Results 1 to 12 of 12

Thread: 4 Continente 2019

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1

    4 Continente 2019

    Campionatele celor patru continente 2019
    Anaheim, California/USA
    4 - 10 Februarie 2019
    website

    Participantii: http://www.isuresults.com/events/fsevent03111649.htm

    Scorul tehnic minim (TES min) necesar a fi realizat de patinatori (in acest sezon sau in sezonul trecut) pentru a participa la Campionatul 4 Continente este:

    SP/RD 17/18 FS/FD 17/18 SP/RD 18/19 FS/FD 18/19
    Men 28.00p 48.00p 28.00p 46.00p
    Ladies 22.00p 39.00p 23.00p 40.00p
    Pairs 25.00p 44.00p 25.00p 42.00p
    Ice Dance 25.00p 38.00p 26.00p 42.00p

    Rezultate: aici

    Program (pentru Romania se adauga 10 ore)

    Joi, 07/02
    12:30 Ladies SP
    17:30 Opening Ceremony
    18:15 Men SP

    Vineri, 08/02
    11:45 Pairs SP
    15:00 Ice Dance RD
    19:00 Ladies FS

    Sambata, 09/02
    14:00 Pairs FS
    19:00 Men FD

    Duminica, 10/02
    13:00 Ice Dance FD
    18:00 Gala
    Last edited by Tracoromana; 7th February 2019 at 23:50.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Campionatele celor patru continente 2019
    Livestreams
    ISU channel: https://www.eurovisionsports.tv/isu/figure-skating/
    QQlive:
    http://live.qq.com/10012776
    http://live.qq.com/10007096

    NBC Sports: stream1, stream2 (parti de competitie)

    FSlive: https://www.youtube.com/watch?v=7ZsucaP3u0k

    La TV: (duminica seara si noaptea)
    Program TV Eurosport2: https://www.eurosport.ro/tvschedule.shtml


    Avanpremiera
    La baieti in mod normal este batalia dintre Shoma Uno si Boyang Jin. Shoma a avut bronz si argint in editiile trecute, ar fi cazul sa ia aur. Boyang Jin a fost cam in urma in acest sezon, dar la nationale a mers foarte bine, asa ca poate sa-i puna probleme. Ar mai putea interveni la podium tanarul coreean Cha. O alta batalie ar putea fi intre Jason Brown, Vincent Zhou, Nam Nguyen si Keegan Messing.
    La fete este o batalie japonezo-americana. Cred ca japonezele vor avea 2 locuri pe podium, poate chiar toate 3.
    Yi Christy LEUNG care a castigat Nationalele Chineze la fete vad ca concureaza inca pentru HKG.
    Perechile sunt ale chinezilor. Celelalte 2 natiuni sunt canadienii si americanii si aici va fi probabil intrecerea pentru bronz. Pariez pe Moore-Tower/Marinaro.
    La dansuri e batalie americano-canadiana. Favoritii sunt Hubbell/Donahue, iar pe locul 2 si 3 poate fi aproape oricare. Tin pumnii pentru Pipper Gillles/Paul Poirier si Chock/Bates.
    Last edited by Tracoromana; 8th February 2019 at 00:01.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #3
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Am vazut ca ISU channel nu transmite live concursul 4cc la noi, dar posteaza destul de repede toate inregistrarile. Se pot vedea a doua zi dimineata, ca oricum, cine sta noaptea?!
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    In general, nu fac comentarii dupa programele scurte fiindca nu vreau sa deochi pe nimeni. Plus ca LP-ul poate produce mari rasturnari de situatii.
    Dar fac o exceptie.

    Kaori Sakamoto trebuia sa castige programul scurt datorita componentelor. Are muchii adanci si o moliciune a genunchiului care da si sariturilor si patinajului in general un aspect fluid, fata umple gheata, cum se spune. Bradie e rigida de sus si pana jos. Singurul argument in favoarea lui Bradie este continutul tehnic ceva mai dificil, dar pentru mine nu e suficient.

    Insa tocmai cand imi spuneam ca arbitrii se conduc dupa tehnic si nu mai pun cine stie ce pret pe calitate, am vazut protocoalele baietilor. Acolo arbitrii au stiut sa-l puna pe Shoma peste Zhou la PCS - cum era si normal - cu toate ca Shoma e mult in urma la TES. Hai sa zicem ca Shoma a fost notat pe reputatie. Dar atunci cum se explica PCS-ul lui Jason Brown, el ce reputatie are? Pentru ca este America's Sweetheart?

    In alta ordine de idei, mi-e teama ca Alaine Chartrand isi va pune federatia in aceeasi situatie in care este federatia rusa cu Kovtun. Acum canadienii asteapta infrigurati vesti bune de la Bavarian Open unde concureaze Aurora Cotop.

    Tursynbaeva a invatat 4S/3T. Poate o vom vedea incercand aceasta combinatie la LP. Eu as sfatui-o s-o incerce. Daca nu acum, atunci cand?

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Tracoromana se intreba la un moment dat de ce Marie-France nu gaseste o piesa muzicala pentru Papadakis/Cizeron ca cea a lui Chock/Bates. Acum, vine randul meu sa ma intreb de ce Tarasova/Morozov nu pot face un SP ca al lui Moore-Towers/Marinaro sau al lui Sui/Han. Minunate programe, au momente cand ai crede ca sunt programe de dans.

  6. #6
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    S-a terminat prima proba.
    1 Rika KIHIRA 221.99 5 1
    2 Elizabet TURSYNBAEVA 207.46 6 3 - video
    3 Mai MIHARA 207.12 8 2
    4 Kaori SAKAMOTO 206.79 2 4
    5 Bradie TENNELL 202.07 1 5
    http://www.isuresults.com/results/se...9/CAT002RS.HTM

    Ma tot uit ce salturi sunt de la SP la FS: 5,1; 6,3; 8,2; 1,5. S-au asezat si tarile: intai Japonia, apoi USA, apoi Coreea si la sfarsit Canada, iar Elizabet TURSYNBAEVA s-a strecurat printre ele pana pe locul 2.
    Rika.... e Rika si e foarte buna!
    Dar foarte, foarte mult ma bucur pentru Elizabet Tursymbaeva!! Sunt fana Elizabet de cand am vazut-o live o data. A incercat pana la urma 4S. Totusi imi pare rau ca rezultatul nu s-a intamplat pe cand era la Orser fiindca merita; acum grupul Eteri isi vor adjudeca si aceasta victorie .
    Mai Mihara isi pastreaza cam acelasi scor la fiecare competitie. Nu prea iese in evidenta, e constanta ca o masina de familie.
    Ai dreptate in ce o priveste pe Kaori Sakamoto. Desi programele ei nu sunt prea inspirate, patinajul ei e moale, soft, foarte placut de privit. Pacat ca a gresit la FS, eu o vedeam cel putin pe locul 2. De fapt i-a lipsit mai putin de 1 punct sa fie pe locul 2 si 0,5p sa fie pe podium. A fost cam inconstanta sezonul asta.
    Coreencele (7 si 8 si 13) s-au pastrat cam la acelasi nivel in sezon si mentin steagul sus. Bravo!
    Iar Canada (9, 10 si campioana 16)....mai are de asteptat pana la reintoarcerea lui Kaetlyn Osmond. Dar imi plac sariturile lui Larkyn Austman.
    Last edited by Tracoromana; 9th February 2019 at 11:58.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    La TV: (duminica seara si noaptea)
    Program TV Eurosport2: https://www.eurosport.ro/tvschedule.shtml
    Cu Eurosport, lucrurile stau cam in felul urmator: la ora la care e programata transmisia de patinaj, te duci pe Eurosport 2. In partea de jos a ecranului scrie patinaj artistic, dar postul transmite schi alpin care nu se mai termina. Te gandesti ca au mutat patinajul pe Eurosport 1. Acolo scrie schi alpin, dar postul transmite snooker. Te inarmezi cu rabdare si zici ca esti rasplatit pentru ca, in sfarsit, Eurosport 2 catadicseste sa inceapa transmisia de patinaj si iti spui ca daca tot ai stat pana la o ora tarzie, macar vezi proba de dans ultima grupa in transmisiune directa. Aiurea, postul transmite proba masculina care s-a desfasurat cu 12-15 ore mai devreme si au aparut deja videoclipuri pe internet.

    Cu alta ocazie, la un GP, Eurosport a transmis programele scurte in ziua in care s-au tinut, adica vineri, dar LP-urile nu le-au transmis in ziua urmatoare cum era normal, au programat transmisia pentru luni dimineata la ora 10. Sa te tot uiti. Si exemplele pot continua.

    Si pe urma sustin ca patinajul nu are audienta TV.

  8. 12th February 2019, 21:09

  9. #8
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Oare Hubbell/Donohue s-or fi inteles cu Sinitsina/Katsalapov sa plece fara medalie de la campionatele lor continentale? Adica Top 2 de la GPF.

    Ca fapt divers, Judge 1 care era din Marea Britanie, a avut urmatoare ierarhie la GOE si la PCS:

    GOE: Gilles/Poirier, Fournier-Beaudry/Sorensen, Chock/Bates.
    PCS: Gilles/Poirier, Chock/Bates, Hubbell/Donohue. Deci, din perspectiva britanicului, G/P trebuiau sa castige dansul liber. Iata un arbitru care n-a tinut cont de reputatie.

  10. #9
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Shoma e un patinator pe care se poate conta. Oriunde îl trimiți, nu se întoarce acasă cu mana goală. Si in sfarsit a câștigat primul lui titlu de nivel A. La mai mare.
    Cred ca lui Boyang i-a mai venit inima la loc.
    Probabil ca la ora asta Orser îl aleargă pe Cha cu maturoiul.

    Tursynbaeva a ratat 4S, dar stiu ca nu se va lasa. Si cu fizicul ei care pare să rămână neschimbat, poate sa faca cvadruple si la 25 de ani.

    Imi place conceptul de LP al lui Sui/Han, în special secvența de pași. Nu stiu daca vor reuși să se pună la punct până la Mondiale, dar daca da, vor câștiga fără probleme. Oricum, Wenjing are nouă vieți.

    Tot ma crispez cand il vad pe Marinaro cu partenera deasupra capului, plus ca tine picioarele îndoite si cand nu trebuie, dar Kirsten e nemaipomenită. E neînfricata si ii place sa concureze. Au patinat mult mai bine decat la Naționale.

    Cain/Leduc- o pereche puternică. Patinajul lor nu e prea evoluat, dar au elemente bune. Ashley Cain a suferit o accidentarea urâtă la o altă competiție unde a căzut din ridicare si dupa 4CC le spunea reporterilor că încă se resimte si ca in ziua concursului parcă avea capul in ceata când s-a trezit dimineața.

  11. #10
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    nu stiu de ce, dar 4CC nu ma atrage deloc....am aruncat totusi un ochi pe rezultate - destul de asa cum ma asteptam...
    Au fost ceva programe care v-au placut in mod deosebit, ca sa le caut?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  12. #11
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Cu Eurosport, lucrurile stau cam in felul urmator: la ora la care e programata transmisia de patinaj, te duci pe Eurosport 2. In partea de jos a ecranului scrie patinaj artistic, dar postul transmite schi alpin care nu se mai termina. Te gandesti ca au mutat patinajul pe Eurosport 1. Acolo scrie schi alpin, dar postul transmite snooker. Te inarmezi cu rabdare si zici ca esti rasplatit pentru ca, in sfarsit, Eurosport 2 catadicseste sa inceapa transmisia de patinaj si iti spui ca daca tot ai stat pana la o ora tarzie, macar vezi proba de dans ultima grupa in transmisiune directa. Aiurea, postul transmite proba masculina care s-a desfasurat cu 12-15 ore mai devreme si au aparut deja videoclipuri pe internet.

    Cu alta ocazie, la un GP, Eurosport a transmis programele scurte in ziua in care s-au tinut, adica vineri, dar LP-urile nu le-au transmis in ziua urmatoare cum era normal, au programat transmisia pentru luni dimineata la ora 10. Sa te tot uiti. Si exemplele pot continua.

    Si pe urma sustin ca patinajul nu are audienta TV.
    Aoleu...da...si eu mi-am luat tepe din astea de la Eurosport....
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  13. #12
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Shoma a reusit pana la urma sa fie primul. Nu credeam cand l-am vazut pe locul 4 dupa scurt, dar uite ca s-a intamplat. Intr-adevar e om de baza, dar Federatia japoneza "il intrebuinteaza" excesiv in timp ce pe Yuzuru prea il menajeaza. Imi amintesc ca in sezonul olimpic a participat la 8 competitii si a fost foarte, foarte obosit. Iar programul cu toate sariturile quadruple este epuizant dupa cum am vazut si aici la 4CC la el si la altii. Mi-a placut de data asta si Keiji Tanaka. El era oricum al 3-lea om al japonezilor, dar reaparitia lui Daisuke in peisaj care l-a intrecut la Nationale l-a facut sa se straduiasca mai mult. Si mi-a mai placut Boyang Jin si Jason Brown. Nicolas Nadeau a crescut foarte mult si pare masiv; nu cred ca mai progreseaza.

    Mi-a placut si mie conceptul pentru FS al lui Sui/Han. E prima oara cand prezinta progrmul in acest sezon. Piesa muzicala e destul de utilizata dar mi-a placut ca la ei are alte accente ca sa se potriveasca cu programul. Nu ma omor dupa Moore-Towers/Marinaro desi i-am remarcat la Milano, dar la acest concurs au fost senzationali. Cu toate ca la SP pe o melodie lenta, languroasa au patinat cu prea multa viteza; spectaculos, nu intotdeauna potrivit, dar poate fi pe lista "de vazut" pentru Irina. Ashley/Timothy au progresat mult si gresesc putin spre deosebire de celelalte perechi americane. Dar mie Ashley mi se pare inalta si ma mir si am emotii cand o ridica.

    Hubbel / Donahue nu sunt preferatii mei dar mi-a parut rau de ei. Am remarcat ce bonusuri mari au la executie si sunt primii la componente. Am inteles ca au gresit la elementul Stationary Lift, adica au facut Lift dar nu era asa de Stationary. Pe de alta parte m-am bucurat ca Pipper/Paul sunt pe podium. Si ma bucur si pentru Chock/Bates pentru ca imi plac, iar sezonul trecut au fost destul de vitregiti.
    Nu stiu cum se organizeaza sotii Marie-France si Patrick, dar daca au grupe separate de lucru fiecare dintre ei asa cum apar la k&c, alegerile programelor la Patrick imi plac mai mult.


    @Irina
    I-adevarat ca de regula la 4CC nu vin cei mai buni, dar la edtia asta au venit o buna parte, daca nu cea mai mare parte din viitoarele podiumui de la Mondiale. Programe de vazut pot sa le spun pe cele care imi plac mie.
    In general: locul 1 si 2 , iar la dansuri 1 si 3.
    In special: Moore-Tower/Marinaro SP, Sui/Han FS, Rika Kihira FS, Tursymbaeva SP, Shoma FS, Gilles/Poirier FD.
    Inafara podiumului: Eunsoo Lim SP si FS;


    videos: https://m.ok.ru/dk?st.cmd=friendMovi...eLayer&tkn=530
    Last edited by Tracoromana; 13th February 2019 at 16:35.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •