Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 277

Thread: Casa Liga 1 - sezon 2019/2020

  1. #22
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Eu il vad pe popescu gresind la ambele goluri. La primul deviaza un sut anemic al barbutului iar la al doilea face un marcaj de liga a 5-a celui care trage prima data la poarta...nu ne mai miram de ce nu au platit scotienii 100k pe el.
    Suntem dependenti de Nistor, asta-i clar. Cum la fel de clar e ca mai urmeaza inca o infrangere si la Clooji

  2. #23
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    am spus deja ca Popescu nu trebuia oricum bagat din prima titular.
    e clar ca nu a jucat bine.

    dar daca te uiti la goluri, atunci la primul vezi o tarla mare pe stanga unde Barbut actioneaza nestingherit pentru ca Sin era undeva mai sus si mai spre centru.
    Faptul ca Popescu a deviat e regretabil dar nu poti sa-i reprosezi unui fundas ca incearca sa devieze un sut.
    Mai degraba i-as reprosa portarului pentru ca devierea nu a fost chiar asa de mare, era pe minge, nu sari in degete cand vrei sa parezi un sut.

    al doilea gol e dat fix de langa Sin, de omul pe care-l avea in marcaj.
    desigur ca si Popescu o fi gresit, dar venea in aparare pe faza de contratac pe dreapta, cu olteanul (imi scapa cine era) driblandu-l pe Ciubotariu (fundas lateral de ocazie cand aveai in lot cinci fundasi dreapta de meserie) si centrand inapoi in mijlocul careului. In faze d-astea aparatorii centrali vin mult in spare, pe de o parte sa poata iesi in intampinarea atacantilor adversi, pe de alta sa inchida o potentiala centrare prin fata portii.
    Mijlocasii centrali vin la randul lor in aparare in ritm cu faza, spre centrul careului, cu oamenii din marcaj.
    Or ala de a sutat primul la poarta cred ca era mai degraba responsabilitatea unui mijlocas ce trebuia sa acopere acea zona.

    Ma rog, am spus ca a fost si o doza de noroc...de ex la golul 2 portarul respinge si mingea ajunge exact in capul singurului adversar aflat in careul de 6 m.
    Dar cauza primirii golurilor au fost greselile de joc si cele de selectie.
    Eu nu as fi schimbat radical echipa de a pierdut la Viitorul, era mult mai bine articulata decat primul 11 de ieri.
    Ma asteptam ca Neagoe sa aiba mai mult sange rece si sa nu actioneze isteric dar se vede treaba ca nu e suficient sa-i fii ruda lui Piturca ca sa actionezi ca el.

    Nu stiu cat poate sa faca Nistor de unul singur...sper sa puna mai multa ordine in joc dar asta ar fi mers mai mult cu Craiova decat cu CFR care se inchide cu betoniera.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #24
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Cert e ca vom avea un alt antrenor. Nici nu mai stii la cine sa te astepti in situatia asta

  4. #25
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Instabilitatea nu e buna.
    A fost ghinion cu startul asta in care Dinamo a avut snur trei meciuri cu cele mai solide echipe.
    Daca erau niste meciuri mai usoare atunci se puteau obtine rezultate bune si presiune suporterilor ar fi scazut.
    Iar echipa putea capata incredere, se mai omogeniza, putea sa creasca.

    Acum o luam de la capat cu alt antrenor Asta e, sa fie bine.
    Last edited by Utilizator; 23rd July 2019 at 01:37.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #26
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Credeam ca Neagoe e mult mai stapan pe situatie si cu o atitudine mai dura. A inceput moale inca din ziua in care a semnat cu Dinamo, parea speriat de ceva.
    Uite daca vine Andone ala incepe sa injure de la prima conferinta ca e estetic sau nu, pe mine nu ma intereseaza...oricine vine ca antrenor la Dinamo trebuie sa arate ca el e seful si sa nu are probleme de autoritate

  6. #27
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Exact, nu-l credeam pe Neagoe asa de sfios, de feciorelnic si de fragil dupa cata gura facea dupa meciurile cu Dinamo pe cand era antrenor pe la diversi adversari.
    E drept ca in orice domeniu ai lucra nu e usor si nu oricine da rezultate sub presiune mare.
    Se pare ca Neagoe e din categoria asta de oameni buni care au nevoie de liniste.

    Acum sper ca urmatorul antrenor sa fie unul cu placeri de Vlad Tepes ca numai asa va razbi.
    Unul care atunci cand situatia e mai de rahat el sa-si puna un pahar de vin si sa-i biciuie pe jucatori pana crapa.
    Unul care cand urla un sector de stadion la el sa se duca in fata lor sa urle mai tare.
    Unul care daca-l cearta patronul sa i-o traga inapoi pe masura.
    Dar sa fie totodata si un tactician abil, indraznet, cu stiinta vorbelor ca sa tina sus moralul trupei, care sa fie in stare sa planuiasca atacuri de noapte contra sultanului chiar si atunci cand sortii par sa-i fie impotriva.

    Cam multe conditii...cred ca e timpul sa ma apuc de antrenorat.
    Sper sa trec de filtrul sever al lui nea Rici Radulescu care scoleste de mai bine de doua decade mari antrenori ai neamului romanesc.
    O sa-mi ia vreo 8 ani ca sa iau licenta de Liga 1, ani in care o sa uit tot ce stiu bun si o sa invat tot ce critic acum.
    Sper sa mai am ce antrena pe atunci.

    Pana atunci la Dinamo cred ca va veni nea Gigi Multescu ca intotdeauna in momente disperate.
    Parca-l vad pe banca cu parpalacul ala de locotenent Columbo.
    Alte variante posibile ar mai fi Bratu, Claudiu Niculescu daca s-a saturat de antrenat la arabii de la Mai Tai si are chef de ciocane acasa...

    Ando e tare-n gura doar cand castiga, altfel e degraba iertator si uita repede ca s-a cam senilizat inainte de vreme.

    Se mai aude de Bonetti dar el e mai mult o legenda de-a noastra, cu siguranta ca ar calma lucrurile venirea lui, altfel nu stiu daca mai poate antrena cu succes.
    Poate doar sa vina cu un secund tanar si ambitios.
    Last edited by Utilizator; 23rd July 2019 at 12:32.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #28
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Unul care atunci cand situatia e mai de rahat el sa-si puna un pahar de vin si sa-i biciuie pe jucatori pana crapa.
    Unul care cand urla un sector de stadion la el sa se duca in fata lor sa urle mai tare.
    Unul care daca-l cearta patronul sa i-o traga inapoi pe masura.
    Dar sa fie totodata si un tactician abil, indraznet, cu stiinta vorbelor ca sa tina sus moralul trupei, care sa fie in stare sa planuiasca atacuri de noapte contra sultanului chiar si atunci cand sortii par sa-i fie impotriva.

    Cam multe conditii...cred ca e timpul sa ma apuc de antrenorat.
    Stai, stai, stai ca imi pun si eu CV-ul daca e nevoie


    In rest sunt total de acord cu ce ai zis si buna ideea cu Bonetti, cred ca si galeria s-ar linisti daca ar veni italianul. Acum cata meserie mai stie...
    Hai ca ne lamurim noi in zilele urmatoare. Sper doar sa nu apara unii gen Chirila, Dorinel sau Falub

  8. #29
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Macar ar pune apararea la punct.

  9. #30
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Eu sau Uti?

  10. #31
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Bonetti.

  11. #32
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Clau7_D View Post
    Eu sau Uti?
    Eu spun sa facem echipa, eu manager si tu antrenor principal.
    Ne mai trebuie unul bun cu pregatirea fizica, poate luam si noi un neamt ca astia le au cu medicamentele.

    Mi-am permis sa iau pozitia mai sonora pentru ca sunt mai in etate si asta da credibilitate la inceput.
    Hotaram impreuna transferurile, tactica de joc si programul de antrenament.
    In rest eu ma ocup de comunicare cu suporterii, patronat, sponsori, de motivare echipa si planul pe termen mai lung.
    Sau poate se baga Capitanu' la relatii cu suporterii si presa.
    Tu ii pui la munca respectiv organizezi antrenamentele, decizi primul 11 dintr-un set de 18 jucatori pe care-l agreem inainte de meci.

    La meciuri eu stau pe banca si observ jocul si jucatorii dupa care iti comunic ce scartaie.
    in rest iti las tie caimacul cu schimbarile, agitatia pe marginea terenului, conferinta de presa (eu vin din cand in cand).

    Trofeele castigate le ridicam amandoi simultan.

    Ce zici, te bagi? As miza ca vom sta vreo 15 ani la Dinamo, cam ca in Premier League. As sta mai mult dar depasesc prea mult varsta de pensie.



    In alta ordine de idei, cine a fost secundul lui Bonetti la al doilea descalecat?
    Era un fost jucator juventin celebru, am un lapsus...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #33
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Normal ca ma bag si asa m-am cam saturat de inginerie si multinationalele astea care profita de romani ii urc pe garduri la antrenamente, meciurile propriu-zise li se vor parea ca fiind plimbari prin parc jucatorilor

    Birindelli era secundul lui Bonetti, am dat un search pe google ca tot asa m-ai bagat direct in lapsus

  13. #34
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Mah iti dai seama ce inseamna o echipa de antrenori formata din doi ingineri?
    In doi ani de zile dam si handicap la concurenta.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #35
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Hopa uite asta nu stiam IT sau mecanica? ca sa ne dam seama de amploarea situatiei

  15. #36
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Nu apucati doi ani de zile.

  16. #37
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Clau7_D View Post
    Hopa uite asta nu stiam IT sau mecanica? ca sa ne dam seama de amploarea situatiei
    intre ele: electrotehnica (cu ceva ascendent in IT si ceva mai mult in energie).

    si apropo, merci pentru Birindelli.
    Lumea zicea ca el ducea greul pregatirii echipei.

    Chirila nu are nicio sansa sa devina antrenor la Dinamo.
    Nici Falub. Iar Dorinel are sanse mici.
    Astea sunt fabulatiile traditionale din GSp cand se cauta antrenor.
    Ii iau la rand to toti aia fara contract.

    Dupa cum au bagat alta bashina tipica inainte de meciul cu CFR: cica clujenii il vor in staful lor pe Neagoe.
    Maine-poimaine o sa ne zica ca-l vor la pachet cu Montini.
    Pana una-alta vezi si editorialul lui Naum intitulat direct: „Dinamo nu are nevoie de un antrenor. Dinamo are nevoie s moar”.
    Cam astia sunt gesepeii.


    Quote Originally Posted by Leo
    Nu apucati doi ani de zile.
    doua observatii:

    1. deja gandesti pe termen lung comparativ cu rotatia de antrenori de azi.
    Doi ani de zile e cam cat au cumulat impreuna ultimii 6-7 antrenori de la Dinamo.
    Asta inseamna ca micul tau comentariu aparent negativ are o conotatie extrem de pozitiva.
    Multumim pentru incredere.

    2. imi cer scuze ca te-am neglijat pana acum in planul de management.
    Zi pe ce post crezi ca ai performa si-ti facem loc in echipa.
    In felul asta trecem sigur granita celor doi ani.
    Last edited by Utilizator; 23rd July 2019 at 16:32.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #38
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Am vrut sa zic si eu ca simt putina invidie din partea lui Leo pentru ca nu ai inclus-o in planurile de conducere. Stai doar sa intre Capitanul, parca deja il vad ca nu ii convine jobul si vrea mai multa influenta
    Misto la electrotehnica, momentan e domeniul cu cea mai mare cautare aici la Sibiu. E cerere enorma de la companii si facultatea ofera prea putini absolventi anual. Mna vezi ca eu sunt la mecanica si lucrez dupa legea clasica "unde poti lega cu sarma e pacat sa pui surub". Din pacate cam asa se iau deciziile si la Dinamo acum

  18. #39
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Nu este vorba deloc de invidie. Radem si glumim, dar in aste vremuri tulburi nu rezistati nici macar un sezon.In plus nu conteaza studiile voastre bogate, doar carnetul de antrenor. Aveti asa ceva?

  19. #40
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Clau7_D View Post
    Am vrut sa zic si eu ca simt putina invidie din partea lui Leo pentru ca nu ai inclus-o in planurile de conducere. Stai doar sa intre Capitanul, parca deja il vad ca nu ii convine jobul si vrea mai multa influenta
    Misto la electrotehnica, momentan e domeniul cu cea mai mare cautare aici la Sibiu. E cerere enorma de la companii si facultatea ofera prea putini absolventi anual. Mna vezi ca eu sunt la mecanica si lucrez dupa legea clasica "unde poti lega cu sarma e pacat sa pui surub". Din pacate cam asa se iau deciziile si la Dinamo acum
    Bah daca mai zici inca odata chestia cu sarma in loc de surub stricam echipa, da?
    Eu cand nu aveam surubul potrivit ori completam de pe undeva de la rebuturi (ca in anii '90 erau mormane) sau daca era un surub important il rugam pe nea Titi sa-mi faca unul la strung.
    Aveam niste meseriasi super-buni, altfel trebuia sa negociez orice faceau in timpul serviciului si le ocupa mai mult de doua ore din timpul de lucru.
    Ei erau un fel de artisti pentru care salariul era un fel de multumire ca vin si stau prin intreprindere ca sa-si mai faca un ciubuc sau lucruri trebuincioase pe-acasa (recunosc ca salariul era de rahat in perioada aia dar totusi...).
    Niciodata nu legam cu sarma ca nu aveam decat de cupru si aia costa scump si n-aveam multa.


    Pe Capitan il punem in locul lui Balanescu, dar mai reducem din competente ca nu vreau sa ne aduca te miri ce jucatori care nu ne convin.
    Desi asta poate fi periculos, te pomenesti ca ne sapa la patron sa ne dea afara ca sa-l aduca el pe Piturca in loc. Trebuie sa ne negociem bine contractele, punem clauza mare de reziliere unilaterala.
    Pe Leo o punem in loc de Danciulescu si Prunea. Cu siguranta ca va face mai mult decat Danciulescu si va fi mult mai putin antipatica suporterilor decat Prunea.



    Nu este vorba deloc de invidie. Radem si glumim, dar in aste vremuri tulburi nu rezistati nici macar un sezon.In plus nu conteaza studiile voastre bogate, doar carnetul de antrenor. Aveti asa ceva?
    N-avem studii bogate ci sarace da' bune.
    Carnet de antrenor...l-am luat pe ala de sofer, il iau si pe asta.
    Apropo, nu se echivaleaza permisul de conducere?


    Dar oricum carnetul de antrenor e demodat, vad ca acum pe la noi sunt multi antrenori fara studii, fara carnet, da' e un nea mai batran care are carnet si garanteaza pentru el.
    Luam si noi un nea al nostru...ce spui de Halagian? Ne mai sfatuieste si la urlat si la injurat ca aici probabil ca stam noi mai prost.
    Parca vad la antrenamente pe Hala cu shapca cu Chicago Bulls si pe Clau cu shapca cu L.A. Lakers cum exerseaza tu-ti si dregu-ti pe pista stadionului din Stefan cel Mare..."pune bah cum trebuie accentul pe F si zi totul dintr-o suflare cu "matii" la final urlat ragusit si pe ton jos in stilul lui Salam". Mai trec si eu pe alaturi din cand in cand: "bravo baieti, ti-ai notat Claule pentru meci ca sa nu ne facem de ras? Nea Hala, arata-i bre si aruncarea cu adidasii dupa jucatori ca poate avem nevoie la pauza ca sa-i motivam pe aia mai puturosi."
    Asa se face tata performanta: cu sudoare, cu repetitii, cu efort si cu multa pasiune.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #41
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Leo View Post
    Nu este vorba deloc de invidie. Radem si glumim, dar in aste vremuri tulburi nu rezistati nici macar un sezon.In plus nu conteaza studiile voastre bogate, doar carnetul de antrenor. Aveti asa ceva?
    Avem carnet de antrenor pentru antrenori un fel de sefi ai sefilor ca sa nu mai spun ca in copilarie eram campion pe sate la asa ceva

    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Luam si noi un nea al nostru...ce spui de Halagian? Ne mai sfatuieste si la urlat si la injurat ca aici probabil ca stam noi mai prost.
    Daca ai rabdare te poti uita la reluarea meciului Sibiu-Medias. N-au fost prea multi in tribune asa ca o sa auzi cateva persoane cu un vocabular destul de colorat i-am zis tusierului de "sanatate" cam o repriza intreaga. Era si cameramanul de la Digi acolo langa, radea incontinuu si el

  21. #42
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Ok, deci suntem asigurati la toate capitolele.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •