Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 26

Thread: Tragerea la sorti Grupa I si II Cupa Davis (6 februarie 2019, Londra)

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Exclamation Tragerea la sorti Grupa I si II Cupa Davis (6 februarie 2019, Londra)

    The draw for 2019 Davis Cup by BNP Paribas Groups I and II will take place on 6 February at the ITF headquarters in London.

    The draw, which will be streamed live on DavisCup.com, will decide the 12 Group I ties to be played in September as well as the 12 Group II ties, which can be played in either April or September.

    Once the 12 Qualifier ties have been decided on 1-2 February, the losing nations will be allocated to Group I or Group II depending on their Davis Cup Nations Ranking.

    Both Groups I and II will be made up of six Europe/Africa ties, three Americas ties and three Asia/Oceania ties.

    The highest-ranked nations in each Group will be seeded - ie the six highest-ranked nations in Europe/Africa, three in Americas and three in Asia/Oceania.

    The winners of the Group I ties in September will earn a place in the 2020 Davis Cup Qualifiers, while the remaining nations in Groups I and II will be allocated a place within their region depending on their position in the Nations Ranking.
    https://www.daviscup.com/en/news/299065.aspx
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  2. #2
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Zarurile au fost aruncate! In grupa II Euro-africana avem:
    Romania-Zimbabwe
    Africa de Sud-Bulgaria
    Danemarca-Turcia
    Lituania-Maroc
    Egipt-Slovenia
    Norvegia-Georgia
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  3. #3
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Ce bulan, intocmai cum isi dorea ingrijitorenia de Marian! Tzucu-i grijile lui ca ele au ajutat sa cadem asa bine!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Le-am purtat noroc. Am facut rugaciuni pentru ei.
    Ce duel exotic vom avea. Cred ca-i cel mai slab adversar pe care l-am avut vreodata. Or avea vreun jucator in primii 1000?
    Copil cred ca se va odihni. Nici nu are rost sa mai vina pentru o asa confruntare. Sa jucam cu juniorii, cu Jianu, cu Fetislean.
    Acum trebuie sa se decida cand se joaca, in aprilie sau in septembrie.

  5. #5
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Mie mi-e frica de negrii, astia nu stii daca-s africani sau francezi!
    Trebuie sa-i tratezi cu respect, doar in caz ca!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #6
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Se joaca si in aprilie si in septembrie, sunt doua tururi, fiindca doar 3 echipe se vor califica in grupa I in 2020!
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Mie mi-e frica de negrii, astia nu stii daca-s africani sau francezi!
    Trebuie sa-i tratezi cu respect, doar in caz ca!
    Vezi ca nu toti negrii astia sunt francezi
    Zimbabwe este fosta colonie UK deci vorbesc limba lui Shakespeare, nu a lui Moliere.

  8. #8
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    *Corectie: toate cele 12 echipe care vor castiga grupa II se vor duela cu cele 12 pierzatoare din grupa I pt. calificare in grupa I, iar cele 12 castigatoare din grupa I se vor duela la calificari cu echipele care nu au mers mai departe in grupa mondiala.
    Un format alambicat, s-a modificat si sistemul de punctaj, ramane tot pe 4 ani, dar practic nr. punctelor s-a impartit la 10. Acum, castigatoarea Cupei Davis va primi 500 de puncte, finalista 300, iar Romania, in caz de victorie cu Zimbabwe 40 de puncte
    https://www.daviscup.com/en/rankings...explained.aspx
    Polonia care ne-a invins anul trecut in grupa I si ne-a retrogradat in grupa II, ar fi trebuit sa fie azi pe tablou la tragerea la sorti a grupei I, si NU apare. Stie cineva ce s-a intamplat, s-a retras ea sau a fost descalificata?
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  9. #9
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Vezi ca nu toti negrii sunt francezi
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #10
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Tampitul de Copil pierde primul set cu al lu' Mugabe, un flacau de pe locul 550 mondial

  11. #11
    Moderator sannicola's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    7,482
    Reputatie
    0
    Ce penibil ii Copil pierde la unul din Zimbabwe ce ii pe locul 600 in lume .
    L-a mai pus sa joace si pe hard .

    Da de ce toti de pe banca la Zimbabwe erau negrii si flacaul asta era blond ca un scandinav original ?
    Last edited by sannicola; 5th April 2019 at 18:02.
    Youzhny
    Tecau,Hanescu,Mathieu,Djokovic
    Dulgheru,Carstea,Niculescu,Halep,Zvonareva ,Pennetta ,Na Li,Jankovic,Azarenka.

  12. #12
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Cea mai rusinoasa infrangere din istoria tenisului romanesc? Ce spune istoricul Marian Buzoian?

  13. #13
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Ce panarama... si pe hard indoor... fara nici un fel de scuza!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    In istoria recenta cu siguranta este cea mai rusinoasa infrangere din istoria tenisului nostru masculin. Cel putin incepand din 1990 incoace, de cand am inceput da cunosc si eu tenisul cat de cat, nu-mi amintesc de o alta.
    Ma ateptam la Marius sa faca boacane, dar nici chiar asa.
    Este stiut faptul ca el este capabil oricand sa bata titani din top 10, dar la fel sa si piarda cu neica nimeni. Dar parca acum prea a facut-o de oaie rau. Si in fata romanilor. Va ramane o pata neagra mare pentru viitoarea lui cariera. Atarna greu la moral.
    Acum inteleg "performantele" lui fantastice de anul acesta. Este intr-o pasa proasta rau de tot. Se pare ca turneul lui magic de la Basel, din finalul sezonului trecut, mai mult i-a daunat. Nu a stiut cum sa gestioneze euforia si acum o ia rau la vale. Pavel se pare ca i-a stricat jocul.

    Noroc ca Dragos Dima il salveaza si egaleaza scorul. In cazul unei infrangeri cu Zimbabwe, toate oalele se vor sparge in capul lui Copil.
    Nu este deloc un jucator rau Dragos Dima. Are un joc frumos, lovituri bunisoare. Saracul cred ca problemele financiare si lipsa sponsorilor l-au privat pe el sa poata participa la mai multe turnee in afara. El a jucat aproape toata cariera numai la noi in tara la turnee minuscule. Cred ca altfel s-ar fi apropiat si el de top 100 sau poate chiar mai mult. De cate ori l-am vazut jucand in Cupa Davis mi-a placut jocul lui.

  15. #15
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Dima frate, bravo baiatu. Arata-i lu Copil cum e sa nu fii retardat!


    Apropo, si-au luat negrii niste albi ca sa le castige meciurile, este Capitane?

    Quote Originally Posted by sannicola View Post
    Da de ce toti de pe banca la Zimbabwe erau negrii si flacaul asta era blond ca un scandinav original ?
    Ui, Sannicolul este de acord.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #16
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Pana in 1980 tara aia se chema Rhodesia si era intr-un apartheid care il facea pe cel sudafrican sa para de-a dreptul multiculti. Or mai fi ramas 2-3 dintre albi.

  17. #17
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,241
    Reputatie
    0
    Salutam performanta extraordinara pe care a reușit-o Copchil. Joaca tenis în dorul lelii.

  18. #18
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Macar pe negrii ii bate si Copil!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #19
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Si Jianu a batut pe ceva conopida in primul lui meci de Cupa Davis!
    4-1 cu singura infrangere a lu Copil impotriva nimanui! Ce idiot!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #20
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,241
    Reputatie
    0
    Urraaa. Urmează sa jucam cu Groenlanda!

  21. #21
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    De preferat pe zgura de la Stejarii, cu Fetișleam racheta 1 si Ciorcilă racheta 2. La dublu, Pavăl si VV Cornea.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •