Page 3 of 89 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 43 to 63 of 1856

Thread: Discutii despre coronavirus

  1. #43
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Aici nu prea inteleg.
    In primul rand copiii nu sunt candidati la contaminare apoi perioada de incubatie e de 14 zile. Deci daca se doreste 0 risc atunci inchizi 20 de zile, nu 11
    e buna masura. Nu ai vrea sa dea virusul in copii sa vedem procentaje. Plus ca prin copii se poate raspandi si mai usor. Tu nu stii dar in scolile de stat din Romania conditiile de igiena sunt grave, de genul ca nu exista in toalete nici hartie igienica si nici sapun. Vorbesc de scoli centrale, nu din Militari.

  2. #44
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Italienii sunt idioti, nu respecta masurile de protectie. Sunt lucruri care necesita disciplina, cred ca in Romania (chiar daca masurile de igiena a po****tiei sunt scazute) lumea va fi mai speriata de bombe si raspandirea va fi mai redusa. Plus ca la fel ca emigrantii ilegali ar trebui ca nici coronavirusului sa nu ii placa la noi si sa se duca spre Vest.
    Italienii se cunosc perfect. Se stiu ca nu au structura serioasa indiferent de masuri pe care guvernul le poate decide. E valabil si pt Franta relativ. Diferenta e ca in Franta vorbim si gesticulam mai putin
    Aici e vorba de actiune serioasa la nivel de stat deci cine e strict serios se scoate.
    Franta, Italia, Spania si alte in afara de anglo-saxoni, nordici, germani, vor avea probleme
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #45
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    Italienii au mortalitate de aproape 40%.
    Acolo nu cred ca mai sunt doar batranii.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  4. #46
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Sunt aproape 10000 de contaminati si 450 de morti. Vezi ca ai gresit calculul. Cam 4% sa zicem ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #47
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Un articol bun pe tema procentelor de bolnavi si victime din Italia e aici: https://www.repubblica.it/cronaca/20...C12-P2-S3.4-T1'

    1% imbolnaviri cu varste sub 19 ani, apoi segmentare e cam brusca de la 19 la 50 si e de 22%.

    Un sfert dintre cei consulati au nevoie de internare.

    19% dintre toti cei imbolnaviti sunt in stare critica. Cam mult.

  6. #48
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,335
    Reputatie
    0
    Italia s-a trezit târziu, nu credeau nici ei că o să se răspândească așa repede virusul. Sper să țină cumva sub control situația acum că au închis granițele. La noi, sper să fie pedepsiți țăranii aia care au venit din Italia și au mințit la graniță și cei care nu au respectat izolarea la domiciliu.

  7. #49
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Se anunta masuri care chiar functioneaza la noi, cum ar fi sa puna bratari de monitorizare celor aflati in carantina. Mi se pare supertare asta.

  8. #50
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Sunt aproape 10000 de contaminati si 450 de morti. Vezi ca ai gresit calculul. Cam 4% sa zicem ...
    Pai tu pui contaminatii la vindecati? Aia sunt in progress si pot sa se vindece sau sa moara.
    Tu aduna cazurile vindecate cu mortii si acolo faci procentajul. Deci cele finalizate.
    Last edited by Doctor_Satan; 10th March 2020 at 16:33.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  9. #51
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Cifrele astea le faci sa spuna ce vrei cum vrei.
    Mai e o statistica prin care se vede ca dracu' nu e asa de rau. 85% din cazuri contaminate sunt benigne iar 99% din cazuri in total sunt vindecate.

    Apoi mortii nu mai sunt contaminati. Poate intra in categoria "vindecati de tot"
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #52
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Pai tu pui contaminatii la vindecati? Aia sunt in progress si pot sa se vindece sau sa moara.
    Tu aduna cazurile vindecate cu mortii si acolo faci procentajul. Deci cele finalizate.
    Procentajul de mortalitate e media dintre cei infectati si cei morti inmultit cu 100. ex: 10000/450x100=4,5%

    Cei vindecati sunt in afara calculului, se presupune ca intra in masa de infectati pana la informatii contrare.

  11. #53
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Pai tu pui contaminatii la vindecati? Aia sunt in progress si pot sa se vindece sau sa moara.
    Tu aduna cazurile vindecate cu mortii si acolo faci procentajul. Deci cele finalizate.
    E prea devreme, doar in China poti sa faci asa, unde sunt 60000 de vindecati, si unde mortalitatea e de cam 5%. E de asteptat insa ca in Europa sa fie mai mare, cum po****tia e ceva mai batrana.
    Pe de alta parte, zvonurile spun ca in Coreea de Nord ar fi peste o suta de soldati! morti de Coronavirus.

    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Se anunta masuri care chiar functioneaza la noi, cum ar fi sa puna bratari de monitorizare celor aflati in carantina. Mi se pare supertare asta.
    Fabrica de bratari GPS sa tot ai.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  12. #54
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Fabrica de bratari GPS sa tot ai.
    Pentru romani e o masura excelenta. Romanul nu rezista o fara megaimage sau fara o vizita saptamanala la mall. Asa va fi clar. Nu exista responsabilitate, in afara sa se cumpere de mancare sa fie acolo. Tot ies apoi, nu au stare in casa cu familia, trebuie sa mergi cu masina, sa cumperi ceva de la mall, sa mergi la Mega, altfel viata nu e viata.

  13. #55
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Dupa ce am vazut speechurile de azi m-am dus sa cumpar hartie igienica.

  14. #56
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Romania pare sa aiba situatia bine sub control. Primul caz a aparut tot cam atunci cu primele cazuri din Olanda, Norvegia, Elvetia, Austria, Danemarca, Grecia... Uita-te unde stau tarile astea la numarul de cazuri si unde e Romania.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  15. #57
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Da, masurile la noi sunt bune si s-au luat din timp, s-au miscat bine cei din mediul politic si decizional. Si mie mi se pare ca stam bine, sa vedem cum evolueaza. Totul tine si de oameni insa, cel mai important e cati dintre cei 40.000 veniti din Italia in ultimul timp au fost infectati si cati vor infecta in comunitate. Daca nu era variabila asta, cred ca stateam mult mai bine.

    Romania are noroc ca nu este o tara atat de turistica si ca lumea nu iese atat de mult precum in tarile amintite de tine.

  16. #58
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Dupa ce am vazut speechurile de azi m-am dus sa cumpar hartie igienica.
    Ti-ai facut provizii?

  17. #59
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Eu as vrea sa vina mai repede corona virusul, m-am saturat de niste batranoci imputiti de tirani ce sunt, si-i vreau plecati cat mai repede. Cu cat mai repede, cu atat mai bine. Nu urasc nimic mai mult in lumea asta decat tiranii, terorismul nefiind altceva decat tiranie in stare pura, si lumea fara asa ceva ar fi cu totul si CU TOTUL alta.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #60
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,335
    Reputatie
    0
    Ia uite ce fac idioții, vin buluc în România și blochează vămile că nu vor carantină. Amendă de 20000 la fiecare care refuză carantina merită specimenele astea.

  19. #61
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Fiecare cu opinia lui, vorba aia.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #62
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Ia uite ce fac idioții, vin buluc în România și blochează vămile că nu vor carantină. Amendă de 20000 la fiecare care refuză carantina merită specimenele astea.
    tulaaaai, deschide granita ca vin si io.

  21. #63
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Da, masurile la noi sunt bune si s-au luat din timp, s-au miscat bine cei din mediul politic si decizional. Si mie mi se pare ca stam bine, sa vedem cum evolueaza. Totul tine si de oameni insa, cel mai important e cati dintre cei 40.000 veniti din Italia in ultimul timp au fost infectati si cati vor infecta in comunitate. Daca nu era variabila asta, cred ca stateam mult mai bine.

    Romania are noroc ca nu este o tara atat de turistica si ca lumea nu iese atat de mult precum in tarile amintite de tine.
    Problema este ca foarte multi din cei veniti nu stau in carantina si au mintit in privinta zonei de provenienta. Sunt mii care umbla linistiti prin orase si sate, sa fie siguri ca imbolnavesc si pe altii.
    Eu zic ca la noi doar incepe mai greu, pentru ca n-au venit de mult timp confratii cu cadouri.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •