Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 44

Thread: Liga Natiunilor Grupa 1: Romania, Irlanda de Nord, Norvegia, Austria.

  1. #22
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Vezi ca Ianis a spus ceva eu stiu ce a spus, nu stiu daca a inteles Radoi

    Sistemul ala ti-l joaca cu indulgenta '50-60 de minute Coman, Man, Banel Nicolita , Dragus si atat eu nu cunosc altii, cu precizarea ca Dragus imi pare un caracter indolent...
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  2. #23
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Si vrei sa spui ca sunt incapabili sa se adapteze la un sistem de joc? Sunt fotbalisti sau elevi la liceu care joaca in curte la pauza intre cursuri?
    Vezi ca revin cu argumentul "valoare"
    In Franta s-a impus la Clairefontaine 4-3-3 asta inseamna ca cineva sus a analizat ca juctorul francez este un jucator de travaliu, care acopera zonele mari de unul singur, ca nu poate pasa bine in aglomerare si are nevoie de distante mai mari de pasare, in timp au rezolvat sa joace din 2 preluari maxim etc asta inseamna "valoare" probabil...

    Jucatorul roman nu poate acoperi zonele ca jucatorul francez, probabil intelegi ce jucator francez, noi avem nevoie de mai multe atingeri de balon, jucatorii sa stea mai compacti etc nu mai dezvolt.

    Am urmarit declaratia lui Radoi de la conferinta de presa Radoi spune ca la Under 21 am jucat 4-3-3 nu este asa,
    Under 21 a jucat 4-2-1-3 din pacate jurnalistii nu stiu fotbal sa-l inchida pe selectioner.

    Radoi nu renunta la principiile lui din ce spune, cred ca este imprevizibil, pentru ca este si in ...proces de invatare
    Last edited by iulian_1976; 15th October 2020 at 03:24.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  3. #24
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Radoi a avut si ceva ghinion ca i-au lipsit primii trei fundasi centrali si inca 1-2 jucatori pe care cred ca ar fi contat.

    Dar divagand, mi se pare extraordinar de amuzant ca avem o nationala vai mama ei dar patriotii protesteaza impotriva naturalizarilor iar jurnalistii o tin langa cu tinerii. Unul nu ataca problemele de fond ale fotbalului romanesc de le tot discutam pe aici.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #25
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Faptul ca a schimbat formula de start la fiecare meci inseamna ca nu gestioneaza meseria de antrenor in momentul de fata, jucatorii simt lucrul asta.


    Antrenoratul nu inseamna doar discurs motivational, el vorbeste ok insa fara substanta l-a inchis pe jurnalist ca el joace 4-3-3 ca Under 21 asa juca, l-a facut din vorbe pe jurnalist,
    la baza este smecheria din pacate...
    Era onest sa spuna ca ii place sistemul asta, ca asa doreste el si cat este el acolo asa se va juca, este in bula lui fara contact cu realitatea obiectiva...
    Last edited by iulian_1976; 15th October 2020 at 14:43.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  5. #26
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    de acord cu ce spui, cu mentiunea ca un antrenor priceput joaca sistemul cel mai potrivit jucatorilor avuti la indemana.

    Aia de pun sistemul inaintea argumentelor sheptelului avut la dispozitie sunt antrenori pe puncte.
    La 4-3-3 aia 4 de pe laterale trebuie sa fie pistoane iar ala din mijlocul primului trei sa are terenul.
    La fel si cu prostia de a pune stilul de joc mai presus de rezultate.

    Si eu sunt admirator al fotbalului total pus in scena de Ajaxul lui Michels si Cruyff si mi-a placut importul pe taram barcelonez sub numele de tiki-taka.
    Dar pentru a juca asa ceva ai nevoie de jucatori tehnici, rapizi, polivalenti, abili tactic si dispusi la efort. Foarte putini pot juca asta iar noi n-avem asa ceva nici macar de leac.

    Romania a jucat traditional catenaccio botezandu-l si temporizare.
    Istoriceste vorbind romanii au jucat mereu defensiv si la temporizare cu imperiile din jur.
    Noi nu putem sa pune in practica sisteme de joc bazate pe atac.

    Totul trebuie sa inceapa cu lectia apararii si a contra-atacului si o pregatire fizica foarte buna.
    Odata ce toate astea sunt insusite temeinic pot sa evolueze spre sisteme mai avansate si alte formule mai sofisticate si mai indraznete.
    Dar nu invers: n-ai bazele dar vrei sa-i copiezi pe cei mai buni. D'aia am ajuns sa ne bata toti priculicii.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #27
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Sa stii ca Haaland este nitel umflat strict pe ce joaca el isi face pasii mari si este si rapid, pe spatii mari este killer, in plus in careu anticipeaza unde ar veni mingea.

    Cam la toate golurile vine din spate in viteza vezi golurile lui, de pe loc nu le da, semn ca nu se simte asa de bine, isi face pasii extrem de mari pentru mine este un urias cu viteza..
    Am vazut goluri ale lui si de pe loc, din respingeri dintr-un m, are o viteza de reactie incredibila. La dribling pe spatii mici e mai slabut, la fel si la jocul de cap. Insa e extrem de rapid, are un simt al portii ca Suarez si un plasament ca Lewandowski.

    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Stati un pic si nu manati, langa boi v-alaturati si cuvantu' mi-ascultati: dupa meciul din Irlanda de Nord vom fi pe 4.
    Dar baietii nostri vor spune optimist: mergem mai departe.
    Ar putea fi o strategie, ca sa retrogradam si peste trei ani sa avem sansa la Euro din playoff-ul diviziei a treia. Ca la mondial oricum n-avem sanse de calificare, sunt prea putine echipe.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  7. #28
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    dlp sistemul in sine face sa para ca sunt incepatori, nici unul de acolo nu stie 4-3-3, Norvegia ne-a umilit se simte pe teren cand nu esti sigur pe tine
    Corecteaza-ma daca gresesc, dar n-a inlocuit mai toata planeta 4-2-3-1 cu 4-3-3 in ultimii 3-4 ani?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  8. #29
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    @JJ
    Daca nu ma insel deja suntem in a 4a grupa valorica.
    Si macar de ar fi o strategie, insa din pacate asta ne e valoarea.

    Iar daca planificam la nivel mic, nivel mic obtinem.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #30
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Corecteaza-ma daca gresesc, dar n-a inlocuit mai toata planeta 4-2-3-1 cu 4-3-3 in ultimii 3-4 ani?
    Da, destul de multe echipe, gasesc ca este o eroare sa copii trebuie adaptat, sunt mici detalii care scapa Franta nu mai joaca chiar 4-3-3 ci
    joaca 4-3-1-2 cu Griezmann nr.10 si Martial - Mbappe, cu 2 varfuri in fata.


    Joci 4-3-3 in cazul ca ai minim un inchizator box to box si pe zonele laterale jucatori care ara terenul '95 de min, sa nu se considere rasist insa se observa cei mai multi sunt africanii care pot face lucrul asta cu brio.

    A observat cineva un detaliu ca Romania incepe bine meciurile primele 10 minute , este vorba de acel forcing pe care francezii il duc spre minutul 35-40 in sistemul asta dupa 10 minute te lasi de fotbal il inteleg pe Ianis.
    Probabil ati observat si nu numai eu primele 10 minute ?
    Last edited by iulian_1976; 16th October 2020 at 00:57.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  10. #31
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Daca nu ma insel, Islanda ne-a batut cu clasicul 4-4-2 care n-o avea potential de spectacol precum 4-3-3 dar e sanatos si e foarte frumos daca-l joci bine.

    Insa e fundamental gresit sa devii sclavul unui sistem anume pe care-l vrei juca cu orice pret daca nu e o strategie nationala la baza sau nu esti o echipa plina de bani.
    Antrenorul/selectionerul trebuie sa gaseasca cel mai bun sistem pentru jucatorii pe care-i are si sa-l adapteze functie de adversar.


    Uite aici un articol cu o analiza decenta a celor mai po****re 3 sisteme de joc de azi, cu bune si rele si cu ceva exemple interesante.
    https://www.sportskeeda.com/football...rmations-today
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #32
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Acum nu stiu cat de spectaculos este 4-3-3, sistemul in sine face sa ai jucatorii distribuiti pe suprafete aproape egale banuiesc ca asta este teoria care se preda pe la scoli de fotbal,
    insa jucatorii stau mai departati si pasele sunt mai "tari" de asta si impresia ca sare mingea la unii ca din "masa" jargon fotbalistic

    Vezi acuzele lui Radoi ca nu stiu unii sa preia mingea, apoi raspunsul lui Ianis ca alergam dupa minge mult, apoi raspunsul lui Radoi ca sa tii de minge daca nu vrei sa alergi dupa minge

    In 4-3-3 trebuie tocmai sa pasezi din maxim 2 preulari, daca tii de minge nu rezisti in stilul asta este consum mare, apoi daca o mai si pierzi des este si mai mare jucatorii distantati
    alergi si mai mult.
    Nu te inseli a jucat 4-4-2 cu Gilfy Siggurson jucator de picior stang pus in partea dreapta, se asemana cu incursiunile lui Man insa Man nu este varf
    Last edited by iulian_1976; 16th October 2020 at 14:31.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  12. #33
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Corecteaza-ma daca gresesc, dar n-a inlocuit mai toata planeta 4-2-3-1 cu 4-3-3 in ultimii 3-4 ani?
    De exemplu Croatia joaca 4-2-3-1 cam asta jucam noi la Under 21 (18.06.2020 UEFA Euro Under21) si asta pare ca se potriveste noua, cu un inchizator mai inalt gen Nedelcu sau Tudor Baluta si unul mai mic gen Cicaldau care s-ar transforma uneori in nr8, in fata nr10 Ianis, dreapta Man, stanga Coman, varf Puscas sau Petre.

    Radoi joaca altceva acum, cred ca a fost impresionat de 4-3-3 pe la scolile de antrenori, o atitudine de antrenor neexprimentat, atat timp cat inca este antrenor inseamna ca mai are o sansa orice antrenor de pe pamant mai are cel putin o sansa atat timp cat nu este demis

    Poate cel mai surprins am ramas de tupeul lui Radoi sa spuna ca asa a jucat Under 21, mi-ar fi placut sa fie sincer si sa dea un raspuns direct de ce doreste sa joace 4-3-3?
    Din pacate nici jurnalistii si nici nici moderatorii tv care au jucat fotbal nu au sesizat, asta este un raspuns...mincinos, n-am gasit alt cuvant.

    Chiar mi-as dori sa am un raspuns tehnic...

    Sistemul_Under21.JPG
    Last edited by iulian_1976; 16th October 2020 at 15:36.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  13. #34
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Radoi joaca altceva acum, cred ca a fost impresionat de 4-3-3 pe la scolile de antrenori, o atitudine de antrenor neexprimentat
    Sistemul_Under21.JPG
    Unde e scoala asta: Coverciano, CNF, FRF cu nea Mircea Radulescu la timona? Aaa, niciuna dintre astea, a absolvit la Chisinau la fara frecventa, acum inteleg, si eu as fi fost impresionat in cazul asta. Se stie ca moldovenii sunt adeptii fotbalului-spectacol.
    Apropo, si moldovenii au batut Belgia la U21, cu Furtuna, Mamaliga si Capatana pe teren.

    Dan Petrescu nebunul ne califica la Euro dupa un catenaccio care l-ar fi facut invidios si pe Helenio Herrera. Nu stiu ce l-a impresionat la scoala de antrenori, insa a inteles esenta fotbalului:
    1. daca invingi esti bun, daca pierzi esti slab indiferent de frumos deseneaza ai tai pe teren.
    2. te lupti pentru punctul 1 cu materialul la indemana si faci totul pentru a-i maximiza potentialul.
    Or juca echipele lui urat dar joaca bine ca grup, aduna puncte si obtin chiar rezultate mari din pozitie de outsideri.


    Serios vorbind, mi-e mila de Radoi ca se expune asa dar pe de alta parte daca accepti sa arzi etape in cariera atunci trebuie sa fii pregatit sa demonstrezi ca meriti sau sa faci elegant stop pe piept la flegmele criticilor. Dupa caz.

    Si ar trebui sa stie ca nu-si va aduce nimeni aminte despre faptul ca el a avut curajul/inconsitenta sa joace 4-3-3 cu o nationala oricum decimata si astfel a ratat o calificare abordabila si a luat-o pe carca de i-au sarit capacele. Poate va ramane in istoria norvegienilor ca antrenorul care le-a dat sansa sa ne ia la misto pe teren.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #35
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Din surse stii cum spun jurnalistii ar fi ajuns si la Coverciano l-ar fi ajutat Olaroiu.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  15. #36
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    aha, deci e Dottore ca Ponta.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #37
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    @JJ
    Daca nu ma insel deja suntem in a 4a grupa valorica.
    La tragerea la sorti pentru mondiale, suntem in a treia urna valorica. Si mai avem chiar o mica sansa sa urcam la loc in urna a doua. Un pasionat a simulat FIFA ranking pe noiembrie aici.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  17. #38
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Un interviu cu Radoi...ceva mai dur: https://www.youtube.com/watch?v=gq2kDReffSc
    Last edited by iulian_1976; 30th October 2020 at 17:13.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  18. #39
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Hai, ma Rațoi, castiga in **** mea si tu un meci, ca ne-am saturat sa-ti suportam fața aia de plânge-pisdă cu care cersesti milostenie dupa meciuri.

  19. #40
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Nu vrea.
    El isi asuma ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #41
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Hai, ma RaČ›oi, castiga in **** mea si tu un meci, ca ne-am saturat sa-ti suportam faČ›a aia de plânge-pisdă cu care cersesti milostenie dupa meciuri.
    In sfarsit unu are tzoaie: kktu de Stanciu out! Bravo Ratzoi!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #42
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,215
    Reputatie
    0
    Ce selecție de cacao. A luat fcsb-iști fără număr. Îl iei pe Man de la U21 când avea cel mai important meci, să îl joci cu Belarus și Irlanda de Nord. Plus că a luat doar 2 atacanți, deci e clar că urmează să jucăm ultra defensiv în meciurile astea. Probabil cu un singur vârf.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •