View Poll Results: Cine va fi campioana la US Open 2019?

Voters
10. You may not vote on this poll
  • Simona Halep

    4 40.00%
  • Naomi Osaka

    0 0%
  • Karolina Pliskova

    1 10.00%
  • Ashleigh Barty

    0 0%
  • Bianca Andreescu

    4 40.00%
  • Serena Williams

    0 0%
  • Angelique Kerber

    0 0%
  • Petra Kvitova

    0 0%
  • Elina Svitolina

    0 0%
  • Kiki Bertens

    0 0%
  • Viktoria Azarenka

    0 0%
  • Garbine Muguruza

    0 0%
  • Sloane Stephens

    0 0%
  • Johanna Konta

    0 0%
  • Alta, numiti-o (ex: Elise Mertens, Belinda Bencic)

    1 10.00%
Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 211 to 226 of 226

Thread: WTA Grand Slam: US Open 2019

  1. #211
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,949
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    De acord. Nu inteleg dorinta asta de-a crede ca Bianca ar fi de fapt romanca, nu canadianca. De parca nu avem deja un produs 100% romanesc de top
    Andone daca ar fi jucat sa spunem pentru Spania nu este roman dupa unii ca voi, notiunea de roman tine doar de acte .
    Din fericire si Bianca poate veni cand vrea ea la Vaideeni sa petreaca cu prietenii, fiecare sa creada ce doreste despre notiunea de roman

    In acte este canadianca insa este romanca ce este asa de greu, pai sunt plecati milioane afara care nu au cerut cetatenie romana copiilor inclusiv eu nu i-am facut, in viata totul tine de oportunitate, timpul nu asteapta un copil care maine trebuie sa joace nu stiu ce turneu si parintii sunt lefteri.

    Aviz celor care au copii la tenis la inceput este relativ ieftin insa apoi ca sa mergi in turnee este investitie nu gluma, in tenis sunt multi copii care au esuat si parintii nu si-au mai recuperat niciodata investitia, nu intamplator o sa vedeti toata familia, apropiati investitia emotionala si mai ales financiara este considerabila.
    Last edited by iulian_1976; 9th September 2019 at 01:26.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  2. #212
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    M-a omorat asta cu Vaideeni.

    Are doua tari in inima,cred ca cel mai corect e asa.

  3. #213
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,949
    Reputatie
    0
    Singurele dileme sunt cum va fi cu Osaka si Barty in rest nu vad cine sa o bata, poate Halep
    Last edited by iulian_1976; 8th September 2019 at 22:43.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  4. #214
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Cea mai tanara castigatoare de GS de la Sharapova incoace. Prima jucatoare nascuta dupa 2000 care castiga un GS. La barbati inca e asteptat primul castigator nascut in anii 90.
    Dupa titlul NBA, iata ca Toronto ii bate pe americani si la tenis anul asta. Queen B dupa King Kawhi.

    Si chiar cred ca Serena a ajuns sa aiba o problema mentala cu finalele, declansata acum un an cu Osaka. Dintr-o data nu ii mai merge serviciul, face mai multe duble greseli ca in ultimele trei meciuri la un loc, si din jucatoarea care ii lasa un game lui Wang si patru game-uri Svitolinei nu se mai vede nimic.

  5. #215
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,949
    Reputatie
    0
    Cred ca este mult mai simplu in privinta Serenei, ea mai duce poate inca 2-4 ani insa nu la nivelul de acum 10 ani si cu ceva sansa ajunge si in finale totusi trendul este in jos nu in sus are 37 de ani.

    Loveste inca bine, alearga relativ bine insa la schimbari de directie rapide este grav nu mai poate chiar si asa cum se spune pe aici bate cam tot de la top 10 in jos, poate inca produce bani frumosi...

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    E nascuta in Ontario. Ce imi spui tu? Romania e o tara straina pt ea.
    "Părintii mei sunt din România, dar au venit în Canada acum 20 de ani. Toată familia mea e însă în România si încerc în fiecare an să mă duc acolo să-i văd. Cred că ce am luat din România este pasiunea mea pentru acest sport", a spus Bianca Andreescu pentru RTVNY.
    Last edited by iulian_1976; 8th September 2019 at 22:45.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  6. #216
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    Ceva luat din online. Mie îmi e greață de mândria asta a romanilor cu Bianca.
    ,,Bianca Andreescu, canadiancă, de origine canadiană, campioană la US Open; 6:3, 7:5.

    Vreau să clarific urmatoarele. Trebuie să fiu politically correct (corect politic).

    Romanii din Romania, și unii de prin alte țări, își asumă meritele personale ale Biancăi Andreescu, bătându-se cu cărămida în piept, cum că Bianca este de origine română. Bianca NU este de origine română. PUNCT.

    <<Origine>> înseamnă când vine vorba despre de unde se trage o persoană, înseamnă LOC DE NAȘTERE.

    Locul de naștere al Biancăi Andreescu este Missisauga, Ontario, Canada.

    Părinții ei, cetățeni canadieni, sunt de ORIGINE română. S-au născut în România, și bine au făcut, pentru viața lor personală, că au emigrat în Canada. Nu au emigrat ca să se bată azi românii cu cărămida in piept cu meritele fetei lor de origine canadiană.

    Meritele sunt PERSONALE, ale Biancăi. Și meritele personale nu sunt naționale ori ale unui popor.

    Bianca Andreescu este de ORIGINE canadiană, și, bineînțeles, cetățean canadian, care are naționalitate canadiană.

    PUNCT și POLITICALLY CORECT (corect politic), fără nici o ofensă.

    Felicitări ție, Bianca Andreescu, cetățean al Canadei, și felicitări părinților tăi. Dumnezeu să te ocrotească și viitorul tău să fie pavat cu succes și trandafiri. Binecuvântată să fie Ziua când părinții tăi au hotărât să părăsească România pentru motivele pe care ei le-au considerat importante pentru viața lor și a urmașilor lor." - George Angelescu

  7. #217
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,949
    Reputatie
    0
    Se asimila locul de nastere pe vremuri insemnand ca acolo unde s-a nascut si acolo va muri, traiesti vremuri apuse, doar nu esti un comunistoid ?!
    De prin alte tari pentru ca sunt peste 3 miloane de romani in aceasi situatie si fiu miu este nascut la Saint Etienne insa nu inseamna ca acum mai locuieste acolo, cum nici ea nu mai locuieste in Missisauga, are rezidenta acum in alta parte.

    Bianca are dubla cetatenie, orice om cu tigle pe cap si-ar da copilul sa evoluieze la tara care a ajutat-o mai mult si asta este Canada mestere, este tara care a ajutat-o logistic sa ajunga unde este si este cetatean canadian insa si roman, una nu o exclude pe cealalta.

    Sa va dau idei politrucilor Turcia este tara care nu accepta dubla cetatenie, hai promulgati o chestie din asta sa va dau idei...
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  8. #218
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Dacă Bianca e româncă, atunci și Halep e macedoneancă. Romanii asa sunt, se bat cu pumnul în piept pentru ceva ce nu e al lor.

  9. #219
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,949
    Reputatie
    0
    Parintii lui Halep ce nationalitate au ? Parintii lui Andreescu ce nationalitate au ?

    Hai ca o dati in diverse, sunt 3 miloane de romani in aceasi situatie Spania, Italia, Canada, Anglia , in situatii de genul familia si copilul decide sa evolueze pentru tara care a ajutat-o mai mult, nimeni din Romania nu a intins o mana, servesti tara care te-a ajutat mai mult, insa nu poti sa spui ca nu are treaba cu Romania

    Acum fiecare sa creada ce doreste eu nu imi arog nimic, eu o stiu pe Bianca prin sotia mea care are bunicii in acelasi sat, ei se trag din aceasi familie din acel sat si sunt sibieni de origine, se aseamana oarecum cu aromanii.

    Bafta si respect orice comentariu chiar daca nu are nici o treaba.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  10. #220
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Bianca a ales sa reprezinte Canada.
    Sunt curios ce vei zice daca ne intalnim in fed cup ... si ne elimina
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  11. #221
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Deci in Romania avem oficial cetateni de etnie ungureasca, germana, sarba, armeana, evreiasca, tiganeasca care au drept la invatatura in limba lor, reprezentare in parlament, placute bilingve si ce o mai fi. Astia s-au nascut aici de generatii, multi nici nu mai au rude in tarile lor de origine.
    Daaaar Bianca nascuta in Canada din parinti emigrati care sunt 100% romani si cu rude doar in Romania este canadianca 100%. Hai mai lasati-ma cu canadienii Raonic, Shapovalov si mai nou Andreescu. Nu e chiar asa.
    Evreii nu au avut tara mii de ani. Deci nu mai exista sau cum?
    Nu ca ar avea Romania ca tara sau romanii ca natiune vreun merit pentru performantele Biancai. Nici pomeneala. Desi ca poate daca era canadianca get beget (exista oare asa ceva?) nu se apuca de tenis. Dar trofeul apartine de drept Canadei, banii au fost ai lor.
    Acum e si reversul medaliei. Poate nu la canadieni (desi in zona franceza...), dar sa ne zica amicii nostri de pe forum emigrati din Europa ce sunt considerati ei de catre noii concetateni. Probabil ca acum cu un GS in buzunar Bianca e complet adoptata, dar daca era o oarecare, la fel stateau lucrurile? Sigur, daca era o neica nimeni si noi ziceam “duca-se”, nu?

    Astea sunt subiecte delicate, greu de transat. Hai sa o lasam asa cu “canadianca de origine romana”.

  12. #222
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,949
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Deci in Romania avem oficial cetateni de etnie ungureasca, germana, sarba, armeana, evreiasca, tiganeasca care au drept la invatatura in limba lor, reprezentare in parlament, placute bilingve si ce o mai fi. Astia s-au nascut aici de generatii, multi nici nu mai au rude in tarile lor de origine.
    Daaaar Bianca nascuta in Canada din parinti emigrati care sunt 100% romani si cu rude doar in Romania este canadianca 100%. Hai mai lasati-ma cu canadienii Raonic, Shapovalov si mai nou Andreescu. Nu e chiar asa.
    Evreii nu au avut tara mii de ani. Deci nu mai exista sau cum?
    Nu ca ar avea Romania ca tara sau romanii ca natiune vreun merit pentru performantele Biancai. Nici pomeneala. Desi ca poate daca era canadianca get beget (exista oare asa ceva?) nu se apuca de tenis. Dar trofeul apartine de drept Canadei, banii au fost ai lor.
    Astea sunt subiecte delicate, greu de transat. Hai sa o lasam asa cu “canadianca de origine romana”.


    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Bianca a ales sa reprezinte Canada.
    A ales ce ar alege orice roman care nu a fost ajutat de sistemul romanesc, asta va deveni o situatie obisnuita, pot juca impotriva ta astazi iar peste o luna ne vedem la un mic si o bere in Romania.
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Sunt curios ce vei zice daca ne intalnim in fed cup ... si ne elimina
    Ar fi o mare tragedie?

    Poate pentru nationlistii care misuna si pe forum.
    Last edited by iulian_1976; 9th September 2019 at 01:33.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  13. #223
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Intreab-o pe Halep si vezi tu
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  14. #224
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,949
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Romania e o tara straina pt ea.
    Asculta prima propozitie care o spune Bianca Andreescu cred ca nu mai avem ce discuta pe tema asta.
    La casatorii mixte cum este cazul tau mama influienteaza mediul si asta o stiu evereii de cateva mii de ani nu o spun eu ca m-am facut eu intelept.
    O zi buna

    https://www.youtube.com/watch?v=UDvn84QIqxI
    Last edited by iulian_1976; 9th September 2019 at 12:27.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  15. #225
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Vorbeste romaneste de zici ca e Iohannis. E clar ca Romania e o tara straina pt ea
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  16. #226
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,949
    Reputatie
    0
    Nu este rasul tau este al lui Iohannis .
    Gott würfelt nicht! Einstein.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •