Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 34 of 34

Thread: Nationale 2019-2020

  1. #22
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Norvegia, Askerhallen, 10-12 Jan, 2020
    Rezultate: http://kunstlopresultater.no/2019-20...LMNM/index.htm
    Campioni:
    • Sondre Oddvoll BRE
    • Silja Anna SKULSTAD URANG
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #23
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    2020 Canada
    Mississauga, Ontario, Canada
    13-19 Ian, 2020
    website

    Participanti si rezultate: aici

    Program seniori, la ora locala: (pentru Romania se adauga +7 ore)

    Vineri, 17 ian
    12:45 Ladies SP
    15:33 Ice Dance RD
    17:00 OPENING CEREMONY
    17:33 Pairs SP
    19:25 Men SP

    Sambata, 18 ian
    10:30 Pairs FS, Grupa 1
    11:20 Ladies FS, Grupele 1-2
    13:28 Ice Dance FD
    15:13 Ladies, Grupa 3
    16:08 VICTORY CEREMONY
    17:23 Men FS, Grupa 1
    18:39 Pairs FS, Grupele 2-3
    19:57 Men FS, Grupele 2-3
    21:48 VICTORY CEREMONY

    Duminica, 19 ian
    14:00 Gala

    Live:
    Skate Canada: pentru SP si primele grupe FS Dailymotion channel
    TSN pentru SD: https://www.youtube.com/watch?v=Adhp6aD0Vt4
    TSN 4: pentru ultimele grupe FS - stream;
    Last edited by Tracoromana; 17th January 2020 at 23:50.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Multe se pot întâmpla la competiții. Abia își începuseră RD-ul Gilles/Poirier ca fetei i s-a prins părul de costumul băiatului si i-au trebuit niste secunde bune sa-si "recastige libertatea". Trebuie apreciati amândoi ca nu s-au pierdut cu firea și au patinat excelent până la capăt. Dacă tot trebuia sa li se întâmple așa ceva, bine ca li s-a întâmplat la Nationale.

  4. #25
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Personal am o slabiciune pentru patinajul din Canada si dintre toti, pentru Piper Gilles /Paul Poirier. Iar Rythm Dance-ul lor mi se pare cel mai autentic Quikstep din tot ce s-a prezentat in anul acesta. Si da, au reusit sa-l prezinte excelent dupa tot incidentul cu parul.
    Piper&Paul RD: https://www.youtube.com/watch?v=DTRvOSXN0ds

    La baieti imi place din ce in ce RomanSadovski Pacat ca vorbeste atat de mult comentatoarea..Regretatul Cristian Topescu obisnuia sa-i spuna regretatilui Nicolae Bellu: Va rog sa taceti!
    Sadovski SP : https://www.youtube.com/watch?v=jYui1UdvclE


    Alte videoclipuri:
    https://www.youtube.com/channel/UCCw...=dd&shelf_id=1
    Last edited by Tracoromana; 18th January 2020 at 17:37.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    La juniori a comentat Ted Barton care isi face observatiile dupa incheierea programelor, un motiv in plus sa-i doresc prezența în fața microfonului. Sunt de acord ca Tracy vorbește prea mult și mai face pereche si cu acel enervant Rod Black. Dar ce-i cu initiativa de a transcrie pe ecran spusele comentatorilor? Din ce motiv s-a procedat asa? Eu zic ca cine nu înțelege engleza canadiană care este foarte clară, nu înțelege nici transcrierea fiindca nu stie limba pur si simplu.

    Câteva surprize in ultima zi:

    Victoria lui Roman la care eu nu m-am așteptat, dar care ma bucura nespus. Victoria lui Emily Bausback de care eu nu auzisem până acum. Catastrofa națională care a fost evoluția lui Gabrielle - ce-o fi cu ea? Si argintul lui Walsh/Mishaud in dauna lui Liubov/Charlie. Aceștia din urmă au fost clar cei mai artistici, aspect la care contribuie si SS-urile lor minunate, dar W/M au stat considerabil mai bine la tehnic. W/M chiar au câștigat tehnicul la
    scurt si nu pe dezastrele altora. Atentie la această pereche, ea 18, el 23 de ani, promite mult.

  6. #27
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Eu n-am vazut transcrierea de care zici si cred ca se poate dezactiva.
    N-am vazut nici juniorii, dar sunt de acord cu stilul placut, expert si de bun simt al lui Ted Burton. Totusi, la alte competitii prefer stilul mai exploziv al lui Chris Howard (mister Eurosport); ma face mai atenta, particip mai mult.

    Despre Canada...
    M-a surprins placut victoria lui Roman Sadovski, primul podium la Nationale si direct in varf dupa balbaielile si inconstanta din anii trecuti cand n-a reusit sa se apropie de podium. Si in plus imi place grozav combinatia de muzica de la FS (Lista lui Schindler + Rahmaninov) si vad ca o foloseste in anul acesta si SatoKo Miyahara.
    https://www.youtube.com/watch?v=8M3rlIfW-2E

    La fete am tot asteptat sa se faca o data schimbul de generatii. Fetitele de pe podium sunt junioare (15 - 17ani) si inca au stilul asta (juniorish, cum se zice), dar eu sper ca federatia sa le arunce in lupta daca indeplinesc conditiile de varsta si TES min. Ce-i drept pentru inceput n-au nicio sansa in fata rusoaicelor, japonezelor, coreencelor si nu numai.

    La perechi m-a surprins si pe mine argintul lui Walsh/Michaud, sincer credeam ca nu numai Liubov/Charlie ii vor intrece, dar si Justine Brasseur / Mark Bardei. M-am mirat inca de la SP cand au avut punctajul tehnic mai mare decat al tuturor, dar componentele au facut diferenta.

    La dansuri sarbatoresc alaturi de Piper/Paul primul lor titlu national!
    Nu m-am asteptat la locul 2 pentru Lajoie/Lagha, dar s-au pus la punct de cand nu i-am mai vazut. Inafara ghetii fetita e cam teatrala; am inteles ca lucreaza si la TV la emisiuni pt. tineri.
    Last edited by Tracoromana; 19th January 2020 at 16:07.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    As fi caraghioasa daca as contesta victoria lui Gilles/Poirier, dar scorurile lor mi s-au parut exagerat de mari chiar si pentru Nationale. Acum sunt in aceeasi liga cu Papadakis/Cizeron?

    N-am gasit un videoclip cu Soucisse/Firus la FD, dar protocoalele arata ca au cazut. Din nou. I-am vazut la trei competitii internationale in acest sezon si au avut cazaturi la doua dintre ele. Par sa fie incorigibili. Pe Lajoie/Lagha se poate conta mai mult.

    Federatia a hotarat sa-i trimita pe primii trei baieti la 4CC si dupa accea sa anunte cine merge la Mondiale. Titlul national pare sa fie suficient pentru Moore-Towers/Marinaro care sunt deja in echipa, dar nu si pentru Roman.

    La perechi i-am remarcat si pe Matte/Ferland. Sunt rapizi, sunt dinamici si ataca programul de la inceput pana la sfarsit.

    La feminin favorita mea a fost Madeline Schizas. Din pacate, Aurora noastra s-a cam pierdut.

    Canada nu sta bine la dans in perspectiva schimbului de generatii. Americanii sunt mai buni, rusii sunt mai buni. Cuplurile canadiene se situeaza in categoria celor care ar putea sa urce pe podium la Mondiale dupa vreo zece ani de seniorat daca prind un culoar favorabil.

  8. #29
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    U.S.A. 2020
    18 - 26 Ian 2020
    Greensboro, North Carolina
    website

    Participanti: https://www.usfigureskating.org/site...ompetitors.pdf

    Rezultate: aici

    Program seniori la ora locala (pentru Romania se adauga +7 ore)

    joi, 23 Ian
    Pairs SP 16:30
    Ladies SP 19:30

    Vineri, 24 Ian
    Ice Dance RD 16:30
    Ladies FS 19:25

    Sambata, 25 Ian
    Men SP 13:30
    Pairs FS 18:00
    Ice Dance FD 21:30

    Duminica, 26 Ian
    Men FS 14:30
    Gala 19:30


    Live
    - Fan streams: stream 1, stream 2
    - NBC: stream 1
    - NBCSN: stream 2
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #30
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Videoclipuri Nat SUA:
    https://ok.ru/video/c2667905


    Am si aici o preferinta.
    Hawayek & Baker RD: https://ok.ru/video/1401382242945
    Last edited by Tracoromana; 26th January 2020 at 22:58.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Poate vor încărca pe site si LP-ul lui Mariah Bell. Am citit ca a patinat superb la liber. Dar de câștigat a câștigat Alysa, cum se anticipase.

    N-am văzut surprize pe-aici. Nici la dans nu ma mira victoria lui Chock/Bates. Ma bucur ca soții Knierim au câștigat titlul. Astept sa vad SP-ul lor care am inteles ca a fost super. De asemeni, vreau sa vad LP-ul lui Calalang/Johnson fiindca au obținut un punctaj excelent. I-au întrecut la liber pe SK/K.

    Pe youtube n-am gasit niciun videoclip de la US Nationals. Probabil ca e interdicție de la NBC deocamdată.

  11. #32
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Poate vor încărca pe site si LP-ul lui Mariah Bell. Am citit ca a patinat superb la liber. Dar de castigat a câstigat Alysa, cum se anticipase.

    N-am văzut surprize pe-aici. Nici la dans nu ma mira victoria lui Chock/Bates. Ma bucur ca sotii Knierim au câstigat titlul. Astept sa vad SP-ul lor care am inteles ca a fost super. De asemeni, vreau sa vad LP-ul lui Calalang/Johnson fiindca au obtinut un punctaj excelent. I-au întrecut la liber pe SK/K.

    Pe youtube n-am gasit niciun videoclip de la US Nationals. Probabil ca e interdictie de la NBC deocamdată.
    Tot ce-ai insirat ca vrei sa vezi se gasesc pe linkul Videoclipuri pe care l-am pus un pic mai sus ....
    Last edited by Tracoromana; 29th April 2020 at 10:19.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Da, multumesc, le-am gasit pe toate. Am dat si peste Gracie Gold, uitasem de ea. Nu i-a reusit tot ce si-a propus, dar n-as numi prestatiile ei niste catastrofe fata de ce si-a propus. Mi-a placut programul liber.

    Federația n-ar avea nici un motiv sa astepte pana la 4CC ca sa faca numirile in echipa pentru Mondiale. Mie lucrurile mi se par foarte clare încă de pe acum.

  13. #34
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Cupei Rusiei, Velikiy Novgorod, 18-22 Feb 2020
    Rezultate: https://fsrussia.ru/results/1920/cor...inal/index.htm
    Campioni:
    • Makar IGNATOV
    • Anastasia GULYAKOVA
    • Anastasia MISHINA / Alexander GALLYAMOV
    • Anastasia Shpilevaya / Grigory SMIRNOV




    Olanda, The Hague, 20 - 23.02.2020
    Rezultate: http://kunstrijden.knsb.nl/2019-2020/20200220/
    Campioni:
    • Thomas KENNES
    • Niki WORIES
    • Daria DANILOVA / Michel TSIBA
    • Chelsea VERHAEGH / Sherim VAN GEFFEN
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •