Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 132

Thread: Violente in paris - asta este franta?

  1. #1
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1

    Violente in paris - asta este franta?

    da, daa! drogalaii tulbura din nou linistea si securitatea implinitilor de la putere, de data asta fix la Peris - orasul celor bla, bla, blaaa


    https://www.hotnews.ro/stiri-interna...tunuri-apa.htm

    https://www.france24.com/en/20181123...-macron-diesel


    asteptam cu interes comentariile pertinente ale intelectualului ce vietuieste acolo ref la interventia fortelor de ordine

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  2. #2
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Interventiile jandarmilor francezi sunt ok? Nu se scandalizeaza nimeni ca se arunca cu gaze lacrimogene, ca se folosesc tunurile de apa?

  3. #3
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Cum ai ajuns tu la concluzia ca nu se scandalizeaza nimeni?
    Nu ti-au batut vecinii in teava?
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  4. #4
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Eu n-am postat nicio concluzie, doar intrebam ceva. In plus tu nu ai spus nimic pana acum.

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1
    In primul rand sa vedem cine sunt aia care dau foc peste tot acolo.
    Sunt militanti din grupuri extrema dreapta ultra violenti care s-au amestecat cu manifestanti pasnici. Cei pasnici au plecat acasa iar aia au ramas sa sparga tot acolo si sa dea foc. Pagube de milioane de euro la magazine si restaurante, e vorba de Champs Elysees totusi!
    Jandarmii a incercat sa-i disperseze dar nu i-au batut, au stat pe pozitie apoi si-au luat si caramizi in cap. Acolo a fost o scena de razboi civil si nu o simpla manifestatie.
    Singura greseala a fost ca nu au facut ca de obicei adica sa isoleze mai intai pe cei extremi si apoi sa dea cu grenade. Au fost gazati si oameni nevinovati la inceput dar ulterior lucrurile s-au clarificat.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  6. #6
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E clar, sa vedeti ce da Macron cu subsemnatul in parlamentul european.
    E evident ca interventia jandarmilor nu e dozata si e mult mai in forta decat era cazul.

    Serios vorbind, e evident ca toate miscarile astea sunt pacifiste partial sau devin rapid oportunitate pentru grupuri anarhiste si extremiste. Ca altfel e greu de crezut ca cetatenii posesori de masini diesel ies la batai de strada pentru 10 centi in lus la pompa. Sau pentru alte motive ceva mai mari dar insuficiente pentru a justifica violenta.

    Cred ca din '45 incoace lumea a mai fost asa de aproape de o noua dezordine mondiala precum acum.
    Last edited by Utilizator; 24th November 2018 at 22:43.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    daca va uitati cu atentie la imagini o sa-l vedeti pe Dragnea la volanul masinii cu tunuri de apa.

    ......tu-va-n gura de viermi rezistenti!!


    Delaparisule, cati francezi au depus plangere la procuratura ca apa a fost prea rece si gazele prea iritante?

  8. #8
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    da chiar, clona asta slinoasa nu poate primi ban?

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1
    Tu, Paris si Franta nu le scrii cu majuscula? Sau e prea obositor pt majestatea ta efortul...

    ot:
    130 de persoane arestate ieri si cam 100 date in judecata.

    Se pare totusi ca nu numai ultra violenti extremisti au fost actori la scenele de ieri. Multi oameni veniti din provincie s-au revoltat pt faptul ca guvernul a interdis manifestatia pacifica pe Champs Elysees. Prefectura a autorizat doar rpe Champs de Mars in cartierul turnului Eiffel.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    Prefectura a autorizat?
    Adica in Franta demonstratiile trebuie autorizate?

    Auziti mah hastagilor.....

  11. #11
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1
    Trebuie autorizate zonele in Paris unde manifestatia se desfasoara. Manifestatia este din principiu autorizata.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  12. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1
    Azi manifestatia la Paris a depasit gradul de severitate in societate pasnica. Este foarte aproape de revolutie ce se intampla. Au fost incendiate magazine, locuinte, masini mai peste tot in Paris nu numai in centru Champs-Elysees.
    Este imposibil ca astfel de evenimente sa aiba loc in fiecare WE la Paris. In ritmul asta ne indreptam spre radicalizare de ambele parti, manifestanti si forte de ordine.
    Mai e un pas pana la declarat stare de urgenta si stare de asediu data viitoare.

    Nu am trait atunci dar unii imi povestesc ce le-au povestit parintii. Seamana leit cu revolutia "Mai '68"
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #13
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    i ma, tu te miri ca va detesta o lume intreaga si ca va da dislike ca natie? pai traiti doar din ce-au facut precursorii huh, individul asta https://www.youtube.com/watch?v=eL59EItBZaA a fost ultimul aport francez la cultura universala a secolului trecut , de atunci sunteti precum Bulgaria/ macar un cantecel, jumatate tablou sau stiu eu... film. sunteti zero in ultimii 35-40 de ani

    ps. cu ocazia scaderii amenzilor pt consum de canabis o sa deveniti ''casa'' pt toti drogalaii europei , brovos!
    Last edited by Novac; 2nd December 2018 at 03:19.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  14. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1
    Esti rupt

    Ce habar ai tu cu ce se intampla in Franta e la fel cu ce am eu cu ce s-a intamplat la strabunica cand bolsevicii i-au confiscat atelierele de tesute in anii '40
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  15. #15
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    guvernul a interdis manifestatia pacifica pe Champs Elysees
    Bine ca nu a fost atlantica.


    Violentele astea sunt pistol cu apa pe langa zilele de ultras ale pariselui.

    Parisul a trebuit in mai multe randuri sa limiteze numarul masinilor pe strazile orasului din cauza poluarii. Si redus numarul la jumatate, nu oricum. Aveau voie sa circule numai masini cu numar de inmatriculare ce se terminau in numar par, iar ziua urmatoare cele cu numai impar. Nu am auzit nimic referitor la masini electrice din Franta. Alte tari fac eforturi considerabile in directia asta, de Franta nu stiu nimic. Cica au masini care se parcheaza singure, altceva nu am auzit.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  16. #16
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pentru cei mici, in anii '80 in weekendul romanesc comprimat duminica masinile circulau pe acelasi principiu par/impar.
    Nu din cauza de poluare ci din cauza de rationalizare a consumului de produse petroliere.
    Dar meroda pare sa fi fost buna din moment ce a fost preluata de parizieni.

    Francezii au luat masuri pentru promovarea masinilor electrice. Au sistem de impozitare ce le favorizeaza, Renault Zoe e probabil cea mai abordabila masina electrica de pe piata dpdv al pretului. Creed ca Din 2025 masinile diesel nu mai au voie prin Paris.
    Mai mult, Franta are reteaua feroviara foarte bine dezvoltata cu treenuri electrice si de mare viteza.
    Desigur ca au favorizat consumul de electricitate de zeci de ani pentru ca au vreo 70% produsa din nuclear, productie ce trebuie consumata din moment ce reactoarele nu se pot ori usor. Iar productia de electricitate din nuclear nu polueaza. De asta la ei merge, O chestie asemanatoare de ex in Polonia care are vreo 70% din electricitate pe baza de carbune nu ar face decat sa mute poluarea din orase la centrale.

    Insa Parisul e o mare aglomerare ce nu poate fi brusc convertita la energii nepoluante, cu atat mai putin in transport unde nu poti forta oamenii sa-si schimbe masinile peste noapte cu unele mai scumpe si cu raza de actiune mai mica.
    Last edited by Utilizator; 2nd December 2018 at 13:18.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #17
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Parisul a trebuit in mai multe randuri sa limiteze numarul masinilor pe strazile orasului din cauza poluarii. Si redus numarul la jumatate, nu oricum. Aveau voie sa circule numai masini cu numar de inmatriculare ce se terminau in numar par, iar ziua urmatoare cele cu numai impar. Nu am auzit nimic referitor la masini electrice din Franta. Alte tari fac eforturi considerabile in directia asta, de Franta nu stiu nimic. Cica au masini care se parcheaza singure, altceva nu am auzit.
    Hai ca te vad amarat si trebuie sa-ti mai explic cate ceva.
    In Franta ecologia este o amprenta majora in politica guvernelor succesive de ani de zile. Chiar aici e problema de unde au inceput protestele deoarece masurile fiscale merg in sensul asta dar po****tia incepe sa sranga din dinti deoarece prea suntem singurii in Europa care le facem. Restul continua bine mersi sa consume energie fosila iar la noi ne strangem centura la pantaloni deoarece suntem exemplu.
    In Paris sunt prize electrice peste tot pt masini, de trei ori mai multe decat stopuri la intersectie. Nu e destul, corect. Dar sunt cam 25000 ... totusi De doua ori mai multe decat pompe de benzina care sunt in jur de 12000
    Statul iti acorda o prima de 5000 de euro la cumpararea unei masini noi electrice. Nu e destul, corect. Dar 5000 euroi totusi...

    Vad ca faci referire la masina mea care se parcheaza singura Da, dar e Hibrid babaiatule. Eu in circulatie urbana consum 2 L/100 KM benzina. Cu Diesel'ul meu in trecut consumam 10L/100 KM
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  18. #18
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,944
    Reputatie
    0
    Cate centrale atomice sunt in Franta Metropolitana?
    De unde se importa resursele pentru functionarea centralelor atomice?
    Unde se depoziteaza o parte dintre deseurile rezultate?

    In Franta ecologia tine doar daca nu sunt afectate interesele EDF GDF Suez prioritatea nr1 este producerea de energie atomica,nu exista alta prioritate in acest moment si nu a existat niciodata.

    Dezvolarea energiei alternative nu este incurajata pentru ca afecteaza interesele marilor giganti,singurele exceptii sunt anumite comune,orasele care au creat propriile statii de producere a energiei alternative si care sunt sicanate de marii producatori care vor sa-i inghita.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  19. #19
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Parise, va bazati pe o infrastructura nucleara invechita care oricum a fost dezvoltata in scopul producerii de arme nucleare, nu pentru a salva balenele.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclea..._in_France.svg

    Nu vad un efort serios in Franta spre energie regenerabila, asa cum vad in UK, Spania, Germania sau Scandinavia.
    Pana in 2022 peste o treime din reactoare ar fi trebuit inchise, dar le-a prelungit Sarkozy durata de viata prin decret. Deci peste o treime dintre reactoarele Frantei au deja peste 40 de ani vechime si nu are nimeni de gand sa le inlocuiasca cu panouri solare sau turbine eoliene.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    Ati dus discutia pe piste false.Adevarata chestiune e....Timmermans sau mai binezis tacerea si lipsa de reactie a nenorocitului olandez.Pai cum de nu face kakatul ca toti dracii cand vede cum manifestanti atat de pasnici care aprindeau cu multa duiosie tot ce intalneau in cale au fost udati cu apa de acei jandarmi nemilosi?


    De ce nu reactioneaza scarba aia de Macovei? De ce nu cere sanctiuni pentru Franta? Abia astept sa vad parlamentarii francezi cum voteaza rezolutia impotriva Frantei.


    Vedeti mah, e nashpa sa fii ipocrit!
    Last edited by futbasisti; 3rd December 2018 at 14:38.

  21. #21
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1
    Se anunta razboi civil sambata viitoare. Protestantii ultra declara ca vor ataca Palais de l'Élysée, acolo unde sta Macron, iar guvernul anunta forte de ordine fara precedent. Blindate ale jandarmeriei vor fi angajate in centrul Parisului, 90 de mii de jandarmi si politisti si armata e in stare de alerta. Guvernul spune ca e posibil o tentativa de lovitura de stat si ca nu-si interzice nimic ca raspuns in caz ca evenimentele degenereaza.

    Eu nu am trait in direct revolutia in Romania dar tare cred ca voi trai una in Franta
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •