Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 127 to 132 of 132

Thread: Violente in paris - asta este franta?

  1. #127
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,945
    Reputatie
    0
    Nu stiu ce este aceea CE
    Filtre la fiecare colt de strada, din ce am inteles nu ai carte de identitate esti trimis la sectie.

    Nu locuiesc la Paris asa ca ce informatii am tot de la tv.
    In weekend toti au liber nimeni nu prea are chef sa faca filtre, ce se intampla este o situatie inedita...
    Last edited by iulian_1976; 23rd March 2019 at 17:24.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  2. #128
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    Campionatul European de fotbal. Era superb sa stai la masa la o terasa din centrul vechi in Lyon si printre mese sa se plimbe regulat grupuri de soldati echipati de front!Adevarul e a desi erau exotici erau deosebit de discreti.Adevarati profesionisti.

  3. #129
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Mda aveam 12-13 ani si in noiembrie-decembrie 1989 la mine in oras in centru am vazut pentru prima oara militari cu arme, cand am plecat la bunici in decembrie pana la gara se observau nenumarate patrule se plimbau prin oras nu intelegeam de ce.

    Nu imi dau seama ce preocupari aveai tu la varsta de de 12-13 ani insa sa observi din autobuz patrule militare cu arme, sare in ochi chiar si unui adolescent.

    Cateva zile mai tarziu la bunici la ora 12 dupamiaza cand am deschis tv-ul am inteles de ce...

    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Ramane un semn de intrebare: Incepe Franta sub Macron sa fie un stat politienesc?

    Militarii cu arme pe teava care patruleaza pe strazi , imi aduce aminte de perioada dinainte de revolutie

    Se va intampla ceva de genul in Franta ?!
    Iulian, spuneai ca iti aduce aminte de perioada dinainte de revolutie . Pana in 1989, cu mici exceptii, manevre militare si situatii de criza pe plan extern, militarii armatei romane nu patrulau pe strazi.
    Last edited by delaoltenia; 23rd March 2019 at 17:45.

  4. #130
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Patrulau dar de 23 august
    Eu imi aduc aminte ca pe vremea aia aveam antena smechera si ma uitam la bulgari

  5. #131
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Tu la bulgari si eu la sarbi. Da, uitasem, si parada de 23 August.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  6. #132
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,945
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by futbasisti View Post
    Campionatul European de fotbal. Era superb sa stai la masa la o terasa din centrul vechi in Lyon si printre mese sa se plimbe regulat grupuri de soldati echipati de front!Adevarul e a desi erau exotici erau deosebit de discreti.Adevarati profesionisti.
    A da, eram pe fuga Saint-Etienne-Lyon nu-mi aduc aminte decat de suporterii englezi si irlandezi care m-au impresionat pentru prima data pe viu, respect
    Cand ii vezi pe viu intelegi de castiga des echipele lor in detrimentul oricarui obstacol.

    Quote Originally Posted by delaoltenia View Post
    Iulian, spuneai ca iti aduce aminte de perioada dinainte de revolutie . Pana in 1989, cu mici exceptii, manevre militare si situatii de criza pe plan extern, militarii armatei romane nu patrulau pe strazi.
    M-am exprimat gresit exact perioda aceea din septembrie-decembrie 1989 probabil odata cu caderea zidului.

    Ceva se petrece, nu imi dau seama ce exact? Ceva nu merge daca au ajus sa protesteze asa.Eu cam stiu...

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Patrulau dar de 23 august
    Eu imi aduc aminte ca pe vremea aia aveam antena smechera si ma uitam la bulgari
    Antena sutien probabil ca sa aflu mai tarziu ca unii bazati pe electronica puteau confectiona si antene satelit cu 2 piese aduse de afara restul piese romanesti...
    Last edited by iulian_1976; 23rd March 2019 at 18:32.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •