Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 32

Thread: Alegerile locale in doua tururi?

  1. #1
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1

    Alegerile locale in doua tururi?

    ℹ️Premierul Ludovic Orban a anunțat că Guvernul își va angaja răspunderea în fața Parlamentului pe legea privind alegerea primarilor în două tururi de scrutin. Primarii vor fi aleși cu 50% plus 1 din voturi.

    Ludovic Orban:”Am luat decizia de a ne angaja răspunderea în fața Parlamentului pentru alegerea primarilor în două tururi. E vital ca primarii să fie aleși de jumătate plus unu de cetățeni, pentru a avea legitimitate.
    Acum doi ani am inițiat un proiect de lege pentru a transpune voința oamenilor de îmbunătățire a modului de alegere a primarilor. Proiectul a fost <<parcat>> neregulamentar în Parlament la o defunctă Comisie de cod electoral pentru a împiedica adoptarea de către plenul Camerei.”

    ℹ️#PNL a depus în Parlament un proiect de lege privind alegerea primarilor în două tururi, în martie 2017. Proiectul a fost respins de Senat în noiembrie 2017. În Camera Deputaților, PSD a tergiversat, timp de doi ani de zile, punerea proiectului pe ordinea de zi.
    MEREU SUPERIORI !!!

  2. #2
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0
    Salut Aline! Te vad cam incordat, precipitat, toate bune?

  3. #3
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaoltenia View Post
    Salut Aline! Te vad cam incordat, precipitat, toate bune?
    Salut, Dane. incordat? deloc! Miros sange de pesedisrti! Vom prelua puterea totala!
    MEREU SUPERIORI !!!

  4. #4
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,789
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    Miros sange de pesedisrti!
    Am citit pesedirty!

    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    Vom prelua puterea totala!
    Sa traiesti, imparate!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    Salut, Dane. incordat? deloc! Miros sange de pesedisrti! Vom prelua puterea totala!
    Deci cum ziceam eu, dictatura?Reich?

  6. #6
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    M-am uitat aseara 20 de minute la emisiunea lui Banciu, cat a fost pauza la snooker. A rezumat perfect chestia asta: "la ce plm ii ajuta pe oamenii de rand chestia asta in 2 tururi, ca la final tot incompetentii ajung primari?"

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    Tu nu auzi,ajung incompetentii lor nu ailalti.Daca mai ai neclaritati intreab-o pe Turcan!

  8. #8
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    Miros sange de pesedisrti! Vom prelua puterea totala!
    aLLiin, sa speram va fortele non-bolsevice, necontaminate absolut deloc cu ciuma rosie, repet absolut deloc, vor prelua puterea. Insa acest lucru se va realiza doar in momentul in care vor fi destructurate la varf, dar si mai jos, toate institutiile importante ale statului. Pana atunci, din nefericire, tot ei conduc aproape peste tot. Va fi un proces de lunga durata, pe care sa speram ca-l vor realiza cei care n-au avut de-a face cu ciuma rosie. Respect!
    Last edited by Duba; 17th January 2020 at 10:08.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  9. #9
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0
    turcanca este scolita la moscova, mai liberala ca putin si mai stelista ca Duba .

  10. #10
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by futbasisti View Post
    Deci cum ziceam eu, dictatura?Reich?
    Te-ai uitat si, din pacate, te-a intoxicat si pe tine cu prostia pe care a afirmat-o. De ce sunt necesare doua tururi? Pentru ca oamenii sa constientizeze, si din fericire sunt din ce in ce mai multi care o fac, ca noi, electorii, poporul, prostimea, cum vrei, suntem cei care ii 'numim' primari. Nu putem alege un primar cu 13 la suta, de exemplu, sau 20, sau chiar 30. E mult mai usor sa prostesti, sa dai spaga (in unele locuri se mai intampla) un procent mic si sa iasa o pramatie de primar, care sa se gandeasca doar la buzunarul lui si al clanului sau. O sa-mi spui ca e posibil ca si unul care a obtinut 50 plus 1 la suta sa fie la fel de pramatie. Da, e adevarat, dar probabilitatea este mult mai mica.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  11. #11
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by futbasisti View Post
    Deci cum ziceam eu, dictatura?Reich?
    In Coreea comunista, in Coreea comunista, acolo-i locul tau. Nu mai ai nicio scapare, secatura bolsevica!!!!
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    . Hingherule, falcutza asta e cu tine?

  13. #13
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau7_D View Post
    M-am uitat aseara 20 de minute la emisiunea lui Banciu, cat a fost pauza la snooker. A rezumat perfect chestia asta: "la ce plm ii ajuta pe oamenii de rand chestia asta in 2 tururi, ca la final tot incompetentii ajung primari?"
    Te-ai uitat si, din pacate, te-a intoxicat si pe tine cu prostia pe care a afirmat-o. De ce sunt necesare doua tururi? Pentru ca oamenii sa constientizeze, si din fericire sunt din ce in ce mai multi care o fac, ca noi, electorii, poporul, prostimea, cum vrei, suntem cei care ii 'numim' primari. Nu putem alege un primar cu 13 la suta, de exemplu, sau 20, sau chiar 30. E mult mai usor sa prostesti, sa dai spaga (in unele locuri se mai intampla) un procent mic si sa iasa o pramatie de primar, care sa se gandeasca doar la buzunarul lui si al clanului sau. O sa-mi spui ca e posibil ca si unul care a obtinut 50 plus 1 la suta sa fie la fel de pramatie. Da, e adevarat, dar probabilitatea este mult mai mica.

    P.S. Pt. tine era postul, nicidecum pt. amaratul ala intoxicat cu ciuma rosie.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    Dubo,fecesebe nue steaua! Atentie, am zis NUE , nu MWIE!

  15. #15
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Esti un idiot bolsevic, atat am sa-ti spun!
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  16. #16
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Duba View Post
    Te-ai uitat si, din pacate, te-a intoxicat si pe tine cu prostia pe care a afirmat-o. De ce sunt necesare doua tururi? Pentru ca oamenii sa constientizeze, si din fericire sunt din ce in ce mai multi care o fac, ca noi, electorii, poporul, prostimea, cum vrei, suntem cei care ii 'numim' primari. Nu putem alege un primar cu 13 la suta, de exemplu, sau 20, sau chiar 30. E mult mai usor sa prostesti, sa dai spaga (in unele locuri se mai intampla) un procent mic si sa iasa o pramatie de primar, care sa se gandeasca doar la buzunarul lui si al clanului sau. O sa-mi spui ca e posibil ca si unul care a obtinut 50 plus 1 la suta sa fie la fel de pramatie. Da, e adevarat, dar probabilitatea este mult mai mica.

    P.S. Pt. tine era postul, nicidecum pt. amaratul ala intoxicat cu ciuma rosie.
    Ti-ai raspuns singur, nu iti mai spun si eu
    Logica cu 2 tururi e corecta, nu o contest, dar apoi daca ma gandesc la calitatea oamenilor care candideaza...
    Probabilitatea de care zici e destul de mare, sunt prea putini primari despre care poti spune ca au facut treaba in localitatile lor.

  17. #17
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by futbasisti View Post
    Tu nu auzi,ajung incompetentii lor nu ailalti.Daca mai ai neclaritati intreab-o pe Turcan!
    De ce ai impresia ca femeia aia se trage de sireturi cu mine?

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau7_D View Post
    De ce ai impresia ca femeia aia se trage de sireturi cu mine?
    de unde are un dinamovist sireturi?

  19. #19
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by futbasisti View Post
    de unde are un dinamovist sireturi?
    Ai și tu dreptate, la cât ne tot descalta ăștia când mergem cu galeria am rămas și fără șireturi
    Vezi ca îți trimit mai târziu 2 poze pe whatsapp

  20. #20
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Tim, credeam ca ai emigrat de frica!
    MEREU SUPERIORI !!!

  21. #21
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0
    a revenit, mai nou refugiat climatic.ce ti mai face pnl ul, pardon, pdl ul?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •