Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 22

Thread: Campionatul Mondial 2019

  1. #1
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1

    Campionatul Mondial 2019

    Saitama City / Japonia
    18 - 24.03.2019
    website

    Participanti: http://www.isuresults.com/events/fsevent03111664.htm
    Din Romania participa Julia Sauter.

    Rezultate: aici

    Program: (pentru Romania se scad -7 ore)

    Miercuri, 20/03
    10:30 Pairs - SP
    14:15 Opening on Ice
    15:00 Ladies - SP

    Joi, 21/03
    10:30 Pairs - FS
    15:55 Men - SP

    Vineri, 22/03
    12:00 Ice Dance - RD
    17:30 Ladies - FS

    Sambata, 23/03
    12:30 Ice Dance - FD
    17:30 Men - FS

    Duminica, 24/03
    15:00 Gala
    Last edited by Tracoromana; 19th March 2019 at 06:00.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Scorul tehnic minim (TES min) necesar a fi realizat de patinatori (in acest sezon sau in sezonul trecut) pentru a participa la Campionatul Mondial este:

    SP/RD 17/18 FS/FD 17/18 SP/RD 18/19 FS/FD 18/19
    Men 36.00p 66.00p 34.00p 64.00p
    Ladies 29.00p 49.00p 29.00p 49.00p
    Pairs 27.00p 46.00p 27.00p 44.00p
    Ice Dance 30.00p 43.00p 31.00p 45.00p

    La baieti cred ca podiumul se va imparti intre Yuzuru Hanyu, Shoma Uno si Nathan Chen, poate chiar in aceasta ordine. Ar putea interveni si Boyang Jin. (A existat o postare cu ani in urma despre 4 juniori promitatori: Uno, Chen, Jin si Nguyen. Toti de origine asiatica, dar reprezentand tari diferite. Iata ca la seniorat 3 dintre ei se bat pentru podiumul mondial. Iar Nguyen a fost si el campion de juniori la un moment dat.). Un alt grup de la care ne putem astepta la rezultate este format din Keegan Messing, Kolyada, Vincent Zhou, Matteo Rizzo, Samarin. Maxim Kovtun s-a retras pe motive medicale si a fost inlocuit cu Andrei Lazukin.

    La fete vor fi japonezele Kihira, Sakamoto si Miyahara contra rusoaicelor Zagitova, Medvedeva si Samodurova. Undeva poate incape si Tursymbaeva, ca-i micuta. Poate si Bradie Tennel ....Eu zic ca daca merge curat, Rika Kihira nu poate pierde. Sunt curioasa unde se va situa Medvedeva. Eu sper cat mai sus, pentru binele psihicului ei. Liza a "amenintat" deja ca cine rade la urma.... Carolina Kostner a anuntat cu ceva vreme in urma ca nu va participa. Din Italia participa Marina Pirreda si Roberta Rodiguero.

    La perechi sunt 19 concurenti din care 16 se califica in finala. TES minim s-a micsorat destul de putin pentru sezonul acesta, ceea ce nu a incurajat prezenta mai multor perechi. Franta de ex. avea 2 locuri repartizate pentru perechi, dar nu au o a 2-a pereche care sa indeplineasca conditiile minime. Pentru podium i-as aminti pe cei cu sanse mai mari James/Cipres (merita si-mi plac), Sui/Han (imi plac, dar inca nu cred ca merita), Tarasova /Morozov (poate merita, dar nu-mi prea plac). Apoi un alt grup ar fi Peng/Jin, Moore-Towers/Marinaro, Zabyako/Enbert, poate si Boikova Kozlovskii sau Della Monica/Guarise. In rest nimic nou pe lista perechilor. Poate doar faptul ca pentru Cehia participa Martin Bidar cu noua lui pereche Hanna Abrazevich.

    Dansuri. Intai Papadakis/Cizeron (daca sunt sanatosi si daca n-au probleme vestimentare ca la Olimpiada). Apoi americanii Chock/Bates si Hubbell/Donahue, canadienii Weaver/Poje si Gilles/Poirier si rusii Stepanova/Bukin si Sinitsina/Katsalapov - nu stiu in ce ordine. Preferintele mele sunt Chock/Bates de la care sper un argint, un bronz pentru oricare dintre rusi si un mare succes pentru Gilles/Poirier. Apropos i-am vazut pe Gilles/Poirier la Milano anul trecut si m-a surprins faptul ca sunt destul de mici de statura in comparatie cu ceilalti dansatori. Dar sunt foarte carismatici si capteaza toata atentia.
    Last edited by Tracoromana; 17th March 2019 at 10:43.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #3
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Livestream:

    QQ live: http://live.qq.com/10012776
    FS live: https://ok.ru/figureskating

    Match Arena: stream1, stream2
    British Eurosport: stream1, stream2, strem3


    Program TV Eurosport 2 si 1
    https://www.gsp.ro/program-tv/eurosport-2-7.html
    Last edited by Tracoromana; 19th March 2019 at 06:02.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Perechi SP si Fete SP: videoclipuri

    https://m.ok.ru/dk?st.cmd=friendMovi...ilter%22%7D%5D
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #5
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    hai ca m-a luat prin surprindere ca a inceput campionatul dar ladies si pairs sp nu sunt chiar de mare interes pt mine.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #6
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,753
    Reputatie
    0
    Pai nu lady si juma de pair de parte lady ai acolo la avatar?
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #7
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Flavia,in primul rand iti multumesc pentru info si predictii
    Eu zic ca au meritat chinezii cu varf si indesat,au fost foarte buni.Rusii parca usor crispati dar inteleg,era mare miza.Nu-i bai,sunt tineri cu totii si se vor mai bate la podium,concursul de azi mi s-a parut foarte tare,la fel si cel al fetelor de ieri.Baietii i-am vazut si nu prea,lucrasem de noapte si n-am rezistat,dupa Majorov mi s-a cam rupt filmul,am auzit ca-l lauda pe Jason si l-am vazut fericit apoi n-am mai vazut cate plusuri portocalii i-au aruncat favoritului,am citit acuma rezultatele aici.Din pacate nu voi vedea nici programul liber al baietilor,voi fi plecata sambata-duminica.

  8. #8
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Mia, si mie mi se pare un concurs puternic, cel putin pana acum. Au fost cateva evolutii deosebite la SP fete: Zagitova, Tursymbaeva, Medvedeva si Eunsoo Lim mi-au placut mie foarte mult, dar si Kaori Sakamoto a fost foarte buna. Irina, garantam ca iti vor placea.

    La baieti am vazut si eu SP-ul pe sarite, dar am remarcat punctajul mare si pozitia pe care a ocupat-o Jason Brown, al 2-lea dupa Nathan Chen care e primul. M-a facut curioasa si am vazut videoclipul. N-are nicio quadrupla, dar toate elementele sunt foarte bune calitativ, cu grade de executie doar de la +3 in sus si mai ales +4 si +5 ; toate elementele nesarite sunt si ele de nivel 4.
    https://radikal.ru/video/9CL8696A4Wz


    Perechile si-au terminat concursul mondial. Cele care au ocupat primele 6 locuri au avut programe curate, de mult n-am vazut asa evolutii la perechi. In ordinea crescatoare a pozitiei in ierarhie:

    6. Aleksandra BOIKOVA Dmitrii KOZLOVSKII RUS
    https://www.youtube.com/watch?v=HZyLcH17SDs

    5. Vanessa JAMES Morgan CIPRES FRA
    https://www.youtube.com/watch?v=kyN7d5C29G0

    4. Cheng PENG Yang JIN CHN
    https://www.youtube.com/watch?v=ctLHrjQCEUE

    3. Natalia ZABIIAKO Alexander ENBERT RUS
    https://www.youtube.com/watch?v=MO8Qof_-WXs

    2. Evgenia TARASOVA Vladimir MOROZOV RUS
    https://www.youtube.com/watch?v=h6njcHALG7k

    1. Wenjing SUI Cong HAN CHN
    https://www.youtube.com/watch?v=QxMwQ6alnJM

    Chiar daca evolutiile au fost excelente, nu toate programele au fost din acelea pe care sa le tin minte, sau sa le accesez intr-o alta zi ca sa ma delectez. Personal mi-a placut mai mult programul Sui/Han (deosebit!) si Boikova/Kozlovski.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #9
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Rezultate concurs fete.
    Imi place podiumul; ma bucur pentru medalia Medvedevei, iar Tursymbaeva merge din bine in mai bine; a intrecut toate asteptarile si eu cred ca vom mai avea surprize placute din partea ei. As mai putea spune ca podiumul este al Eterei Tutberitze; iar japonezele au fost pe locurile 4, 5 si 6.


    1. Alina ZAGITOVA RUS 237.50 1 1 video SP; video FS
    2. Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 224.76 3 4 video SP; video FS
    3. Evgenia MEDVEDEVA RUS 223.80 4 3 video SP; video FS
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #10
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Am inceput recuperarea cu baietii
    - Nathan Chen -nu stiu de ce, dar nu reusesc sa imi placa baiatul asta.... si nu stiu de ce... a avut un sp perfect, arata elegant pe gheata, e un baiat frumos....dar ma plictiseste de mor.... plus, cine mama ei de treaba i-a facut colajul ala oribil de muzica?
    - jason Brown - chiar mi-a placut calitatea patinajului si programul frumos gandit, muzica a curs bine si miscarile au punctat bine muzica .... slava cerului ca s-a tuns omul asta ....dar fata lui de catelus supra entuziasmat in fata osului tot ma debusoleaza....mai ales la prima secunda de incpeut de program, cand a incercat sa fie sexi
    - yuzuru - frumos, elegant...dar parca m-am cam saturat sa vad aproape acelsi program si acelasi costum...
    Zhou, Rizzo, Uno - muzica frumoasa, patinat frumos, dar programe usor de uitat
    Aymoz - pata de personalitate in marea de programe corecte
    Jin - mie tare mi-e drag baiatul....dar nu i-a iesit ...parca tot alerga dupa muzica, dar era prea mult pt el...

    Aici m-am oprit din vizionare....oare a mai fost vreu sp ce merita vazut?
    Nu m-as fi asteptat ca dupa atatea programe singurul pe care sa-l tin minte la final sa fie Jason Brown....
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  11. #11
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Rezultate concurs fete.
    Imi place podiumul; ma bucur pentru medalia Medvedevei, iar Tursymbaeva merge din bine in mai bine; a intrecut toate asteptarile si eu cred ca vom mai avea surprize placute din partea ei. As mai putea spune ca podiumul este al Eterei Tutberitze; iar japonezele au fost pe locurile 4, 5 si 6.


    1. Alina ZAGITOVA RUS 237.50 1 1 video SP; video FS
    2. Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 224.76 3 4 video SP; video FS
    3. Evgenia MEDVEDEVA RUS 223.80 4 3 video SP; video FS
    Si mie mi-a placut podiumul....dar pt mine Zagitova este foarte frumoasa, bine facuta si executa foarte bine dar nu o gasesc asa eleganta, cum este, de exemplu, Medvedeva.
    Tursynbaeva e asa de mica si subtire ca mi-e frica sa nu se rupa...dar cred ca trebuie sa fii tare ca sa sari 4 sal.....
    Mi-a parut ca ca Julia nu s-a calificat pt LP
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  12. #12
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    M-am mai uitat si la Gabriela si Guillaume ca sa dorm frumos.....dar gata, mi s-au terminat bateriile si merg la somn....
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  13. #13
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Am inceput recuperarea cu baietii
    - Nathan Chen -nu stiu de ce, dar nu reusesc sa imi placa baiatul asta.... si nu stiu de ce... a avut un sp perfect, arata elegant pe gheata, e un baiat frumos....dar ma plictiseste de mor.... plus, cine mama ei de treaba i-a facut colajul ala oribil de muzica?
    Muzica pe care patineaza Nathan Chen este "Caravan" by Duke Ellington cantata de Fanfara "Ciocarlia" din satul Zece Prajini! poza. Colajul muzical este probabil al coregrafelor Marie-France Dubreuil si Shae-Lynn Bourne. Asa ca .... pardon!


    Aici m-am oprit din vizionare....oare a mai fost vreu sp ce merita vazut?
    Nu m-as fi asteptat ca dupa atatea programe singurul pe care sa-l tin minte la final sa fie Jason Brown....
    Nu cred ca ai pierdut ceva. Sezonul asta mi-am mutat si eu preferintele spre alte categorii.




    Ora 9:00

    Argint pentru Victoria SINITSINA/Nikita KATSALAPOV! Bravo Nikita! Dar mai ales bravo Victoria!
    Last edited by Tracoromana; 23rd March 2019 at 09:08.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. #14
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Va salut si eu dupa ceva vreme. Multumesc pentru info.
    Ceva imi spunea ca daca intru o sa gasesc totul structurat frumos!
    www.fangymnastics.com

  15. #15
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Muzica pe care patineaza Nathan Chen este "Caravan" by Duke Ellington cantata de Fanfara "Ciocarlia" din satul Zece Prajini! poza. Colajul muzical este probabil al coregrafelor Marie-France Dubreuil si Shae-Lynn Bourne. Asa ca .... pardon!
    mda ....Caravan e faina de una singura, Fanfara e faina de una singura .... combinatia e vai de capul meu ....macar acu stiu cine e de vina
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  16. #16
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Ok...m-am uitat la LPurile baietilor pana la locul 16 si era sa plang de plictiseala ..... sarituri bune multe, programe complicate multe, elemente grele multe, skating skills f bune la multi .... si cu toate astea nu mi-a pasat de niciunul .... am eu o problema sau patinajul masculin recent?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  17. #17
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Am trecut la dans
    Gabriella/Guillaume - am murit ... superb...
    Pentru mine al2lea program al serii a fost cel de la Stepanova si Bukin...e posibil sa fie si pt ca Beth Hart e una din cantaretele mele favorite si orice cu muzica ei e mai bun
    SINITSINA/KATSALAPOV si HUBBELL/DONOHUE au avut programe frumoase dar nu m-au atins la corazon Una peste alta as fi preferat un podium cu francezi si apoi cele 2 perechi rusesti.Mi-a placut tare mult coregrafia programului de la Weaver/Poje. Au avut niste elemente superbe.
    M-am uitat pana la locul 7. Au mai fost ceva programe pe care sa merite sa le caut? Nu neaparat perfect patinate, dar interesante.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  18. #18
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Am trecut la dans
    Au mai fost ceva programe pe care sa merite sa le caut? Nu neaparat perfect patinate, dar interesante.
    Incearca Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR, Free Dance = "Disco", locul 13. Eu am zambit tot timpul.
    https://www.youtube.com/watch?v=vy9nWA2dVXk




    Quote Originally Posted by mikeyy;
    Va salut si eu dupa ceva vreme. Multumesc pentru info.
    @Mihai, uau ce surpriza!! ce lume noua!
    Last edited by Tracoromana; 1st April 2019 at 17:08.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #19
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Am trecut la dans
    Gabriella/Guillaume - am murit ... superb...
    Pentru mine al2lea program al serii a fost cel de la Stepanova si Bukin...e posibil sa fie si pt ca Beth Hart e una din cantaretele mele favorite si orice cu muzica ei e mai bun
    Rezultate:
    1. Gabriella PAPADAKIS/Guillaume CIZERON FRA 222.65 1 1 video RD
    2. Victoria SINITSINA/Nikita KATSALAPOV RUS 211.76 2 2
    3. Madison HUBBELL/Zachary DONOHUE USA 210.40 4 3

    La Campionatul Mondial din 2015, inainte de a se afisa punctajul de la FD al cuplului Papadakis/Cizeron, comentatorul British Eurosport Nicky Slater spunea despre ei la minutul 5 din videoclip: "Au ocupat locul 13 la Campionatul Mondial de anul trecut; dar anul acesta am sentimentul ca acesta este cuplul care ar putea domina proba de dans in viitor. Dupa mine, viitorul a sosit astazi." Si dupa cateva minute se confirma primul lor aur la Mondiale. Si Nicky a avut dreptate; de 5 ani ei domina proba de dans.
    https://www.youtube.com/watch?v=d5eCJWdsW_A

    Anul acesta, concurand in propria lor liga, Gabriella / Guillaume castiga al 4-lea titlu mondial la 11 puncte distanta de urmatorii clasati, cu majoritatea gradelor de axecutie de +4 si +5, cu 59.35p la componente din 60 posibile. Ceilalti medaliati la dans vorbesc foarte frumos despre ei. (Spicuiri de la Conferinta de presa):
    http://cloud.isu.org/index.php/s/W2A...E4Gx#pdfviewer

    M-am bucurat pentru Sinitsina/Katsalapov; am vrut ca una dintre perechile rusesti sa fie pe podium si ei au fost cei care au reusit, dupa ce la Europene o greseala a lui Nikita i-a aruncat inafara cursei pentru medalii. Intr-un interviu Zhulin explica de ce au ales Suita de Bach.
    https://fs-gossips.com/alexander-zhu...e-french-pair/

    Niciunul din FD-urile de pe podium nu mi-a placut in mod deosebit. Nu sunt un fan nici a programelor de anul asta ale Stepanovei/Bukin, dar trebuie sa recunosc ca sunt carismatici si ca au un stil al lor propriu la care nu renunta nici ei, nici antrenorii lor Svinin si Zhuk. Si au creat o atmosfera mai dinamica in grupa intre atatea dansuri lirico-clasico-contemporane. Ca ce-i mult strica. (Svinin si Zhuk au fost pe vremuri si antrenorii Janei Khokhlova/Sergey Novitski; si pe-atunci ca si acum aveau abordari diferite). Si Chock/Bates au fost mai dinamici si programele lor mi-au placut, chiar ii vedeam pe podium. Dar bineinteles arbitri si de data aceasta au apreciat mai mult Skating Skills decat dinamismul. Gabi/Guillaume sunt grozavi, au avut programe frumoase si au meritat aurul. Tangoul lor a fost preferatul meu dar as dori sa incerce si programe libere mai diferite care sa le imbogateasca stilul si sa-i mentina proaspeti in fata fanilor.


    Oare v-am spus?
    Sezonul viitor dansul obligatoriu va fi pe muzica de Operete sau Musical-uri! Foarte interesant! Si ritmul de finnstep, ..... cred (?). (Oare mai e cineva care n-a dansat pe muzica Fantoma de la opera?)
    Last edited by Tracoromana; 26th March 2019 at 06:46.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Se intrebau iubitorii dansului pe gheata dupa retragerea lui Virtue/Moir cu cine se vor bate Papadakis/Cizeron pentru aur la urmatoarea olimpiada avand in vedere ca arbitrii vor sa vada rivalitati la fiecare proba. Rivalitatile facand de altfel competitia mai atractiva si pentru spectatori. Cred ca in acest sezon, arbitrii au facut deja o alegere si anume Sinitsina/Katsalapov. M-am amuzat sa-i vad pe cei care inainte ii sfasiau pe S/K incolonandu-se acum in spatele lor dupa argintul mondial.

    Inamicul public nr. 1 pare sa fie in prezent cuplul polonez a carui ascensiune e pusa pe seama faptului ca arbitrii vor sa intre in gratiile Halinei Gordon Poltorak, presedinta comisiei pentru ice dance a ISU care si ea poloneza. Oare ce asteapta de la ea in schimb? Consider ca se face totusi prea mult caz, in fond Kaliszek/Spodyrev n-au fost propulsati pe podium.

    Pana una alta, bine ca am scapat de tango. Cred ca tema Hollywood musical/Broadway/Operetta va oferi posibilitatile mult mai variate.

    La masculin suntem in era Nathan Chen. Sa vedem daca baiatul va rezista pana la JO.

    Spectaculoasa, neasteptata, revenirea Zagitovei. Bravo. Medvedeva a spus ca va invata saritura cvadrupla si/sau 3A, fiind si ea constienta ca nu poate intra in lupta pentru aur cu actualul continut. Nu m-am gandit nici o clipa ca Rika ar putea ramane in afara podiumului. Sa vedem ce strategie va adopta in sezonul viitor la SP fiindca n-a fost prima oara acum cand a ratat 3A transformandu-l in 1A, adica 0, adica un element obligatoriu lipsa. Greseala uriasa.

    LP-ul lui Sui/Han e programul meu favorit din acest sezon de la toate probele.

  21. #21
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Despre baieti....
    Nathan Chen. Este fenomenal! Studiaza la Yale, in timpul "liber" lucreaza ca antrenor si castiga titlul mondial pentru a 2-a oara. Si nu oricum: impotriva lui Yuzuru Hanyu, in tara lui Yuzuru, in fata publicului lui Yuzuru, patinand imediat dupa FS-ul de 206 puncte al lui Yuzuru, obtinand un total cu 23 punct mai mare. N-a obosit excesiv si n-a transpirat. Asta da concentrare, control si forma fizica. Muzica FS este interesanta si total opusa ca stil fata de cel al lui Yuzuru. Daca putem vorbi despre un stil. Caci n-a fost prea mult loc pentru coregrafie cu atatea sarituri quadruple. Cu toate astea a fost o evolutie solida, curata si a meritat titlul. A fost putin supranotat? Probabil, la componente mai ales. Dar tot ramane cea mai buna evolutie a concursului. video FS
    Yuzuru n-a fost in forma lui cea mai buna; a gresit la ambele programe. Este totusi un scor de 300 puncte si probabil intr-o forma fizica buna, l-ar fi intrecut pe Nathan Chen.
    Vincent Zhou...a avut noroc de nesiguranta celorlalti.
    Shoma, dragul de Shoma, este unul dintre cei cu programe pe placul meu; mi-ar fi placut sa-l vad cu bronz, dar din pacate a pierdut pe mana lui.
    Mai este Boyang Jin pe un onorabil loc 5, dupa locul 19 de anul trecut si dupa un inceput de sezon cam ezitant.
    Iar Kolyada imi e dator vandut. Il tot astept sa-si revina, caci e de 10 ori mai bun ca Vincent Zhou. Dar trebuie sa o si doveasca; sper ca macar la World Team Trophy.
    Surprinzatoare este prezenta lui Matteo Rizzo si al lui Andrei Lazukin pentru prima oara in top 10 mondial, a lui lui Brezina de asemenea in primii 10 (ca si calificarea la GPF de altfel).



    Una peste alta, acestia sunt medaliatii cu aur 2019: poza . Toate programele lor sunt reusite.
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    LP-ul lui Sui/Han e programul meu favorit din acest sezon de la toate probele.
    De acord!
    Last edited by Tracoromana; 1st April 2019 at 17:02.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •