View Poll Results: Cine va fi campioana la US Open 2019?

Voters
10. You may not vote on this poll
  • Simona Halep

    4 40.00%
  • Naomi Osaka

    0 0%
  • Karolina Pliskova

    1 10.00%
  • Ashleigh Barty

    0 0%
  • Bianca Andreescu

    4 40.00%
  • Serena Williams

    0 0%
  • Angelique Kerber

    0 0%
  • Petra Kvitova

    0 0%
  • Elina Svitolina

    0 0%
  • Kiki Bertens

    0 0%
  • Viktoria Azarenka

    0 0%
  • Garbine Muguruza

    0 0%
  • Sloane Stephens

    0 0%
  • Johanna Konta

    0 0%
  • Alta, numiti-o (ex: Elise Mertens, Belinda Bencic)

    1 10.00%
Page 10 of 11 FirstFirst ... 891011 LastLast
Results 190 to 210 of 226

Thread: WTA Grand Slam: US Open 2019

  1. #190
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Nu cu ce a invatat la 7 ani a castigat azi. In Canada a facut performanta si acolo a inteles ceea ce inseamna spirit de campion, lider, top etc ... vorbeste fara accent engleza in plus
    Canada a ajutat-o mai la maturitate este ok si fiu meu are cetatenie franceza si vorbeste fara accent franceza ca un lyonez nu si romana , spiritul de razboinic si psihicul puternic il are din alta parte nu dezvolt am explicat in pagina anterioare, de la Indian v-am anuntat nu m-am aruncat eu fara sa stiu,stiu cu ce se mananca stilul ei


    Lasa-o jos si Didier Drogba vorbeste fara accent franceza si era cat pe ce sa fie francez din pacate a nimerit functionarul care nu trebuia la Prefectura
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  2. #191
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,999
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Canada a ajutat-o mai la maturitate este ok
    Deci suntem de accord.
    Maturitate la 19 ani e o performanta a canadienilor

    E o canadianca pur sange si bravo ei. Fie ca se numeste *escu, Bouchard, *voba, *bova etc ... La fel si Serena care are origini din Africa, e americanca si nu Congo
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #192
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Bianca trebuia sa inchida 6-1 fara drame. Sau macar 6-3. La asta m-am referit cu stilul romanesc, ca nu prea o vedeam pe Serena sa castige un decisiv, oricum.
    Am explicat este un om facut pentru presiune stiu ce spun, putea pierde meciul insa atentie ce spun nu este o tipa trecatoare in tenis.

    O cunosc destul de bine fiind ruda cu nevasta mea se aseamana fizic si psihic, singura problema a ei repet nu este atleta cea mai desavarsita si uneori servind in felul ei se poate accidenta, o sa mai aiba accidentari asta este hiba ei este reversul medaliei la cum serveste.
    Last edited by iulian_1976; 8th September 2019 at 01:49.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  4. #193
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Deci suntem de accord.
    Maturitate la 19 ani e o performanta a canadienilor

    E o canadianca pur sange si bravo ei. Fie ca se numeste *escu, Bouchard, *voba, *bova etc ... La fel si Serena care are origini din Africa, e americanca si nu Congo
    Nu are treaba ce spui este canadianca asa cum este fiu-meu francez, ea este romanca pur sange, ajutata de canadieni sa-si cumpere palete, sa aiba teren, sa aiba un antrenor si atat. Are cetatenie canadiana si iubeste Vaideniul asta este combinatia, fiecare cu parerea lui

    Poate tu esti casatorit cu o frantuzoaica nu este acelasi lucru maestre, aproape sigur asa este si Zidane, discutam de fripturi diferite.
    Last edited by iulian_1976; 8th September 2019 at 01:49.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  5. #194
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,897
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    O cunosc destul de bine fiind ruda cu nevasta mea se aseamana fizic
    Vezi ca s-ar putea sa ai o vizita neasteptata de la Nr. Dieci!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #195
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,999
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Nu are treaba ce spui este canadianca asa cum este fiu-meu francez, ea este romanca pur sange, ajutata de canadieni sa-si cumpere palete, sa aiba teren, sa aiba un antrenor si atat. Are cetatenie canadiana si iubeste Vaideniul asta este combinatia, fiecare cu parerea lui
    E nascuta in Ontario. Ce imi spui tu? Romania e o tara straina pt ea.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #196
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,897
    Reputatie
    0
    Daca as avea o sotie insarcinata si eu as prefera un spital din Ontario unuia din Romanica, asta nu inseamna ca ce naste sotia mea nu tot din tzoaiele mele romanesti a iesit.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #197
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    E nascuta in Ontario. Ce imi spui tu? Romania e o tara straina pt ea.
    ...si a meu este nascut la Saint Etienne insa ii place in Romania tu esti casatorit cu o frantuzoaica inteleg sablonul.

    "Romania o tara straina"
    Asta in capul tau cand bunic-sa a crescut-o la Vaideeni, parintii stand in Canada si facand dute vin-o desigur are si prieteni in Canada si Romania.

    La maturitate a beneficiat de logistica canadiana este adevarat insa spiritul cum loveste, psihicul este ciobanca din Vaideni asta nu ti-l da nimeni il ai sau nu, poate nu intamplator Halep si Andreescu provin din bunici ciobani.
    Last edited by iulian_1976; 8th September 2019 at 02:06.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  9. #198
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,999
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Daca as avea o sotie insarcinata si eu as prefera un spital din Ontario unuia din Romanica, asta nu inseamna ca ce naste sotia mea nu tot din tzoaiele mele romanesti a iesit.
    Si? Tenis? Unde? In Canada deoarece acolo se face performanta se pare ...

    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    ...si a meu este nascut la Saint Etienne insa ii place in Romania
    Sa-ti traiasca
    Dar are legatura cu Romania cat am eu nascut la Bucuresti desi tata e din Chisinau si mama in Grecia. ... mama olteanca de origine
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #199
    go spurs go milanezu's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    3,467
    Reputatie
    1
    o canadianca castiga la americani.
    bravo bibi ai ucis monstrul.
    a new star is born.
    ma bucur ca drama queen mai pierde o finala.
    stelist

    novak djokovic nr.1 in Atp

    san antonio NBA champs 2014!!

  11. #200
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post

    Sa-ti traiasca
    ...si a ta

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Si? Tenis? Unde? In Canada deoarece acolo se face performanta se pare ...
    Fiind crescuta de doi parinti romani, crescuta in Romania, vorbind romaneste in casa, ce sa-ti spun are pasaport canadian cum are si al meu francez.

    Tu te legi de partea logistica, insa calitatile le avea si romanii le-au observat incepand la Pitesti tenisul, cand a crescut si-au dat seama ca mai usor ar fi pentru ea in Canada fiind mai multe oportunitati, aici discutam de oportunitati mai exact de bani.

    Tenisul dragilor este pe bani nu oricine face tenis, daca aveau oportunitatea ramanea in Romania oricum astea sunt subiecte delicate, nu le-a fost usor in Canada doar nu credeti ca cineva doreste sa-si creasca copii la bunici.

    L-am intrebat pe fiu-miu ce este francez sau roman ?

    Mi-a raspuns roman, apoi mi-a spus romanfrancez
    Last edited by iulian_1976; 8th September 2019 at 02:23.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  12. #201
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,999
    Reputatie
    1
    Si atunci aduc in subiect Halep. Deci Halep a crescut in tenis pe bani?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #202
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Absolut. Pe multi bani. E de notorietate ca Stere s-a imprumutat jumatate de milion de dolari la Hagi pt a asigura conditii optime Simonei, de la o varsta f frageda. Dupa micsorarea de sani a fost vizibil chiar si pt neofiti ca avem o mare jucatoare. Halep e un produs f scump, bani romanesti, know-how strainez, dar nu se poate spune ca nu merita investitia.

  14. #203
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,999
    Reputatie
    1
    Deci Halep a devenit campioana doar ca si-a scurtat tatele?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  15. #204
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Si atunci aduc in subiect Halep. Deci Halep a crescut in tenis pe bani?
    Da Halep pe multi bani insa subiectele sunt delicate de la cine s-a imprumutat etc

    Simona a avut mai putin talent insa a tras ca robul ca sa te astepte antrenorul o face pe bani, fizic extrem pe anduranta o bate pe Bianca la ora actuala insa probabil stiti cati ani are Simona si cate meciuri la nivel inalt.

    Un meci intre ele ar fi interesant, pe termen mediu si lung o va bate pe Halep, acum nu cred ca aveti pretentia sa castige si Turneul Campioanelor ?!

    Ar fi doua tenismene cu care nu a dat-o parte in parte Osaka si Barty in rest nu stiu pe cine nu ar putea sa bata Bianca, totusi nu va asteptati sa faca anduranta la toate turneele nu este Halep are nevoie de mai multa recuperare prin felul cum loveste mingea.
    Last edited by iulian_1976; 8th September 2019 at 03:24.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  16. #205
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,999
    Reputatie
    1
    Halep nu s-a antrenat in tinerete in Canada.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  17. #206
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Nici Andreescu in Canada a inceput la Pitesti, problema este cand cresti si trebuie sa mergi la turnee, trebuie o groaza de lucruri si nu ai bani.

    Dupa razboi multi viteji se arata Halep si-a recuperat investitia acum toata lumea implicata este fericita, cum spuneam dragilor tenisul este pe bani chiar daca ai talent cu caru sau o farama...
    Last edited by iulian_1976; 8th September 2019 at 03:31.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  18. #207
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,999
    Reputatie
    1
    Iulian, o amesteci ca la Pitesti
    Bianca a performat in Canada si Halep in Romania. Scurt.
    Halep are doua GS si *escu unu. Una e romanca si alta e canadianca. Sunt sigur ca asa e
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  19. #208
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Pentru mine sunt romance amandoua si una a gasit o oportunitate in Canada.

    In rest ai dreptate Halep are doua GS si *escu unu pune si varsta te rog, in plus cand castiga amandoua isi fac cruce ca ortodocsii asta nu cred ca a invatat-o tot canadienii pe Bianca

    Personal inclin sa cred ca Halep va castiga US Open doar daca nu va intalni pe traseu o americanca, psihic nu duce un public ca la New York insa este ambitioasa.
    Last edited by iulian_1976; 8th September 2019 at 04:07.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  20. #209
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    A invatat tenis in Canada. E produsul lor.
    Parca suntem algerieni cu Zidane
    De acord. Nu inteleg dorinta asta de-a crede ca Bianca ar fi de fapt romanca, nu canadianca. De parca nu avem deja un produs 100% romanesc de top

    Super Bianca in finala. A rupt tot si dat de pamant cu Williams.

    Fun fact 1: Eu personal nu am vazut un meci al Biancai in care sa piarda.
    Fun fact 2: mama Biancai era la concurenta cu mama Serenei

    Cariera ei in acest sport va depinde clar de conditia fizica. Sper sa stea departe de accidentari cat mai mult posibil. In rest e mega completa si poate face istorie

  21. #210
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Deci Halep a devenit campioana doar ca si-a scurtat tatele?
    Nu doar de asta, insa 100% nu ajungea campioana daca nu o facea!

    Si nici daca nu se pompau bani seriosi nu ajungea, vremea romantica a tenisului a apus demult.

    Totusi se baga mult mai multi bani in incredibil de multe fete si nu ajung niciodata la valoarea Simonei, chit ca au un fizic mult superior.

    De aia mi se par absurde discutiile gen X sau Y nu are deloc talent, doar munceste ca un disperat si asa a ajuns in top. Nu exista asa ceva in sport in general si in tenis in special. Nu faci nimic fara talet. Dar nici fara munca sau sustinere financiara!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •