View Poll Results: Cine va fi campioana Australian Open 2019?

Voters
8. You may not vote on this poll
  • Simona Halep

    2 25.00%
  • Angelique Kerber

    1 12.50%
  • Caroline Wozniacki

    0 0%
  • Naomi Osaka

    1 12.50%
  • Elina Svitolina

    2 25.00%
  • Karolina Pliskova

    0 0%
  • Alina Sabalenka

    0 0%
  • Serena Williams

    1 12.50%
  • Garbine Muguruza

    0 0%
  • Maria Sharapova

    0 0%
  • Venus Williams

    0 0%
  • Alta - numiti-o

    1 12.50%
Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 149

Thread: WTA Grand Slam: Australian Open 2019

  1. #1
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0

    Lightbulb WTA Grand Slam: Australian Open 2019

    It has begun! In noaptea asta calificarile.

    Intrebare: isi va apara Simonica finala sau va merge un pas mai in fata, cum a facut la RG anul trecut dupa finala de cu un an mai devreme?

    Comentarii, sugestii si injuraturi, aici!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #2
    sport legend Julio_Zane's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ro & More
    Posts
    2,829
    Reputatie
    1
    Greu de zis, sa vedem ce face la Sydney, cat de in forma este, Darren nu e.Tricky.

  3. #3
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Repede ti-ai mai si bagat nasucul, nici n-ai apucat sa vezi ca este si poll!



    Asa e, fara Darren ii va fi mult mai greu sa treaca peste emotiile negative intr-un meci.
    Si daca nu e nimeni din afara sa-i spuna "Pune mai mult spin, nu e nevoie sa lovesti mereu decisiv!", nu stiu cum isi va da seama singura.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #4
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    Impresia mea este, din declaratiile pe care le-am citit, ca Simona crede ca menirea ei ca jucatoare de tenis a fost atinsa: loc 1 mondial si Slam.
    Si sa fim seriosi alte mari jucatoare nu se afla in postura asta.
    Cred ca n-o sa se mai omoare pe teren ca-n alte dati. Nici macar la RG. Sper sa ma insel.
    La AO cred ca favorite clare sunt Williams, Pliskova si Kerber.
    Poate si Muguruza daca s-a mai reparat un pic la cap.
    Conteaza foarte mult tragerea la sorti totusi.
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

  5. #5
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Andreescu in calificari, cote bune si sigure, numa se joaca cu alea.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #6
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Simonica intra in AO cu o forma slaba de neinvidiat: 5 infrangeri la rand!
    Cred ca n-a mai avut 5 infrangeri la rand in viata ei, poate de cand a jucat la junioare, nici atunci!


    Chiar daca meciurile au fost circumstantiale: prima infrangere la Bertens in acea finala declarata meciul anului de WTA, pierduta la limba papucului; apoi cu mancatoarea de hard Kanepi ce rupe terenul intr-un singur meci in tot anul - primul tur la USO; urmatoarele 2 cu dureri la spate printre care si un abandon; si al 5-lea, cel de azi cu Barty in care Barty a venit in forma vietii ei, neavand presiune, fiind un turneu mic iar Simonica fiind la primul meci dupa o lunga absenta, nici macar nu fu favorita la casele de pariuri. Insa chiar si asa, 5 la rand conteaza, sa nu mai simti gustul victoriei de vreo 5 luni!


    Va conta foarte mult cu cine va cadea in primul tur, asa cum se stie, primele tururi sunt f grele, chiar la RG a picat foarte prost intr-un meci cu o jucatoare care a dat totul si pe care a trebuit s-o intoarca de la 1-6, apoi pana-n finala n-a mai avut probleme! Aici cu-atat mai mult ca nu e zgura si n-a mai batut pe nimeni demult, are nevoie de un prim tur bun pentru o prima victorie dupa mult timp asigurata! Se poate! Daca n-are ghinion la tragerea la sorti, ar trebui s-aiba un prim tur numa bun pt moral.


    Evident nu cu batoze d-astea mancatoare de hard ce prind doar o zi buna pe an fix cand nu trebuie, ca si Kanepi!
    Ce-i drept, la AO datorita suprafetei pe care mingea sare mai tare, conteaza mai mult tehnica decat la USO. Asadar batozele gen Kanepi nu sunt la fel de avantajate de suprafata asta, cum sunt de cea mai rapida si mai plata in circulatia mingii de la USO.
    Last edited by Johnny D; 9th January 2019 at 09:13.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Poate pica si cu Andreescu. Cele mai bune jucatoare ale noastre au o serie lunga de infrangeri. Halep are 5, iar Buzarnescu are 6 la rand. Si Miky, la fel ca Simona a avut si ghinion. A picat in primul tur cu Bencic, care joaca bine in perioada asta. E in revenire de forma. Nu a jucat rau Miky ieri. Daca avea putin noroc si pica cu o adversara mai abordabila, putea castiga. Si ar fi contat mult pentru moral. Pentru ca eu cred ca astea le lipseste si lui Halep si lui Buzarnescu dupa perioadele astea grele ale lor. O prima victorie de moral si apoi jocul incepe usor-usor sa se lege la ele. Dar au si ghinion saracele.
    Poate la AO nu or mai pica cu adversare gen Bencic sau Kanepi.

  8. #8
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Corect, Bencic azi si-a distrus adversara, si Miki putea face la fel. Forma ei e mult mai buna decat a fost in lunile de dupa operatie anul trecut.
    Pana la urma daca va fi bine pt ea la AO, e mai bine asa decat ca anu trecut, finala inainte de AO, iar la AO pici cu campioana din acel an in primul tur.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Oricum nu mai are cum sa fie ca anul trecut. Acum va fi cap de serie. Si iar a avut putin ghinion, a cazut o pozitie si va fi cap de serie nr. 25. Daca era cel putin locul 24 ar fi putut avea teoretic un posibil tur 3 mai usurel. Ar fi jucat cu unul dintre locurile 9-16, asa ar putea fi locurile 1-8. Dar macar sa ajunga ea in turul 3. Nu se stie ce se poate intampla.

    Dar stai putin, am parere ca s-a modificat formatul si nu mai sunt 32 de capi de serie, ci vor fi doar 16, ca la turneele Premier. Deci, iar ar putea pica Buzarnescu cu adversare dintre cele mai tari. Chiar si Simona poate pica in atare conditii in primul tur cu urmatoarele: Keys, Muguruza, Garcia, Kontaveit, Ostapenko, Cibulkova, Sharapova si chiar Buzarnescu.
    Dar nu sunt sigur daca de acum sau de la anul, dar am auzit ca se vor micsora capii de serie la 16 la turneele de Grand Slam.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Am verificat. Deci asa va fi. Cam nasoala treaba. Putem avea meciuri dintre cele mai tari inca din primul tur. Miky saraca nu mai este cap de serie.

    Si la masculin va fi la fel. Ce meciuri am putea avea in primul tur.

    https://sport.hotnews.ro/stiri-tenis...6-din-2019.htm

    Totusi cica s-ar fi renuntat la aceasta idee.

    http://www.ziare.com/tenis/stiri-ten...n-2019-1529621

    Cred si eu ca s-a renuntat pentru ca nu am mai auzit nimic in acest sens in ultima vreme. Vom vedea ce va fi pana la urma.
    Last edited by marian buzoian; 9th January 2019 at 10:20.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Ce sa te mai faci si cu destinul asta. De ce vorbeam, n-am scapat. Daca n-ai noroc, n-ai.
    Simona joaca in primul tur cu Kaia Kanepi, iar Buzarnescu cand este si ea cap de serie joaca cu Venus Williams. Cum pot sa aiba asa ghinion ale noastre? Iar Ana Bogdan, o jucatoare pe care nu dai doi bani, joaca cu una venita din calificari. Ce sa mai zici?

  12. #12
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,241
    Reputatie
    0
    Haha, iar a picat cu Kanepi, iar va pleca acasă în primul tur. Infernala partea aia, Serena, Pliskova, Muguruza sunt acolo. Nicio șansă pentru Simona sa câștige turneul.

  13. #13
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,834
    Reputatie
    0
    nu are nimeni pretentia de la halep, accidentata, fara antrenor, sa castiga AO...doar sa nu iasa din primul tur...
    si mda..mare ghinion buzarnescu...
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Simona se poate intalni cu Buzarnescu in turul trei, conform tragerii.

  15. #15
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Nu disperati, Halep va trece de Kanepi acum! Nu mai e suprafata de la USO care o avantaja pe spurcaciunea aia namila, si-n plus, Simonica cred ca-n acest moment isi roade unghiile de fericire ca are sansa s-o scoata pe batoza in primul tur ca razbunare! Revenge is a dish better served cold!


    Cat despre Mihaela, 50/50, Venus nu mai e chiar de speriat. Eu zic ca poate castiga, chiar mizez pe asta.
    Astea din calificari sunt si ele foarte periculoase, multe jucatoare/jucatori favoriti au iesit anu asta de la AO din calificari!


    Quote Originally Posted by marian buzoian View Post
    Simona se poate intalni cu Buzarnescu in turul trei, conform tragerii.

    Asta din pacate e neplacut. Aproape c-as tine cu Venus Williams!
    Dar... sa ajunga ele sa joace una cu alta, de ce nu? Apoi ne putem alege cu cine sa tinem.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #16
    go spurs go milanezu's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    3,467
    Reputatie
    1
    da astia nu o mai slabesc pe simo deloc la tragere.
    absolut dezgustatoare tragere.
    sa ma ... in tabloul lor.
    stelist

    novak djokovic nr.1 in Atp

    san antonio NBA champs 2014!!

  17. #17
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    N-a jucat Kanepi de la USO nici un meci, las-o-n plm!
    Cat sa-i mai intre si lu asta fix un meci pe an, fix cu Halep cu 0 antrenament oficial de 5 luni!?
    Aici e fileul mai inalt, nu mai e ca la USO unde-l pun jos de tot, la juma de metru!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #18
    go spurs go milanezu's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    3,467
    Reputatie
    1
    groaznic tablou.
    nici meciuri in picioare nu are.
    nici antrenor.
    repede se termina turneul.
    stelist

    novak djokovic nr.1 in Atp

    san antonio NBA champs 2014!!

  19. #19
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Urat tablou, Dar ce a zis johnny a zis Si darren: Simona rar pierde la rand cu o jucătoare, ea studiază bine meciul.

  20. #20
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Nu pierde cu Kanepi aici!

    Problema e ca are cu Serena in turul 4, desi la cum am vazut-o cu Bencic la Hopman Cup cand abia si-a scos nasul deasupra la final, desi Bencic facuse mai multe puncte in meci decat ea. Insa........este an impar, de vreo 2000 de ani incoace, in an imbar Serena castiga mereu AO!

    Insa daca cineva poate sparge aceasta statistica aparent implacabila, atunci nr. 1 mondial poate!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #21
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Intr-o ora jumate incepem!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •