Results 1 to 15 of 15

Thread: Probleme la alergare

  1. #1
    incepator
    Join Date
    May 2020
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    Probleme la alergare

    Buna ziua

    Am 51 ani si vreau sa alerg.Joc tenis de masa de 5-6 ani destul de mult si intens si nu am avut nici o problema la picioare.Acum sala este inchisa si am inceput sa alerg si asi vrea sa alerg zilnic chiar daca reiau tenisul.Am alergat pe asfalt si ciment cam 10 min pe zi ,alergare usoara.Alergam 2 min stateam 1.Dupa o saptamana de alergare au aparut dureri usoare in glezne si foarte puternice in genunchi.Am intrerupt si cam dupa 3 saptamani nu mai am nimic,dar vreau sa alerg.Am citit pe net si am gasit pareri diferite.Unii spun ca trebuie sa calc pe calcai atii pe varf,unii incaltaminte cu talpa groasa altii subtire altii nu conteaza incaltamintea.Ba ca trebuie incaltari de cateva sute de lei ba e bun ce ai.Trebuie sa alerg cu pasi marunti si putin aplecat in fata?Multumesc

  2. #2
    incepator
    Join Date
    May 2020
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Uau cate sfaturi

  3. #3
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0


    Eu iti recomand mersul pisicii, pentru detalii trebuie contactat Ciripel aka Cipel, nume de cod Cip!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #4
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,371
    Reputatie
    1
    Alergatul pe ciment nu este recomandat de nimeni caci forteaza articulatiile,tendoanele si ligamentele.

    Mai ales in cazul tau la 51 de ani.

    Iti recomand inotul sau cel mult alergatul pe banda.Bicicleta iar e o varianta.

  5. #5
    incepator
    Join Date
    May 2020
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Multumesc foarte mult

  6. #6
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Dap, are dreptate Nr. Dieci.

    Eu alerg prin casa, pe parchet laminat in camera mare, ca e goala!

    O data pe luna, maxim de 2 ori! Si mai sterg si praful cu sosetele, cu ocazia asta!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #7
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Depinde eu alerg pe ciment minim 3-4 km pe zi, incaltari de preferat NewBalance, Oasics ceva cu talpa care amortizeaza.
    Pentru un incepator sa incerce sa nu calce hotarat pe talpa si sa nu alerge ca o ratusca ci cu varfurile macar drepte, orice alergator peste medie se duce cu varfurile spre interior cu timpul devine natural.

    Alergatul profi de gen se face 3/4 p din fata a incaltarii, se impinge pe final pe varf, astea sunt lucruri simpliste raman altele dinamica mainilor, genunchilor, gleznelor, una este sa bagi pante de 1 km si alta si fii pe drept, alerg de la varsta de 7-8 ani cand nu joc fotbal desigur...
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  8. #8
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,991
    Reputatie
    1
    nu aveti si voi aleile asfaltate acolo ? ... pa ciment mah

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  9. #9
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Asfalt, ciment tot dur este pentru picior, exista piste pentru atletism gratuite daca vrei sa nu simti duritatea asfaltului...
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  10. #10
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,991
    Reputatie
    1
    stai lin Iuliene ca urmeaza o list(uc)a brandurilor si a modelelor castigatoare

    niubalance si oaoas au fost aruncate la misto in discutie, zic eu

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  11. #11
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    ...zici tu...
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  12. #12
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,991
    Reputatie
    1
    traim si vedem


    pana la proba contrarie eu raman la parerea ca este 1promotor (scuzati exprimarea, ) de incaltaminte superioara

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  13. #13
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Face rau la geunchi si stai si pe scaun toata ziua, mai rau decat sa mergi sau sa alergi. Eu am ales intre nike si asics la alergare si am mers pe asics, sunt singurii cu care ma simt in regula la genunchi, modelele cu gel in talpa.

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    La această vârstă, trebuie să acordați atenție sănătății articulațiilor, genunchilor și nu uitați să sprijiniți inima dacă doriți să vă implicați pe deplin în alergare.

  15. #15
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Corect Simona. Aprob. Iti doresc insa sa vii pe forum si cu comentarii la adresa jocurilor sportive, nu la adresa userilor, noi suntem vai de capu nost, dar ne place sa vorbim de cei care fac performanta, asta se asteapta de la useri.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •