Page 83 of 89 FirstFirst ... 33738182838485 ... LastLast
Results 1,723 to 1,743 of 1856

Thread: Discutii despre coronavirus

  1. #1723
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,051
    Reputatie
    1
    da vaaai, ne da mistocareala afara din casa!!!


    la franta cate capete furajate au crapat?


    ia niste imagini ... sa ai pofta de viata saptamana asta: https://www.reuters.com/news/picture...s-idUSRTX8PG8G
    Last edited by Novac; 26th January 2021 at 12:32.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  2. #1724
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Incep sa-mi fac griji pentru dascalescu... mor englezoii pe capete. In Bucuresti s-au deschis restaurantele de ieri.
    Ditamai civilizatia de britanici si nu sunt in stare sa reduca numarul deceselor. Brexit-ul i-a lasat cu rafturile goale in magazine... pe burta goala scade si imunitatea. Am ajuns noi in estul Europei sa le plangem de mila englezoilor.
    Nu-mi fac griji pentru mai sus numitul insa exagerezi un pic in comparatia intre englezi si Bucuresti/Romania.

    E corect ca UK are probleme mult mai mari decat noi cu covidul, dar au un ritm de vaccinari excelent si daca o tin tot asa in august anul asta vor avea peste 70% din popu.latie vaccinata.
    https://www.digi24.ro/stiri/externe/...n-2040-1440030

    Ei au adoptat o strategie mai curajoasa, respectiv utilizeaza aproape toate dozele de vaccin disponibile iar pentru rapel conteaza pe dozele ce vor veni in transele urmatoare. Au multe centre de vaccinari, analizau posibilitatea de a se face vaccinari si de catre farmacisti.

    La noi in ritmul actual terminam de vaccinat masa critica abia la final de 2022. Asta si pentru ca se blocheaza doza de rapel de la programare astfel incat avem ceva peste 400.000 vaccinati desi am primit deja spre 800.000 vaccinuri. Si e o problema faptul ca ai cateva centre de vaccinare pe judet unde nu toti pot ajunge usor. E drept ca deocamdata suntem fruntasi in UE la ritmul de vaccinare, insa nu stiu daca situatia va ramane la fel prea multa vreme.

    Este discutabila deschiderea carciumilor si a salilor de spectacole din Bucuresti la 30% din capacitate.
    Pe de o parte nu prea asigura profitabilitate, pe de alta parte nu stiu daca asta nu va genera o noua crestere a cazurilor de covid. Sper sa ma insel.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #1725
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Nu-mi fac griji pentru mai sus numitul insa exagerezi un pic in comparatia intre englezi si Bucuresti/Romania.
    Nici eu nu-mi fac griji, eram ironic. Da-l dreq

    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    E corect ca UK are probleme mult mai mari decat noi cu covidul, dar au un ritm de vaccinari excelent si daca o tin tot asa in august anul asta vor avea peste 70% din popu.latie vaccinata.
    https://www.digi24.ro/stiri/externe/...n-2040-1440030
    UK a inceput sa vaccineze pe 6 decembrie, cu o luna inaintea UE. Am inceput si noi cu sute de vaccinuri pe zi, apoi mii si acum zeci de mii. Nu e ca si cum vom pastra media asta pana in 2024. Numarul de persoane vaccinate poate creste exponential.

    Mai e o problema, vaccinul Oxford are 70% eficienta. Pfizer si Moderna au 94-95%. UK se va axa mult pe Oxford fiind si productie proprie.

    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    La noi in ritmul actual terminam de vaccinat masa critica abia la final de 2022. Asta si pentru ca se blocheaza doza de rapel de la programare astfel incat avem ceva peste 400.000 vaccinati desi am primit deja spre 800.000 vaccinuri. Si e o problema faptul ca ai cateva centre de vaccinare pe judet unde nu toti pot ajunge usor. E drept ca deocamdata suntem fruntasi in UE la ritmul de vaccinare, insa nu stiu daca situatia va ramane la fel prea multa vreme.
    Pfizer, Moderna si Oxford probabil ca nu vor fi singurele vaccinuri eficiente. Vor mai veni si altele. Cantitatea de vaccinuri disponibile va creste si prin cresterea productiei Pfizer, Moderna si Oxford, dar si prin aparitia de alte vaccinuri.

    https://www.reuters.com/article/uk-h...-idUKKBN2931G7

    Uniunea Europeana, la o popullatie de 450 mil oameni a platit deja pentru 1.3 miliarde de doze de vaccin plus optiuni pentru inca 660 mil doze. 300 milioane de doze de la Pfizer si 160 milioane de la Moderna, care trebuiesc livrate in 2021. Numai astea doua sunt de ajuns sa imunizam (doua doze) jumatate din popullatia UE. Daca vorbim despre popullatia adulta, procentul este si mai mare.

    Nu suntem primii la vaccinuri in Uniunea Europeana, suntem pe locul 2 dupa Malta.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  4. #1726
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,051
    Reputatie
    1
    Boris le de alora din regat cate 500 de lire cand prezinta testul pozitiv (cica bani de supravietuire/ avarie) pana reuseste statul sa descalceasca prin ce fel de program sa-i dea lockdown benefisurile.

    Cred ca asta, ''clientul tau'', de doua zile, face non-stop bai de multime prin toate aglomerarile din tube in disperarea de a agatza un virus cat de mic

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  5. #1727
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    @Sevilla
    Faptul ca UKa inceput cu o luna mai devreme nu justifica avansul actual.
    UK are in acest moment un numar comparabil de vaccinati cat are toata UE (7 mn in UK si 10 mn in UE).
    https://ourworldindata.org/covid-vaccinations

    Din punctul meu de vedere UK a avut masuri oscilante contra covid care a rezultat in numar mare de cazuri si decese, insa are o campanie de vaccinare foarte buna.

    Problema in UE este ritmul scazut in furnizarea dozelor de vaccin si asta si din cauza ca au contractat cu intarziere, incepand abia de prin septembrie-octombrie anul trecut.
    Altfel de acord, rata zilnica de vaccinari va creste pe masura ce aprovizionarea va creste.
    Si dupa cum spuneam, strategia de gestionare a dozelor de rapel mi se pare mai buna in UK pentru ca fac stoc mai mic bazandu-se exact pe faptul ca aprovizionarea va creste in volum in 1-2 luni.
    Si americanii vor sa adopte strategia asta, mai sunt si altii.
    E un risc in abordarea asta dar iti permite sa cresti rata vaccinarilor inca de la inceput si reduci cheltuielile cu stocarea dozelor in asteptare.
    Iar riscul e controlabil daca il iei in calcul atunci cand calculezi corect stocul minim. Si rapelul poate fi facut la interval mai mare decat cel anuntat initial (pana la 42 de zile parca).

    Si UE are marea majoritate a dozelor tot de la Astra-Zeneca, mai are contracte si cu altii, vezi in graficul de pe pagina de mai jos cum sta treaba si la urmatorul link detalii de pe pagina comisiei UE.
    https://www.economist.com/europe/202...id-19-vaccines
    https://ec.europa.eu/info/live-work-...es-strategy_ro

    E drept ca UE are multe doze contractate de la BioNTech-Pfizer si Moderna care vin primele, insa astea nu sunt suficiente pentru toti.
    O sa vezi ca atunci cand va veni randul po****tiei de sub 65 de ani vom avea un mix de vaccinuri si il vei primi pe ala care va fi disponibil.
    Si apropo, A-Z e companie britanico-suedeza si nu exclusiv englezeasca.

    Nu spuneam ca suntem primii in UE la vaccinuri ci ca suntem fruntasi. Iar Malta are pop.ulatie comparabila cu judetul Dambovita.
    Last edited by Utilizator; 27th January 2021 at 15:27.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #1728
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    China a introdus testele anale pentru Covid-19. Medicii spun ca procedura este mai eficienta in detectarea virusului.

  7. #1729
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Faptul ca UKa inceput cu o luna mai devreme nu justifica avansul actual.
    UK are in acest moment un numar comparabil de vaccinati cat are toata UE (7 mn in UK si 10 mn in UE).
    https://ourworldindata.org/covid-vaccinations
    covid.png

    Dupa cum vezi, EU a inceput mai tarziu si a durat putin pana am prins din urma. Am preluat avansul, ce-i drept compar popullatie 66 mil vs 450 mil, dar diferenta va creste in continuare. Ar trebui sa ajungem sa vaccinam zilnic de 7 ori mai multi oameni decat UK ca sa fie proportionat pe picior de egalitate.

    Graficul se intersecteaza pe data de 10 ianuarie. De atunci pana pe 25 ianuarie, EU a vaccinat 6.68 mil, iar UK 4.65 mil. Pe intervalul 10-25 ianuarie, EU a vaccinat cu 43% mai mult decat UK. Este un progres, pana la 10 ianuarie intreaga EU vaccina mai putin decat UK de una singura.

    Pe grafic se observa o crestere mai accentuata in EU decat UK. In mod normal ar trebui sa prindem din urma in doua luni.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  8. #1730
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Ar trebui sa ajungem sa vaccinam zilnic de 7 ori mai multi oameni decat UK ca sa fie proportionat pe picior de egalitate.
    Asta e cheia si nu vad cum s-ar putea intampla asta, cu atat mai putin in conditiile in care sunt probleme mari in aprovizionarea cu vaccin de la Astra-Zeneca fix in urmatoarele 2 luni.
    Mai precis mai putin cu vreo 50 mn doze in primul trimestru ceea ce ar ajunge pentru prima runda de vaccinare a peste 10% din pop.ulatia UE.

    E interesant ca problemele de productie au aparut si la Pfizer si la Astra-Zeneca la fabricile din Belgia.
    O fi intamplare, or fi probleme cu expandarea capacitatilor de productie, o fi greu sa gaseasca personal?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #1731
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    https://www.bloomberg.com/news/artic...nd=coronavirus

    The deal announced Wednesday marks the first time a drugmaker will work to help make a rival's vaccine, according to Olivier Bogillot, who heads Sanofi's French operations.

    Pfizer a apelat la o alta companie farmaceutica, Sanofi, pentru a produce vaccinul Pfizer. E pentru prima oara cand se intampla asta. Solutii exista si nu inteleg de ce guvernele nu intervin pentru a obliga companiile sa apeleze la capacitatea de productie disponibila a altor companii care nu este utilizata momentan. Pfizer face asta din proprie initiativa.

    Americanii au invocat efortul de razboi pentru a obliga GM si alte companii sa produca ventilatoare. De ce nu invocam efortul de razboi pentru vaccin? Daca toate companiile farmaceutice ar incepe sa produca vaccinul Pfizer, Moderna si Oxford, productia ar creste foarte mult.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  10. #1732
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    e pertinent ce gandesti dar nu e asa de usor.
    1. UE nu poate declara efort de razboi si e aproape imposibil sa faci multe state membre sa agreeze asta. vezi cat de diferite au fost masurile contra covid, daca luau masuri unitare atunci poate ca am fi scapat de probleme mari.
    2. e greu de declarat efort de razboi si sa obligi companii sa-si interupa productiile proprii sau sa investeasca in linii noi de productie pentru produsul altora.
    3. Oricum ar fi iti trebuie acordul celor ce au vaccinul care sunt multinationale si nu intru totul sub jurisdictia UE.
    4. In cazul GM (si altii din SUA) a fost simplu pentru ca e companie americana si sunt convins ca i-a interesat sa faca un plus imediat din productia de ventilatoare.
    5. acordurile curente pentru aprovizionarea UE cu vaccin sunt suficiente pentru a vaccina intreaga pop.ulatie pana in septembrie asa cum e planul comisiei europene. Nimeni nu si-a pus problema in momentul acordului ca vor exista probleme asa de mari la inceput.


    Altfel ma tot intreb de ce nu s-a gasit un producator european de medicamente sa lucreze cu BionTech care e companie germana. Au batut palma cu Pfizer, asta-primavara Trump chiar vroia sa ii preia cu totul sa produca numai pentru americani. Numai in Germania sunt cativa producatori mari de medicamente.
    Asta cred ca arata suficienta companiilor europene si lipsa de viziune a liderilor de aici. Si spun asta cu tristete, din postura de pro-european convins.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #1733
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    covid.png

    Graficul se intersecteaza pe data de 10 ianuarie. De atunci pana pe 25 ianuarie, EU a vaccinat 6.68 mil, iar UK 4.65 mil. Pe intervalul 10-25 ianuarie, EU a vaccinat cu 43% mai mult decat UK.
    De pe 25 ianuarie pana pe 27 ianuarie, EU a vaccinat 1.13 mil oameni iar UK a vaccinat 0.59 mil oameni.
    Cel putin pe ultimele zile, EU a vaccinat aproape dublu. Eu am spus ca o sa creasca. Mai avem pana sa ajungem sa vaccinam de 7 ori mai multi decat UK, dar in ritmul asta reusim in doua luni de zile, dupa cum spuneam mai inainte.

    O sa urmaresc progresul si pe urmatoarele zile si o sa vin cu update-uri.

    https://ourworldindata.org/grapher/c...R&region=World
    Last edited by Sevilla86; 29th January 2021 at 14:45.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  12. #1734
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    https://edition.cnn.com/2021/01/29/h...lts/index.html

    Cu doar cateva minute in urma, Johnson & Johnson a anuntat rezultatele vaccinului sau impotriva Covid.
    Este 66% eficient per total, reduce cu 85% cazurile severe, dar este 100% eficient impotriva cazurilor grave ce ar necesita spitalizarea sau care ar cauza moartea.

    Pana la urma asta conteaza, in opinia mea. Daca duce mortalitatea la zero, nu mai conteaza ca 15 din 100 fac rosu in gat sau o febra usoara.

    Update: Johnson & Johnson spune ca imunitatea vaccinului este probabil sa creasca o data cu trecerea timpului. Vaccinul Johnson & Johnson se administreaza intr-o singura doza, nu in doua doze ca Oxford, Moderna sau Pfizer.

    Update 2: Johnson & Johnson este cea mai mare companie farmaceutica la nivel global atat ca si capitalizare de piata cat si ca cifra de afaceri. Gigantul acesta farmaceutic ar putea avea un impact urias asupra eforturilor de vaccinare.
    Last edited by Sevilla86; 29th January 2021 at 15:31.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  13. #1735
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,051
    Reputatie
    1
    preturile cu care au cumparat guvernele se stiu? ca vorbeau la BBC2 ca cel englezesc este sensibil mai ieftin ... Big Pharma sunt (mult)mai bogati dupa un an de pandemie si ASTA este doar inceputul

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  14. #1736
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Din cate stiu, Astra-Zeneca e ieftin, pe la vreo 3 euro, iar Moderna si Pfizer pe la 20-30 euro.
    Preturile variaza functie de negocieri, de ex se spunea ca UE a luat de la Pfizer cu pret mai mic decat SUA.

    Altfel iata ca si Novartis a incheiat acord de producere a vaccinului BionTech-Pfizer.
    Asta inseamna ca in curand nu va mai fi problema in aprovizionare in Europa.
    https://www.hotnews.ro/stiri-coronav...or-livrari.htm
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #1737
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    https://www.nytimes.com/2021/01/28/w...ts-prices.html

    Articol publicat ieri pe 28 ianuarie.

    AstraZeneca 2.19 dolari in Uniunea Europeana
    Pfizer - 19.50 dolari in SUA
    Pfizer - 17.70 dolari in Uniunea Europeana

    https://www.businessinsider.com/cost...ian-mp-2020-12

    Articol mai vechi de pe 19 decembrie, preturile pentru Uniunea Europeana.

    Oxford University and AstraZeneca: $2.18 (1.78 euro)
    Johnson & Johnson: $8.50
    Sanofi and Glaxo Smith Klein: $9.27 (7.56 euro)
    Pfizer and BioNTech: $14.71 (12 euro)
    CureVac: $12.26 (10 euro)
    Moderna: $18 euro

    Toate preturile sunt pentru o doza.

    Preturile nu sunt prohibitive pentru SUA sau Europa. Moderna ar costa 36 de dolari pentru doua doze.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  16. #1738
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,969
    Reputatie
    1
    Gripa sezoniera a disparut in Franta
    Bulletin_grippe_S50.pdf
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  17. #1739
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Gripa a murit de covid.
    Era de asteptat in contextul izolarii de durata.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #1740
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    https://edition.cnn.com/world/live-n...9d24a0467feb4c

    Pfizer va suplimenta cu 75 mil doze de vaccin livrarile catre EU in sfertul doi al anului.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  19. #1741
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,051
    Reputatie
    1
    englezii zic ca au asigurate (platite sau antamate ceea ce tot plata inseamna chiar daca tranzactia se efectueaza peste sapte luni) cam 5 jabs pentru fiecare locuitor al regatului; debate-ul de acum este unde dau surplusul si variantele sunt urmatoarele:

    - tari prietene gen Republica Irlanda, Malta, Portugalia, Canada etc
    - tari sarace din Africa si Asia
    - revanzare cu profit (pt sefa de trib - duamna regina)

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  20. #1742
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Si Uniunea a cumparat sa vaccineze de 3 ori sau de 6 ori toata popullatia, am citit un articol cu ceva vreme in urma si nu mai stiu cifra exacta, dar au fost comandate inainte sa se stie daca functioneaza sau nu. Platesti pentru 3 miliarde de doze de la 20 de compani diferite in sparanta ca macar 1 miliard sa fie bune. Nu stiu daca UK are 300 milioane de doze comandate anticipat, sau sunt 300 milioane viabile. Presupun ca sunt anticipate, deci nu toate vor functiona.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  21. #1743
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,051
    Reputatie
    1
    a zis careva din iluminata conducere a PDL-ului ca daca nu eram membrii UE aveam cota de 300 de vaccinuri pentru toata tara precum Moldova sau Ucraina


    Bineinteles ca este o susta si ca a <<bagat in ele>> dar apare pregnant tristul adevar ca ne-a cam trecut glontul pe la ureche acum un an de zile - cu nemernicii de Tariceanu si Dragnea la carma tarii fix acolo ne duceam

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •