Page 2 of 89 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 22 to 42 of 1856

Thread: Discutii despre coronavirus

  1. #22
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Cazuri extreme. Oameni in varsta avansata si/sau bolnavi deja. A fost un caz in Franta unde un barbat in varsta de 92 de ani a murit la spital de criza diabet. Ulterior s-a descoperit ca era contaminat si de COVID dar nu de asta a murit. A intrat in statistica ... e ridicol.
    Alte exemple in Franta, peste 3000 de morti in accident rutier in 2019. Ce facem? Interzicem circulatia rutiera?
    Repet, azi 19 morti consecinta indirecta COVID.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #23
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Poate s-a umflat un pic, dar mortalitatea e totusi la peste 6% si infectarea ar fi fost mult mai mare daca nu se luau acele masuri in Wuhan.
    Eu zic sa mai ai rabdare, ca virusul e foarte contagios si focarele in afara Chinei abia incep.
    Daca se pastreaza rata mortalitatii chiar si umflata cum e, gandeste-te cati vor fi murit cand depaseste 10 milioane de infectati.
    In Shanghai abia vineri a aparut primul caz. La ce aglomeratie este acolo, va fi un focar mai mare decat Wuhan.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  3. #24
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,504
    Reputatie
    0
    Pai si focarele de raceala sunt practic inepuizabile, toti am prins iarna asta...
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #25
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    lasa brajeala, intreba vadim daca lucri la bucale si cat primesti la anestezie

  5. #26
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Poate s-a umflat un pic, dar mortalitatea e totusi la peste 6% si infectarea ar fi fost mult mai mare daca nu se luau acele masuri in Wuhan.
    Eu zic sa mai ai rabdare, ca virusul e foarte contagios si focarele in afara Chinei abia incep.
    Daca se pastreaza rata mortalitatii chiar si umflata cum e, gandeste-te cati vor fi murit cand depaseste 10 milioane de infectati.
    In Shanghai abia vineri a aparut primul caz. La ce aglomeratie este acolo, va fi un focar mai mare decat Wuhan.
    Chinezii au rezolvat-o. I-au dat peima oara afara din tara pe jurnalistii ‘independeti’ ca sa termine cu circul. Si acum au 40 de cazuri pe zi.

    Sunt doua variante ca sa justifice masurile astea:
    1. gripa e grava
    2. Alte interese care pana acum scapa. Nu imi dau seama inca cine are de castigat de pe urma acestei situatii.

    mortalitatea e mare in randil po****tiei imbatranite si cu alte boli cum spune si Delaparis. Dar in China au facut bine un pacient in varsta de 100 de ani.

  6. #27
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    pacientul de 100 de primaveri, probabil, mai sanatos ca unul de 30-35.
    las' ca ne sosesc diasporezii macaronari sa ne puna tara la cale, vor o tara ca afara.

  7. #28
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu ii vor lasa sa intre, deja zborurile sunt blocate, iar la granita se vor crea curand filtre. Cred ca multi vor fi descurajati sa vina. La urma urmei e ok da petrece Pastele in Italia, mai ales daca ai facut optiunea asta pentru a munci sau trai in conditio mai bune.

    oricum nici italienii nu respecta masurile, fug ca sobanii.

  8. #29
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    E posibil ca situatia la noi sa fie mai grava decat se spune.

  9. #30
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Inca un pacient decedat in Franta. 88 de ani.

    Strategia in Franta se pare ca iese la iveala. Se doreste evitarea concentrarii cazurilor de teama ca serviciile de reanimare in regiuni sa fie depasite prin afluenta ceea ce ar favoriza riscul de mortalitate. In presa se afirma ca asta s-a intamplat in Italia, de aici si statistica defavorabila acolo. Pare logic la prima vedere.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #31
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Scolile si gradinitele se inchid de miercuri, 11martie pana pe 22 martie.

  11. #32
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Interesant ca se da unda verde si la work from home. Sunt masuri bune, sa vedem daca vom reusi sa tinem cazurile sub control.

  12. #33
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,504
    Reputatie
    0
    Salut Vadime!

    Eliberam si noi un Paul, ceva? Zici ca-i coronavirusul forumului, l-am bagat la zdub de 2 ani si uitat este. Bine ca unii moderatori l-au scos doar ca imediat ce-a intrat Hingherul sa-l bage la loc, cu ce motiv? Cu motiv c-a iesit. Bine ti se pare tie in continuare? Iti fac si schita cu iepurele si vanatorul, ce dracu!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #34
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leo View Post
    Scolile si gradinitele se inchid de miercuri, 11martie pana pe 22 martie.
    Aici nu prea inteleg.
    In primul rand copiii nu sunt candidati la contaminare apoi perioada de incubatie e de 14 zile. Deci daca se doreste 0 risc atunci inchizi 20 de zile, nu 11
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  14. #35
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Leo View Post
    Scolile si gradinitele se inchid de miercuri, 11martie pana pe 22 martie.
    Ce coronavirus... abia asta e o stire ingrijoratoare pentru Ion!
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  15. #36
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Salut Vadime!

    Eliberam si noi un Paul, ceva? Zici ca-i coronavirusul forumului, l-am bagat la zdub de 2 ani si uitat este. Bine ca unii moderatori l-au scos doar ca imediat ce-a intrat Hingherul sa-l bage la loc, cu ce motiv? Cu motiv c-a iesit. Bine ti se pare tie in continuare? Iti fac si schita cu iepurele si vanatorul, ce dracu!
    da mai lasa-ne n'plm cu papagalul asta al tau ca pe bune futi tot forumul


    acum nici 24h ziceai ca:
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Tu ai fost vreodata on topic in viata ta, sau e un concept la care ai alergie?
    chiar crezi ca poti lua in balon toata lumea de pe aici? .., tocmai tu, un baiat de la periferia Zalaului

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  16. #37
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Ce facem Novac? Atacam useri asa din senin? Ceva pe subiect ai de zis?
    Repede pana nu ma apuc de moderat pe aici ....
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  17. #38
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,504
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Novac View Post
    da mai lasa-ne n'plm cu papagalul asta al tau ca pe bune futi tot forumul


    acum nici 24h ziceai ca:

    chiar crezi ca poti lua in balon toata lumea de pe aici? .., tocmai tu, un baiat de la periferia Zalaului
    Diferenta ar fi ca Unghierul a intrat sa-si bata joc off topic, eu am intrat off topic sa rectific o mare nedreptate la care Vadim e gura casca in perpetuitate. Eu chiar am impresia ca el nu stie si trebuie sa-i tot amintesc, de fapt sa-i tot spun pana poate intr-o zi, baga la cap!

    In plus, eu am facut o conexiune on topic, cu coronavirus, pe Hingherul l-a durut fix in pl ca era Premier League, cred ca nici n-a observat.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #39
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Se pare ca Italia a decis masuri extreme, cele mai severe de la al doilea razboi mondial
    Nu mai circula nimeni fara autorizatie
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  19. #40
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,504
    Reputatie
    0
    Legea Martiala imediat. Toti cei pe strada dupa ora 4 sunt suspectati de terorism cu coronavirus si impuscati la vedere!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #41
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Aproape 10000 de cazuri in Italia. Locul 2 dupa China
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #42
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Italienii sunt idioti, nu respecta masurile de protectie. Sunt lucruri care necesita disciplina, cred ca in Romania (chiar daca masurile de igiena a po****tiei sunt scazute) lumea va fi mai speriata de bombe si raspandirea va fi mai redusa. Plus ca la fel ca emigrantii ilegali ar trebui ca nici coronavirusului sa nu ii placa la noi si sa se duca spre Vest.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •