Results 1 to 9 of 9

Thread: Campionatul 4 continente 2020

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1

    Campionatul 4 continente 2020

    Seoul / Coreea de Sud
    04.02.2020 - 09.02.2020
    website
    pagina ISU

    Participanti: http://www.isuresults.com/events/fsevent03111955.htm

    Rezultate: aici

    Program la ora locala (pentru Romania -7 ore)

    joi, 6 Feb
    Ice Dance RD 11:00
    Pairs SP 14:15
    Ladies SP 18:40

    vineri, 7 Feb
    Ice Dance FD 13:30
    Men SP 18:00

    sambata 8 Feb
    Ladies FS 13:00
    Pairs FS 18:15

    duminica, 9 Feb
    Men FS 11:30
    Gala 17:30


    Livestream
    QQ live: http://live.qq.com/10012776
    Canal ISU: https://www.youtube.com/user/SkatingISU/featured
    Fuji TV: https://mov3.co/en/fujitv/
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Am venit la spartul târgului, asa ca trebuie sa astept sa apara videoclipuri pe youtube. Pana acum, ISU a încărcat doar conferințele de presă de la dans și perechi daca am văzut eu bine.

    Auzisem ca Yuzuru si Boyang intenționează să execute 4A la 4CC. Nu stiu ce va face Boyang, dar Yuzuru a amânat săritura pentru Mondiale. În ce mă privește, decât un 4A mai bine niste programe noi. Goana asta după cvadruple a ajuns sa ma plictisească la culme.

  3. #3
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Auzisem ca Yuzuru si Boyang intentionează să execute 4A la 4CC. Nu stiu ce va face Boyang, dar Yuzuru a amânat săritura pentru Mondiale. În ce mă priveste, decât un 4A mai bine niste programe noi. Goana asta după cvadruple a ajuns sa ma plictisească la culme.
    Da, programe noi; mai ales ca pentru 4CC Yuzuru a revenit la SP & FS din sezonul 2017-18.

    S-au terminat Dansurile. In primele 7 cupluri numai Pipper/Paul nu sunt antrenati de Dubreuille-Lauzon, si inca cateva cupluri mai jos in clasament. Asa ca s-au abonat sa stea la mantinela.
    Ma bucur pentru argintul canadienilor. Mi-au placut si noile costume ale lor. (emoticonul a fost ales de nepotul meu, plus inca cateva , sa fie! )


    cateva videoclipuri:
    https://www.youtube.com/channel/UCCw...=dd&shelf_id=1
    https://www.youtube.com/channel/UCAx...dDOdcZQ/videos
    https://www.youtube.com/channel/UCpl...RlJu-vQ1qiCcPQ
    Last edited by Tracoromana; 7th February 2020 at 19:04.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Sa-ti trăiască nepotelul, Flavia.

    Vad ca Sadovsky nu vrea sa meargă la Mondiale nici anul asta. Skate Canada a avut dreptate până la urmă să mai aștepte cu desemnarea echipei.

    Mi-e imposibil să prevăd cine va lua bronzul la dans in Canada. Chock/Bates par totuși să aibă prima șansă. În orice caz, Gilles/Poirier vor trebui sa-si atace programele de la început până la sfârșit, nu vor avea nimic de câștigat daca vor patina prudent. Vorba ceea, ori la bal ori la spital.

  5. #5
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Mi-a placut competitia fetelor mult mai mult decat cea de la Europene; mi-au placut programele, n-au fost ratari si a fost chiar o competitie cu suspans, iar medaliatele sunt din 3 tari diferite. (i-adevarat ca mi-a placut la Sydney cand la gimnastica medaliatele erau din aceeasi tara ). Scoruri mari, 8 peste 200 de puncte: 3 japoneze, 3 coreence si 2 americance.

    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Sa-ti trăiască nepotelul, Flavia.

    Vad ca Sadovsky nu vrea sa meargă la Mondiale nici anul asta. Skate Canada a avut dreptate până la urmă să mai astepte cu desemnarea echipei.
    Multumesc de urare.

    Skate Canada intr-adevar nu s-a grabit pentru ca are 1 singur loc la Mondiale la baieti.
    Si la fete federatia a avut indoleli si ele s-au confirmat . Medaliatele nationale, junioarele Bausback si Schumacher au avut aici o prestatie mediocra. Cea care s-a remarcat totusi, terminand pe locul 10 este Alicia PINEAULT. Ea a terminat a 4-a la Nationale dar are in jur de 20 de ani, si un pic mai multa experinta care s-a dovedit utila la aceste campionate. Canada are 2 locuri la fete.
    Last edited by Tracoromana; 8th February 2020 at 11:27.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Soucisse/Firus iar au avut o cazatura. Copiii ăștia sunt incorigibili.
    În schimb, chiar dacă ceva mi se pare forțat în patinajul lui Lajoie/Lagha, trebuie să spun că au avut o performanță excelenta la liber. Mi se pare ca au început sezonul cu un scor de sub 110 și uite că au sărit la 115.

    Eu am fost o susținătoare a perechii MT/M, dar in acest sezon mi-am cam pierdut entuziasmul. De ei depinde sa mi-l recastig.

    Liubov/Charlie, o altă împerechere care nu duce nicăieri.

    Mi-a placut Bradie in acest sezon, si programe si muzici si costume, nu s-a mai imbracat cu rochitele alea anoste si demodate. SP-ul lui Bradie e unul din favoritele mele. Împreună cu al lui Rika, muzica ei ma bântuie.lol

  7. #7
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    [QUOTE=Tracoromana;4495694]
    . (emoticonul a fost ales de nepotul meu, plus inca cateva , sa fie! )


    Deja se uita cu tine la patinaj?!sigur o sa fie mare fan si cunoscator.
    Asta vara l-am luat si eu pe cel mare la gimnastica ritmica la Cluj si i-a placut foarte mult,e adevarat ca mai mult i-a placut sa se joace pe holuri dar oricum e un pas important.

  8. #8
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Deja se uita cu tine la patinaj?!sigur o sa fie mare fan si cunoscator.
    Inca nu. Deocamdata este mai pasionat de apasat diverse butoane...

    Revenind la oile noastre...
    La baieti Jason Brown a demonstrat cum se pot lua medalii si scoruri mari fara quadruple. Doar calitatea elementelor tehnice si componente. N-am fost fan Jason Brown dar sunt pe cale sa devin. Programul liber este foarte, foarte frumos; secventa de pasi o incantare: https://www.youtube.com/watch?v=dVFRB9lRijM
    Last edited by Tracoromana; 10th February 2020 at 06:39.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Aproape ca mi-au citit gandurile, Flavia. Ma pregateam sa spun ca uite ce frumos poate sa fie un program doar cu triple, respira. Nu ma deranjeaza o cvadrupla-doua, dar s-a ajuns la patru-cinci si cum pregatirea fiecareia cere timp, ele ocupa mult prea mult din program. Stiu ca nu se va schimba nimic, imi spun si eu pasul. Iar fetele par sa mearga pe urmele baietilor. Bradie Tennell si Mariah Bell nu au nici o sansa la medalii la Mondiale in ciuda programelor frumoase si a faptului ca amandoua au progresat evident, continutul tehnic nu le permite. Iar la varsta lor e cu totul improbabil sa-si poata adauga sarituri mai dificile. Cvadrupla si 3A trebuie invatate la varste fragede si, chiar si asa, nu ai garantia ca le vei pastra dupa ce ajungi la pubertate.

    Desigur, strategia lui Eteri e corecta, isi invata micile eleve quad si 3A ca sa castige tehnicul la scor si lucrurile sa fie clare. Daca actualele ei eleve vor capota la un moment dat, nu-i nimic, are altele pregatite. Cum ar fi o fetita care face quad la 11 ani. Mi se pare ca o cheama Veronika.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •