Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 51

Thread: In ce oras ti-ai lua o casa noua

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    18
    Reputatie
    1

    In ce oras ti-ai lua o casa noua

    Salut, eu locuiesc in strainatate si ma bate gandul sa imi iau o casa in Romania. Deoarece nu sunt legat de vreun loc anume, imi pot lua oriunde. Asadar, daca v-ati putea lua o casa noua maine...unde ar fi asta, in ce oras?

  2. #2
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,903
    Reputatie
    0
    In Patong. In Romania e frig acum.

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,917
    Reputatie
    1

    Exclamation

    In Bucuresti
    Sos. Stefan cel Mare , nr. 7-9, sector 2
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #4
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Mangalia. Orasel frumos, la cateva minute de Vama Veche. Ai Kaufland, Lidl, gara daca-ti trebuie.
    Prefer marea decat muntele, preferinta personala.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Vinzi? )

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Sunt mai mult cu muntele si iarna, dar ma gandesc torusi si la oportunitati, eventual o familie...Daca ai vreo doi copii, ce faci cu ei intr-un oras fara oportunitati?

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Ma gandeam la Brasov: https://new.flatfy.ro/top-city-brasov dar nu stiu daca in oras sau pe langa.
    Sau Cluj...Se pare ca astia din Cluj investesc destul de mult in oras, si Oradea ar fi o optiune.

  8. #8
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by CataAd View Post
    Sunt mai mult cu muntele si iarna, dar ma gandesc torusi si la oportunitati, eventual o familie...Daca ai vreo doi copii, ce faci cu ei intr-un oras fara oportunitati?
    in Teleorman...pupi inelul lui dracnea si automat te trezesti cu o functie la stat bine platita si unde freci menta toata ziua...si tu si nevasta-ta si aia mici...daca mai esti si suficient de tolomac,poti ajunge si MI sau cine stie,chiar PM intr-o buna zi...
    Last edited by cip; 19th November 2018 at 08:03.
    granita la Orsova!

  9. #9
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    In Bucuresti
    Sos. Stefan cel Mare , nr. 7-9, sector 2

    radem glumim, dar daca fac stadion in locul velodromului si elibereaza astfel de obligatii locul vechiului stadion atunci s-ar putea ca in vreo 5 ani sa poti sa-ti iei casa si la adresa asta. Asta e visul multora, inclusiv Badea si Negoita.

    serios acum: eu sunt din Bucuresti si daca mi-as lua casa atunci as face-o in mod subiectiv tot aici.
    daca ai bani, sunt inca destule zone unde se pot cumpara sau face case. cred ca m-as orienta spre sectorul 1.
    daca ai multi bani, atunci e misto zona din spatele guvernului/soseaua Kiseleff si pana la televiziune si soseaua Dorobanti in partea cealalta; e o zona de case interbelice, linistita, au aparut si ceva carciumi misto pe acolo...E de asteptat ca trebuie sa mai investesti in structura casei, dar sunt si unele mai noi si mai solide.
    Altfel nu e de neglijat nici o casa in orasele si comunele din jur; nu mi-as lua in Voluntari sau Chiajna, dar Chitila (zona dinspre padure si Mogosoaia) si chiar si comunele din apropiere merg (e.g. Gulia).
    Last edited by Utilizator; 19th November 2018 at 13:18.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cip View Post
    in Teleorman...pupi inelul lui dracnea si automat te trezesti cu o functie la stat bine platita si unde freci menta toata ziua...si tu si nevasta-ta si aia mici...daca mai esti si suficient de tolomac,poti ajunge si MI sau cine stie,chiar PM intr-o buna zi...
    Asta ar fi un plan a naibii de bun...daca as fi prost. Din pacate nu am aceasta aptitudine..

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post

    radem glumim, dar daca fac stadion in locul velodromului si elibereaza astfel de obligatii locul vechiului stadion atunci s-ar putea ca in vreo 5 ani sa poti sa-ti iei casa si la adresa asta. Asta e visul multora, inclusiv Badea si Negoita.

    serios acum: eu sunt din Bucuresti si daca mi-as lua casa atunci as face-o in mod subiectiv tot aici.
    daca ai bani, sunt inca destule zone unde se pot cumpara sau face case. cred ca m-as orienta spre sectorul 1.
    daca ai multi bani, atunci e misto zona din spatele guvernului/soseaua Kiseleff si pana la televiziune si soseaua Dorobanti in partea cealalta; e o zona de case interbelice, linistita, au aparut si ceva carciumi misto pe acolo...E de asteptat ca trebuie sa mai investesti in structura casei, dar sunt si unele mai noi si mai solide.
    Altfel nu e de neglijat nici o casa in orasele si comunele din jur; nu mi-as lua in Voluntari sau Chiajna, dar Chitila (zona dinspre padure si Mogosoaia) si chiar si comunele din apropiere merg (e.g. Gulia).
    Ca sa imi cumpar ceva in Kiseleff ar trebui sa imi vand un rinichi. In plus nici nu stiu daca gasesti ceva pe acolo, nu vinde nici sfantul duh!

    Ma uit peste rezidentialele noi construite, dar iti dai seama ca nefiind din Bucuresti imi este greu sa aleg: https://new.flatfy.ro/ansambluri-rez...e-in-bucuresti

    Ma intereseaza enorm de mult zona, sa fie liniste...nu suport haosul.

  12. #12
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    ce are Bucurestiul cu linistea numai tu stii,inseamna ca nu-i cunosti pe mitici...
    uite de ex la dinamovistul asta de Uti,mai scandalagiu inca n-am vazut...
    granita la Orsova!

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cip View Post
    ce are Bucurestiul cu linistea numai tu stii,inseamna ca nu-i cunosti pe mitici...
    uite de ex la dinamovistul asta de Uti,mai scandalagiu inca n-am vazut...

    Exact

  14. #14
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    pai i-am vazut la fata locului,astia se claxoneaza unii pe altii la semafor chiar inainte de a se face verde...
    parerea mea e ca se agita reciproc fara nicio noima,altfel nu zic,ca arhitectura pare un oras frumos par ansambla...
    Last edited by cip; 20th November 2018 at 18:42.
    granita la Orsova!

  15. #15
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by CataAd View Post
    Ca sa imi cumpar ceva in Kiseleff ar trebui sa imi vand un rinichi. In plus nici nu stiu daca gasesti ceva pe acolo, nu vinde nici sfantul duh!

    Ma uit peste rezidentialele noi construite, dar iti dai seama ca nefiind din Bucuresti imi este greu sa aleg: https://new.flatfy.ro/ansambluri-rez...e-in-bucuresti

    Ma intereseaza enorm de mult zona, sa fie liniste...nu suport haosul.
    mi-e teama ca nu e suficient sa-ti vinzi doar un rinichi.
    Altfel se vand destule case pe acolo, e drept ca de la un milion de coco in sus. Nu stiam ce buget ai.

    Insa daca sapi cu rabdare gasesti ceva in zona extinsa Kiseleff/Banu Manta-Soseaua Grivitei-strada Turda gasesti si chestii interesante pe la 200k-300k.
    De ex la linkul pe care-l pui, complexul din Domenii e in zona asta.
    Insa zona linistita intr-un complex mare de apartamente mai rar.

    daca vrei zona mai linistita du-te mai sus si cauta in Chitila, orasel bine conectat la Bucuresti si cu apa curenta si gaze.
    Bineinteles ca trebuie sa fii atent la zona dar sunt destule dezvoltari interesante la preturi mai mici.
    vezi de ex aici: https://www.imobiliare.ro/vanzare-ca...SAAEgLEJvD_BwE

    asta de ex e intr-o zona dezvoltata recent, pe langa lacul si padurea Mogosoaia.
    https://www.imobiliare.ro/vanzare-ca...?lista=2441754
    M-am uitat si eu la zona asta cu ceva vreme in urma.

    Quote Originally Posted by cip
    ce are Bucurestiul cu linistea numai tu stii,inseamna ca nu-i cunosti pe mitici...
    uite de ex la dinamovistul asta de Uti,mai scandalagiu inca n-am vazut...
    Acum depinde ce vrei, mai toti vom avea candva un loc total linistit si cu multa verdeatza. Pana atunci prefer linistea relativa dupa o zi in plina actiune.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #16
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    ai vazut Cata,eu ti-am zis ca-i mereu pus pe cearta...
    si te gandeste ca Uti e unul dintre cei mai pasnici ...
    granita la Orsova!

  17. #17
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Desigur ca ritmul vietii in Bucuresti este alert, nu oricine tine pasul.
    Astfel ca orice abordare pragmatica ce cauta o rezolvare imediata pare cearta pentru cei din zone cu ritm mai molcom.
    depinde ce vrei, cu siguranta ca lumea ti se pare foarte pasnica in zone unde pana si melcul alearga mai repede decat locuitorii.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #18
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    sa-nteleg ca la Dinamo sunt numai ardeleni in aparare
    ca la cate goluri au luat si la cum trec atacantii adversi pe langa ei te si miri ca n-au facut toti otita...
    Last edited by cip; 21st November 2018 at 13:20.
    granita la Orsova!

  19. #19
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    la Dinamo in aparare avem filosofi, ca sa-l citez pe Rednic. Incepand cu celebrul filosof grec Katsikas. Era bine cand aveam ardeleni si banateni in aparare ca erau mai bine asezati.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #20
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    Tipic dinamovist,sa le ambalezi frumos...
    ai vrut sa zici "cand luam cu japca ardeleni si banateni"...
    granita la Orsova!

  21. #21
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    tipic timisorean, sa le ambalezi urat. Hai sa ne mai relaxam, s-au impacat ei nemtii cu francezii si au avut razboaie serioase de-a lungul istoriei.

    din ce stiu niciodata n-a fost japca, cu siguranta nu din '90 incoace. Nu tin minte sa se fi plans cineva ca Macovei, Batranu, Contra sau mai ales Torje au fost luati moca.
    Ca sa fiu ontopic: cred ca parte dintre ei si-au luat si casa in Bucuresti.

    poate ca te gandesti la altii.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •