Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 29

Thread: Campionatul Mondial 2021

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1

    Campionatul Mondial 2021

    Stockholm / SUEDIA
    22 - 28.03.2021
    website
    Pagina ISU
    Campionatele servesc drept eveniment de calificare pentru Jocurile Olimpice de Iarnă din 2022 de la Beijing.

    Ca principiu general, organizatorii au stabilit ca la acest eveniment, datorita pandemiei actuale Covid-19, trebuie să se acorde o atentie suplimentară sănătatii si sigurantei tuturor participantilor: sportivi, membri echipei, oficiali, voluntari, furnizori de servicii, radiodifuzori, mass-media. Nu sunt admisi spectatori.
    Astfel, organizatorii intentionează să găzduiască evenimentul "într-o bula", adica, participantii la eveniment (testati anterior) trebuie să se miste numai si numai în locatiile oficiale ale evenimentului:
    • Mijloacele de transport desemnate
    • Hotelul oficial
    • Patinoar

    Participanti: http://www.isuresults.com/events/fsevent00110293.htm
    Patinatorii sunt eligibili pentru eveniment dacă au împlinit 15 ani înainte de 1 iulie 2020 si au îndeplinit cerintele minime pentru punctajul elementelor tehnice

    Rezultate: aici

    Program la ora locala: (pentru Romania se adauga +1 ora)

    Miercuri, 24 Mar
    10:00 LADIES SP
    17:30 Deschiderea fesativa
    18:30 PAIRS SP

    Joi, 25 Mar
    11:30 MEN SP
    18:10 PAIRS FS

    Vineri, 26 Mar
    10:45 ICE DANCE RD
    18:00 LADIES FS

    Sambata, 27 Mar
    11:00 MEN FS
    17:00 ICE DANCE FD

    Duminica, 28 Mar
    14:30 Gala
    Last edited by Tracoromana; 24th March 2021 at 09:45.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Mostenitoarea coroanei suedeze, Printesa Victoria, si sotul ei, Printul consort Daniel, au iesit pozitivi la testul de Covid. Printesa urma sa deschida Campionatul Mondial. Poate sa faca acest lucru si in noile conditii, isi inregistreaza discursul si apoi il proiecteaza pe un ecran in arena. Asta ar fi ideea mea. Oricum, nu incepem cu dreptul.

  3. #3
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Cantecul oficial al campionatului:
    https://www.youtube.com/watch?v=GTZiZ-9qy84

    Programul - mai sus.

    Rezultate: aici

    Livestream:
    Canalul ISU : https://www.youtube.com/channel/UCVZ...HyScSYGFPMUtYA
    QQ stream: http://live.qq.com/10012776
    Fuji TV: http://mov3.co/en/fujitv/
    British Eurosport 1: http://freestreams-live1.com/eurospor1-uk/
    British Eurosport 2: http://freestreams-live1.com/eurospor2-uk/

    TV:
    - Programul pe tvr2: http://tvr2.tvr.ro/arta-pe-ghea-a-la...021_31400.html
    - Program Eurosport.ro: https://www.eurosport.ro/watch/schedule.shtml
    Sa vedem daca Eurosport ne pacaleste si de data aceasta. Apare in program mereu, dar nu si pe ecrane.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Hello lume! Mi se pare ca au trecut 100 de ani de cand nu am mai vazut patinaj! Azi nu am reusit si dupa cum stiti nu ma omor dupa fete. A fost vreun program memorabil azi?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Sa vedem daca Eurosport ne pacaleste si de data aceasta. Apare in program mereu, dar nu si pe ecrane.
    Ma instalasem si eu in fata televizorului sa-i urmaresc pe baieti, dar ce sa vezi, aflu de la Cornel Gheorghe ca Eurosport nu transmite ultimele doua grupe. Dupa ce le-a transmis pe cele precedente, exact pe ultimele nu ni le arata. De noaptea mintii. Patinajul revine la Eurosport peste doua ore cu finala de la perechi. Lol

  6. #6
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    E de noaptea mintii ca au asa acoperire de sporturi, de 3-4 ori mai mare decat Jiji Sport, dar au de 2 ori mai putine posturi, de nu de 3!


    Daca sunt asa kkti sa nu-si transmita nici 50% dintre angajamente ca le e lene sa mai faca 2 posturi TV, E3 si E4, n-avem despre ce vorbi, clar.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #7
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Intamplator am dat si eu pe mini-niponez, i-a facut pilaf pe toti.


    Si-a mai venit un niponez, mai putin mini si-a fost si mai bun ca el! Cicia super olimpic! Ce-i aici, lumea niponezilor?
    Last edited by Johnny D; 25th March 2021 at 21:04.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #8
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Vreo recomandare unde sunt incarcate programele sa le pot vedea in reluare?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Vreo recomandare unde sunt incarcate programele sa le pot vedea in reluare?
    Eu am gasit o serie intreaga de programe raspandite pe mai multe canale de YouTube. Le-am cautat folosind numele patinatorilor si competitia. Sper ca ISU sa le puna pe toate pe canalul sau si sa le faca accesibile si in Romania in zilele urmatoare.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Am reusit sa vad finala de la perechi la Eurosport. Ce rasturnare de situatie. Chiar nu m-am asteptat ca Boikova/Kozlovski sa piarda titlul. Si nici macar cu argintul n-au ramas. Dar Moskvina se poate declara multumita cu doua perechi pe podium. Acum poate sa-i faca sic-sic Ninei Mozer. Lol Tarasova/Morozov sunt incorigibili. Pentru Mishina/Galliamov piesa We Are the Champions a fost de bun augur. Nu pot spune ca m-a incantat coregrafia, dar au patinat impecabil. Duhamel a avut dreptate in privinta lui Sui/Han. Pot sa lipseasca din competitii un sezon intreg din cauza accidentarilor ca la intoarcere tot bine patineaza. Wenjing e o pisica cu noua vieti. La coregrafie am preferat programele asiaticilor si nord-americanilor, in special cele coregrafiate de canadieni. Canadienii sunt maestri ai coregrafiei de patinaj, trebuie sa le dam ce-ai al lor. Perechea japoneza a fost o surpriza foarte placuta.

  11. #11
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Ceremonia medaliilor la perechi
    Sa-l auzim pe Ceaikovski:
    https://www.youtube.com/watch?v=lJXXZxfp578&t=12s



    videoclipuri SP individual:
    https://www.youtube.com/user/Fernacor97/videos
    https://www.youtube.com/channel/UCEE...FPZhzF6LnVSNWA

    videoclipuri perechi FS, Grupa a 5-a:
    https://www.youtube.com/watch?v=ZJ1NW_5tP30
    Last edited by Tracoromana; 26th March 2021 at 19:32.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    E uluitoare priceperea cu care arbitrii de la dans manipuleaza sutimile de punct in asa fel incat sa obtina clasamentul pe care si-l doresc. E uluitoare pentru ca au marja de manevra foarte mica. Si totusi reusesc. Geniu matematic, nu altceva. Avea dreptate Ivan Bukin sa ne sfatuiasca as nu luam notele prea in serios.
    Eurosport a incheiat transmisiunea dupa penultima grupa, pe ultima n-a mai transmis-o, ne-a invitat sa continuam vizionarea pe EurosportPlayer.

  13. #13
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Eu ma bucur ca a castigat Mishina/Galiamov (pe ei am pariat), dar m-as fi bucurat si daca ar fi castigat Boikova/Kozloski. I-adevarat, Sui/Han sunt mai rafinati, mai artistici, mai contemporani (n-as fi crezut ca voi spune asa ceva despre o pereche chineza) si m-as fi bucurat daca ar fi repetat programul scurt de anul trecut care este in topul preferintelor mele. Dar nu poti sa vii, sa faci 3 greseli si sa castigi , chiar daca esti campion in exercitiu. Iar Mishina/Galiamov au facut 2 programe curate si cu mare nivel tehnic asa ca a fost sansa lor. Sper sa se maturizeze artistic sub indrumarea Tamarei.Moskvina. Pentru chinezi este un wake up call inainte de olimpiada, unde am sa le tin pumnii sa castige.
    Americanii ar fi fost ok daca ramneau pe locurile 6 si 7 si dupa FS, ca sa poata sa aiba 3 locuri la Worlds si la Jocurile Olimpice anul viitor. A fost una din rarele sanse si nu au reusit sa o foloseasca. Felicitări lui Moore-Towers / Marinaro pentru că au ajuns pe locul 6 după un SP dezamăgitor. Si Marinaro a pupat-o la final, ati vazut?
    Japonezii au fost draguti cu bucuria lor de a patina si este remarcabil ca au terminat in primii 10 la final, ba chiar pe 8, la SP. Am mai remarcat si echipa georgiana, mai ales la SP. Perdanta din anul asta este Franta, cu ecihpa ei de top retrasa cu scandal, cu alta pe ultimul loc si cu o 3-a necalificata in finala.

    Mishina/Galiamov FS: https://www.youtube.com/watch?v=83pGrC1VjVU&t
    Sui/Han FS: https://www.youtube.com/watch?v=Snp_Z-TizPw&t
    Boikova/Kozlovskii FS: https://www.youtube.com/watch?v=mVWddFm6pso


    Ps: Nu mi-a placut gestul Alexandrei Boikova de la sfarsit, in Kiss& cry.
    Last edited by Tracoromana; 26th March 2021 at 20:11.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. #14
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Eu am gasit o serie intreaga de programe raspandite pe mai multe canale de YouTube. Le-am cautat folosind numele patinatorilor si competitia. Sper ca ISU sa le puna pe toate pe canalul sau si sa le faca accesibile si in Romania in zilele urmatoare.
    Da, asa am facut si eu pana la urma.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  15. #15
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    La asta nu m-am asteptat. Am banuit ca probabil 2 locuri pe podium vor fi ale rusoaicelor, dar toate 3 ......Dar bravo, mai ales Lizei!
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  16. 27th March 2021, 00:35

  17. #16
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Ca sa termin cu perechile, nu stiu ce se va intampla la Olimpiada, dar in acest moment Sui/Han nu mai sunt favoritii la titlu. Titlul olimpic se castiga prin punctajul tehnic, iar la tehnic Mishina/Galliamov mi se par mai puternici. Sui/Han sunt mai bine impachetati coregrafic si ca prezentare, dar nu-i suficient. M/G au si reputatia necesara acum dupa victoria la de la CM.
    Sa vedem ce se va intampla cu Boikova/Kozlovskii pentru ca dupa un asemenea esec, patinatorul are tendinta sa dea vina pe antrenor si sa vrea sa plece la altcineva. Sper ca Moskvina va sti sa gestioneze situatia. Au fost niste semnale de alarma in sensul ca B/K au tot ratat saritura aruncata la ultimele competitii, dar sunt convinsa ca Moskvina a facut tot ce-a putut ca sa remedieze problema.

  18. #17
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Mi-ar fi parut rau sa nu castige Scherbakova. Ar fi fost nedrept. O victorie chinuita, dar o victorie totusi. Imparateasa se tine tare, a revenit pe podiumul mondial dupa sase ani de la castigarea titlului.
    Trusova face ce face si se agata de podium. Nu e prima oara cand o vad cu medalie in ciuda ratarilor cand credeam ca nu mai are nici o sansa.A avut curaj atacand 5 cvadruple, a mers pe principiul totul sau nimic.
    Biata Rika, am suferit pentru ea. In schimb, campioana inconsecventei Karen Chen a mers foarte bine.

  19. #18
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    E uluitoare priceperea cu care arbitrii de la dans manipuleaza sutimile de punct in asa fel incat sa obtina clasamentul pe care si-l doresc. E uluitoare pentru ca au marja de manevra foarte mica. Si totusi reusesc. Geniu matematic, nu altceva. Avea dreptate Ivan Bukin sa ne sfatuiasca as nu luam notele prea in serios.
    N-ar putea oare sa manipuleze in asa fel incat sa nu il mai auzim pe Ceaikovski ? Eu asa mi-as dori . M-as multumi chiar si cu Hubbell / Donahue pe primul loc, ceea ce nu mi s-a mai intamplat.
    Last edited by Tracoromana; 27th March 2021 at 11:38.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  20. #19
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    N-ar putea oare sa manipuleze in asa fel incat sa nu il mai auzim pe Ceaikovski ? Eu asa mi-as dori . M-as multumi chiar si cu Hubbell / Donahue pe primul loc, ceea ce nu mi s-a mai intamplat.
    Lol Nu cred ca sunt sanse. Daca nu vor face vreo boroboata, Sinitsina/Katsalapov vor fi noii campioni mondiali, e scris in stele. Imi aduc aminte de CM din 2014 cand Cappellini/Lanotte i-au intrecut pe Weaver/Poje in mod "miraculos" cu 0,01 puncte, cam asa ceva. In sfarsit, un cuplu european a intrecut un cuplu nord-american ca se saturase lumea de victoriile nord-americanilor.Chiar daca arbitrii "gresesc" la prima apasare pe butonul notelor, punctajele pot fi ajustate ulterior cand se revad elementele.

  21. #20
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Nathan Chen e un pericol public la programul liber. Nu e prima oara cand il vad revenind la LP dupa un SP mai putin reusit si obtinand punctaje monstruoase. Nu ma mira victoria lui.

    Pentru mine, surprizele placute au fost Shoma Uno - care parea ca o luase in jos rau de tot - si Keegan Messing din partea caruia ma obisnuisem sa vad ratari majore in momentele cheie. Pe proaspatul medaliat cu argint nu il prea cunosteam, asa ca nu stiam la ce ma pot astepta.

    Surpriza neplacuta este Boyang Jin. Nu l-am vazut, dar judecand dupa punctaj, bietul baiat s-a dezintegrat.

  22. #21
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Nathan Chen e un pericol public la programul liber. Nu e prima oara cand il vad revenind la LP dupa un SP mai putin reusit si obtinand punctaje monstruoase. Nu ma mira victoria lui.

    Pentru mine, surprizele placute au fost Shoma Uno - care parea ca o luase in jos rau de tot - si Keegan Messing din partea caruia ma obisnuisem sa vad ratari majore in momentele cheie. Pe proaspatul medaliat cu argint nu il prea cunosteam, asa ca nu stiam la ce ma pot astepta.

    Surpriza neplacuta este Boyang Jin. Nu l-am vazut, dar judecand dupa punctaj, bietul baiat s-a dezintegrat.
    L-am vazut pe Boyang asistat de Brian Orser si Tracy Wilson. E de data recenta, nu stiam. Si nu stiu daca a plecat la Toronto sau este antrenat online.El a mai refuzat o data sa stea la Toronto, de ce forteaza baiatul daca nu vrea? La Cup of China Boyang a luat 290p. La ceva intrecere interna a luat mai putin. Acuma a fost un dezastru.
    In general chinezii nu s-au prezentat stralucit avand in vedere ce avant isi luasera la sfarsit de 2018. Nu s-au orientat de loc . E singura federatie care a pierdut 1 loc la baieti pentru CM si pentru JO de anul viitor. Tocmai ei! Si nu inteleg de ce, din toata China aia mare n-au trimis 3 perechi la mondiale. S-ar fi ales cu 3 locuri . Asa, trebuie sa-si castige al 3-lea loc la Nebelhorn. Greseli peste greseli.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •