Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 148 to 167 of 167

Thread: Alegeri Prezidentiale 2019

  1. #148
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Eu nu inteleg ceva in legatura cu diaspora.
    De unde pana unde asa implicare si mai ales asa atitudine contra Dancila? Oamenii aia nu traiesc in Romania, de ce sunt asa motivati?
    Presupun ca sunt convinsi ca tara merge mai bine cu Johannis decat cu Dancila.
    Ca doar n-or face-o din razbunare, ca sa le-o plateasca fraierilor de au ramas acasa.

    Serios acum, Dancila a devenit un fel de Bula al politicii romanesti, a dat rateuri de imagine si nu s-a impus deloc drept o minte sprintena, un orator dibaci sau un politician destoinic. Si e de la pesedeu.
    Prin contrast Johannis are alura de tatuc sustinut de fortele progresiste din umbra puterii, de urias ce pazeste valorile democratice din Romania si port-drapel al luptei contra coruptiei pesede. Si e om de dreapta.
    Are avantajul ca a perceput drept un om foarte invatat si ca a fost primar al Sibiului amar de ani, insa nici el nu a marcat decisiv la capitolul imagine pentru ca nu-l ajuta deloc nici discursul si nici personalitatea.

    Or diasporenii voteaza in mod traditional cu dreapta si cu cei ce par mai cititi.
    Si cam asa voteaza si cei din marile orase din tara iar acum se vede treaba ca mai peste tot s-a votat aidoma.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #149
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Uti, nu e o victorie, nu e nimeni multumit de Iohannis (poate doar ex fan sport Romania ). Incercam sa dam cu mopul peste indolența, superficialitatea si, hai sa o spunem, prostia compatriotilor nostri (intamplator, parintii, bunicii nostri, asta e durerea cea mare) care ne tin in loc de 30 de ani, dupa ce s-au complacut inainte inca 50, pt ca se manjesc pt 50 de lei la pensie, doua bonuri de masa si o excursie la moaște. Nu sunt doua Romanii, e una singura: a noastra. Tara lor e uniunea sovietica. Iti spun, daca nu era hotarata treaba afara, cacaciosii astia de români se intorceau acasa dupa ce le marise Ceausescu alocatia cu 10 lei, si astazi eram republica po****ra bolsevica. Pai, noua ne spui de români, ce le poate pielea, cand traim aici si vedem cata mizerie zace in ei? Pt asta ma duc la vot, vreau sa sterg 80 de ani care imi atarna de picior si care m-au adus pe ultimul loc in Europa, ca tara pulii ce am ajuns. E o munca de sisif. Nu noi suntem multumiti, ci aceste 4 milioane de costoboci care se vand, se compromit, se pisa pe ea de țara. Orice s-ar intampla, stii ca la alegeri trebuie sa te bati (metaforic vorbind) cu 4 milioane de bizoni. Victorie va fi cand psd va ajunge in groapa. Deocamdata ne amagim.

  3. #150
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    E o coada imensa la vami, se intorc sclavetzii in satele de bastina.Batranii ramasi in tara exulta in asteptarea badantelor care sa ii stearga la cur!Catu nu mai face rectificarea bugetara nestiind cum sa mai imparta abundenta revarsata peste acest popor lovit bine exact in koaie!Americanii ne implora sa renuntam sa le mai cerem vize! Olandezii refuza in semn de respect portul Constanta si ne obliga sa acceptam intrarea in Schengen!Sandi-batausul,Malin Bot ,Ceausescu-balbaitul sau Angi-obeza.....tac!



    Daca nici acum nu e bine.......?!?!

  4. #151
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nu ne interseaza, bai, Timache, guițaturile astea! Singurul lucru pe care puteti sa il faceti e sa va aruncati singuri la cosul de gunoi al istoriei! La tine nu e vorba de ideologie, stie toata lumea ca ti-au inchis carciuma pt ca vindeai mancare imputita la un loc cu păcănelele masluite, nu plateai taxe, ai fost prins cu ocaua mica. Te-au cautat la stas si erai mic, mic, un buticar, un cărpănos. In schimb, ciuma a fost blanda cu tine si-a luat dreptul, te-a lasar sa te pisi pe oameni, chit ca jumate au murit de trichineloza. Hai, lasa-ne, cu discursul asta kung-fu penticostal cu care te speli pe creier in fiecare seara, ca suntem satui de voi! Huaaa!

  5. #152
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,255
    Reputatie
    1
    interesant cum s-a votat,vreo 4 judete din sudul Romaniei au sustinut-o pe doamna Viorica...adica oltenii si cam atat.
    granita la Orsova!

  6. #153
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    Asa e in dictatura.....

  7. #154
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Uti, nu e o victorie, nu e nimeni multumit de Iohannis (poate doar ex fan sport Romania). Incercam sa dam cu mopul peste indolența, superficialitatea si, hai sa o spunem, prostia compatriotilor nostri...
    O Captain! My Captain!*, tie iti raspund aici.

    Am inteles ca votul a fost negativ la adresa alorlalti si ca intentiile sunt cu siguranta cele mai bune.
    Crede-ma ca sunt veteran la votul post-decembrist si hardaul de asteptare era imens in '90 (de fapt am votat odata si in comunism, pe cand eram in armata in orasul lui Klaus, dar asta e o alta poveste ).
    Mergeam la vot cu o bucurie in suflet mai mare decat atunci cand mergeam la petrecerile de vara din rockoteca-bowling din Neptun si asteptam rezultatele cu mai multa speranta decat cand trageam sa iau un 8-9 la matematici speciale si la alte examene similare de prin facultate.

    Eu spuneam doar ca ar fi cazul ca votul asta pentru mai bine sa fie si asumat, respectiv electoratul ce voteaza castigatorul sa se implice mai activ si in sustinerea masurilor catindatului victorios.
    Eu nu am mai putut merge la vot in ultimii ani, e mult prea mult pentru umila mea persoana sa mai aleg intre hoti si ticalosi de diverse feluri, e un masochism pe care nu-l mai pot duce mai departe, m-am retras benevol din "echipa nationala".

    In plus experienta de roman imi arata ca incercarile repetate de a "da cu mopul peste indolența, superficialitatea si, hai sa o spunem, prostia compatriotilor nostri" nu au avut decat esecuri din ce in ce mai rasunatoare de-a lungul timpului. Nu stiu daca dam bine cu mopul sau doar mazgalim gresia.
    Nivelul de superficialitate si mai ales de prostie e in crestere continua. La fel si cel de rautate.
    Iau eu vad o Romanie mai dezbinata ca niciodata si asta pe mai multe paliere. Chiar si tu vorbesti aici despre doua Romanii: tinerii buni si batranii comunisti si refractari, costobocii care au tras tara in jos.
    Sincer mie mi-e greu sa pot delimita asa de bine costobocii de progresisti, tampitii de destepti, hotii de oameni cinstiti, ticalosii de patrioti samd...cel putin la nivelul clasei politice romanesti nu prea vad aceste linii de demarcare.
    De fapt as fi curios sa aud ce ne mai uneste ca neam, care ar mai fi valorile noastre comune pentru care costobocii si elitele ar reactiona ca un tot.

    Nu cred ca romanii au fost vreodata comunisti convinsi dupa cum nu au fost prea des convinsi sa fie ceva anume.
    Iar in prezent comunismul e mort si ingropat, nici macar rusii nu mai au sansa sa redevina comunisti, aia de au pus mana pe bogatie nu-si mai doresc sa o reimparta nici macar de ochii soacrei.
    Lupta contra comunismului din Romania de azi e precum un zbor deasupra unui cuib de cuci. Ma rog din suflet sa fie doar propaganda si sa nu cumva sa fie nebunie de-a binelea. E cu totul scoasa din context, problemele si bataliile zilei se dau in alta parte.

    Ma rog, ideea era sa ne asumam ce votam si sa renuntam in sfarsit in a mai cauta scuze.
    Sa devenim cinici si mai putin emotionali cand facem politica.



    *ca sa nu fiu pedepsit pentru nerespectarea copyrightului, asta e titlul unei poezii de Walt Whitman despre moartea lui Abraham Lincoln.
    Care Lincoln a fost si el presedinte in SUA, dar orice tentativa de comparatie cu presedintii si aspirantii la presedintia Romaniei este absolut nefericita.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #155
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Presupun ca sunt convinsi ca tara merge mai bine cu Johannis decat cu Dancila.
    Rationamentul e simplu: au votat schimbarea, ca de obicei: schimbarea puterii de la PSD la PNL. N-au avut chef de pe langa un presedinte agramat, unul care sa si puna bete-n spitze urmatoarei guvernari. Acestea fiind spuse nici cu PNL nu voi vota, mi se par mai incompetenti decat PSD, dar asta prin excelenta inseamna ca sunt si mai putin competenti in a fura pita noastra cea de toate zilele urmatorilor 5 ani. Spre deosebire de PSD care sunt ocupati cu coruptia totala, si sunt prieteni intre ei furand toti sistematic, PNL-istii sunt ocupati si in a se fura reciproc asadar au mai putin timp sa ne fure pe noi, eu zic ca e progres.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #156
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Acestea fiind zise eu cred ca a venit momentul sa ne ridicam in picioare si sa intonam imnul.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #157
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Pai eu mereu sfatuiesc oamenii sa nu voteze cele 2 ciume PSD si PNL, dar degeaba.
    Asadar si eu, ca orice om cu scaun la cap, incerc sa ma motivez analizand raul mai mic!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #158
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    raul mai mic are 1m92
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  12. #159
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post

    Nu cred ca romanii au fost vreodata comunisti convinsi dupa cum nu au fost prea des convinsi sa fie ceva anume.
    Asta mi-a placut.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #160
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Asta e spiritul unor oameni adevarati! Convinsii aia sunt radicali, fascisti si genocizi!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #161
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cip View Post
    interesant cum s-a votat,vreo 4 judete din sudul Romaniei au sustinut-o pe doamna Viorica...adica oltenii si cam atat.
    Adica judetele cu cei mai multi analfabeti, asistati si hoti.
    Procentul urias obtinut pe prima analfabeta se apropie de cel al analfabetilor functional din tara si prin urmare este explicabil.

    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Eu nu am mai putut merge la vot in ultimii ani, e mult prea mult pentru umila mea persoana sa mai aleg intre hoti si ticalosi de diverse feluri, e un masochism pe care nu-l mai pot duce mai departe, m-am retras benevol din "echipa nationala".
    Uti, asa cum zicea intr-un episod din South Park: este in regula sa votezi. Pentru ca intotdeauna vei avea de ales intre ticalosi si hoti pentru ca numai niste oameni ca ei sunt atat perfizi incat sa ajunga pana acolo.
    Votul reprezinta iluzia ca alegi scula mai subtire care te va penetra in urmatorii 5 ani si te bucuri pentru ca nu va durea atat de tare ca cealalta.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  15. #162
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Uti, asa cum zicea intr-un episod din South Park: este in regula sa votezi. Pentru ca intotdeauna vei avea de ales intre ticalosi si hoti pentru ca numai niste oameni ca ei sunt atat perfizi incat sa ajunga pana acolo. Votul reprezinta iluzia ca alegi scula mai subtire care te va penetra in urmatorii 5 ani si te bucuri pentru ca nu va durea atat de tare ca cealalta.
    buna asta. sa speram ca va fi mai subtire si in plus vor pune si putina alifie.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #163
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    O at least a courtesy spit.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  17. #164
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    Doamne, mi-e atat de sila!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    https://www.stiripesurse.ro/klaus-io...t_1407393.html

  18. #165
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    prima data cind phute asta zice ca-I-e sila de comunistii care au lasat 4.3 % deficit pt romanica.

    bravooooooooooooooo

  19. #166
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Asa-i de la o varsta, fierea nu te lasa-n pace.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  20. #167
    junior Basescu Traian's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Murfatlar
    Posts
    61
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by futbasisti View Post
    Ma gandeam ca faci referire la pungasul nepriceput care a furat mai multe case!


    Nici eu nu vreau asta.Am crezut ca mai rau decat Basescu nu poate fi.Uite ca se poate, Basescu nu a mers atat de departe in violarea Constitutiei.

    are ce ne asteapta n urmatorii 5 ani?
    Avem Rege! La scorul asta, Iohannis nu e doar unsul poporului, e aproape unsul lui Dumnezeu.
    Sa traiti bine!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •