Results 1 to 9 of 9

Thread: Pt delaparis

  1. #1
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1

    Pt delaparis

    Ce-ti veni????!!!! Cu ce l-am jignit pe Ionica? Esti beat?
    Last edited by Duba; 10th October 2019 at 14:56.

  2. #2
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,752
    Reputatie
    0
    Nu ai jignit, ai pus informatii personale. N-ai voie sa faci apel public de genu asta.
    Ai invatat si tu de la toti descreieratii sa vorbesti de ce face omul in treaba lui, in realitate, nu se vorbeste despre asta.
    Last edited by Johnny D; 10th October 2019 at 15:06.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #3
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Pai informatiile respective le stiam de la tine. Tu te-ai spart acum luni bune, poate un an sau mai mult, tot aici pe forum. De unde puteam eu sa aflu ca lucrezi intr-un spital daca tu nu te dadeai mare?

  4. #4
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,752
    Reputatie
    0
    Nu m-am dat eu mare, Sevilla care e un cretin notoriu le-a scos din privat si le-a postat aici.
    Eu n-am avut cum sa neg realitatea, sa spun ca nu e asa. Normal c-am zis si eu ce-aveam de zis.

    Din punctul meu de vedere nu e asa o problema, ti-am si raspuns la acel thread, dar mi-a sters raspunsul!

    Pentru tine Duba am mai mare respect decat pentru Hingherul, Sevilla, Cip si Novac - in ordinea asta a marsaviei! Ei ataca doar pe cei cazuti si amarati, si cand cineva intervine pentru ei, ii ataca si pe aceastia! Tu esti altfel, tu ataci pe toti cu care nu esti de acord, nediscriminat. Comparativ cu cei 4 mai sus amintiti, asta la tine e o calitate!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #5
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Era chiar interesanta discuta. Ti-am citit raspunsul si in mare sunt de acord cu ce ai scris. Intr-adevar, medicii acum au salarii uriase comparativ cu restul bugetarilor. Totusi, nu cred ca au de 10 ori mai mult ca tine, care, ma gandesc, ca ai salariu de inginer. Dar mai mult doream sa aflu pozitia altor forumisti vis-a-vis de faptul ca medicii, in ciuda salariilor de 3-4, chiar 5.000 de euro pe care-i iau in mana, mai vor inca spaga. Si mai vroiam sa aflu daca intr-adevar se mai cere spaga la voi in Ardeal, unde se spune ca oameni-s mai corecti.

  6. #6
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,752
    Reputatie
    0
    Eu iau 2630 lei in mana, ei iau peste 20000, sincer, nu stiu cat dar peste.


    Medicii tineri nu prea iau spaga, si poate ii invata si p-astia batrani sa fie mai de bun simt.
    Nu cred ca la noi e vorba atat de corectitudine, cat de omenie, vorbim mai mult unul cu altul si ne e rusine sa ne furam caciula atat de des ca voua.


    Daca ai apucat sa citesti partea cu stimulentele, aia a fost misto. De peste un an se dau intre 1/8 si peste jumate din salar in sectorul administrativ dar doar banditii intre ei isi dau in loc sa dea la toti acolo un 20% in plus, inclusiv la muncitori, nu doar la gujbetii care se pupa-n cur intre ei. Aia fura pe fata, legal. Desi cine a implementat o astfel de lege e un dobitooc care a favorizat banditismul si furtul pe fata, nici macar pe ascuns.


    PS: Daca nu crezi cat salar am, iti fac vineri poza la fluturasul de pe luna septembrie sa te convingi. Cand esti sarac, salarul nu e secret.
    Si am auzit ca unele nenorociri de medici mai au si tupeul sa spuna ca noi suntem capuse ce stau pe spatele lor! Cand colo ei stau in chirii de 50 de lei pe apartament/garsoniera, in blocurile spitalului si sunt dusi cu masina gratis la spital, Doamne feri sa-si faca abonamente de autobuz din "putinul lor"! Cum eu de exemplu am, si un abonament de autobus costa mai mult decat chiria lor pe o luna! Ar trebui sa li se taie pwla jos la cei care mai iau spaga de la oameni sarmani, dupa asa beneficii care sunt nu mai putin decat furt pe fata, scuipat legal in fata cetatenilor amarati, cu salarii de KKT!
    Last edited by Johnny D; 11th October 2019 at 08:27.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #7
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Daca-i asa, e grav. Totusi, nu-mi dau seama cum e posibil. Eu cunosc bugetari care iau in mana 3.000, poate chiar mai mult, spiruharetisi sau sorbonisti, cum li se spune. Evident, nu fac mare lucru. Nu-mi dau seama cum e posibil, mai ales ca acum s-a facut o alta lege a salarizarii, iar cei cu studii superioare, exceptand medicii, au cam aceiasi grila de salarizare.
    Repet, am deschis acel topic mai mult pt. a vedea reactia altor persoane vis-a-vis de faptul ca medicii mai pot pretinde spaga, avand in vedere ca au super salarii pt Romanica. De fapt, acel articol care facea referire la Spitalul Judetean Zalau mi-a dat ideea sa-ti dedic topicul. Poate ca delaparis are intr-un fel dreptate. A fost insa prea rigid si l-a sters de tot in loc sa cenzureze ce era de cenzurat. In fine.
    In ceea ce priveste spaga la medici, repet, mi se pare de neacceptat acum cand au salarii aproape la fel ca in vest. Daca e sa raportezi la puterea de cumparare cred ca nu-i nicio diferenta. Dar nu-s de vina numai ei. Mentalitatea, ca sa nu spun prostia romaneasca, perpetueaza acest flagel.

  8. #8
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,752
    Reputatie
    0
    Nu sunt ultimul nivel de specialitate si de vechime, sunt doar penultimul la specialitate din 4 posibile, primul fiind de debutant, iar la vechime stau prost, cred ca-s din 5 nivele, doar pe al 2-lea. Daca le-as avea toate la maxim, as avea peste 3000 de lei in mana, sigur.

    Problema la administratie e ca din marirea convenita de salarii, ne-au dat in debut de 2019 doar 25%, in debut de 2020 ne da inca 25% si tot asa pe 4 ani. Pe cand la medici si asistente le-au dau 100% din prima. Aici a fost injustetea.

    Si evident stimulentele, tot aia cu gradele maxime si salariile mari, sefii de birouri si pupincuristii lor notorii si le-au dat intre ei. In loc sa dea un 200-300 de lei la toata lumea, iar la amaratu ala de jos care ia-n mana 1400 de lei ca sa-si bage capu-n toate kkturile spitalicesti, in canale, in bacteriile si sangele de pe pereti, in tamplaria geamurilor si usilor plina cu kkt de bolnavi, la el s-ar cunoaste! Dar nu i se da lui cand barosanul poate lua singur doar ca sa dea comenzi imbeciloide, dupa ce? Alta problema e ca acel barosan nu e niciodata personal tehnic, sau aproape niciodata, medicii si economisti care sunt afoni tehnic TOTAL taie si spanzura, chestia asta sincer e imbeciloida rau, si acum se face o restructurare la spital in care personalul tehnic e si mai mare bataie de joc, punand habarnistii de administrativ fara diploma tehnica sefi peste el! Alta porcarie in stare pura!

    Cum plm sa-mi spuna mie un cretin pupincurist ce-a terminat facultate de stiinte politice la fara frecventa ce trebuie sa fac sau sa nu fac eu?
    Eu trebuie eventual sa-i spun lui ce-are de facut, si nu invers! Cum sa te conduca un habarnist? Asa ceva doar in Romania cred ca gasesti din Europa!
    Last edited by Johnny D; 11th October 2019 at 09:42.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #9
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Nu sunt ultimul nivel de specialitate si de vechime, sunt doar penultimul la specialitate din 4 posibile, primul fiind de debutant, iar la vechime stau prost, cred ca-s din 5 nivele, doar pe al 2-lea. Daca le-as avea toate la maxim, as avea peste 3000 de lei in mana, sigur.

    Problema la administratie e ca din marirea convenita de salarii, ne-au dat in debut de 2019 doar 25%, in debut de 2020 ne da inca 25% si tot asa pe 4 ani. Pe cand la medici si asistente le-au dau 100% din prima. Aici a fost injustetea.

    Si evident stimulentele, tot aia cu gradele maxime si salariile mari, sefii de birouri si pupincuristii lor notorii si le-au dat intre ei. In loc sa dea un 200-300 de lei la toata lumea, iar la amaratu ala de jos care ia-n mana 1400 de lei ca sa-si bage capu-n toate kkturile spitalicesti, in canale, in bacteriile si sangele de pe pereti, in tamplaria geamurilor si usilor plina cu kkt de bolnavi, la el s-ar cunoaste! Dar nu i se da lui cand barosanul poate lua singur doar ca sa dea comenzi imbeciloide, dupa ce? Alta problema e ca acel barosan nu e niciodata personal tehnic, sau aproape niciodata, medicii si economisti care sunt afoni tehnic TOTAL taie si spanzura, chestia asta sincer e imbeciloida rau, si acum se face o restructurare la spital in care personalul tehnic e si mai mare bataie de joc, punand habarnistii de administrativ fara diploma tehnica sefi peste el! Alta porcarie in stare pura!

    Cum plm sa-mi spuna mie un cretin pupincurist ce-a terminat facultate de stiinte politice la fara frecventa ce trebuie sa fac sau sa nu fac eu?
    Eu trebuie eventual sa-i spun lui ce-are de facut, si nu invers! Cum sa te conduca un habarnist? Asa ceva doar in Romania cred ca gasesti din Europa!
    Asta-i valabil cam peste tot in institutiile bugetare. Iar acest lucru se intampla pt. ca toti sefii, dar absolut toti, sunt pusi politic, si n-are niciun fel de importanta cat de competenti sunt. Sa vedem acum, dupa debarcarea lui Danciala, daca cei care vor veni vor fi in stare sa restructureze sistemul bugetar cum ar trebui. Pe competente si meritocratie. Ma tem ca nu, si ca ceea ce se intampla in societatea romaneasca se datoreaza mentalitatii, putegraiului moral care a cuprins intreaga tara, inclusiv partidele politice. Va fi greu, f. greu de indreptat ceea ce se intampla la nivel institutional.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •