Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 44

Thread: Pensionarea lui "King of the skies"

  1. #1
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0

    Pensionarea lui "King of the skies"

    se pare ca a fost ucis de frate-so mai mic - A350 si de verisorul B777

    https://edition.cnn.com/2019/02/14/b...tes/index.html

    s-a preconizat asta de multa vreme.
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  2. #2
    go spurs go milanezu's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    3,467
    Reputatie
    1
    nu cred ca intereseaza pe cineva.
    stire de *****.
    stelist

    novak djokovic nr.1 in Atp

    san antonio NBA champs 2014!!

  3. #3
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Am vazut un documentar cu ceva ani in urma despre cum este produs.
    Airbus a mizat pe zboruri lungi directe si cu locuri cat mai multe, dar este mai economic sa ai avioane mai mici care sa faca escale.

    Boeing 737 are deja 53 de ani de productie si este produs in continuare. As spune ca asta-i adevaratul King of the skies cu peste 10,000 de avioane construite. A380 cu doar 234 pare un experiment esuat.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,940
    Reputatie
    1
    Mama ce prescurtari ne propui aici. Atat ai avut timp sa citesti pe wikipedia?

    Mai multe chestii.
    In primul rand A380 este un super-jumbo cu o capacitate maxima de peste 800 de locuri fata de cele 130 in medie la B737. Nu intra in aceeasi categorie de avioane si nu au acelasi scop pe piata. Distanta maxima este de 15000 km pt A380 fata de 3000 km la B737. Daca vrei sa compari un avion Airbus la categoria 737 atunci ia-l pe A320, revin cu comparatia mai tarziu.
    A380 ramane avionul cel mai mare si mai eficace al tuturor timpurilor la categoria sa. Raportat la nr de pasageri transportati costul este foarte rentabil. Avionul a depasit soiul de rentabilitate inca din 2015 si este un succes comercial, nu "un experiment esuat" . Constructorul insa a pierdut multi bani din cauza problemelor comerciale si livrarea tarzie a aparatelor deja cumparate. De aici si numarul limitat de aparate in zbor desi comparat la nr de pasageri transportati si doar 11 ani de activitate este formidabil. Doar ca se putea chiar mai bine.
    Problema avionului mai este si piata care e din ce in ce mai limitata pt astfel de oferte. Avionul e perfect pt o companie tanara care vrea sa creasca repede si sa se demarce fata de concurenta cu un confort premium. Exemplu Emirates. Din pacate nu sunt multe companii de genul asta deoarece piate tinde spre companii low-cost cu confort minimal.

    Dar Airbus nu produce doar A380 ci propune si aparate pe alte game.
    A320.
    Concurentul direct al B737, este nr 1 pe piata mondiala si continua sa se impuna. In productie de 30 de ani are azi peste 7800 de aparate in zbor fata de 7300 ale lui B737 in rpoductie de 50 de ani.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #5
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    A380 este un avion impresionant.
    In poze poate ca simti mai putin asta, dar in realitate este impunator.
    A380 e o creatie tehnica deosebita asa cum a fost si Concorde, facut de stramosii anglo-francezi ai Airbusului.

    A pierdut din motive de piata pentru ca principiul de busines pe care a pariat Airbus nu functioneaza (inca?) la nivelul anticipat.si pentru ca multe aeropoarte nu-l pot primi fara a face modificari costisitoare sau din motive de lipsa de spatiu de manevra.

    Nu suporta comparatie cu B737, ar putea inghiti lejer cateva d'astea, A380 e imens, faci imbarcarea pe cateva porti deodata.

    Din cate stiu ies in paguba daca se opresc la 250 de avioane, ca sa-l faca, airbus a luat imprumuturi de la englezi, germani, francezi de vreo 5 miliarde.
    Last edited by Utilizator; 16th February 2019 at 11:23.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #6
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,780
    Reputatie
    0
    Nu stiu ce-s astea, alte bucati de metal ca masinile doar ca zboara! Stai sa intre Paul sa vada si el, ca am impresia ca nu e atat de neimpresionat de subiect ca mine!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #7
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    A380 ramane avionul cel mai mare si mai eficace al tuturor timpurilor la categoria sa. Raportat la nr de pasageri transportati costul este foarte rentabil. Avionul a depasit soiul de rentabilitate inca din 2015 si este un succes comercial, nu "un experiment esuat"
    A380 a fost un dezastru comercial, o spune Tom Enders, CEO Airbus.

    https://edition.cnn.com/videos/busin...o.cnn-business

    Vindeau avioanele sub pretul de productie, au pierdut peste 10 miliarde de euro cu A380, programul nu a functionat si i-a impovarat timp de multi ani. Nu a depasit niciodata pragul rentabilitatii.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,940
    Reputatie
    1
    Daca citezi CNN despre Airbus e ca si cum te uiti la B1 ce zice despre PSD

  9. #9
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Bre, link-ul da spre un clip video in care vorbeste Tom Enders, CEO Airbus.
    Vorbeste el, cu gura lui si spune asta. Nu am dat copy/paste din vreun text din articole CNN.

    Nu-ti convine ca te-a contrazis seful Airbus si ca mi-a dat mie dreptate?
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,940
    Reputatie
    1
    Cand scoti din context un discurs si faci un clip apoi il difuzezi pe CNN se numeste "antenism".
    Stiu ca va place asta si va inchinati mereu in astfel de situatii
    Ai dreptate

  11. #11
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Ce e scos din context intre 4:27 si 5:00?

    https://www.youtube.com/watch?v=Xc2SfjoGT8Y

    Intrebare si raspuns, fara intreruperi. Omu' spune ca au pierdut double digits billions, adica de la 10 in sus miliarde.

    Da-mi tu o sursa care spune contrariul, oricare. Problema e ca toata lumea sustine ce am spus eu. De la CNN, orice alta televiziune si pana la cel de la Eirbus in frunte cu CEO-ul lor.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  12. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,940
    Reputatie
    1
    Bun, daca vrei sa ai dreptate atunci nu mai discutam. Ai dreptate, hai nu mai plange

    Evident treaba e mult mai complicata decat la coltul distractiv

    In primult rand Tom Enders nu mai e presedinte CEO din 2012
    A fost inlocuit cu Fabrice Bregier, in conflict cu Tom care face inca parte din comitetul central la Directia EADS si revenit temporar CEO din noiembire 2018. Ambii vor pleca si noul CEO va fi Guillaume Faury.

    Razboiul cifrelor prin presa are un scop multiplu. In primul rand sa justifice anumite decizii in favoarea actionarilor si sa calmeze sindicatele in Franta la Toulouse, acolo unde se asambleaza avioanele. Un anunt de genul oprirea unui program de talia asta inseamna pierderi de locuri de munca deci, in Franta, greva
    Daca nu vor ca uzina sa fie blocata luni de zile deci orice livrare sa fie amanata atunci trebuie politica finuta.
    Cifrele le poti face sa spuna ce vrei tu. Cate pierderi? Pe ce perioada? Ce pierderi de fapt? etc ...

    Mesajul lui Tom este ca de cand a fost mazilit Airbus pierde bani si de aia s-a ajuns la abandon A380. Mesajul lui Bregier este ca daca programul nu se opreste atunci EADS va pierde enorm in viitor. Deci fiecare cu aia ma'sii.
    Cum am spus mai devreme soiul de rentabilitate contabila a fost atins in 2015. Pierderile sunt cauzate de intarziere la livrare deci platit daune companiilor cumparatoare. Avionul asta a fost victima propriului succes.

    Am avut si voi mai avea contract la ei deci am vorbit cu cine trebuie despre toate astea care de fapt se stiu clar cel putin in Franta. Au fost zeci de emisiuni la tv de luni de zile pe subiectul asta.
    Sigur ca inca nu a ajuns pe youtube
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #13
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Bun, am inteles. Ai tu contacte acolo si ti-au spus ei tie, deci poti sa sustii orice vrei tu pentru ca nimeni nu te poate contrazice. Puteai sa spui si ca extraterestrii si-au bagat coada si au un interes anume ca A380 sa nu mai fie produs. Bineinteles ca au fost zeci, poate chiar sute de emisiuni pe tema asta si este extrem de convenabil ca din atata palavra in Franta nu poti sa-mi arati nici macar un link, articol, ceva. Despre asta s-a vorbit doar la tv zeci de ore, nu i-a dus capu' pe astia din presa scrisa sa abordeze subiectu'. Nu, nu, doar la tv. N-or fi ziare in Franta, e scumpa hartia. Deci si aici poti sa sustii ce vrea muschiu' tau fara sa coroborezi afirmatiile cu date concrete, Allah fereste!

    Te-ai acoperit perfect, ce dracu
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  14. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,940
    Reputatie
    1
    Bine, ai dreptate

    Acum serios. Ce presa vrei sa scrie informatii confidentiale despre conflictul intre sefi acolo si relatia cu actionarii, apoi cu pacalirea sindicatelor? Si toate astea fara proces?
    Tu crezi ca presa aici e timesnewroman.ro?

    Informatiile pe care le dau aici vin din sursa mai sigura decat ce vei putea citi tu in toata presa mondiala. Dar daca nu le vrei atunci sa fii sanatos.
    Ai dreptate

    Mai e un exemplu. Este un singur roman care preda cursuri informatica mainframe IBM in Europa. Ghici cine e?
    Vezi ca nu o sa gasesti in presa oricat ai cauta
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  15. #15
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Am avut si voi mai avea contract la ei deci am vorbit cu cine trebuie despre toate astea care de fapt se stiu clar cel putin in Franta. Au fost zeci de emisiuni la tv de luni de zile pe subiectul asta.
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Ce presa vrei sa scrie informatii confidentiale despre conflictul intre sefi acolo si relatia cu actionarii, apoi cu pacalirea sindicatelor?
    Vezi sa nu te contrazici
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  16. #16
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,940
    Reputatie
    1
    Unde m-am contrazis?
    Au fost emisiuni tv despre subiect? Da.
    Exista in presa scrisa informatii confidentiale EADS? Nu.

    Vezi sa nu te incurci in cuvinte, tehnicianule
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  17. #17
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Nu din alea confidentiale la care ai doar tu acces ma refer la subiectul abordat in toate acele emisiuni tv despre care vorbesti. Vrei sa-mi spui ca au fost zeci de emisiuni la tv dar nici macar un singur articol pe tema asta in presa scrisa? Inventeaza si tu ceva mai credibil de atat. Orice televiziune are si site online in care posteaza si in scris despre ce se da la tv.

    Esti pueril si ridicol daca vii cu afirmatii de genul asta si te astepti sa te credem.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  18. #18
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,940
    Reputatie
    1
    Ai dreptate

    Uite exemplu. la BFMTV
    Ieri seara intre orele 21:00 si 21:45 a fost o dezbatere contradictorie intre membrii majoritatii LREM, RN (fostul FN), LFI si LR. Au fost acuzatii directe la presedintele Macron cum ca e corupt si face jocul Chinei favorizand comert liber dincolo de ce prevede UE. A fost acuzat ca astfel favorizeaza si cativa patroni prieteni ai lui implicati in relatii comerciale cu patroni chinezi.

    Arata-mi unde scrie pe siteul lor, ca eu nu am gasit
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  19. #19
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,051
    Reputatie
    0
    Poate multe mesaje in media vin in contextul celor doua 737 Max cazute si interdictia de a decola de pe orice aeroport.
    Ce trebuie sa stiti Boeing si Airbus fac componente la comun, firme gen Safran, Latécoere, Dassault et Thales vre-o 30 de mii de salariati pleaca acasa daca vor fi tinute la sol mult timp acele 737 Max.

    Asa cum dlp@ are surse sigure va spun si eu din surse sigure
    Am vizitat cateva firme micute de IT care lucreaza cu Airbus nu va ganditi ca sunt nu stiu ce sf-uri de firme, se intra in sector cu multe "pistoane" adica pile tradus in romana.

    Piata nu este concurentiala sunt doar 2 mari colosi, dupa al 2-lea RM Germania nu a mai avut voie sa intre in domeniul aero-spatial, dezvolatarea s-a facut de cine a avut voie.
    La baza francezii nu sunt asa bazati pe tehnica(cum ar fi pe bucatarie de exemplu), de unde in timp tot germanii au ajuns sa livreze subansamblele pentru avioane sunt multe de spus, nu inghititi tot ce vine de pe piata, nici dintr-o parte, nici din alta.
    Last edited by iulian_1976; 27th March 2019 at 00:35.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  20. #20
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Ai dreptate

    Uite exemplu. la BFMTV
    Ieri seara intre orele 21:00 si 21:45 a fost o dezbatere contradictorie intre membrii majoritatii LREM, RN (fostul FN), LFI si LR. Au fost acuzatii directe la presedintele Macron cum ca e corupt si face jocul Chinei favorizand comert liber dincolo de ce prevede UE. A fost acuzat ca astfel favorizeaza si cativa patroni prieteni ai lui implicati in relatii comerciale cu patroni chinezi.

    Arata-mi unde scrie pe siteul lor, ca eu nu am gasit
    Asta a fost publicat cu 22 de ore in urma. Dupa cum se vede ora in coltul stang de sus, asta s-a difuzat pe BFMTV ieri seara la ora 21:00.

    Valérie Niquet, responsable du pôle Asie à la Fondation pour la recherche stratégique (FRS), Emmanuel Lechypre, éditorialiste économie à BFM Business, Ulysse Gosset, éditorialiste politique internationale à BFMTV, et Bruno Jeudy, éditorialiste politique à BFMTV, étaient les invités de Nathalie Levy dans News et Compagnie sur BFMTV, le lundi 25 mars 2019.

    https://www.bfmtv.com/mediaplayer/vi...e-1149213.html

    Parise, te-am cam prins cu minciunica? ieri la ora 21:00 erau editorialisti, nu membrii bla bla bla ce spuneai tu acolo.
    O fi fost cu o ora mai devreme sau mai tarziu? Ca o gasesc si pe aia

    Ideea e ca se gaseste. Nu te mai caca pe tine


    Asta era ieri la ora 20: https://www.bfmtv.com/mediaplayer/vi...9-1149210.html
    Asta era ieri dupa ora 22: https://www.bfmtv.com/mediaplayer/replay/grand-angle/

    Nu domle, nu se gaseste, nu are cum!!!

    Mai mult de atat ce vrei?
    Last edited by Sevilla86; 26th March 2019 at 23:04.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  21. #21
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,940
    Reputatie
    1
    Ai dreptate
    Am gresit orarul.
    Era azi dimineata la ora 9:00

    Sigur ca nu m-am uitat deoarece aveam de predat curs. La pauza am privit pe diagonala la siteul lor si am confundat alea alea...
    Bun. Du-te pe wiki si vezi "ce e alea" cu A380 Eu am cam obosit sa te conving ca sunt in Franta si tu in Romania
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •