Results 1 to 21 of 21

Thread: Campionatul European 2020

  1. #1
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1

    Campionatul European 2020

    Campionatul European 2020
    Graz / Austria
    20.01.2020 - 26.01.2020
    website

    Participanti: http://www.isuresults.com/events/fsevent03111953.htm
    Romania ar fi trebuit sa fie reprezentata de Julia Sauter, clasata anul trecut pe locul 14, dar nu este inca refacuta dupa o entorsa la glezna.

    Rezultate: aici

    Program la ora locala (in Romania +1 ora)

    miercuri, 22 ian
    Men SP 11:30
    Pairs SP 19:15

    joi, 23 ian
    Ice Dance RD 12:00
    Men FS 18:30

    vineri, 24 ian
    Ladies SP 11:30
    Pairs FS 19:00

    sambata, 25 ian
    Ice Dance FD 13:25
    Ladies FS 18:30

    Duminica, 26 ian
    Gala 14:30


    Live
    Televiziune
    TVR2, TVR2 HD, TVR Moldova (program: http://www.tvr.ro/campionatul-europe...6358.html#view)
    Canale online:
    - TVR+ : stream
    - Channel One Russia: stream 1; stream 2;
    - QQ live: http://live.qq.com/10012776
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Wooow, TVR, oare cine o fi ciulit urechile? Sunt curioasa si cine va comenta.

  3. #3
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Of, exact in contratimp cu orarul meu de la serviciu este ceea ce vreau sa vad..... macar FS la dans e sambata ...
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Bietul Kevin.😢 Zi neagra pentru el. Si-a bagat Aghiuta coada. Arbitrii l-au impins in sus cat au putut la PCS. Mai sus nu se putea ca ii depasea pe Brezina si Aliev si nu se facea, diferenta la tehnic fiind mult prea mare.

  5. #5
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Am vrut sa urmaresc perechile in transmisiunea romaneasca, dar dupa doua programe am renuntat. Spuneam despre Tracy Wilson ca vorbeste prea mult. Pai Tracy este mic copil pe langa Marius Negrea si doamna care ii este partenera la microfon, un adevarata dezmat de cuvinte. In plus, Tracy se referea la ceea ce vedea pe gheata pe cand ai nostri dadeau o multime de amanunte exterioare evolutiilor pe care nu cred ca le retine cineva si asta pe parcursul programului acoperind muzica. Si cand te gandesti ca mie Marius imi placea inainte.

    Comparatie cu Daniel Weiss, comentatorul german. Weiss s-a limitat la a puncta elementele si a spune doua-trei cuvinte despre cum au fost executate lasand observatiile mai detaliate pentru replay. Noroc cu streamul german. Multumesc, Flavia.

  7. #7
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Of .... Brezina nu are un program rau, dar e a ramas de-a lungul carierei la fel de interesant ca vopseaua in timp ce se ususca ....
    Aliev imi pare cumva coplesit de muzica ... muzica e dramatica si grandioasa ... si el nu....
    DANIELIAN - are ceva potential, dar e inca tare necopt....
    KVITELASHVILI - o prezenta placuta pe gheata, dar cu energie mai putina decat minutele pe care le-a avut de patinat
    VASILJEVS - ca de obicei un stil frumos, pacat ca nu poate mai mult
    AYMOZ - ce draci s-a intamplat????
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  8. #8
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Bietul Kevin.ļæ½ļæ½ Zi neagra pentru el. Si-a bagat Aghiuta coada. Arbitrii l-au impins in sus cat au putut la PCS. Mai sus nu se putea ca ii depasea pe Brezina si Aliev si nu se facea, diferenta la tehnic fiind mult prea mare.
    Poate e mai bine asa decat sa termine in final pe locul 12-15. Poate doar Federatia s-ar fi bucurat ca ar fi avut 2 locuri pt. la anu'. In conditiile date mi-ar placea sa castige Brezina.
    La perechi Boikova/Kozlovskii au record mondial la punctaj.
    Bine ca nu s-a intamplat o nenorocire in programul Tarasovei/ Morozov. Vladimir a avut totusi prezenta de spirit.

    Interesant e ca prin ratarea lui Kevin s-a calificat celalalt francez Adam Siao Fa, care era chiar sub linie si a urcat o pozitie; nu cred ca se mai astepta la asa o pleasca,..



    Videoclipuri:
    https://www.youtube.com/channel/UCCw...1Nmkv8Q/videos




    EDIT: Nu uitati sa mai aruncati o privire la Nationalele SUA.
    Last edited by Tracoromana; 23rd January 2020 at 15:54.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Cred ca era totusi preferabil pentru Kevin sa se califice la liber, isi mai acorda o sansa. Nu stii niciodata cum pot evolua lucrurile intr-o competitie. Eu nu-mi imaginez ce i se poate intampla mai rau unui patinator care e si favorit la podium decat sa rateze intrarea in finala. Am spus ca si-a bagat coada "Duca-se pe pustii" cand am vazut ca nici el n-a gasit alta explicatie pentru acel dezastru. N-a simtit nici presiune si nici nu s-a demobilizat dupa prima ratare, asa a zis.

    Tarasova/Morozov au dezvoltat o problema la ridicari. A fost a nu stiu cata oara cand au ratat elementul.

    La dans am vazut doar ultimele trei cupluri. In sfarsit o performanta de zile mari din partea lui Sinitsina/Katsalapov. S-a cunoscut. Nikita m-a ascultat si si-a dat jos uratenia aia de haina gri. Cu pulovarul negru pe gat lucrurile arata mult mai bine.

    N-am uitat de Nationalele SUA, dar cred ca abia vineri noaptea vom vedea niste rezultate de la seniori.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Nu stii niciodata cum pot evolua lucrurile intr-o competitie.
    Oi fi cobit in cazul lui Brezina? Asa se pare, dar n-a fost intentionat.

    In schimb, elevul lui Joubert a sarit pe locul 6 la liber. De pe locul 24. Si a intrat in primii 11 ca rezultat final. Grozav.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Stiind ca dansul liber este punctul forte al lui Papadakis/Cizeron si pentru ca Sinitsina/Katsalapov nu m-au impresionat deloc la FD pe parcursul sezonului, nici prin cap nu mi-a trecut ca P/C are putea sa piarda competitia. S/K au avut BV mai mare, iar P/C au avut GOE mai mari. In conditiile unui TES practic egal, eu le-as fi dat victoria francezilor prin PCS. P/C n-au fost in cea mai buna zi a lor, dar nici S/K n-au fost scutiti de unele probleme. As zicee ca rusii au patinat aproape de nivelul lor maxim in timp francezii pot mai mult, punctaje anterioare arata acest lucru. Pentru S/K aurul european este insa o victorie psihologica.

    Am urmarit proba feminina pe streamul romanesc si vreau sa multumesc comentatorilor ca au tacut in cea mai mare parte a timpului pe parcursul evolutiilor, dandu-ne posibilitatea sa auzim muzica. Asa da.

    O patinatoare care mi-a retinut atentia si despre care n-am mai scris pana acum fiindca am vazut-o prima oara la aceste Europene este Emmi Peltonen din Finlanda. Fata are un simt muzical deosebit si patineaza doua programe foarte frumos coregrafiate. In special SP-ul merita urmarit.

  12. #12
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Mi-a parut tare rau de situatia cu Papadakis/Cizeron. Franta nu prea a avut noroc la Campionatul din anul acesta. Nu stiu daca a avut un target de 2 medalii de aur, dar de 1 aur sigur a avut. Si iata, a fost intai ratarea lui Kevin si apoi povestea cu argintul lui Papadakis / Cizeron. Bine ca macar cele 3 fete s-au calificat toate.
    In rest, asa cum spunea Marius Negrea au fost Campionate Nationale Ruse cu participare internationala; 10 din 12 medalii s-au dus in Rusia, printre care toate cele 4 titluri de Campioni Europeni. Nu spun ca n-au meritat, iar spectacolul a fost grozav la fete si la perechi, dar la baieti si la dansuri podiumul putea fi mai divers.

    O patinatoare care mi-a retinut atentia si despre care n-am mai scris pana acum fiindca am vazut-o prima oara la aceste Europene este Emmi Peltonen din Finlanda. Fata are un simt muzical deosebit si patineaza doua programe foarte frumos coregrafiate. In special SP-ul merita urmarit.
    Si e si frumoasa...

    In alta ordine de idei, mie mi-a placut comentariul de la tvr. Si am aflat multe, printre care: unde sunt centrele de patinaj, cine le conduce si faptul ca fetele n-au voie sa sara quadruple la SP, s.a.
    Last edited by Tracoromana; 26th January 2020 at 01:38.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  13. #13
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Contributia fiecarui arbitru la punctajul FD al concurentilor. N-au invatat nimic din pedepsirea tapilor ispasitori - arbitri chinezi.

    https://pbs.twimg.com/media/EPI9loCX...jpg&name=large
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Nu mai stiu cum a fost cu arbitrii chinezi, dar imi aduc aminte ca dupa Soci, ISU a interzis un arbitru ucrainian care arbitrase la proba feminina. Un recidivist, de altfel. Nu m-ar mira sa aflu ca s-a intors in arbitraj intre timp.

    Sunt diferente foarte mari de punctaj intre arbitri, chiar pana la 11 puncte. Parca n-ar fi urmarit aceleasi evolutii. Dar ce putem face?

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Am observat ca in protocolul lui Papadakis/Cizeron scrie la sfarsit Music Requirements Violation (3 of 10). Stie cineva ce inseamna asta? Pentru cultura mea generala.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    a inteles careva ce greseala au facut francezii la dans? Au fost depunctati la secventa de pasi si ma tot uit la ea si nu inteleg. Probabil ca nu a fost perfect, fluid, etc, dar nu e ca si cum ar fi cazut. Daca imi amintesc bine Tessa si Scott au fost campioni mondiali cu o cazatura.

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Greseala lui Scott nu a fost considerate cazatura, ci impiedicare, pentru ca a continuat sa se sprijine pe gheata cu patinele. Din acest motiv nu au fost penalizati cu -1. Dar au pierdut programul respectiv, au avut noroc cu avansul mare de la programul scurt. O cazatura penalizabila si penalizata a avut Scott la finala de GP din 2013 unde a cazut pe spate. Tot asa Cizeron la Finlandia Trophy 2017.

    Dar situatiile acelea nu ne ajuta sa intelegem ce s-a intamplat acum. Se pare ca, initial, arbitrii le-au invalidat secventa de pasi lui Papadakis/Cizeron si asta explica de ce au terminat programul cu un punctaj atat de mic fata de normal, adica 64 sau 65. La revizuirea elementelor li s-au dat inapoi punctele pentru secventa respectiva. Daca as sti de ce a fost un element problematic as spune, dar nu ma pricep. Si din pacate foarte putini comentatori stiu sa comenteze dansul ca sa ne lamureasca. Fiind secventa One Foot, poate n-au patinat tot timpul pe un singura picior sau n-a fost secventa suficient de lunga.

  18. #18
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post

    Dar situatiile acelea nu ne ajuta sa intelegem ce s-a intamplat acum. Se pare ca, initial, arbitrii le-au invalidat secventa de pasi lui Papadakis/Cizeron si asta explica de ce au terminat programul cu un punctaj atat de mic fata de normal, adica 64 sau 65. La revizuirea elementelor li s-au dat inapoi punctele pentru secventa respectiva. Daca as sti de ce a fost un element problematic as spune, dar nu ma pricep. Si din pacate foarte putini comentatori stiu sa comenteze dansul ca sa ne lamureasca. Fiind secventa One Foot, poate n-au patinat tot timpul pe un singura picior sau n-a fost secventa suficient de lunga.
    Dupa ce am citit protocolul parerea mea de necunoscator intr-ale dansului pe gheata este urmatoarea. Nu a fost invalidata secventa de pasi a lui P/C. Pe ecran trebuia sa apara OFStL2+OFStM3 (adica One Foot Step Lady 2 si One Foot Step Man 3) cu punctajul corespunzator si a aparut in mod gresit PStL2+PStM3 (adica Pattern Step Lady 2 si Patern Step Man 3). Si aici nu era cazul de Pattern ca era FD, si de aceea a aparut punctaj 0.00. Ulterior s-a revazut, a fost corectat si a aparut punctajul. Problema a fost ca Gaby si Guillaume s-au balbait putin la aceasta secventa si a rezultat nivelul 2 - 3 in loc de nivelul 4 cum suntem noi obisnuiti. Aici au un punct in minus fata de S/K care au nivelul 4-3. Cred ca aici s-a facut diferenta.

    Music Requirements Violation (3 of 10).
    Din cand in cand unor arbitri li se pare ceva in neregula cu muzica: ritm, melodie, tempo, orchestratie, etc. si propun o deducere. Trebuie sa se voteze cu 50%+1 ca sa se aplice deducerea. Nu stiu ce ar putut fi in neregula cu muzica, dar cert este ca nu s-a aplicat nicio deducere. Si la RD s-au propus la Papadakis /Cizeron: Costume/Prop violation (1 of 10) si Violation of choreo restrictions (2 of 10), dar de asemenea nu s-au aplicat deduceri. Si la Sinitsina/Katsalapov s-a propus la RD Violation of choreo restrictions (2 of 10), fara deducere. De asemenea la Stepanova/Bukin si Guignard/Fabri. Mai jos de locul 4 nu s-au propus deduceri, totul a fost in regula cu muzica, costumele, coregrafia...! Ehh, mai incearca si ei .....

    https://www.isu.org/figure-skating/r...on-2239-1/file
    Last edited by Tracoromana; 28th January 2020 at 21:33.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Mersi frumos, Flavia.

    Zau ca trebuie sa fii un adevarat robot ca sa indeplinesti toate cerintele alea.

    In ce priveste secventa de pasi, eu m-am luat dupa un interviu al lui Sinitsina/Katsalapov in care se spune asa (traducere din rusa):

    "Reporter: Did you see that the French initially had a problem with one of their elements?
    NK: Yes, we saw that they got some stars for their block of steps, it turned out they also got three deductions for the music.
    VS: But then they got their points (8) back."

    Stiind ca asteriscul se pune pentru a indica element invalid, am dedus ca initial le-a fost invalidata secventa. Persoane care au fost in sala la Graz au spus ca i-au vazut pe arbitri polemizand intre ei in cele opt minute in care au fost revizuite elementele.

    In fine, ce-a fost a fost. Ca sa fie clar, nu le sunt ostila lui S/K, dimpotriva, i-am sustinut. Dar repet, consider ca la TES-uri egale, P/C trebuiau sa castige datorita PCS-ului. S/K nu sunt inca la nivelul francezilor in ce priveste acuratetea si claritatea miscarilor, iar picioarele lui Nikita sunt in continuare instabile la ridicari, ii tremura si asta afecteaza impresia generala.

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Am citit un interviu cu P/C in presa franceza. De fapt, Gabriella a vorbit. Am aflat de la ea ca a avut o perioada proasta in ultimele luni, pur si simplu nu s-a mai putut antrena, corpul ei a refuzat sa raspunda la comenzi si a luat in calcul sa nu se prezinte la Europene. Dar cu sprijinul lui Guillaume si al antrenorilor, incet-incet s-a repus pe roate. Dar admite ca nu au fost pregatiti 100% pentru CE.

  21. #21
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Europenele 2020 s-au incheiat.
    Clasamentul pe medalii nu-si are rostul, Rusia a obtinut 10 medalii din 12.
    Dar pe langa lupta pentru medalii, patinatorii au concurat si pentru a obtine cat mai multe locuri pentru tara lor la Campionatul European 2021 care va avea loc in Zagreb, Croația. Clasamentul federatiilor arata asa:

    Locul 1.
    - Rusia: 3 locuri la baieti, 3 locuri la fete, 3 locuri la perechi, 3 locuri la dansuri;
    Locul 2.
    - Italia: 3 locuri la baieti, 3 locuri la perechi, 2 locuri la fete, 2 locuri la dansuri.
    Locul 3.
    - Franța: 2 locuri la fete, 2 locuri la perechi, 2 locuri la dansuri. A pierdut la fiecare disciplina -1 loc.
    Locul 4.
    - Germania: 3 locuri la perechi, 2 locuri la baieti;
    Locul 5.
    - Azerbaidjan: 2 locuri la baieti, 2 locuri la fete;
    - Polonia: 2 locuri la fete, 2 locuri la dansuri;
    Locul 6.
    - Cehia, Georgia, Israel, Letonia: 2 locuri la baieti;
    - Elveția, Estonia, Finlanda: 2 locuri la fete;
    - Austria, Ungaria: 2 locuri la perechi;
    - Marea Britanie, Spania, Ucraina: 2 locuri la dansuri

    In principiu, toate națiunile europene au 1 loc la fiecare disciplina daca au patinatori cu punctaje tehnice minim admise.
    Last edited by Tracoromana; 31st January 2020 at 09:23.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •