Results 1 to 8 of 8

Thread: Albul de mat in 2 mutari

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Albul de mat in 2 mutari

    ce inseamna:
    8-+-+-+-+(

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Salut Dogule. Toate cele bune?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #3
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Ma-ndoiesc!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Am efectuat un test Covid. Ce stii tu ?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #5
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Apropo de semnatura ta, sahul este cel mai rasist sport: albul mereu muta primul.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #6
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    In sahul jucat in familie, albul muta chiar de două ori in deschidere. Imi amintesc, asa am facut primii pasi inspre acest sport extraordinar Desigur, o extensie nefericita a regulilor jocului, doua mutari avans pt alb fac o diferenta importanta... care oricum nu cred ca intereseaza pe nimeni

    Toate bune cat se poate, mulțam. Nu luam pe forum problemele din realitatile paralele, dar nici invers

    On topic, bot-ul nostru a postat cateva notatii ale jocului de sah, aprecieri pe care jucatorii le fac dupa anumite mutari, pt a face mai usoara tranzitia intre ce s-a jucat si ce intelege spectatorul Se noteaza mutari bune, interesante, gafe, avantaje, egalitati, noutati teoretice etc. Nu e cazul sa aprofundam, e in mod evident un spam de zile mari, mesajul e incomplet si naiv. Genul de bagare in seama pe un subiect nepotrivit, de genul celebrei glume de santier 'muta-mi si mie calul' Adica, mno, Dorel, covidul si 5g-ul, ca sa fim in trend

    In caz ca se intreba cineva, da, se poate da mat in doua mutari, insa e o pozitie teoretica, in practica nu am intalnit asa ceva. Poate doar in cateva partide blitz, jucam cu niste adversari ff slabi.

  7. #7
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    O mică adaugire: albul poate da mat in 3 mutari, negrul doar in doua. Un paradox

  8. #8
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Nu chiar, legea contra-atacului, daca se lasa descoperit.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •