Page 1 of 30 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 612

Thread: Atletism - discutii generale

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1

    Atletism - discutii generale

    Talpoș și-a antamat locul în echipa de maraton a României

    Prin succesul repurtat în Maratonul de la Viena, Luminița Talpoș (35 de ani) a împușcat doi iepuri dintr-un foc. A prins ultimul loc în trioul României la JO și a stabilit cel mai bun rezultat al unei tricolore în 2008 (2h26:43).

    Performanța e chiar superioară celor semnate în acest an de mult mai titratele ei colege pentru Beijing, Lidia Șimon (2h27:17 – Osaka – ianuarie) și Pușa Tomescu (2h27:45 – Londra – aprilie), fondiste care-și rezervaseră culoarul de zbor pentru Asia încă de anul trecut. Craioveanca, pentru a doua oară consecutiv campioană în Viena, își va face check-inul spre China în dauna Adrianei Pîrtea și a Nuței Olaru, alergătoare de cursă lungă ce vizau și ele locul vacant în team-ul tricolor.

    S-a pregătit la șes și în zona montană

    „Merită să meargă la Olimpiadă, a scos un timp foarte bun și a arătat că alternanța antrenamentelor șes-munte a dat roade“, ne-a declarat o sursă din cadrul FRA. Decizia de includere a Luminiței Talpoș în lotul României urmează a fi ratificată mâine, în cadrul unei ședințe a forului de specialitate. În concursul masculin a participat și fostul rugbyst român Mihai Vioreanu (34 de ani), care a luat startul în scopuri caritabile. Ex-fundașul naționalei a reușit să termine cursa, deși nu mai este sportiv activ.


    Pentru mine n-a fost o surpriză că am câștigat. Am venit la Viena să mă impun și să-mi câștig locul pentru Olimpiadă
    Luminița Talpoș maratonistă

    Articol din PROSPORT

  2. #2
    :) innuendo's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Buzau
    Posts
    2,861
    Reputatie
    1
    aha

    la 100 m va lua oare Asafa Powell aurul ?
    My only opponent is myself !

    ex-tRipLe aXeL

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tRipLe aXeL View Post
    aha

    la 100 m va lua oare Asafa Powell aurul ?
    Greu de spus! Dupa ce a facut anul trecut la Osaka, la CM

    Poate face record mondial in semifinale si in finala vine pe patru

  4. #4
    sport legend andreidaniel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Salajan, Bucuresti
    Posts
    532
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tRipLe aXeL View Post
    aha

    la 100 m va lua oare Asafa Powell aurul ?
    e greu de prevazut cine o sa castife 100 de m,ca nu e ca la probele de semi-fond sau fond in care ai timp sa corectezi o eventuala greseala.La 100m ,daca ai luat intarziat startul s-a terminat totul...Pe hartie Asafa ar fi favoritul...

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Powell e accidentat, va lipsi doua luni

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Obstacole vii:

    Stadionul Viitorul are un trecut de 45 de ani. Pe el au păsit mai toți marii atleți români. Ore, zile, săptămâni sau chiar anotimpuri. Fiecare petic de pământ poartă amprenta pantofului de antrenament al unui fost sau actual campion.

    Localizat în curtea Complexului „Lia Manoliu“, la 120 de secunde de ieșirea din Hotelul Sport, terenul e învecinat cu stabilimentul unde locuiesc periodic atleții. Acest aspect constituie un avantaj imens. Uneori însă, dezavantajul îl reprezintă haosul produs în interior. Dacă intri pe poarta de pe Bd-ul Basarabiei, nu te întreabă nimeni încotro te duci. Oricine poate face mișcare în aer liber lângă profesioniști.

    Și eu, și ea, chiar și tu. Și astfel atleții se ciocnesc cu o doamnă care vrea să dea jos surplusul de greutate, cu un puștan obsedat de Asafa Powell sau cu un bătrânel care vrea să intre în Cartea Recordurilor. „Mai vin și cu cățel, și cu purcel“, explică unul dintre atleți.

    Pe portativul sintetic care a substituit de curând culoarele de zgură și de rumeguș trage de ea și Ionela Tîrlea, una dintre emblemele atletismului mileniului trei.

    Nostalgică după Stadionul Național

    „Pe mine nu mă deranjează asta. Pot să-mi fac bine pregătirea și aici, culoarele sunt doar prea strâmte. Marele meu of este că Stadionul Național s-a transformat în ruine și voi fi nevoită în curând să efectuez antrenamentele pe Dinamo. Soluția e să apelez la metrou“, spune vicecampioana de la Atena, care alternează ieșirile pe „Viitorul“ cu intrările în sala complexului ai cărui pereți sunt tatuați cu postere ce o înfățișează.

    Cum trecutul a fost marcat de Ionela prin medalii adjudecate și în urma acumulărilor de pe „Viitorul“, iar prezentul și-l desfășoară în aceeași locație, viitorul pare încă asigurat.

    3 medalii s-au cucerit la Atena: argint (M. Oprea - triplu, I. Tîrlea - 400 m g) și bronz (M. Cioncan, 800 m)

    16 atleți au baremul A pentru Beijing. Dacă COSR va fi de acord, vor fi deplasați și unii sportivi cu standard B

    LOCURI DE PREGĂTIRE - SPORTIVI CU ȘANSE LA MEDALII

    Lidia Șimon maraton Boulder (SUA)
    Pușa Tomescu maraton Boulder (SUA)
    Ionela Tîrlea 400 m g București
    Angela Moroșanu 400 m g Iași
    Nicoleta Grasu disc Snagov
    Cristina Casandra 3.000 m obst Debrecen (UNG)
    Marian Oprea triplu Siena (ITA)

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...le-vii-2595708

  7. #7
    sport legend andreidaniel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Salajan, Bucuresti
    Posts
    532
    Reputatie
    1
    Imi pare rau de pista aia de tartan ,din dreapta intrarii in complex pe la poarta Basarabia,pe care am alergat 1an jumate.Pe ea puteau sa se alerge toti oamenii din zona,precum si oameni veniti din alte zone ale Bucurestiului.Acum pe ea am vazut ca s-a inaltat o falnica hala(sau ceva de genu').
    Pe pista aia care a ''profesionistilor''(in partea stanga,tot dinspre Basarabia) am alergat doar 1,2 luni(asta iarna) si era un mosulet pe jumatate treaz(si asta nu din cauza oboselii )care cica ar fi pe post de paznic acolo .Si ca o concluzie,eu am tot respectul pentru atletii romani care reusesc sa obtina performante ''afara'' in conditiile astea.

    Acum am ramas cu I.O.Reul (sau parcul Titan).Bun si asta in lipsa de altceva...

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Articol Prosport:

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...-zalau-2598919

    DJS Sălaj organizează sâmbătă, la Zalău, în orașul lui Ghiță Gușet (foto), a doua ediție a concursului de aruncări, cu cei mai buni atleți din țară la start. Nu vor lipsi Nicoleta Grasu (disc), Mihaela Melinte (ciocan), Monica Stoian (suliță) Sergiu Ursu și Mihai Grasu (disc), Levente Bartha (suliță), Cosmin Sorescu și Adrian Popa (ciocan).

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Reportaj de la stirile la sportive ale TVR-ului, cu Ionela Tarlea:

    http://www.tvr.ro/articol.php?id=36457&c=137


    E foarte ambitioasa si daca va fi sanatoasa sa se poata antrena la capacitatea maxima, sigur va fi pe podium la Beijing!

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Usain Bolt s-a apropiat la 2 sutimi de recordul mondial la 100m intr-o reuniune ce-a avut loc la Kingston

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Usain Bolt s-a apropiat la 2 sutimi de recordul mondial la 100m intr-o reuniune ce-a avut loc la Kingston
    Articol din Prosport:
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...-100-m-2607976


    P.S. Sa vedem un nou record mondial anul acesta, la 100m?
    Până unde se poate coborî?

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Articol din Prosport:
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...-100-m-2607976


    P.S. Sa vedem un nou record mondial anul acesta, la 100m?
    Până unde se poate coborî?
    Pana unde vor permite tehnicile de dopaj din pacate

  13. #13
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Din pacate nu cred ca vom obtine medalii la atletism

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Din pacate nu cred ca vom obtine medalii la atletism
    Vom obtine cel putin o medalie!

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Vom obtine cel putin o medalie!
    Sanse minime, chiar inexistente. Poate Nicoleta Grasu, in rest nu vad cine. Trebuie sa vedem in ce forma e Marian Oprea

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Sanse minime, chiar inexistente. Poate Nicoleta Grasu, in rest nu vad cine. Trebuie sa vedem in ce forma e Marian Oprea
    Ionela Tarlea, Lidia Simon, Constantina Dita-Tomescu

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Ionela Tarlea, Lidia Simon, Constantina Dita-Tomescu
    Nici una nu mai in forma de acum cativa ani. Poate maratonistele sa aiba ceva sanse macar la primele 10, insa Tarlea nici in semifinla nu cred ca va intra

  18. #18
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Ionela Tarlea, Lidia Simon, Constantina Dita-Tomescu
    Tarlea nu are absolut nici o sansa, poate Dita-Tomescu

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    1.000 de euro pentru vedete:

    Cei mai buni șapte atleți români ai momentului, cu șanse la o medalie olimpică, în opinia forului condus de Sorin Matei, vor primi până după Olimpiada de la Beijing burse lunare cuprinse între 500 și 1.000 de euro din partea firmei Actavis.

    Banii se adaugă costurilor de pregătire suportate de FRA și COSR.

    Team-ul celor 7 și locul de pregătire al fiecărui sportiv

    Marian Oprea – Siena (Italia)

    Lidia Șimon – Boulder (SUA)

    Pușa Tomescu – Boulder (SUA)

    Cristina Casandra – Izvorani

    Angela Moroșanu – Iași

    Ionela Tîrlea – București

    Nicoleta Grasu - Snagov

    Articol din Prosport:

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...vedete-2639846

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Justin Gatlin vrea la Beijing

    Campionul olimpic al probei de 100 de metri, Justin Gatlin speră în continuare să poată alerga la jocurile Olimpice de la Beijing. Atletul american a fost suspendat pentru dopaj, după ce în 2006 a fost depistat pozitiv cu testosteron. Pentru că a mai avut probleme cu dopajul și pe prioada junioratului, Gatlin a primit o suspendare pe 8 ani, pedeapsă înjumătățită anul trecut.

    Avocatul care a apărat și cauza ciclistului Floyd Landis, Maurice Suh a anunțat că va invoca din nou circumstanțe atenuante, în vederea acuzațiilor de pe vremea junioratului, ceea ce ar duce la o nouă reducere a pedepsei. Gatlin își va susține cazul la finalul acestei luni.

    articol din prosport:

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...eijing-2647331

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    La stirile sportive de la tvr a fost prezentat un scurt reportaj despre Nicoleta Grasu (arucatoare a discului) si dorinta acesteia de a urca pe podiumul olimpic.
    Grasu este medaliata la campionatele europene si mondiale iar anul acesta are a treia performanta a sezonului (64,98) fapt care o indreptateste sa spera la o medalie si la olimpiada!
    Sa speram si noi ca va reusi acest lucru!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •