    1
    cu cel mai penibil traseu din istorie, cu un nole penibil 2 seturi jumate, mowgli castiga cel mai penibil turneu de grand slam.
    bine ca s-a terminat.
    asta a fost ultima sansa ca nole sa ii depaseasca pe cei doi din frunte.
    stelist

    novak djokovic nr.1 in Atp

    san antonio NBA champs 2014!!

  7. #196
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,753
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by milanezu View Post
    asta a fost ultima sansa ca nole sa ii depaseasca pe cei doi din frunte.
    Eh, nu cred. Oricum cu Nadal se bate, greu sa mai ia Federer vreun GS.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #197
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Moya a reusit sa elimine complexul Djokovic din capul lui Nadal. De fapt cred ca de cand a preluat el complet fraiele Rafa nu a mai pierdut mental vreun joc cu sarbul. L-a batut de 3 ori pe zgura si a pierdut de 3 ori deoarece a nu a jucat destul de bine, din varii motive (la Wimbledon putea sa si castige, a fost la limita limitei). Cred ca Toni a fost principalul vinovat pentru acest blocaj, cu atitudinea lui de a-l impulsiona spunandu-i ca nu e la fel de bun ca altii. Asta a mers cat Rafa era tanar deoarece s-a antrenat si mai indarjit, dar a fost o prostie de la un moment dat. Moya a reusit sa il convinga ca nu are nevoie sa se antreneze atat de mult si sa joace atat de mult ca sa isi intre in forma. Au rezolvat punctual problemele, au facut in permanenta ajustari si rezultatul s-a vazut destul de rapid - in special ultimele 2 titluri la USO, plus alte titluri pe hard.

    Cred ca mingea grea de la RG i-a facut in final(a) mult mai multe probleme lui Novak, de asteptat de altfel deoarece el nu are atata forta. Au fost multe puncte in care a fost pur si simplu zdruncinat de forta loviturilor lui Nadal. Probabil ca daca se juca fara acoperis era si mai rau pentru el.
    Nu stiu de ce si eu am ramas cu impresia ca Djokovic a servit mai slab; de fapt are cifre usor mai bune pe ansamblu. E drept ca el a servit tot mai bine iar spaniolul tot mai slab, ceea ce probabil explica si evolutia scorului.

    Nu sunt de acord ca a fost cel mai bun meci al lui Rafa la RG in general sau intr-o finala, mi s-a parut mai bun in alte meciuri in trecut (cu Wawrinka, Thiem sau chiar Federer - posibil si Djokovic dar nu retin niciunul). A fost insa poate cel mai inteligent meci al lui pe zgura din toate timpurile, lucru datorat probabil conditiilor de joc si varstei/experientei. Nu poti sa zici ca a jucat acum mai bine decat intr-o zi insorita la RG cu niste mingi mai usoare cand FH este intr-adevar devastator. Iarasi, a facut un numar de erori nefortate normal pentru el intr-o finala; ce e drept in ultimii ani a gresit ceva mai mult, dar nu cred ca pe zgura. Posibil ca lipsa vantului sa fi contribuit si ea la precizie.

    Cat despre alergat, as zice ca Novak a fost mai degraba "responsabil" cu asta, pacat ca nu avem o statistica cu metrii parcursi de fiecare.

    As indrazni sa zic ca in acest moment Federer, Nadal si Djokovic nu mai au complexe unul fata de celalalt si meciurile dintre ei se vor juca mai degraba in plan tehnico-tactic decat mental. Cel putin sper asta, iar perdantul clar ar fi chiar Novak care detine totusi cel mai slab arsenal dintre cei 3.

    Cat despre cat si ce va mai castiga fiecare, cata vreme COVID isi face de cap va fi greu pentru oricare din ei sa adune prea multe titluri, iar timpul nu il va ierta pe niciunul. Sa vedem cat se mai poate calatori si juca in urmatorii 1-2 ani. Deja un titlu care foarte probabil mergea la unul din finalistii de ieri s-a pierdut, si nu cred ca va fi ultimul.

  9. #198
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Moya a reusit sa elimine complexul Djokovic din capul lui Nadal. De fapt cred ca de cand a preluat el complet fraiele Rafa nu a mai pierdut mental vreun joc cu sarbul. L-a batut de 3 ori pe zgura si a pierdut de 3 ori deoarece a nu a jucat destul de bine, din varii motive (la Wimbledon putea sa si castige, a fost la limita limitei). Cred ca Toni a fost principalul vinovat pentru acest blocaj, cu atitudinea lui de a-l impulsiona spunandu-i ca nu e la fel de bun ca altii. Asta a mers cat Rafa era tanar deoarece s-a antrenat si mai indarjit, dar a fost o prostie de la un moment dat. Moya a reusit sa il convinga ca nu are nevoie sa se antreneze atat de mult si sa joace atat de mult ca sa isi intre in forma. Au rezolvat punctual problemele, au facut in permanenta ajustari si rezultatul s-a vazut destul de rapid - in special ultimele 2 titluri la USO, plus alte titluri pe hard.
    Mie mi se pare ca are in continuare un complex cu Djoko pentru ca nu reuseste sa il mai bata pe nicio alta suprafata decat zgura. Pentru mine infrangerea de la Wimbledon a fost una mentala pentru ca de jucat a jucat excelent.

    Quote Originally Posted by Cristi View Post

    Nu sunt de acord ca a fost cel mai bun meci al lui Rafa la RG in general sau intr-o finala, mi s-a parut mai bun in alte meciuri in trecut (cu Wawrinka, Thiem sau chiar Federer - posibil si Djokovic dar nu retin niciunul).
    De accord. Favoritul meu e meciul cu Wawrinka. Ieri au fost prea multe greseli de ambele parti.

    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    As indrazni sa zic ca in acest moment Federer, Nadal si Djokovic nu mai au complexe unul fata de celalalt si meciurile dintre ei se vor juca mai degraba in plan tehnico-tactic decat mental. Cel putin sper asta, iar perdantul clar ar fi chiar Novak care detine totusi cel mai slab arsenal dintre cei 3.
    Federer poate ca a depasit complexul Nadal dar nu complexul Djoko.

  10. #199
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,753
    Reputatie
    0
    Nu stiu daca Djokovic e un complex pt Nadal si Federer. Pur si simplu e imbatabil pe hard cand joaca peste 90% din potential, si asta se-ntampla aproape tot timpul in fazele finale de turneu, adica cand joaca cu cei 2. Pe iarba da, se poate zice ca Federer are un complex la sarb dar si alege gresit in fazele critice ale meciurilor (tiebreak-uri) solutiile, anul trecut titlul si l-a fugit in fata la MP! Nu e bine sa fugi in fata cu Djokovic, mai bine stai la raliu ca pe iarba poti sa-i faci fata, ai o sansa-n plus. Ma rog.

    Salutam un Cristi analist.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •