Page 77 of 77 FirstFirst ... 2767757677
Results 1,597 to 1,602 of 1602

Thread: Discutii despre coronavirus

visurat Novac's Avatar
    Reputatie
    1

E GATA!!!

<<Toronto... si o mare parte din împrejurimile sale vor fi plasate în ''izolare'' începând de luni din cauza agravării epidemiei de COVID-19, a anuntat, vineri, premierul provinciei Ontario, transmite AFP.>>

de aici: https://www.digi24.ro/stiri/externe/...antina-1405184

Ah stai ca si Madridul parca este nitzel in lockdown )

... OPRITI bai TESTARILE alea ca se face delaparis depoveste detotdetot

https://www.youtube.com/watch?v=0wCLBmTCOxg

portocaliu
    Reputatie
    1
    Nu epidemia s-a agravat. Epidemia e aceeasi. Situatia la spital s-a agravat.
    Tot occidentul futevant dupa reduceri de impozit a ajuns in starea asta.... Sa le fie cu pofta. Asa le trebuie
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Reputatie
    0
    Hai ma ca esti culmea!
    De unde vrei sa existe in fiecare oras 5.000 de paturi cu ventilatoare pentru critici plus inca 20.000 pentru cei in stare grava? Plus 5.000 de medici de rezerva in fiecare oras?
    Daca se facea asa ceva cum ati fi urlat toti ca se cheltuie bani aiurea sa fie tinuti atatia medici cu salarii mari si care sa n-aiba pacienti decat la o posibila pandemie?
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

portocaliu
    Reputatie
    1
    Exagerezi, nu am zis asta.
    Depinde si de ce situatie vorbim. Eu personal vorbesc de situatia din Franta unde avem 5000 de locuri la reanimare in total lungi si late. Acum 15 ani aveam 7000 si personalul medical considera ca trebuie dublate pt a atinge obiectivul de a trata in conditii optimale orice bolnav grav indiferent de zona geografica in hexagon. Stiu asta sigur deoarece in familie am un medic care tocmai a intrat in paine acum 15 ani.
    Medicii spun asta, nu eu. Deci in loc de 14000 de locuri (adica exact cam cate sunt in Germania ) ajungem la 5000 toate, 15 ani mai tarziu.
    Si ca sa-l linistesc pe Sevilla pe VP, evident ca ma refer si le personalul medical care acompaniaza numarul de locuri in reanimare.

Apoi sa vedem cum stam in situatie "normala" adica in afara de pandemii imprevizibile. Franta are un regim de 70% locuri ocupate in reanimare. Cu alte cuvinte orice stare de urgenta ameninta saturarea sistemului medical de urgenta. Inadmisibil pt o tara dezvoltata cu pretentii de top 5 in lume.

Si nu in ultimul rand o chestie de bun simt. Pe masura ce trece timpul varsta medie a po****tiei e in crestere. Deci sistemul medical trebuie si el sa evolueze deoarece avem din ce in ce mai multe persoane care necesita ingrijire medicala. Eh bine in Franta totul e pe invers. Nu stiu cum e in Romania dar stiu cum e in Germania. Este exact cum am spus ca trebuie in mod normal.
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

visurat Novac's Avatar
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla
    https://www.oecd.org/coronavirus/en/...-beds-capacity

Am gasit si statisticile complete pentru toate cele 22 de tari OECD.
    Japonia are de 6 ori mai putine locuri la terapie intensiva decat Germania, raportat la popullatie. Stiam chestia asta inca din primavara. Desi au o popullatie relativ imbatranita, fiind pe locul 2 in lume ca medie de varsta, japonezii sunt foarte sanatosi. Au rate de obezitate si diabet foarte mici (4.3% din popullatie este obeza versus 36% in SUA sau 21% in Franta), probabil si boli cardiovasculare la o rata foarte mica, mananca multe legume si putin fast food. Ei au putine locuri in spitale pentru ca nu au avut niciodata nevoie de mai multe. Japonezii traiesc mult si bine. Pana si cea mai crunta pandemie din ultimii 100 de ani nu le face mari probleme, au sub 20 de decese pe zi. Sunt putin suparati ca nu au mai tinut jocurile olimpice anul asta, dar le trece.

La o popullatie de 126 mil, au de 5 ori mai putine decese decat noi. Deci, raportat la popullatie, de 30 de ori mai putine.
    Putine comorbiditati, disciplina si toata lumea poarta masti. Normal ca le merge bine
    .
    beton,

vreau doar sa adaug ca in Japonia oamenii sunt prieteni buni cu sapunul si, total opus celor sustinute de ''dasteptul forumului'' (stii tu, cand alerga p'aici cu steguletze colorate lipite pe spate pentru interzicerea fumatului), exista traditii si cutume vis-a-vis de obiceiul acesta tampit ceea ce, CLAR! nu se reflecta in numarul comorbiditatilor/ acolo toti barbatii fumeaza (majoritatea ''orasenilor'' carevasazica ... la fel ca si in NorthKorea)

vezi la History& Culture https://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_in_North_Korea
    Last edited by Novac; 22nd November 2020 at 07:39.

https://www.youtube.com/watch?v=0wCLBmTCOxg

portocaliu
    Reputatie
    1
    Iar te repezi sa postezi inainte de medicamente.
    Ce e beton? Link lui Sevilla sau ce a ai inteles tu din postul ala? Vezi ca am pus un link acolo.

* editat
    Last edited by delaparis; Yesterday at 01:33. Reason: ai citit, deci sper ca ai inteles