View Poll Results: Cum vei vota?

Voters
12. You may not vote on this poll
  • DA, pentru familie

    4 33.33%
  • Nu

    3 25.00%
  • nu-mi face pesedeaua program

    5 41.67%
Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 325

Thread: Referendumul pentru familie pe 7 octombrie!

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaoltenia View Post
    ce te miri? Nu stiai ca hingherul daca face apenticita prefera sa moara de peritonita decat sa-l opereze pesedistul doctor Oprescu?

  2. #44
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Timache, ai flashback-uri de la ultimul referendum de scrasnesti asa din falci?
    Stii tu, ala cu suspendarea celui mai bun presedinte pe care l-a avut Romania
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    Asa e , de atunci eu nu am mai fost la vot!

  4. #46
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Hai ca acum ai ocazia. Iti face pesedeaua program. Sa te mai dezmortesti. Mai dezmortesti si falcile...
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  5. #47
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,447
    Reputatie
    0
    Toata lumea la vot!!
    Nu ne impiedicam de mintile pervertite!
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  6. #48
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Cu bucile relaxate
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  7. #49
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Dario, ai fost la vreun consult in ultima vreme?

    FB_IMG_1537009151504.jpg
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  8. #50
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Pentru astia speriati ca ii foote lumea in cur pe ulita, iaca la nenea cum suna intrebarea recensamantului prostilor:


    Sunteți de acord cu Legea de revizuire a Constituției României în forma adoptată de Parlament?


    Ce ziceati ca votati voi?
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  9. #51
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  10. #52
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,633
    Reputatie
    0
    Attached Images Attached Images

  11. #53
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Un referendum aiurea si anacronic in opinia mea, o risipa de bani si o concentrare de pasiune si efort pentru nimic.
    Sutem un popor ciudat (ca sa nu spun cum) care e foarte strict cu traditiile gen taiatul porcului, familia sot/sotie, misoginism si altele asemenea dar nepasator fata de traditiile ce tin de cumsecadenie, respect reciproc, munca samd.


    Spun asta pentru ca singura miza "tehnica" este in mod evident interzicerea familiei formate din soti de acelasi sex.
    Si daca interzici asta ce?
    Adica toata lumea se va supune si se va organiza in familii formate strict dintr-o femeie si un barbat?

    Si familiile de facto formate din doi membri de acelasi sex vor intra in ilegalitate daca refrendumul va decide ca familia e formata din sot si sotie?
    Vor fi bagati la puscarie sau unul dintre membri va fi obligat sa-si schimbe sexul ca sa intruneasca conditiile familiei romanesti?

    Ma intreb daca asta e o problema reala pentru romani pentru ca nu vad de ce ne-ar deranja ca doua persoane hotarasc sa locuiasca impreuna si sa reprezinte o familie dpdv legal si sa raspunda ca atare in fata societatii.
    Mi se pare o mare ipocrizie sa iti aduci aminte de familia traditionala in cazul asta, dar sa accepti fara prea multe probleme ca in multe familii traditionale unii membri sunt batuti "traditional" de un altul sau ca bugetul familiei se duce "traditional" pe nevoia unui membru sau altul de a bea in detrimentul alimentatiei, educatiei si dreptului la o viata civilizata al celorlalti membri.

    Ma intreb si daca nu cumva o eventuala schimbare in Constitutie la art 48 dfespre familie nu va fi in conflict cu alte articole din Constitutie precum art 26. Sau daca amendarea nu va fi futila.

    Mai precis, Conform art 26.2 uniunile/familiile homosexuale ar trebui sa fie acceptate pentru ca o astfel de uniune nu incalca drepturile si libertatile altora si nici bunele moravuri.
    Iar conform art 26.1 autoritatile publice ar trebui sa respecte si sa ocroteasca viata intima, familiala si privata, fara discriminare. De fapt acest referendum pare fi o ingerinta clara a autoritatilor publice in viata intima si privata a unor cetateni.

    Conform ar 48.2 e clar ca o casatorie religioasa consfinteste numai o legatura intre un barbat si o femeie.
    Or asta este clar partea traditionala la care familiile "netraditionale" homosexuale sau chiar ateiste nu sunt eligibile.
    Pentru mine aceasta distinctie ar fi suficienta ca sa stea linistiti si traditionalistii si modernistii.
    e loc pentru toata lume asi cred ca putem fi o societate mai decenta si mai cu bun simt daca acceptam asta.


    pentru conformitate, cele doua articole spun:

    "Art. 48 – Familia

    (1) Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între soți, pe egalitatea acestora și pe dreptul și îndatorirea părinților de a asigura creșterea, educația și instruirea copiilor.
    (2) Condițiile de încheiere, de desfacere și de nulitate a căsătoriei se stabilesc prin lege. Căsătoria religioasă poate fi celebrată numai după căsătoria civilă.
    [...]
    Art. 26 – Viața intimă, familială și privată

    (1) Autoritățile publice respectă și ocrotesc viața intimă, familială și privată.
    (2) Persoana fizică are dreptul să dispună de ea însăși, dacă nu încalcă drepturile și libertățile altora, ordinea publică sau bunele moravuri."
    Last edited by Utilizator; 24th September 2018 at 18:47.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #54
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Un referendum aiurea si anacronic in opinia mea, o risipa de bani si o concentrare de pasiune si efort pentru nimic.

    aiurea nu,smecherii incearca sa abata atentia de la legile justitiei si de la gratierea hotilor din clasa politica...
    granita la Orsova!

  13. #55
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    clasic deja, am tot avut deturnari de subiect atunci cand aia de la putere au dorit asta.
    Ma rog, nu e chestie romaneasca, sunt altii mai tari decat noi si care fac aceleasi mani****ri dar mai cu stil.
    filmul Wag the dog este o parodie perfecta pentru chestiile astea.

    mi-e scarba si imi pare rau ca discutiile din Romania se reduc la smenuri de genul asta in timp ce mai nimeni nu se preocupa de discutarea aspectelor economice si politicilor aferente.
    tara asta e de multa vreme precum un vapor in deriva, cu strategii de dezvoltare facute la misto si nerespectate nici macar de cei ce le-au scris.

    si asta cu "legile justitiei" pare din ce in ce mai mult o batalie politica si mai putin una strict pe sistemul de justitie.
    nu stiu cum se face dar orice chestie buna de la noi pare sa sfarseasca in partizanat.

    spun asta pentru ca desi hoti si nenorociti sunt cam prin toate partidele mai vechi, focul e parca numai pe unii si parca prea mult pe la televizor unde se pun stampile si se dau verdicte inainte de a se pronunta instanta (daca se pronunta).
    altii au iesit discret din prim-plan si toate capetele de acuzare parca s-au topit ca nu-i mai deranjeaza nimeni de la procuratura.
    altii inca dau lectii altora si se erijeaza in poli de cinste si corectitutdine, desi ar mai avea niste tinichele de coada dar pare ca nu-i mai cauta nimeni de prin justitie.

    mie mi-ar fi placut ca justitia sa fi fost mai oarba atunci cand da cu barda.
    sa-i coseasca la kilogram pe toti, fara mama si fara tata.
    sa cada ca spicele toamna, sa se curete locul gospodareste.

    e trist ca batalia asta se duce pe toate fronturile, inclusiv pe "extern".
    iar din externalizarea acestor conflicte pierd oamenii cinstiti si tara per ansamblu.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #56
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    rezista Uti rezista! sau urmeaza-i pe cei 3-4 mil care au ales (parte din ei au fost obligati de self-esteem sa_si ia campii) sa traiasca in tari civilizate.

    nu ai alta optiune in caz ca vrei




    sa nu ajungi ca paul

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  15. #57
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Rezist, urmez calea, problemele raman mai presus de mine si indiferent de ceea ce fac eu.

    Sa nu uitam ca cei 3-4 milioane au plecat in timp, marea masa a migratiei incepand din 2007.
    Dar au fost multi si cei plecati inainte vreme.
    Indiferent de guvernari si cam din aceleasi motive economice, de perspecriva, de a putea trai mai bine prin ceea ce stiu sa faca.


    Mi-ar fi greu sa ajung precum un altul, fie el Paul sau oricine altcineva.
    Fiecare dintre noi are drumul lui si e greu de spus care e cel mai bun.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #58
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    ai dreptate cand zici ca ''bolintinenii'' au plecat de foame de-a lungul anilor/ guvernarilor dar crede=ma ca te bagam in oala cu ei. strict la oamenii care stiau ce urmeazasi au fugit mancand nori cand au vazut scoruri de 55-70% pro pesede acum 2 ani.

    ps. nu ma indreptateste sa dau sfaturi altora asa ca,



    vle numa bun pt topicul de ras al lu iDario

    <<"Frica de homosexuali e atât de mare încât 62% dintre cetățeni nu doar că nu se spală pe dinți cu lunile, ci omit să își schimbe chiloții până când aceștia formează un soi de centură de castitate naturală", adaugă omul de știință.>>


    https://www.timesnewroman.ro/life-de...e-homosexualii
    Last edited by Novac; 25th September 2018 at 01:30.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  17. #59
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,911
    Reputatie
    1
    In Familia Regala UK, Lord Ivar Mountbatten s-a casatorit cu ala James Coyle


    premier-mariage-gay-chez-les-windsor-ivar-mountbatten-cousin-de-la-reine-elizabeth-ii-a-epouse-s.jpg
    Last edited by delaparis; 26th September 2018 at 00:04.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  18. #60
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    niste degenerati.

    serios vorbind, cred ca e mai bine ca oamenii sa aiba relatii sentimentale "la vedere" decat pe ascuns.

    spun asta nu numai dpdv al dreptului la viata privata si la faptul ca esti mult mai integrat si mai util social daca nu trebuie sa iti ascunzi parti din viata.
    dar si pentru ca relatiile secrete de orice fel conduc la foarte posibile motive puternice de santaj al unor persoane influente ce pot fi fortata sa actioneze contra intereselor tarii, ale companiei etc.

    La nivel individual e greu de acceptat ca altii sunt homosexuali, au alta culoare a pielii, se roaga unui alt Dumnezeu.
    Insa cred ca oamenii trebuie judecati dupa caracter si condamnati pentru ceea ce fac rau si nu pentru cum si unde s-au nascut.

    Nu cred ca Romania e in deriva din cauza de homosexuali, negri, galbeni, hindusi, musulmani si altii asemenea.
    Cred ca e evident pentru toata lumea ca tara merge poticnit din cauza de oameni rai, incompetenti, needucati, necivilizati.
    Dupa cum nu vom fi mai uniti, mai bogati si mai puternici daca toata tara va fi ortodoxa, heterosexuala prin lege si locuita exclusiv de rasa pura romaneasca (hmmm, la ultimul punct cred ca vom avea probleme cu definitia).
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #61
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,753
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaoltenia View Post
    spune unde si mai pun un "i"
    Intre timp l-a pus Rapidul pe lotul vostru fcsb-ist secund, cum bine zisei!
    Quote Originally Posted by Lordul View Post
    DA pentru familie ! Un "Da " hotarat !
    M-as mai gandi un pic daca acel da indirect inseamna un mare NUUUUU pentru libertate.
    Eu am votat "Da" din ratiuni strict semantice, femeie+barbat inseamna familie-cuvand clasic al carui definitie nu trebuie schimbata.
    Insa si femeie+femeie sau barbat+barbat se poate numi ceva apropiat familiei, poate termenul ar trebui sa fie apropiat, insa nu identic.

    Personal, cred ca copiii de gen masculin orfani ar semna oricand cu o familie femeie+femeie decat cu una clasica! Eu unul stiu ca asa as face!





    Nota generala: Novacelul, Cipel si mai ales Utilizator care a facut o epopee de esee au nota corecta a evenimentelor! Bravo!
    Last edited by Johnny D; 26th September 2018 at 13:33.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #62
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    este doar o noua mizerie marca pesede, o incercare disperata de a-si loializa electoratul needucat si habotnic al tarii - RUSINE bisericii ortodoxe romane pentru sustinere!

    total anacronic sa incerci in 2018 sa limitezi acceptiunea termenului de familie doar la cuplul femeie+barbat. treaba fiecaruia daca prefera sa se casatoreasca (sau sa formeze o relatie spouse) cu altul de acelasi sex sau cu o magarita balaie/ porc vietnamez (deci negru). in caz ca se decide mizeria asta drepturile multora (romani sau alti cetateni ai UE) vor avea de suferit in contextul legilor europene actuale iar noi toti vom plati despagubirile. nu am de ce sa ma informez pe tema asta dar sunt sigur ca vor aparea procese pe tema mostenirilor, banilor care se misca in interiorul familiei fara taxare de catre stat gen plati catre mostenitor/membru al familiei - scolarizarilegalizarea unei astfel de ineptii reprezinta o ingradire a drepturilor; la munca sau al liberei circulatii spre tari civilizate gen SUA, Canada, Australia, Japonia unde spouse-ul primeste automat toate drepturile in cazul in care unul din cei doi parteneri (indiferent de sex sau orientare sexuala) obtine un contract.

    nu vreau sa afirm aici ca europa este asa prea permisiva scotand in evidenta Amsterdamul sau Londra unde se afiseaza dizgatios apartenenta la grupul gay dar peste tot e la fel - sunt doamne stilate care-si platesc companioana la fel cum sunt si homalai de succes. si nimeni nu are nimic cu ei atat timp cat muncesc si-si aduc contributia la rotunjirea bugetului tarii.
    Last edited by Novac; 26th September 2018 at 14:28.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  21. #63
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    eu inteleg perfect pozitia bisericii ortodoxe, ei asta trebuie sa faca si ar fi revolutie sa sustina contrariul.
    problema e cu ceilalti care reprezinta statul laic si care ar trebui sa faca legi pentru azi si pentru maine iar nu pentru ieri.

    Constitutia Romaniei nu este una ortodoxa ci pentru toti cetatenii tarii.
    Insa cine mai stie si respecta Constitutia in ziua de azi?
    sunt multe articole si paragrafe interesante in Constitutie dar pe care probabil ca putini le cunosc si mult mai putini le respecta.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •