Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 52 of 52

Thread: Grand Prix 2019

  1. #43
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Boyang - mda, nu ma convinge deloc baiatul asta.
    Dimitri - nu a fost ziua lui chiar deloc. Eleganta e acolo, dar restul nu a fost prezent.
    Alexander - este exact genul de patinator care ma scoate din sarite. E teapan, fara rimt, fara emotie, dar cu sarituri.... si prin urmare cu note mari chiar daca restul nu-i acolo.
    Kevin - god damn, that second quad ................. dar ce program minunat !!!
    Yuzuru - 5 quads .... am numarat bine??? Cum am ajuns de la prea putine cvadruple la mult prea multe? Eleganta si skating skillsurile lui Yuzuru fac ok, un program cu multe puncte tehnice dar altfel plictisitor.
    Nathan - nu am ce sa zic, omul e o masina.

    Dar am putea totusi sa mai scoatem din cvadruple si mai bagam si niste artistic in patinajul artistic?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  2. #44
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    la perechi ....

    Sui/Han, cu programul lor frumos au reusit sa-si respecte pana la urma blazonul, desi cu greu, fiind cel mai mic scor al lor din sezon.

    Au avut si nororc, pentru ca ceilalti favoriti Bokova/Kozlovskii au transformat surpriza placuta intruna neplacuta si au avut si ei cel mai mic scor din sezon. Parca era concurs de "cel mai mic scor din sezon" . Si nici macar nu au terminat pe podium. Dupa ce au concurat magistral la Moscova eliminandu-i pe Tarasova/Morozov de la GPF, dupa ce ca erau pe locul 2 dupa SP, a fost de neinteles ce s-a intamplat acum la programul lung. Sper sa-si revina pentru Nationalele Rusiei.

    Mishina/Galiamov in schimb au noroc la medalii. Ei patineaza constant bine ca niste robotei, iar cand ceilalti gresesc, se trezesc pe podium. Asa s-a intamplat si in Franta la calificari unde au luat aur si mai ales 15 puncte. Mie nu-mi displac, sunt talentati. Dar e ceva ciudat cu ei: am vazut ca nu-si vorbesc, nu-si impartasesc bucuria, nu se felicita reciproc. Anastasia s-a mai despartit de un partener cu care avea rezultate foarte bune dar nu-si vorbeau si am crezut ca din cauza lui, dar incep sa cred ca ea are ceva vina in asta. M-am uitat si la festivitatea de premiere. El a sarutat medalia foarte retinut, dar impreuna n-au avut nicio reactie.

    Peng/Jin; m-am bucurat pentru ei. Gratioasa Cheng, pentru prima oara s-a concentrat si a pus tot sufletul in evolutie la programul liber si i-a iesit totul . A fost programul liber numarul unu al serii si asa s-a transformat locul 5 in locul 2
    Peng/Jin FS: https://www.youtube.com/watch?v=lyMCr21D7EI

    Moore-Towers/Marinaro; n-a fost concursul lor. Dar trebuie sa se adune daca vor sa fie campionii Canadei, ca vin Ilyushechkina/Bilodeau din urma.

    Pavliuchenko/Kodikin mie nu-mi spun nimic.
    Last edited by Tracoromana; 8th December 2019 at 13:38.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Dupa multi, multi ani (generatia anilor 90 a fost ultima pe care am urmarit-o cu pasiune) am reinceput sa ma uit la patinaj. In parte cred ca e din cauza ca am tot dat intamplator de Papadakis/Cizeron si de fiecare data ma lasau masca. Mi se parea ireal sa patineze asa. Desi am incercat sa ma reconectez la patinaj si in alte momente, tot din cauza unui efect de magie (acum vreo 10 ani am vazut un program al lui Daisuke Takahashi), nu am reusit sa raman pe faza. Au trecut peste mine fara sa imi lase ceva memorabil cuplul Virtue/Moir, adversarii lor americani, baietii care sareau intr-o veselie cvadruple, chiar si Yuna Kim. Sper ca acum sa raman mai mult in lumea patinajului, desi promisiunile nu par grozave: fetele s-au apucat de cvadruple, baietii se grabesc dintr-un colt in altul sa faca sarituri cat mai multe.
    Anyway, multumesc mult ca tineti rubrica de patinaj in viata. Gratie voua, am vazut in weekendul asta Grand Prix of Figure Skating.
    Imi place teribil cuplul francez, au avut curaj sa danseze pe o muzica nemuzicala. Concurenta nu mi se pare de speriat deocamdata. Dar mai invat de la voi care sunt tendintele.
    Yuzuru e impresionant cu cata lejeritate poate face sariturile, dar per ansamblu, boring. Aceleasi figuri de lebada trista. Ar trebui sa arata ca stie sa danseze si altceva.
    De fete, ce sa zic, nu imi plac fetitele alea de 15 ani care nu au gratie, doar se grabesc de la un element la altul dand din maini. Lipsa de maturitate presupun.

  4. #46
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Paul/Piper - un program tare frumos si o melodie emotionanata .
    Alexandra/Ivan - mie imi place tare mult programul. Are zvac , personalitate si originalitate. Dar nu l-au executat cu prea mare siguranta. Au avut ceva pauza de antrenament sau ceva probleme anterioare? Mi-as dori programul asta la o calitate mai mare decat a fost la GPul asta.
    Nikita/Victoria - frumos, dar nu pt mine.
    Madison/ Evan - imi place tare mult conceputl programului. Cineva chiar s-a straduit sa vina cu o idee noua si sa o introduca in cele mai mici detalii in program.
    Gabriella/Guillaume - superb!!!!!
    Madison/Zachary - foarte meah pentru mine. As fi preferat clar rusii A/I in locul lor.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #47
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    De cand nu m-am mai uitat la competitia fetelor nici macar nu mai recunosc nume.
    Bradie Tennell - mda... liric si elegant dar nu pt mine
    Rika Hira - s-a straduit ea asa, dar nu prea m-a convins
    Alexandra Trusova - extraordinar potential, sper sa nu o distruga sistemul inainte sa se maturizeze.
    Anna Shcherbakova - inca o copilita. Mie imi venea sa le dau un sandwhich sincer, si ei si Alexandrei. Talent deosebit si la ea. Sper sa ajunga sa patineze cativa ani.
    Alena kostornaia - o buna calitate a patinajului, dar deja simt ca nu mai pot de plictiseala .... de la prima patinaotare pana acu parca ma uit la acelasi program, variatiile fiind doar de abilitate in sarituri...
    Alina Zagitova - singurul program care m-a mai trezit, dar partea tehnica nu a fost cu ea.
    Una peste alta, e clar ca competitia fetelor tot nu e pentru mine.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #48
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Hai sa nu zic ca nu am vazut o competitie pana la capat, m-am pus sa ma uit si la perechi. Se pare ca nici la perechi nu m-am mai uitat de mult pt ca nu mai stiu cine sunt oamenii.
    Mda.... si dupa competitia asta cred ca iar nu ma mai uit vreo 5 ani.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  7. #49
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    Yuzuru e impresionant cu cata lejeritate poate face sariturile, dar per ansamblu, boring. Aceleasi figuri de lebada trista. Ar trebui sa arata ca stie sa danseze si altceva.
    De fete, ce sa zic, nu imi plac fetitele alea de 15 ani care nu au gratie, doar se grabesc de la un element la altul dand din maini. Lipsa de maturitate presupun.
    Loool. da si eu m-am cam saturat de lebaba trista. Sunt curioasa daca el nu vrea sa patineze altceva sau echipa lui ii zice ca asta e lozul castigator pt el.
    Iar fetele, da, saracele sunt niste copii. Si Rusia are un talent sa distruga copilele. Le doresc sa ramana sanatoase.
    Eu una, la final de GPF raman cu Kevin si Gabriella si Guillaume.

    Gala mi s-a parut o plictiseala.... bine, e drept ca de felul meu mi se cam par plicticoase galele.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Eu una, la final de GPF raman cu Kevin si Gabriella si Guillaume.
    Same here. Nu stiu daca va fi suficient sa continiu sa ma uit la patinaj si pe viitor, dar pentru ei o sa fac un efort.

  9. #51
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    Sper ca acum sa raman mai mult in lumea patinajului, desi promisiunile nu par grozave: fetele s-au apucat de cvadruple, baietii se grabesc dintr-un colt in altul sa faca sarituri cat mai multe.
    Anyway, multumesc mult ca tineti rubrica de patinaj in viata. Gratie voua, am vazut in weekendul asta Grand Prix of Figure Skating.
    Imi place teribil cuplul francez, au avut curaj sa danseze pe o muzica nemuzicala. Concurenta nu mi se pare de speriat deocamdata. Dar mai invat de la voi care sunt tendintele.
    Yuzuru e impresionant cu cata lejeritate poate face sariturile, dar per ansamblu, boring. Aceleasi figuri de lebada trista. Ar trebui sa arata ca stie sa danseze si altceva.
    De fete, ce sa zic, nu imi plac fetitele alea de 15 ani care nu au gratie, doar se grabesc de la un element la altul dand din maini. Lipsa de maturitate presupun.
    In general sunt de acord cu voi in privinta concurentilor si programelor. Dar apropos de tendinte, aparitia noilor senioare ale lui Tutberitze (in fiecare an a mai scos cate una la iveala, iar acum 3 deodata) pare sa inaugureze o noua era datorita abilitatilor lor tehnice (asa cum spunea intr-un comentariu si "d-l British"). Nu stiu daca le va trece odata cu pubertatea, vom vedea. Pentru moment actuala conformatie subtirica a corpului lor (vezi si Tursymbaeva) le favorizeaza quadruplele. Si asa cum s-au prezentat acum, fetele vor castiga si nationalele, si europenele si mondialele din acest sezon si e pacat ca, campioane mondiale si olimpice ca Zagitova, Medvedeva si Tuktamysheva vor ramane acasa.
    Totusi actuala medaliata cu aur de la GPF, Alena Kostornaya, pare sa se detaseze de celelalte fetite aratand un echilibru mai bun intre tehnic si artistic. A patinat foarte sigura pe ea, i-a reusit totul, si-a folosit tot corpul in exprimarea artistica, nu numai bratele si mie mi-a placut ce-am vazut. Cred ca va ramane in carti si in sezoanele viitoare.
    Last edited by Tracoromana; 17th December 2019 at 16:37.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #52
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Eu una, la final de GPF raman cu Kevin si Gabriella si Guillaume.
    Si eu!

    Dincolo de programe si preferinte sa vedem ce zic cifrele despre Grand Prix 2019.

    Clasamentul pe medalii al Seriei
    1. Rusia (12 aur, 9 argint, 7 bronz)
    2. China (4 aur, 2 argint)
    3. USA (3 aur, 5 argint, 5 bronz)
    4. Japonia (2 aur, 3 argint, 1 bronz)
    5. Franta (2 aur, 1 argint, 1 bronz)
    6. Canada (1 aur, 4 argint, 3 bronz)
    7. Italia (3 bronz)
    8. Coreea (1 bronz)
    8. Marea Britanie (1 bronz)
    8. Germania (1 bronz)
    8. Spania (1 bronz)

    Clasamentul pe medalii al Finalei
    1. Rusia (1 aur, 1 argint, 2 bronz)
    2. USA (1 aur, 1 argint, 1 bronz)
    3. China (1 aur, 1 argint)
    4. Franta (1 aur, 1 bronz)
    5. Japonia (1 argint)

    Deci Rusia se detaseaza in toate clasamentele atat la seniori cat si la juniori. Pacat ca nu vor putea concura sub culorile nationale la competitiile internationale majore .
    Last edited by Tracoromana; 17th December 2019 at 17:48.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •