Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 41

Thread: tchibos vs sergiuseling

  1. #1
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    tchibos vs sergiuseling

    Aici ne vom duela pe tema: pariurile si influenta lor asupra omului. Eu voi fi pro pariuri si sergiu va fi contra. Ai spus ca de luni incepem sergiu. Ai dreptul la prima replica in duel. Declar deschisa Arena.. pentru cat timp.. numai cei mari stiu.
    Last edited by tchibos; 4th December 2006 at 19:55.

  2. #2
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Bun sa incepem. Pledoaria de inceput cu cele 3 lucruri pe care vreau sa le expun.
    1. Vreau sa demonstrez ca pariurile sunt jocuri de noroc.

    2. Motivele care provoaca jocurile excitatia traita, placerea jocului si dorinta de a face bani pot sa se transforme foarte usor in unele negative. Astfel motivele pentru care se pariaza devin: alungarea plictiselii sau a depresiei, gasirea refugiului fata de problemele vietii si recuperarea banilor pierduti.

    3. In foarte multe cazuri pariurile ca orice alt joc de noroc duc la efecte nedorite cum ar fi:
    -scaderea performantelor scolare sau cele de la servici
    -pierderea respectului de sine
    -cresterea starilor de depresie
    -inlocuirea prietenilor cu pariurile si de aici crearea de probleme cu ei sau chiar pierderea lor.

  3. #3
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sergiuseling View Post
    1. Vreau sa demonstrez ca pariurile sunt jocuri de noroc.
    Joc de noroc = nume generic dat jocurilor în care câștigul depinde (aproape exclusiv) de întâmplare.

    La noroc = la întâmplare

    RISC ~uri n. Pericol eventual, mai mult sau mai puțin previzibil

    Cam astea sunt definitiile date de DEX care mi-au retinut atentia referitor la ce ai spus la punctul 1. As vrea sa le memorezi bine pentru ca aici tu nu reusesti sa faci distinctia clara intre un noroc, o intamplare la care tu esti in cea mai mare parte un simplu spectator neputincios si un risc pe care ti-l asumi doar in mod constient in anumite conditii.

    Viata e plina de pariuri, totul e riscant pana la: "a pierde sau castiga"; e doar un pas intre tine si alta viata, cea pe care ti-o aduce castigul ! Pentru a castiga, ai nevoie sa citesti si sa gandesti tot felul de informatii.

    Pariurile sportive sunt pentru multi o pasiune, o placere de a face un troc: timp contra castig (financiar, informational etc.). Principalul avantaj este formarea unei culturi sportive vaste datorita sufletului pe care il pui in a afla cat mai multe informatii despre sportul pe care ai de gand sa pariezi. De asta cea mai completa reclama care a si avut un impact deosebit asupra multor persoane (pariori sau nepariori) spune ca: "sportul se vede altfel prin ochii unui parior". Cu alte cuvinte nu trebuie sa intelegi ca un parior este orbit de mania de a paria, ci dimpotriva un parior adevarat acumuleaza cat mai multe cunostinte despre un sport/sportiv iar cu timpul chiar o experienta ce se transforma in deprindere.

    Norocul are cota lui parte in pariurile sportive, insa cu cat esti mai bine documentat cu atat devii un mai bun si mai respectat parior in randul celor care cocheteaza cu acest fenomen. Ai aici pe forum o comunitate de pariori care a fost zdravan clatinata prin indepartarea unuia dintre cei mai buni pariori. Ce element face diferentierea intre pasionatii de pariuri sportive? In nici un caz norocul, sau daca are o contributie, norocul vine mult in urma unei documentari riguroase. De aceea o sa vezi persoane care le respecta pe cele care castiga in mod frecvent. Nu sunt mai norocoase ci doar mai bine documentate.

    Un parior adevarat este si un bun manager. El reuseste singur sa isi gestioneze eficient resursele astfel incat sa fie intotdeauna in castig. Cel ce nu va reusi sa faca asta cu siguranta nu va reusi nici in viata sa isi gestioneze un buget de venituri si cheltuieli.

    Pariurile iti aduc, daca stii sa le mentii doar la nivel de pasiune, pe langa cele de mai sus si o incredere crescuta in fortele proprii. Daca te documentezi cum trebuie si castigi asa incat sa fii mereu pe plus, vei dobandi fara indoiala o mentalitate de invingator nu numai in pariuri ci si in viata.

    Cei mai multi prieteni ii poti face prin intermediul pariurilor. Pe OLS este exemplu cel mai edificator. Ai vazut aici cum marea majoritate a pariorilor au incercat sustinerea lu' DiabLo. Multi dintre ei (printre care si eu) nu l-am vazut in viata lor pe DiabLo si cu toate astea ii simt lipsa pe forum. Cu timpul dorinta de a socializa scade pe masura ce inaintezi in varsta. Intervin plictisul, monotonia, tocirea curiozitatii si greutatea tot mai mare de a comunica cu altii de seama ta. O sa iti amintesti ce iti spun cand o sa mai cresti. Pariurile sportive sunt ca un liant al prieteniei intre cei ce le frecventeaza. Este ca atunci cand eram mici si ne luam masinuta, ieseam afara si dadeam peste un alt pusti care avea masinuta. Ne imprieteneam pe loc si ne intelegeam ca si cum ne cunosteam de o viata. Asa e si cu pariurile sportive. Dai de un necunoscut care are acelasi hobby si se poate lega o prietenie chiar in fata unui bilet de pariuri sportive desi persoana cu care discuti ti-a fost necunoscuta pana in momentul respectiv.

    Un parior cu experienta isi dezvolta si capacitatea de a lua decizii importante in conditii limita (de stres.. orice secunda poate insemna un castig mai mic la pariurile live)

    Referitor la punctul 2. pot spune ca orice placere devine viciu daca este excesiv consumat elementul cauzator de placere. Un om cu un caracter slab nu stie cand sa se opreasca si atunci nu pariurile reprezinta o problema ci persoana in sine. Daca va face ceva si va scapa de pariuri, cu siguranta va da peste o alta placere pe care o va duce la extrem, care ar putea fi chiar mai daunatoare decat un pariu transformat in viciu.. si aici ma refer la tutun, alcool sau chiar droguri.

    Aici " motivele pentru care se pariaza devin: alungarea plictiselii sau a depresiei, gasirea refugiului fata de problemele vietii si recuperarea banilor pierduti" tu nu ai facut decat sa dai definitia oricarei ocupatii cotidiene pe care cineva o are si ii face placere sa o aiba.

    Sunt cam obosit si abia imi mai merg degetele pe tastatura, de gandire coerenta nici nu mai pun problema dar sper ca intr-o prima faza ai inteles ca pariurile sportive nu reprezinta un joc de noroc. Dintre jocurile de noroc pot fi amintite 5/40, 6/49 unde acolo singura care te ajuta e steaua ta norocoasa. Ai incercat vreodata sa vezi cam care e ciclitatea numerelor castigatoare la 6/49? Ei bine te invit sa incerci daca ai cunostintele matematice, rabdarea si inteligenta necesara pntru asa ceva. Si, dupa ce faci asta abia atunci poti sa intelegi la ce se refera ce e subliniat in definitia : Joc de noroc = nume generic dat jocurilor în care câștigul depinde (aproape exclusiv) de întâmplare.

    Si eu sunt impotriva jocurilor de noroc (desi visul meu este sa ajung odata in Las Vagas cu o suma mare de bani asa de mare incat sa nu imi pese ca ii voi pierde) dar sunt impotriva celor practicate in salile cu ruleta, poker electronic s.a.m.d. care sunt masluite pentru a aduce castig patronului de sala. Peste tot o sa vezi afise cu cat are aparatul profit (cu mult peste 50%) Doar pentru cei care au a doua casa o astfel de sala "beneficiaza" de avantajele pe care le enumerai tu. In nici un caz un parior axat pe evenimente sportive.

    spor la citit.. si daca nu intelegi tot, e vina mea.. nu am explicat prea bine.. de oboseala datorata pariurilor si batranetii
    Last edited by tchibos; 4th December 2006 at 23:49.

  4. #4
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Nu-mi plac postarile kilometrice si o sa abordez acuma doar primul punct. Stai linistit vin cu replicile si la celelalte mai incolo, dar n-are rost sa-ti dau replici foarte lungi pentru ca se pierd idei.

    Negarea faptului ca pariurile sportive sunt jocuri de noroc o fac (curios) doar cei care pariaza si pe buna dreptate cum ar suna sa zica: pun bani la jocurile de noroc. Nu suna bine, nu esti privit cu ochi buni. Pe cand daca spui ca stii ce faci deja parca esti privit altfel. Si la ruleta poti sa-i studiezi si sa te documentezi cat de inclinata e, ce forma are bila, cu ce viteza e aruncata bila etc. si apoi zici ca stii unde va cadea bila. (glumesc desigur, dar si sa stai sa studiezi forma tuturor jucatorilor, a conditiilor meteo, a modului de arbitraj etc. pot fi la fel de dificile)

    Explica-mi prin ce fenomen poti sa prezici rezultatul la un meci de fotbal: de exemplu aseara a fost dinamo-national 1-0. Prima cu ultima clasata si cu toate ca au dominat tot meciu dinamo de-abia i-a batut. De unde sa stii ca se da gol in minutu 85, putea foarte bine sa nu se dea sau sa se dea mai repede si sa mai fie goluri: E pura intamplare ca a fost scorul 1-0. Iti garantez ca orice explicatie mi-ai da eu iti dau alta cel putin la fel de coerenta ca se intampla opusul la ce zici tu. In final totul se rezuma la intuitie si sa zicem "feeling"-ul celui ce joaca.

    Daca tot ai inceput sa te uiti prin DEX zi-mi te rog de ce nu te-ai uitat la ce discutam aici: "pariurile" ia sa vedem ce scrie la "pariu", ia sa dau si eu copy paste:

    PARÍU, pariuri, s.n. 1. Convenție prin care fiecare dintre persoanele care susțin lucruri contrare într-o dispută se obligă să ofere o compensație materială celui care se va dovedi că are dreptate; rămășag, prinsoare. 2. Joc de noroc, în special la cursele de cai, constând dintr-o miză care dă dreptul participantului câștigător la o cotă din totalul sumelor mizate de cei care au pierdut. – Din fr. pari.

    Pariurile sportive is cam ca si la cursele de cai si acolo cica te documentezi ce cal e mai in forma, cum e forma calaretului s.a.

    Daca tot nu esti convins uite ce zice si guvernul Romaniei prin hotararea 251 din 1 aprilie 1999 (nu e nicio pacaleala) ce reglementeaza jocurile de noroc. La articolul 6 se clasifica jocurile de noroc. Ia sa vedem ce scrie la punctul d:

    d)pronosticuri (pariuri) sportive, dacă evenimentele aleatorii constau în rezultatele unor întreceri sportive de orice fel, pariuri de orice fel, tombole, jocuri tip bingo și keno, cu transmisie prin rețelele de televiziune, atunci când evenimentele aleatorii constau în rezultatele unor extrageri de numere, de litere sau de alte simboluri, indiferent de caracteristicile dispozitivelor mecanice, electronice, digitale sau video, utilizate pentru generarea acestora sau pentru efectuarea extragerilor (cupe, urne, roți și alte asemenea mijloace); se includ în această categorie toate genurile de tombole, precum și jocurile interactive transmise în direct de posturile de televiziune (pentru partea ce reprezintă joc de noroc);

  5. #5
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Se generalizeaza si asa cum faci tu asa fac si alti oameni. Eu am spus ca in pariuri (in general cele sportive pentru care militez) norocul are procentul sau insa acest procent scade cu cat creste nivelul informatiilor detinute. Nu se face distincitia intre jocurile de noroc si pariuri. Sunt incluse generic toate in categoria jocurilor de noroc pentru ca asa cum am mai spus exista o doza de noroc in orice pariu (sportiv).

    La definitia pariurilor, te intreb daca tu stii un lucru (si e sigur ca e ca tine) iar eu printr-o interpretare iti spun ca nu e ca tine si te provoc la un pariu pe tema respectiva, norocul are vreo importanta?

    Referitor la meciul Dinamo - National iti pot spune cum am gandit eu. Dinamo e o echipa care nu a mai cunoscut infrangerea de mult timp, deci normal ar fi sa bata. Cartu e nou la National (o echipa cu mari probleme) insa peste tot pe unde a fost a reusit sa obtina rezultate de egalitate chiar si cu echipe mari si in forma in Romania. Pentru ca era de putin timp la National m-am gandit ca nu poate face ce face in mod normal asa de repede si ca trebuie sa mai treaca o vreme ca sa poata baga "autocarul in poarta". Asadar as fi mizat pe Dinamo doar ca o cota prea mica pe Dinamo m-a facut sa am retineri.

    Americanii impart norocul in doua: "noroc bun" si "noroc rau" sau ghinionul de la noi. Nu exista in viata de zi cu zi nici un eveniment care sa aiba un grad de certitudine 100%, asa cum nu exista adevar absolut sau dreptate absoluta. Exista in toate o doza de noroc, mai mare sau mai mica, doar ca si norocul asta tine de o anumita ciclitate, periodicitate cu care se intampla un lucru. Teoria probabilitatilor merita studiata. Poti sa nu ai noroc si sa fii calcat de o masina, dar daca stai numai in casa, probabilitatea de a se intampla asta e foarte mica, aproape de zero (doar daca intra un camion in casa)

    Cam asa e si cu pariurile sportive. Daca incerci pe cat posibil sa diminuezi probabilitatea ca un eveniment sa iasa altfel decat cum vrei tu, atunci poti spune ca nu stai la mana norocului. Ca exista exceptii asta e inevitabil, insa ele au rolul de a intari regula. Daca reusesti sa obtii o satisfactie din pariurile sportive si sa castigi atunci vei beneficia de tot ce ti-am zis ca e pozitiv legat de pariuri. Asa cum am spus vei fi un bun manager daca esti un bun parior. Nu e neaparat valabila reciproca. Poti fi un bun manager si sa fii zero la pariuri. (asta pentru ca nu iti place sa pariezi si nu ai si nici nu vrei sa ai cunostinte din domeniul respectiv, dar chiar si asa un mare manager trebuie sa participe la bursa si acolo tot un fel de joc de noroc este.. iar daca nu se pricepe angajeaza om care cunoaste fenomenul)

    Daca nu esti in masura sa evaluezi riscul, sa cunosti care e probabilitatea de a se intampla un eveniment (sportiv) si daca mai esti si ambitios in rau si persisti in greseala de a face un pariu (sau orice lucru care iti dauneaza) lasandu-te doar pe mana norocului atunci stai deoparte altfel caracterul tau are ceva fisuri si vei avea doar de suferit, ajungand la lucruri care nu plac si te ruineaza. Si o persoana care nu poate evalua riscul, probabilitatea si ciclitatea evenimentelor, trebuie sa fie mult prea norocos ca sa aiba un traseu bun . Asa e si in viata, asa e si in pariuri. Viata insasi e un pariu cu propria-ti persoana. Poti sa risti putin si sa faci ce face toata lumea si sa mergi inainte intr-o mediocritate confortabila sau poti sa vrei mai mult si sa risti. Cu cat vei fi mai experimentat si mai informat cu atat sansele de a iti atinge scoul este mai mare. Si aici norcul are vina lui. Dar pentru nereusita nu da vina numai pe noroc.

    Exista posibilitatea de a castiga sigur din ceva bazat in proportie covarsitoare pe noroc? In pariurile sportive exista ceea ce se numeste "sure bet". Poti consulta forumul destinat pariurilor sportive pentru mai multe explicatii sau poti sa imi ceri sa te fac sa intelegi ca din pariuri se poate castiga si sigur.

    Nici eu nu sunt adeptul posturilor lungi insa cand ma apuc sa scriu uit sa ma opresc. Din fericire pentru mine nu asa stau lucrurile si pentru pariuri. Stiu cand sa spun stop. Incerc totusi sa iti fac cat mai usoara lecturarea parerilor pe care le expun prin introducerea de spatii intre texte. E un lucru pe care l-am vazut pe forumuri si care chiar au efect. Citesti mai usor un mesaj lung care este "spart" de anumite spatii
    Last edited by tchibos; 5th December 2006 at 12:26.

  6. #6
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Se generalizeaza? Eu zic ca se spun lucrurilor pe nume. Mai multe persoane pariaza pe un meci. Cam 60-90%(depinde de mai multe lucruri) din incasari se duc la cei care au au ghicit rezultatul (pana la urma tot ghicit e chiar daca ai impresia ca stii ce se va intampla), iar restul se duc la casele de pariuri sau impozite.

    Probabil senzatia de cunostinta a meciului si dorinta de a demonstra ca se pricep duce la impresia ca nu sunt jocuri de noroc, ci necesita anumite competente.

    Iar ca tot ziceai de sure bet sa-ti zic o povestioara despre black jack. Anumiti americani au inceput sa creada ca se pricep la black jack, stiu cum se joaca si au ajuns la concluzia ca daca numara cartile sansele de a castiga cresc considerabil.
    Au inceput astfel sa castige sume din ce in ce mai mari, dar s-au prins si cazinourile si au aparut constrangeri din ce in ce mai mari: 8 pachete de carti in loc de unul. Si cu toate acestea inca mai exista persoane care numara cartile si au facut din asta o profesie.
    Cazinourilor nu le-a placut ca black jack a devenit altceva decat un joc de noroc si i-au dat afara. Acestia totusi se costumeaza diferit si revin in cazinouri incercand vigilenta dealerilor si a camerelor de luat vederi.
    Da sunt jocuri covarsitoare pe noroc si totusi castiga bani si traiesc ca niste fugari(n-au voie sa intre in cazinouri).

    La definitia pariului ma refeream mai degraba la a doua varianta. De altfel ce ai zis tu seamana mai degraba cu escrocheria. Nu-mi place sa-ti iau banii pentru ca esti naiv(nu stii lucrul despre care pariem).

    Prietenii se pot face din orice hobby: joci acelasi joc pe calculator, mergi la concursuri de fizica sau mate, tii cu aceeasi echipa de fotbal etc. Nu mi-ai demonstrat ca la pariuri ar fi diferit.

    Si am observat ca faci o asemanare intre gestionarea banilor, emotiilor in fata unui bilet si in fata vietii. Sunt complet diferite: in fata vietii apar multe alte variabile, apar relatiile interumane, apar conflicte intre cum crezi tu ca e bine si cum cred cei din jurul tau ca e bine. Exemplu: tu vrei un TV, sotia un cuptor cu microunde si copilu ceva jucarie tot pe la pretul ala. Ce faci? Cumperi ce are "cota" de satisfactie mai mare? Nu sunt deloc la acelasi nivel.

  7. #7
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    In ultimul post cam putin despre pariuri ai avut. Nu confunda ruleta, black jack sau pokerul unde se fac manarii. La pariuri nu ai cum sa faci asa ceva. Daca se intampla blaturi nici tu si nici casele de pariuri nu stiu, ca daca ar sti ar bloca pariul

    Revenind la influenta pariurilor asupra omului pot sintetiza asa:
    factorii determinanti intr-un pariu sunt norocul si informatiile despre evenimentul pe care pariezi. Iar cei doi factori se afla intr-o relatie invers proportionala. Cu cat stii mai mult cu atat cresc sansele de casig iar norocul trece in plan secund. Pe langa cultura sportiva pe care ti-o formezi ai sansa sa si castigi. Daca lasi doar norocul sa decida nu te apuca de pariurile sportive ci pune banii la 6/49 sau 5/40. Acolo devii membru cotizant si nu poti influenta in nici un fel sansele de reusita sau nereusita. Acolo doar norocul decide. La pariuri ai si tu ceva de zis, culegand date, sintetizandu-le si procesandu-le astfel incat sa ajungi la un bagaj de cunostinte care macar sa iti dea impresia ca ai o sansa in plus. Ce cunostinte poti acumula la 6/49 ca sa iti creasca sansele? Nici una. In cel mai rau caz poti baga mai multi bani ca sansele tale sa mai creasca si totusi sa ramana infime. Abia aici te bazezi pe un noroc exclusiv.

    Totul se rezuma la "a pierde sau castiga"; e doar un pas intre tine si alta viata, asa cum am zis in primul post. Daca vei castiga vei avea o multime de satisfactii, nu numai financiare. Poti face lucrul asta citind, discutand cu altii implicati in asa ceva si gandind.

    Daca pierzi atunci trebuie sa stii cat poti pierde, daca vrei sa mergi inainte si ai placerea de a paria. Trebuie sa stii cand sa spui stop, iar daca tu nu stii cand sa te opresti si mergi mai departe sperand ca intr-o zi vei da lovitura atunci sa te uiti in oglinda cand cauti vinovatul. Nu da vina pe pariuri ca viata ta a luat-o la vale rau de tot.

    Pariurile sunt pentru oamenii care au autocontrol. NU pariati daca simtiti ca sunteti slab in fata placerilor. Excesul face rau, asa cum e si cu alcoolul si cu tutunul sau drogurile. Nu da vina pe ele sau pe anturaj. Da vina pe caracterul slab pe care il ai.

    A paria este o activitate ca oricare alta cu avantaje si dezavantaje. Se poate sa simti placere daca pariezi sau se poate sa ramai indiferent, insa modul in care te influenteaza pariurile depind doar te tine ca individ. Spre deosebire de viciile adevarate pentru care s-au tras semnale de alarma la nivel mondial, pentru pariuri nu ai sa vezi asa ceva. Nu vei vedea campania impotriva pariurilor asa cum exista la tutun, droguri sau allcool. De ce? Simplu, pentru ca nu dauneaza. Cei slabi de ingeri au viciul in sange iar placerile excesive vin de obicei la pachet (cate doua trei odata). Daca reusesti sa faci din pariuri o activitate placuta, constructiva atunci va ramane la nivelul de pasiune daca vei deveni excesiv vei transforma pariul intr-un viciu daunator. Depinde numai de tine !!! A propos tu ce vicii ai?... se spune ca suma viciilor este constanta. Crezi ca viciile pe care le ai sunt mai putin periculoase decat pariurile?

    Culmea e ca m-am uitat in DEX si viciu = pasiune desi eu le vad opuse ca alb si negru




    Pariurile sigure reprezinta pariurile ce pot fi facute pe toate optiunile unui tip de pariu pentru un eveniment si, indiferent de rezultatul evenimentului, vei obtine profit.

    De exemplu, pentru un meci de fotbal, va trebui sa pariezi pe victoria gazdelor, pe victoria oaspetilor si pe rezultat de egalitate la agentiile care ofera cea mai mare cota pentru fiecare optiune.

    Jucand "pariuri sigure" trebuie sa aveti conturi deschise la cat mai multe agentii, pentru a putea paria pe toate optiunile unui tip de pariu la diferite agentii.


    CUM SE CALCULEAZA CAT VEI CASTIGA

    Sa presupunem ca pentru meciul de fotbal dintre Chelsea si Barcelona, cele mai mari cote oferite de agentiile de pariuri sunt:

    Chelsea sa castige : 2.80 (la agentia X)
    Egalitate : 3.50 (la agentia Y)
    Barcelona sa castige : 3.10 (la agentia Z)

    Avand aceste cote, pentru a castiga 1$ pariind pe victoria lui Chelsea va trebui sa mizezi

    1$ / 2.80 = 0.357$

    Asemanator, pentru a castiga 1$ pariind pe victoria Barcelonei, va trebui sa mizezi

    1$ / 3.10 = 0.322$

    Si, pentru a castiga 1$ la remiza, va trebui sa pariezi

    1$ / 3.50 = 0.285$

    Adunand cele trei mize vei obtine cat va trebui sa platesti (pariind pe toate cele trei optiuni) pentru a castiga 1$:

    0.357 + 0.322 + 0.285 = 0.964

    Deci, pariezi 0.964$ si esti sigur ca o sa primesti inapoi 1$, sau, altfel spus, pentru fiecare 1$ pe care il pariezi, vei primi inapoi sigur 1 / 0.964 = 1.037$. Deci, un castig net de 1 - 1.037 = 0.037$. In procente inseamna un castig net de 3.73%.


    Nu va asteptati "sa dati lovitura" jucand o singura data pe un pariu sigur. Parierea pe Sure bets presupune acumularea repetata de castiguri (relativ mici) in timp indelungat.

    Inainte de a plasa pariul pe una dintre optiuni, asigurati-va ca agentiile la care veti paria pe toate optiunile accepta ca evenimentul sa se poata juca pe un singur bilet.

    Verificati, de asemenea, cotele fiecarei optiuni la agentii deoarece este posibil ca acestea sa se fi modificat dupa preluarea lor de catre

    Inainte de a face primul pariu, asigurati-va ca aveti conturi deschise la toate agentiile care ofera cote maxime pentru un pariu sigur, si ca aveti suficienti bani in cont pentru a obtine castigul dorit.

    Castigurile afisate pentru pariuri sigure, nu includ eventualele taxe care trebuiesc platite (la depuneri, la extrageri etc.)
    _________________
    Last edited by tchibos; 5th December 2006 at 15:53.

  8. #8
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Manariile sunt ilegale chiar in orice joc de noroc, dar chestia frumoasa e ca la pariuri nici nu e nevoie de manarii ci doar de alegerea unor cote care sa fie pariate pentru a obtine un castig sigur de catre casele de pariuri.

    S-au scris carti intregi despre cum sa castigi la loto, la poker, black jack etc. Dupa ce le citesti chiar ai impresia ca poti bate sistemul. Iar cerintele sunt cam aceleasi ca la pariuri: rabdarea, managementul bun al banilor si multe informatii despre schemele de joc. Succesul nu e garantat 100%, dar cred ca nici la pariuri nu e.

    Pe de alta parte spui niste lucruri interesante: pariati numai daca va simtiti in stare. Cata lume isi da seama ca nu e in stare?
    Spui ca e diferenta mare intre a castiga si a pierde. Deci scopul principal al pariurilor devine brusc castigarea de bani nu? Afla ca majoritatea lumii pierde bani la pariuri si suma banilor castigati e mai mica decat suma banilor pierduti.
    Cu cat pariaza mai putini oameni cu atat banii pe care ii au oamenii (si nu ii dau caselor de pariuri) sunt mai multi si in consecinta per ansamblu banii aia ar putea fi folositi pentru alte bunuri.

    Daca pariezi prima sansa e sa pierzi, daca totusi ai destul timp, rabdare si vointa de a castiga, daca mai indeplinesti nu stiu cate criterii pe care le-a enumarat tchibos s-ar putea sa ajungi sa castigi, da repede sa nu se prinda toata lumea de jmecherie si sa dea casele de pariuri faliment
    Si apoi gandeste-te nu ai putea sa faci mai multi bani, cu o meserie care sa-ti aduca mai multe satisfactii si poate cu timp mai putin?

    Exista si problema celor dependenti de jocurile de noroc, dar in romania nu e asa grava si de aceea nu i se face atata reclama negativa. Daca vrei iti dau niste site-uri din sua sa vezi ce se scrie pe acolo despre viciul asta.

    Viciile vin cate 2-3? suma viciilor e constanta? Astea sunt aberatii din punctul meu de vedere. Adica daca eu am niste vicii si mai apar 2-3 scap automat de altele?

    Pariuri sigure: sunt foarte rare nu le gasesti la multe meciuri si in general procentul e mai mic sub 1% daca totusi gasesti. In plus nu cred ca cineva chiar face bani multi din asa ceva: cote prea mici, foarte rare si presupun greu de gasit. Mai exista si alte comisioane si impozite. Dar pentru a vedea cat rentabile sunt arata-mi totusi cate pariuri sigure ai gasit saptamana asta sau cate vei gasi pana terminam duelul. Suna frumos in teorie dar nu cred ca e practic.

  9. #9
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sergiuseling View Post
    Manariile sunt ilegale chiar in orice joc de noroc, dar chestia frumoasa e ca la pariuri nici nu e nevoie de manarii ci doar de alegerea unor cote care sa fie pariate pentru a obtine un castig sigur de catre casele de pariuri.
    Manariile sunt ilegale dar se practica. Cotele sunt facute tot de oameni in functie de aceleasi criterii pe care ti le-am zis si care nu au legatura cu norocul. Apoi cotele au o dinamica dictata de numarul celor care pariaza. E ca la bursa. Daca tu detii mai multe informatii decat cei care fac cotele atunci esti mai inteligent ca ei si poti castiga.


    Quote Originally Posted by sergiuseling View Post
    S-au scris carti intregi despre cum sa castigi la loto, la poker, black jack etc. Dupa ce le citesti chiar ai impresia ca poti bate sistemul. Iar cerintele sunt cam aceleasi ca la pariuri: rabdarea, managementul bun al banilor si multe informatii despre schemele de joc. Succesul nu e garantat 100%, dar cred ca nici la pariuri nu e.
    Am stabilit ca succesul nu e garantat 100% la pariuuri indiferent de cat stii despre evenimentul pe care pariezi. In rest vorbesti "truisme" care vin in avantajul meu si al celor pro pariuri. Nu are rost sa te combat aici

    Quote Originally Posted by sergiuseling View Post
    Pe de alta parte spui niste lucruri interesante: pariati numai daca va simtiti in stare. Cata lume isi da seama ca nu e in stare?
    Spui ca e diferenta mare intre a castiga si a pierde. Deci scopul principal al pariurilor devine brusc castigarea de bani nu? Afla ca majoritatea lumii pierde bani la pariuri si suma banilor castigati e mai mica decat suma banilor pierduti.
    Cu cat pariaza mai putini oameni cu atat banii pe care ii au oamenii (si nu ii dau caselor de pariuri) sunt mai multi si in consecinta per ansamblu banii aia ar putea fi folositi pentru alte bunuri.
    Daca nu stii de ce est in stare nu te baga. La fel ca in orice domeniu. Scopul principal poate fi placerea de a urmari un meci altfel sau poate fi castigarea de bani. Depinde de persoana. Oricum nu vad ce e asa condamnabil sa incerci sa faci bani. Nu facem asta toti zi de zi? Sa nu imi spui ca tu te duci la munca ca sa ai alte satisfactii (asta daca te duci). Mobilul principal ramane tot banul. Majoritatea lumii pierde bani pentru ca nu e informata si lasa hazardul sa le conduca viata. Daca majoitatea s-ar informa mai bine altfel ar sta lucrurile. Dar de.. nu e chiar asa de usor sa studiezi... si nici placut nu e daca nu o faci din pasiune.

    Quote Originally Posted by sergiuseling View Post
    Daca pariezi prima sansa e sa pierzi, daca totusi ai destul timp, rabdare si vointa de a castiga, daca mai indeplinesti nu stiu cate criterii pe care le-a enumarat tchibos s-ar putea sa ajungi sa castigi, da repede sa nu se prinda toata lumea de jmecherie si sa dea casele de pariuri faliment
    Si apoi gandeste-te nu ai putea sa faci mai multi bani, cu o meserie care sa-ti aduca mai multe satisfactii si poate cu timp mai putin?

    Ai prima sansa sa pierzi daca nu te informezi. Altfel sansele sa pierzi se diminueaza ! Normal ca in orice domeniu ai nevoie de calitati sa reusesti. De ce ar fi in pariuri altfel?
    Sa vii sa o vezi !!! Poate in alta parte ca la noi daca nu ai pila ori tragi si tii in spate alti doi trei cu pila ori esti dat afara. Cand o sa imi spui ca ai facut tu bani din meserie ?... Sa nu zici ca deja ai facut ca fac pe mine de ras. A propos .. tu ai o meserie sau vorbesti din carti?... si daca nu ai cam ce crezi ca ai vrea sa faci sa castigi bani?


    Quote Originally Posted by sergiuseling View Post
    Exista si problema celor dependenti de jocurile de noroc, dar in romania nu e asa grava si de aceea nu i se face atata reclama negativa. Daca vrei iti dau niste site-uri din sua sa vezi ce se scrie pe acolo despre viciul asta.
    Poate ne traduci tu ca sa intelegem mai bine influenta nefasta a pariurilor. Suntem oameni cu capul pe umeri. Nu sunt americanii mai destepti ca noi. Putem judeca si singui. Dar daca vrei da-mi pe privat linkurile, desi nu tin neaparat.

    Quote Originally Posted by sergiuseling View Post
    Viciile vin cate 2-3? suma viciilor e constanta? Astea sunt aberatii din punctul meu de vedere. Adica daca eu am niste vicii si mai apar 2-3 scap automat de altele?
    Ai alunecat ca un sarpe .. subtil dar nu de ajuns incat sa ma las pacalit. Deci: tu ce vicii ai? Sau nu ai?...


    Quote Originally Posted by sergiuseling View Post
    Pariuri sigure: sunt foarte rare nu le gasesti la multe meciuri si in general procentul e mai mic sub 1% daca totusi gasesti. In plus nu cred ca cineva chiar face bani multi din asa ceva: cote prea mici, foarte rare si presupun greu de gasit. Mai exista si alte comisioane si impozite. Dar pentru a vedea cat rentabile sunt arata-mi totusi cate pariuri sigure ai gasit saptamana asta sau cate vei gasi pana terminam duelul. Suna frumos in teorie dar nu cred ca e practic.
    eu sunt amator.. nu stau sa caut pariuri sigure.. ma bazez mult prea mult pe noroc. Ma documentez mult prea putin decat ar trebui. Si cu toate astea sunt pe plus. De ce? pentru ca am deja o experienta in spate si cand am pierdut am putut analiza de ce am pierdut si am schimbat tactica. Nu pot spune ca pot face toti o astfel de analiza!

    Cat despre comisioane si taxe cred ca nu ai citit bine ultima fraza din postul meu anterior. Probabil obosisei cand ai ajuns acolo.

    Nu e usor sa stai sa citesti sau sa afli informatii despre un meci din cat mai multe surse posibile. E greu sa faci temele. E mai usor sa pui la noroc (la intamplare). Comoditatea e la moda ! Nu a spus nimeni ca e usor sa faci bani de pariuri. (motiv pentru care oameni ca DiabLo sunt foarte apreciati intr-o comunitate de pariori) De asta si pariurile sigure sunt greu de gasit (dar nu imposibil)

    Nu sunt vanator de pariuri sigure dar iti promit ca la anul ma voi profila pe asa ceva si vei vedea ca exista. De altfel unul dintre oamenii destepti (dar ciudati) care au existat pe forum, un baiat Paul cu o inteligenta peste a celor de varsta lui, unul din fondatorii a ceea ce vezi tu azi pe sectiunea de pariuri sportive de pe OLS, a afisat acum un sezon sau doua un exemplu de pariu sigur, cu restrictiile de rigoare pe care le vei cauta singur pe forum (eventual prin arhiva). Iata cum suna pariul exemplificator la data respectiva:

    Cote pe meciul PSG- Marseille

    Pariloto:
    1 - 2,00
    X- 2,80
    2 - 3,60

    Gamebookers:
    1 - 1,30
    x - 4,50
    2 - 9,00

    Exemplu de surebets pe PSG - marseille:

    Semn 1 la Pariloto: 500 E * cota 2.00 = Castig 1000 E
    Semn X la Gamebookers: 223 E * cota 4.50 = Castig 1003 E
    Semn 2 la Gamebookers: 112 E * cota 9.00 = Castig 1008 E

    Total investitie : 500 + 223+ 112 = 835 E

    Castig minim : 175 E (21 % din suma !!!)

    late edit: pentru cine "citeste tot": restrictiile de rigoare pe care le-am mentionat acolo sus (si pe care le-am subliniat) mentionau printre altele ca la pariloto nu se poate paria un singur meci pe bilet si ca trebuia sa mai pui alte doua meciuri aproape sigure de cote 1.03/1.05 .. o sansa dubla la un meci pentru care si 1 solist era destul de sigur.. stiut fiind faptul ca la pariloto cotele sunt ceva mai mari. Am vrut sa ii mai las si lu' Sergiu placerea de a cauta putin pe forum doar asa poate il mai invat cum se afla informatii despre pariuri. NU vreau sa ii dau chiar mura in gura!

    ps: posturile astea lungi sunt dedicate lu' Serea .. si vor veni si mai lungi.. spor la lecturat
    Last edited by tchibos; 6th December 2006 at 00:44.

  10. #10
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Nu beau, nu fumez, nu ma droghez si alte cele. Poate ca sunt un pic cam lenes, dar totusi ca medie sunt in primii 10% din facultate la probabil cea mai buna sectie a universitatii. Apoi imi place sa ma uit la TV in special la eurosport.
    Deci is student si nu am inca o meserie, n-am facut bani din meserie dar am vreme.

    In legatura cu pariurile, jocurile de norc etc. Am jucat de amuzament probabil vreo 5 bilete la loto vreo 20 la pariuri, in cazino am intrat de maxim 5 ori, am castigat, am pierdut, dar cel mai important nu am devenit dependent.
    Adica pot sa stau cu zilele fara sa ma gandesc la pariuri, nu ma gandesc ce meci e bun de pariat, care nu e bun. Pe cand daca urmaresti sa faci bani din pariuri pierzi o gramada de timp, studiezi o groaza de meciuri sa vezi daca sunt bune de pariat, daca nu gasesti niciun meci bun probabil te superi. Ziua urmatoare te gandesti cum sa recuperezi etc. Daca se intampla asa eu zic ca esti dependent. Poate castigi, poate pierzi, dar sa nu poti sta o zi fara sa te gandesti la pariuri e grav.

    Apoi am vazut ca ne faci corupti ca traim cu pile, iar apoi inteligenti ca nu sunt americanii mai destepti ca noi. Ciudat. Oricum uite:
    www.gamblingtherapy.org
    www.problemgambling.com
    www.ncpgambling.org
    Sau cauta pe ceva motor de cautare problem gambling o sa gasesti. Ce vroiam sa zic e ca la noi jocurile de noroc in masa au aparut relativ recent, dupa revolutie si inca fenomenul nu e asa raspandit.

    Tu vorbesti de meciul ala unde OM si-a trimis echipa a doua pentru ca cei de la PSG nu le-au dat locuri in tribune. Din cate stiu a fost 0-0 si apoi ambele echipe penalizate cu cate un punct, deci practic ambele echipe au pierdut. A fost un meci cu scandal. Si apoi sa stau tot timpul sa pandesc meciurile e cam urat.

    Si de ce sa faci toata chestia aia daca poti gasi 2 meciuri cu cote sigure 1,03-1,05 la pariloto? La GB cotele pe favorite sunt in general mai mari, deci daca ai paria numai pe meciurile celelalte tot ai avea un profit de vreo 10%.
    Pariaza in fiecare zi pe 3 meciuri din astea sigure rezulta un profit de 15% pe zi. Da zi-mi de ce nu faci asa?

    Si eu am gasit asa ceva chiar la aceeasi casa de pariuri si cu profit 2-3%, bine n-am cautat-o expres, dar tot nu cred ca sunt asa de multe.

    Esti amator, dar de curiozitate (banuiesc ca ai un loc de munca) zi-mi cat castigi pe ora din pariuri si cam cat de la locul de munca?

  11. #11
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Hmm .. un om fara vicii! Interesant! Chiar esti tu cel fara nici o pata? Poate daca incerci sa le ascunzi prin negare o sa te autoconvingi ca tu chiar nu ai asa ceva. Ma hazardez sa spun ca o tu ai mare teama de dependenta. Ori asa ceva nu poate sa se nasca decat dintr-o experienta neplacuta, traumatizanta. Am dreptate? Daca da poate ne povestesti si noua ce a fost. Se poate?

    Am inteles ca esti student dar la ce? Si cati studenti are super facultatea aia faimoasa ca daca sunt 10 studenti acolo nu m-ai convins cu nimic. Care e meseria salvatoare si care sa iti permita sa traiesti un pic peste medie? Eu de exemplu ma vedeam dupa facultate stand si numarand banii. Ma gandeam ca o sa dea navala patronii sa caute o asa valoare ca mine. Si apoi.. am dat cu nasul in kk. Ceea ce in practica se numeste productie, lucrul care ar trebui sa innobileze omul, munca este o activitate anosta, monotona prin repetitivitate si stresanta. Din practica stiu ca suntem toti corupti mai mult sau mai putin. E o realitate! Nu am descoperit eu roata. Cat despre inteligenta chiar suntem un popor de oameni inteligenti dar lenesi si care isi canalizeaza aceasta inteligenta pe cauze gresite.

    Cred ca nu a fost prea mare amuzamentul cu alea 20 de bilete la pariuri din moment ce militezi cu atata vehementa contra lor. Sa inteleg ca tu ai lasat doar norocul sa hotarasca iar acesta ti-a jucat o farsa. Mai e o vorba romaneasca: norocul tine cu cei puternici (poate o sa-mi spui ca si asta e o aberatie) Cate din alea 20 au fost castigatoare? Eu de exemplu cand am pus primele doua bilete la noroc le-am pus. Din ce auzisem prin cartier. Si am pus doua bilete cu cate 13 meciuri pe bilet ..toate duble. Mi-au iesit ambele! A fost o perioada in care au castigat foarte multi.

    Acum asta fac. Meciuri sigure, cote mici, mize mari si pariez doar atunci cand sunt sigur. Castig garantat. Mai incerc din cand in cand si marea cu degetul .. cote mari pe care cred ca se poate paria. La GB sunt cote mici. Iar cote de 1.03/1.05 sunt duble pe meciuri sigure. La pariloto sunt mai mari.

    Am un loc de munca si cred ca pe ora castig prea putin (si crede-ma ca sunt din cei care castiga mai mult decat marea majoritate.. cu mult). Prea putini bani iau pe ora din munca iar din pariuri daca stau sa adun cat timp aloc exclusiv pariurilor castig mult prea mult pe ora. Plus ca o fac din placere. Jobul e cu bataie lunga. Pariurile sunt o pasiune pentru a ma tine mereu in priza cu ce se intampla in sport (alta pasiune pe care o am). Tu ai pasiuni? Care ar fi?
    Last edited by tchibos; 6th December 2006 at 10:33.

  12. #12
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Ei fara vicii ce vrei sa punctezi la impresia artistica? Si ce daca n-am vicii, asta nu ma face mai bun sau mai virtuos. Da e un lucru bun zic eu, dar trebuie completat de alte caracteristici pozitive: bunatate, onestitate, demnitate, iubire etc. Iar aici eu zic ca mai am mult de lucru.

    E facultatea de Automatica si Calculatoare din cadrul Universitatii Tehnice Cluj Napoca. Ma rog aici e cea mai mare concurenta la intrare si de aia ziceam, dar nu vreau sa discreditez celelalte facultati. In cadrul universitatii noastre sunt profesori foarte capabili, iar daca chiar vrei sa inveti ceva poti. Oricum eu mai optimist si cred ca o sa o ducem mai bine si din punct de vedere financiar

    Evident ca am castigat la inceput asa fac toti. Dupa 3 bilete aveam 300.000 castigati cu vreo 150.000 pariati. Apoi m-am saturat si n-am mai pariat. Apoi am auzit de GB am pus si acolo 20 de euro, mi-a dat si ceva bonus. Acolo am pariat mai mult, da nu era fain fara biletu in fata pe care sa trec rezultatele, nu puteam scoate banii imediat dupa pariu. Apoi m-am dus la cazinoul de pe site si am pierdut mai toti banii acolo. N-am mai depus altii ca nu era fain.
    Apoi am mai pariat ocazional cand mai mergea si cate un coleg sa puna puneam si eu vreo 5 lei si mai castigam cateodata. De exemplu ultima data am pus 6 lei si am luat 48, stiu ca am pus ca bate dinamo pe besiktas si alte cateva.

    Tot n-ai raspuns la intrebare. Zi macar raportul intre cele 2. Oricum vad ca esti dezamagit ca munca ta nu e si pasiunea ta si probabil de aia sustii pariurile. Si cote pentru favoriti mai mari la pariloto? Ciudat, dar eu chiar observam altceva: outsideri au cote mai mari.

    Si mie imi place sportul, dar pot sa fiu la curent cu sa zicem ce face Julia Mancuso, Natalie Coughlin sau Juan Carlos Ferrero (unii din favoritii mei) fara sa trebuiasca sa pariez. O fac din pasiune.

  13. #13
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Deci raportul dintre salariul orar net obtinut din munca si cel orar net obtinut din pariuri e subunitar.

    Inteleg ca ai castigat la inceput si apoi ai pierdut, iar cand veni vreme sa iti demonstrezi ca poti mai mult si sa te informezi ca sa iti cresti sansele ai cedat? Poate ca scoala iti manaca tot timpul sau poate nu ti-l poti/stii organiza ca sa obtii mai mult.

    La Cluj e o facultate buna dar abia cand iesi in pactica intelegi ce si cat inveti si la ce te ajuta.

    Tot ce pot sa iti spun ca eu de cand pariez nu am vazut oameni care sa piarda tot ce au, care sa parieze ca sa isi acopera timpul cu pariuri, care sa nu aiba prieteni sau sa aiba depresii. Dimpotriva cei care pariaza sunt oameni sociabili, au prieteni, au simtul umorului si puterea de a-si recunoaste viciile. Nu le este frica de dependenta pentru ca ei detin controlul asupra pariurilor si nu invers.

    Nu te pot influenta negativ pariurile decat daca le lasi tu sa o faca. Pentru cei mai multi au un efect pozitiv.

    La impresie te depunctezi singur spunand ca nu ai vicii. Culmea e ca nu ai dar le recunosti foarte usor. Ceva e putred in Danemarca..

  14. #14
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Am cedat pentru ca nu aveam ce sa-mi demonstrez. Vreau sa devin independent de bani adica: cati bani am atatia cheltui. Am pierdut multi bani din diverse motive asta sa nu fie o tragedie. Sunt persoane mai sarace ca mine si sunt mai fericite. De ce sa fiu eu nefericit din cauza banilor.

    Pe cand pariurile te fac sa doresti cat mai multi bani si asta nu-mi place. Ii castigi sau nu, devii dependent de bani si in multe cazuri te face sa uiti de alte lucruri mai importante pe care le-ai putea face. Devi complexat ca nu ai bani, te crezi superior pentru ca ai etc.

    Poate nu inteleg eu ce e cu viciile astea. Deci inafara de tutun, droguri, alcool, cafea, jocuri de noroc pe care nu le am si-mi si mie cateva (vreo 10) vicii si iti spun ce am si ce nu am. Nu zic ca nu am, doar ca poate nu inteleg cum e cu viciile.

  15. #15
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sergiuseling View Post
    Am pierdut multi bani din diverse motive asta sa nu fie o tragedie.
    Si cand ma pregateam sa las politeturile si sa te atac ca un rechin adevarat ca sa vada si tribuna sange ca au inceput sa ne fluiere, iar arbitru a adormit deja, uite ca vii si spui ce trebuie, poate fara sa vrei sau sa iti dai seama. Asa ca o mai lungesc putin intr-o maniera civilizata poate poate descoperim de fapt de ce te macina pe tine dependenta asta fata de pariuri si cum ai ajuns sa ai atata ura fata de ele.

    Spui ca ai pierdut multi bani si ca nu e o tragedie? Poate ne dai mai multe detalii de dragul spectacolului. Si daca pentru tine nu e o tragedie de ce ar fi pentru altii? Sunt lucruri mult mai grave in viata. Vrei sa fii dependent de bani dar nu din pariuri. Eu vad aici doua situatii: ori ti-e frica ca vei ajunge un ratat daca te apuci de pariuri ori ti-ai dat seama de neputinta ta si atunci incerci sa o maschezi printr-o rezistenta neinteleasa de altii.

    Cateva vicii:

    1. Femeile - atentie.. vorbesc de plural. In exces si fara tact te poti transforma in obsedat sexual. Poti pierde bani, timp, reputatie sau chiar pe femeia iubita. Daca esti impotriva viciului despre care iti vorbeam poti deveni un singuratic notoriu si abia atunci sa vezi depresie. Deci dauneaza in exces, dauneaza in lipsa. Creaza dependenta !

    2. Alcoolul. Eu unul am calcat stramb, prea des uneori (in trecut). Mai calc si acum, insa o fac voit, constient. Si chiar imi face placere. Dauneaza in exces, si chiar daca nu dauneaza in lipsa, consumat cu masura are mari avantaje. In anumite cazuri creeaza dependenta !

    3. Tutunul. M-am prostit candva si am avut norocul sa imi dau seama ca pot ramane prost de-a binelea. Dauneaza poate cel mai tare in exces si am vazut efectele din pacate. Creeaza dependenta ! Nu are nici un efect pozitiv decat ca da bine si e la moda, desi mai nou moda se schimba si devin la moda cei care s-au lasat. Cu toate astea s-au mai auzit de studii care aratau ca fumatorii pot avea anumite avantaje. Stimuleaza creierul, ajuta la digestie..

    4. Drogurile. Creeaza dependenta. Am avut ocazia sa incerc dar am refuzat categoric. Sunt singurul viciu de care mi-e frica cu adevarat. Creeaza dependenta ! Chiar si asa au si ele avantaje. Sunt pastile care sunt incluse in categoria droguri (xanax, tramal s.a)

    5. Cafeaua. Cunoscut si sub denumirea de "viciul doamnelor", creeaza dependenta pentru anumite persoane, cele care adora cafeaua. Consumata in exces, dauneaza, insa are avantaje si ofera satisfactii daca e consumata cu masura.

    6. Mancarea. Consumul excesiv creeaza dependenta si efectele se cunosc.. obezitate, colesterol ridicat s.a.

    7. Jocurile de noroc. Creeaza dependenta in anumite cazuri. Pot fi daunatoare pentru cei cu un caracter slab. Poti avea avantaje si dezavantaje. Depind cat de mult poti inclina balanta in favoarea ta.

    8. Jocurile pe calculator. Sa ajungi sa pierzi timpul si sa visezi numai avioane chiar si cand esti treaz sau mergi pe strada este clar un lucru daunator. Creeaza dependenta in special in randul adolescentilor. O serie de dezavantaje... o iau razna crezand ca viata e un joc. "Consumate" cu masura pot aduce avanaje ca .. dezvoltarea inteligentei (vezi jocurile de strategie) a culturii generale (cele mai multe informatii se retin din jocuri, metoda jocurilor fiind si cea mai eficienta metoda de predare) etc

    9. Banii. .. care sunt ochii cred ca sunt cel mai periculos viciu. Dauneaza in exces. Reprezinta singurul viciu adevarat care schimba omul pe toate planurile. In ziua de azi banul reprezinta putere si daca sunt in exces dauneaza Stii vorba aia: da-i Doamne putere sa ii vezi caracterul.

    10. Orice alta placere dusa la extrem se poate transforma in viciu.

    Dupa cum vezi exista multe vicii. Marea majoritate le intalnesti la persoanele cu care intri in contact zi de zi. Excesul este singurul daunator. Daca iti tii o placere sub control si ai masura, atunci vei beneficia in cea mai mare parte doar de avantaje. Daca devii maniac, indiferent de domeniu atunci poti spune ca ai un viciu. Depinde doar de tine sa faci diferenta. Daca poti e excelent insa daca militezi prea agresiv impotriva lor atunci clar e o buba la mijloc. Buba ta cere e legat de pariurile sportive?

    In concluzie .. excesul dauneaza. Iar singura caracteristica a viciului este excesul. Dependenta poate fi inlaturata doar printr-o vointa de fier. Mai e o vorba romaneasca care zice: orice invat are si un dezvat. Ai ambitie, vointa si tarie de caracter atunci poti spune ca ai vicii dar sunt sub control si chiar daca dauneaza continui sa le ai. Daca vrei neaparat poti renunta oricand la ele. Trebuie doar sa vrei.

    Ai fost vreodata cu vreo femeie, ai baut vreodata un pahar de vin, ai mancat vreodata pana te durea burta si parca ai mai fi mancat desi erai satul, ai baut vreodata o cafea, ai jucat vreodata pocker, ai tras vreodata vreun fum de tigara, ai jucat vreun joc pe calculator, ai luat vreodata un calmant?...

    Daca da, atunci mergand pe principiul tau pot sa iti dau doar un sfat. RENUNTA LA TOATE ACUM. Creeaza dependenta !!!.. si de aici o serie de dezavantaje.

    Daca nu, atunci esti "domnul perfectiune", caz in care nu esti decat un fals al societatii, un prefacut care mananca ciocolata pe ascuns, bea cafea si fumeaza pe la colturi s.a.m.d. .. nu vreau sa continui ca ma scufund in penibil prea tare
    Last edited by tchibos; 6th December 2006 at 19:42.

  16. #16
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Cred ca nu m-am exprimat bine. N-am pierdut bani multi vroiam sa zic ca daca as pierde vreau sa nu fie o tragedie. Chiar asta vroiam sa accentuez ca nu vreau sa fiu dependent de bani in nicio forma.

    Ma joc pe calculator, ma uit la filme destul de mult, stau si pe internet mult, culmea dar si mananc. Dar pot sa renunt la ele fara nicio problema, nu le duc lipsa, ma rog mai putin la mancare. Si da imi place ciocolata, dar pot sa si postesc daca vreau.

    Pariurile sunt facute cu bani, pentru bani, creaza dependenta de bani. De aia am renuntat ca incepeam sa pierd vremea, am considerat ca pot face lucruri mai frumoase si mai utile. Acum pariez ocazional de distractie, nu pierd vremea prea mult.

    Intr-adevar devine plictisitor.

  17. #17
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sergiuseling View Post
    Intr-adevar devine plictisitor.
    Aici nu inteleg. Daca te refereai la ultima remarca pe care am facut-o in postul anterior vreau sa te anunt ca era vorba doar de continuarea ideii din subsol, nicidecum de duel. Doar ca nu vad de la tine nimic pana acum. Ai trantit la inceput niste considerente personale prin care spui tu ca pariurile ar influenta negativ viata omului . Ai spus ca o sa o si demonstrezi. Te intreb cand?.. dupa ce se termina duelul?

    Hai sa vad macar un semn de la tine. Ce te-a facut pe tine personal sa fii asa aprig cand auzi de pariuri sportive? Vorbesti din carti, ai auzit in targ sau de unde pana unde influenteaza negativ pariurile? Eu iti spun din experienta proprie si a prietenilor pe care ii am ca nu e chiar cum zici . Tu pe ce te bazezi? Sau trebuie sa o luam ca pe o axioma si atat. Axioma lu' Segiuseling (acum serios, poate iti schimbi si nickul asta ca fac altii misto pe seama ta): pariurile influenteaza negativ viata oamenilor, ciocolata nu ! Mie mi se pare ca si ciocolata influenteaza negativ viata oamenilor. Faci carii, creste glicemia, poti face diabet si daca nu ai grija devii dependent. Omule, nu am nimic personal cu tine dar iti spun sincer ca tu ai o problema mare in a face distinctia intre evenimentele nesemnificative din viata si cele de proportii

    Quote Originally Posted by sergiuseling View Post
    ... doar ca poate nu inteleg cum e cu viciile...
    Sper ca dupa postarea anterioara ai mai inteles cum e cu viciile.

    M-ai dezamagit total. Ma asteptam sa am o persoana care sa fie un concurent puternic in a ma contrazice pe tema asta. Sincer iti spun daca rolurile ar fi fost invers erai KO de mult. Ma asteptam sa vad ca esti o persoana care spune ca e pierdere de timp cu pariurile si ca tu faci alte lucruri mai utile. Asta ai si zis de fapt si daca te opreai aici probabil ca mi-as fi facut probleme in a te contra. Dar nu, tu vii, si dupa ce te faci ca imi dai mingea in lung de linie, mi-o ridici la fileu. Pai spui ca te joci pe calculator (ai grija ca si asta poate deveni viciu..cred ca ai vazut pe la TV .. ca spuneai ca te si uiti mult la TV.. dar stai ca spuneai ca te uiti mult la filme.. cat de mult te poti uita ca le inveti pe de rost pe toate... Stai pe internet?.. ce faci pe internet?... eu sunt mort fara net dar imi foloseste in meserie si in pasiunile pe care le am.. tie la ce iti foloseste internetul?.. iar replica "culmea dar mai si mananc" e criminala.. m-ai dat pe spate.. culmea ar fi sa nu mananci Daca imi spuneai ca lucrezi nu stiu la ce proiect ca sa urci de la 10% la 1% in randul colegilor de facultate poate o luam mai usor, dar cand tu vii cu niste preocupari de gradinita, ca in ziua de azi cam tot ce faci tu face si un copil de gradinita, nu am cum sa fiu indulgent cu tine. Maturizeaza-te! Nu veni cu truisme la noi pe care le auzi la batrani si te dai om mare ca nu e asa simplu. Intreaba si tu de ce e asa si nu invers si apoi vii in Arena ca asta nu e loc pentru copii chiar daca invata (poate pe de rost) niste chestii si ajung in primii 10% din facultate. Nu mai vorbi din auzite, experimenteaza pentru ca singura carte completa e cartea vietii pe care multi nu o inteleg dar se lauda ca au citit-o sau mai sunt altii care au vazut filmul si povestesc altora din cartea vietii. Pai tu ce faci aici, vinzi castraveti gradinarului?

    Dupa ce se termina duelul sa imi amintesti sa iti spun o poveste reala. Morala.. tre sa fii mult prea destept ca sa dai lectii de viata fara sa citesti cartea vietii. Experienta personala e cel mai bun profesor. Daca vrei sa te bazezi pe experienta altora atunci ai grija sa intelegi exact ce au trait oamenii aia. Nu auzi una si vii si spui alta asa incat cand ajunge informatia la destinatar, ajunge distorsionata. Aici nu e "telefonul fara fir" prietene. Aici e "viata bate filmul"

    ps: la ce ti-ar folosi postul daca esti far' de pacat?
    Last edited by tchibos; 7th December 2006 at 01:20.

  18. #18
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Plictisitul: ma refeream la primul paragraf din ce ai zis aia cu adormitul arbitrului si la replicile tale pe langa subiect.

    Viciile astea: ma intrebi ce vicii am, dar pana la urma nici tu nu ai zis ce vicii ai. Te tot echivezi si nu raspunzi la intrebari. Hai de ce nu zici care e constanta aia de vicii.
    Ti-am ridicat mingea la fileu sa zici ca nu sunt lucruri mai bune de facut decat pariurile. Degeaba ai ocolit subiectul.
    Hai zi-mi ca scopul principal al pariurilor nu sunt bani, ca nu te face sa doresti mai multi.

    Eu incerc sa vorbesc la subiect, tu tot ma ataci ba ca am avut o trauma ba ca am avut o tregedie, ba imi zici domnu perfectiune, fals al societatii sau far' de pacat... Ma iei peste picior cu axioma mea, ma critici ca n-am experienta, ba ca am o problema mare cu intelegerea unor lucruri. Care e problema? N-ai argumente pro pariuri si te iei de mine?

    "M-ai dezamagit total". Ma tot bati la cap cu experienta asta, imi zici ca vorbesti din experienta si la final mai intrebi de ce e nevoie de post daca nu ai pacate. Nu zau cand ai fost ultima data la biserica? Nu e de ajuns sa nu ai pacate ca sa te mantuiesti. Si pana la urma si Iisus postea.

  19. #19
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Eu am putin din toate.. ma refer la vicii. De fapt la unele chiar ti-am si explicat ce si cum. De unele am scapat dar am capatat altele.

    Daca sunt alte lucruri mai bune decat pariurile cu siguranta alea care le faci tu nu se numara printre ele. NU esti in masura sa faci analize cand esti pe langa fenomen.

    De mult nu am mai mers pe labiserica dar ma rog in fiecare seara. De ..comoditatea. Poate ar trenui sa mai trec pe acolo.

    Eu ti-am explicat cat se poate de clar ca nu influenteaza pariurile negativ. Cel putin nu mai mult decat celelalte vicii/placeri umane. Daca nu intelegi ce vrei sa fac decat sa te atac.

    Banii mai multi imi doresc sa castig din orice inclusiv din munca. E ceva in neregula cu mine din cauza asta? Marea majoritate a oamenilor au aceeasi problema, daca se poate spune ca e o problema.

    Pariurile se pot pune si pe altceva, nu numai pe bani. Include aici si onoarea. Cum ar putea dauna asta?

  20. #20
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tchibos View Post
    Eu am putin din toate.. ma refer la vicii. De fapt la unele chiar ti-am si explicat ce si cum. De unele am scapat dar am capatat altele.
    Parca ziceai ca viciile sunt excesele. Acuma zici ca ai putin din fiecare. Adica nu faci excese, adica n-ai niciun viciu. Ce fain te scoti.


    Quote Originally Posted by tchibos View Post
    Daca sunt alte lucruri mai bune decat pariurile cu siguranta alea care le faci tu nu se numara printre ele. NU esti in masura sa faci analize cand esti pe langa fenomen.
    Cu replica ai am incheiat duelul. N-am de gand sa mai ascult atacurile tale. Si in plus nu discut cu aia care zic ca nu sunt in masura sa discut cu ei.
    Iti zic sa-ti rezolvi problemele de superioritate si apoi poate mai discutam.

  21. #21
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Fac excese din cand in cand. Sunt vicios ca orice om normal. Nu ma laud cu excesele dar nici nu le regret.. inca.

    Citesti ceva si intelegi altceva. Asta e defectul tau si de asta ti-am zis sa nu mai vorbesti din carti sau din auzite decat daca esti sigur ca ai inteles foarte bine ce scria sau se spunea acolo. Eu am zis ca nu esti in masura sa faci analize daca esti diletant in domeniu. Nu imi plac diletantii care se dau cunoscatori. Sunt prea multi in tara asta si de asta a ajuns in halul in care e acum. Prea multi isi dau cu parearea in domenii in care nu au nici o treaba. Si o fac cu atat siguranta incat spui ca au studiat problemele respective de vreo doua trei generatii. Si nici nu vin cu argumente solide. Pur si simplu arunca pastile pe care noi trebuie sa le inghitim. Lucruri de care habar nu au devin in ochii lor axiome pentru ceilalti. Nu suntem chiar toti pacalici. De asta ti-am zis ca nu esti in masura sa faci analize pe tema asta. Nu ti-am spus niciodata ca nu poti disctuta cu mine. Asta a fost conluzia ta. La fel cum e si cu superioritatea. Dar cred ca pana la urma ti-ai dat si tu seama de ierarhie in ceea ce priveste raportul inferior-superior referitor la subiect si combatanti.

    Cat despre atacuri, au fost in mare parte conditionari gen "poate" / "daca" pe care tu singur ti le-ai atribuit. Au mai fost si atacuri dar ce vrei, asa e in Arena. Ai citit ce scrie pe "usa" de la intrare? Uite iti arat eu: "Se musca pana la os. Intri pe riscul tau, dar mai bine stai afara". Asculta sfatul batranilor ca stiu ei ce vorbesc. Doar nu te asteptai sa te servesc cu prajituri si lapte cu cacao. Astea se dau la gradinita. Si vad ca tot ca la gradinita procedezi si tu .. iti ei jucariile si pleci. Vrei sa incheiem duelul? Foarte bine, procedeaza ca un barbat .. hai sa mai scriem cate un post de fiecare in care sa sintetizam cam ce am scris pe aici. Esti de acord?

    Nu cred insa ca au fost jigniri. Iti garantezi ca pe masura ce vei mai creste vei intelege ce ti-am zis referitor la tine dar si la pariuri. Dupa ce vei avea trei ani de munca sa mai citesti ce am zis eu pe aici si sunt convins ca imi vei da dreptate. Ti se va schimba mentalitatea si modul de gandire iar ce ti-am explicat eu aici, in speta ca pariurile nu influenteaza chiar atat de negativ viata oamenilor ti se vor parea banalitati si nu tragedii cum vrei tu sa insinuezi. Sunt lucruri pe care orice om normal le stie.. din experienta.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •