Page 30 of 84 FirstFirst ... 2028293031324080 ... LastLast
Results 610 to 630 of 1746

Thread: bau!!!

  1. #610
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Ai aruncat responsabilitatea la Vadim stiind ca o faci degeaba, doar la deruta.
    Crezi?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #611
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Pana la proba contrarie, am dreptate.

    Cand o sa miste Vadim un deget, o sa ti se confirme spusele. Dar stim cu totii ca minti.

  3. #612
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    Eu mint?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #613
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,865
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Sa ma cac pe paste si pe vinerea mare si pe iisus.
    De fapt, sarbatorim moartea lui... poate nu-i un lucru atat de rau...
    Vinera n-o sarbatorim, vinerea este penultima zi de penitenta/de post, in care ne pare rau pt pacate si pentru ca Iisus a platit pt ele, De sarbatorit, sarbatorim de Duminica de la ora 00:01 incolo. Paste fericit, Sevillius!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #614
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    O sa sarbatoresc si eu daca se arunca vreunu' in aer intr-o biserica de paste.
    Teroristilor astora le place sa marcheze sarbatorile crestine. Ei sarbatoresc cu artificii

  6. #615
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Eu mint?
    Esti ca Moise pe munte. Doar tu stii ce vrea Vadim si ceilalti trebuie sa te creada neconditionat.
    Nu ti-a dat si vreo tableta de piatra cu 10 reguli de urmat?

  7. #616
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Rational imi pare ceea ce ii permite unui individ sa supravietuiasca. In sensul acesta, o supraevaluare a riscului de extremitate nu e nicidecum irationala, asa cun sustin unii "pseudopsihologi".
    Exista, fara indoiala si riscuri pe care nu imi permit sa mi le asum.
    Cred ca ati observat - unii - ca am o "pasiune" : ma concentrez asupra celor care fac rau altora inutil, abject, irational.
    Adica asimetricii de profesie care nu platesc decat foarte rar. Si am sa-i fac sa plateasca. Mai devreme sau mai tarziu. Sunt vreo 2-3-4 pe aici. Nu sunt multi, dar suficienti. Nu vreau sa aduc in actualitate ghilotina, nu sunt atat de crud. Dar, e vb doar de aplicarea unor pedepse oarecare. Indiferent care.
    Nu eu am spus astea:

    "Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte"
    "Tot ce vrei sa iti faca tie oamenii, faceti-le si tu la fel"
    "Actioneaza dupa acea maxima prin care poti vrea ca ea sa devina lege".
    Last edited by Paul Atreides; 25th April 2019 at 13:10.

  8. #617
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Vointa este cea care guvernează lumea si cea care face din viată un calvar, întrucât aceasta nu cunoaste limite, aspect ce este valabil pentru toate formele de viată;
    Vointa ne împinge să urmărim constant noi obiective si să uităm repede satisfactia derivată din atingerea obiectivelor anterioare; astfel, ne aflăm într-o cursă perpetuă de atingere a fericirii, cursă pe care nu o putem încheia învingători;
    Întrucât viata presupune această suferintă, în viziunea lui Schopenhauer non-existenta ar fi de preferat;
    Desi viata este percepută ca un chin, Schopenhauer consideră, asemeni lui Camus, că sinuciderea nu este o solutie. Spre deosebire de filosoful francez, însă, Schopenhauer consideră că solutia este reprezentată de artă si de pretuirea frumosului, a esteticului;
    Solutia complementară celei anterioare pentru problema vietii, este în viziunea lui Schopenhauer, ascetismul, întrucât o minte care reuseste să înlăture tentatiile se poate elibera de sub jugul Vointei, idee asemănătoare celei dezvoltate de către Spinoza;
    Filosoful german demontează Problema răului (dacă există un Dumnezeu atotputernic, atotstiutor si binevoitor, cum de există răul în lume?), negând existenta divinitătii si justificând răul prin existenta liberului arbitru uman, mânat de irationalitatea Vointei.

    Măcinat de un anume spirit conflictual, rupând relatiile cu mama sa si fiind un adversar înversunat al contemporanului Hegel, pe care îl acuza de postularea unor concepte incomprehensibile, Schopenhauer avea să joace un rol important, prin transmiterea ideilor sale în sfera filosofiei, a literaturii si a muzicii. Apreciat mai ales pentru faptul că, asemeni lui Kant, a considerat că un comportament etic nu este conditionat de existenta divinitătii, Schopenhauer avea să influenteze nume precum Nietzsche, Bergson, Baudlaire, Thomas Mann, Tolstoi, Turgheniev, Eminescu, Zola, Brahms sau Wagner.

    http://www.espressofilosofic.ro/filo...-pesimismului/

  9. #618
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Kant nu a inteles notiunea de gradare.
    Sensul e - nu oferii tampenii.

  10. #619
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Cred ca azi ne confruntam cu o epidemie. O epidemie care-i face pe oameni sa nu mai inteleaga ca lucrurile sunt aiurea.
    Fiindca , in clipa in care crezi ca lucrurile sunt aiurea, atunci, inconstient, ne acuzam pe noi insine.
    Convingerea ca nu e in neregula sa fii neadaptat, uneori duce la extinderea unui cer vicios.
    E ciudat, dar sentimentul e unul de eliberare.
    Nu trebuie sa ne batem capul cu toate nimicurile.
    Viata e ce este.
    O aceptam cu toate tarele ei.
    Nu vom gasi leacul pt cancer. Niciodata.
    Si incep sa stiu ca Bukowski stia ceva.

  11. #620
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Oriunde vei merge vei gasi o tona de lucruru urate.

    Ideea e, sa nu identifici lucrul abject, cu cel care il sa-ti ai de-a face.

    Problema cu oamenii- este ca nu au nimic in viata lor- decat sa-si faca griji. Si sa se sperie de moarte.


    Ne nastem cu o predispozitie pt ingrijorare. Ati vazut un copil plangand din cauza ca palaria lui e verde sau albastra?
    Exact. Sa-l i-a naiba pe pustiul ala.

    Cand suntem mici, totul e aproape nou, si excesiv si interesant.
    Pe masura ce imbartanim,simtim ca majoritatea lucrurior au un impact din ce in ce mai minor in viata.
    Ideea e ca devenim mult mai selectivi cu viata.
    E ceva simpatic: incearc-o din cand in cand.
    Orice om ajunge matur cand invata sa se ingrijoreze de lucruriel care merita. Si nu de altele.

  12. #621
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Múie paulica.

    Nu pot sa ies si eu mai devreme, pentru buna purtare?

  13. #622
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    4.
    daca nu e iar un amanunt de kko cu cai blocate.
    Nu pot sa accept raspunsul.
    Tu si Leo ati fost pe aproape.

    Nu sunt cai blocate, nu e nici un trick question.

  14. #623
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,865
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Nu pot sa ies si eu mai devreme, pentru buna purtare?
    Ba da, insa in acelasi post

    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Múie paulica.
    Deci inca 3 zile adaugate. Spor la executat si Paste fericit!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #624
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Orice crestin stie ca El a fost rastignit alaturi de doi talhari, unul la dreapta Sa, celalalt la stanga. Putini stiu cine au fost cei doi. Ei bine, cel din stanga era nimeni altul decat fiul lui Iuda. Cel din dreapta, in cele din urma, i-a cerut indurare lui Iisus. Si Iisus i-a spus : "Adevarat graiesc eu tie, in curand vei fi cu mine in rai."
    Ce nu stiti, pentru ca este imposibil de crezut, este ca, cel din stanga Lui, se afla printre noi, aici, chiar acum in Vinerea Mare.

  16. #625
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    M-as duce in iad, normal.

    Voi vreti lobotomie? Ati citit Biblia? Sta Petru la portile raiului si decide daca te primeste sau nu. Si daca intrii, lasi in urma toate cele rele.

    Te vezi in rai facand sex?
    Te vezi in rai batand pe cineva?
    Te vezi in rai injurand?

    Suntem capabili de lucrurile astea, dar, conform bibliei, nu se intampla in rai. Pentru ca primesti o lobotomie la intrare.

    Eu sunt suma amintirilor si experientelor mele. Daca tai din mine 20%, ce rezulta nu mai sunt eu. O sa ramana doar o sechela care asculta toata ziua muzica la harpa, zambeste tot timpul ca un prost si se inchina si preamareste de trei ori pe zi pe sfanta treime. O eternitate fara sex dureaza foarte mult, sa stii. Mai bine in iad. Diavolul, daca ar exista, conform bibliei ne duce spre pacat. Asta cu smoala si tortura exista doar sa ne sperie. Divolul vrea sa mergi in iad si sa futi la curve pana nu mai poti, sa bei, etc. Vrea sa pacatuiesti.

    Deci, unde vreti, in iad sau in rai? Nu mai fiti spalati pe creier. Macar cititi biblia sa stiti la ce va bagati.
    Hai cu lobotomia

  17. #626
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Repet pentru un "asimetric" :
    Kant nu a inteles niciodata notiunea de gradare.
    Sensul ar fi: nu oferii tampenii.

  18. #627
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leo View Post
    Daca 1 nu este, 3 nu este, 4 nu este, atunci este 2.
    Eu am spus ca raspunsurile nu sunt corecte. Nu am exclus nici un tanc.
    Hai sa zicem ca 2 sigur nu e

  19. #628
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Sper sa nu va surprinda, dar maica-sa pariselui nu e mai presus de Federer.
    Daca lumea poate sa-si bage si sa-si scoata in altii pe forum, vreau si eu aceasta libertate de exprimare. Nu ban direct pentru un copy/paste al carui creator original nu a primit nici macar o palma peste mana.

    Dar, de acum inainte, Vadim se ocupa de moderatori. Toata lumea stie asta, mai putin Vadim

  20. #629
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    vreau si eu aceasta libertate de exprimare.
    Acordat
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #630
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,865
    Reputatie
    0
    Atata vreme cat nu vorbim de alti useri sau familiile lor, poti sa-ti scoti si sa-ti bagi ce vrei tu.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •