Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 54

Thread: Campionatul European de Handbal Masculin - 2024

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,911
    Reputatie
    1

    Campionatul European de Handbal Masculin - 2024

    Campionatul European de Handbal Masculin din 2024 va fi a 16-a ediție continentala a turneului organizat de Federația Europeana de Handbal. Va avea loc pentru prima oara în Germania, între 10 și 28 ianuarie 2024.

    24 echipe participante, 6 grupe preliminare , primele doua din fiecare grupa participa in grupele principale in disputa pentru semifinale.

    Grupa A: Franța, Germania, Macedonia de Nord, Elveția
    Grupa B: Spania, Austria, Croația, ROMÂNIA
    Grupa C: Islanda, Ungaria, Serbia, Muntenegru
    Grupa D: Norvegia, Slovenia, Polonia, Feroe
    Grupa E: Suedia, Olanda, Bosnia-Herțegovina, Georgia
    Grupa F: Danemarca, Portugalia, Cehia, Grecia
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,856
    Reputatie
    0
    A fost o ultra conjunctura faptul ca ne-am calificat dintr-o grupa chiar mai simpla decat cea a Romaniei de la fotbal, dar aici e altceva.
    Aici chiar avem sanse sa terminam pe 24/24
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  3. #3
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,752
    Reputatie
    0
    Sanse reale de calificare.


    Dar n-am picat chiar in cea mai grea grupa... daca cadeam cu Bosnia-Hertegovina si Georgia, atunci m-as fi speriat. Ca nu mai aveam parte de scoruri de cricket.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #4
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,503
    Reputatie
    0
    Ar trebui sa trecem de grupa !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  5. #5
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,856
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lordul View Post
    Ar trebui sa trecem de grupa !
    Imposibil

    ==
    A inceput azi campionatul, pe stadionul de fotbal din Düsseldorf

    Bravo Germania! Toate salile, peste 10 000 de locuri, unele spre 20 000. Si oamenii mai organizeaza si Euro la vara la fotbal in acelasi an.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,911
    Reputatie
    1
    Presa tv spune ca azi au fost 50000 spectatori la Düsseldorf la meciul Frantei

    Duss.jpg
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #7
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Pacat ca a plecat Nedelcu de la Dusseldorf, putea fi spectatorul nr 50.001.

    Observ ca nu ne spuneti si scorul. E ok, nu cred ca intereseaza real pe nimeni 🤣

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,911
    Reputatie
    1
    Sunt grupe preliminare deci putin interes deoarece putine surprize ...
    Franta a batut Macedonia cu 39-29 la un meci antrenament cu multe schimbari etc... In afara de portar, nimeni nu a jucat mai mult de 10 minute. S-au schimbat liniile ca la hochei.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #9
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Credeti ca Romania poate bate recordul merituoasei echipe de rugby la puncte incasate per meci? Ar fi o performanta care ar mai inviora putin jocurile din grupe.

  10. #10
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,752
    Reputatie
    0
    Cel mai slab adversar = ne-a rupt.

    Va fi in stil rugby, infrangeri pe linie si golaveraj pentru adversari.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #11
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,856
    Reputatie
    0
    Acum observ. Ce ghinion imens am avut din urna 3 cu Croatia lol...Daca ne pica un Bosnia ceva, aveam sanse

    Asa clar si scurt 0 0 3 si toate meciurile pierdute la peste 7-8 goluri diferenta.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  12. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,911
    Reputatie
    1
    Nu avem schema de joc. Se arunca disperat din 9 metri sa vedem ce iese...

  13. #13
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,856
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by YoNuTzz View Post
    Acum observ. Ce ghinion imens am avut din urna 3 cu Croatia lol...Daca ne pica un Bosnia ceva, aveam sanse

    Asa clar si scurt 0 0 3 si toate meciurile pierdute la peste 7-8 goluri diferenta.
    Cum ziceam...

    Croatia pulverizeaza Spania: 39-29 (+10) WOW!

    Acum Spania isi va varsa nervii pe noi grav...
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  14. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,911
    Reputatie
    1
    Spania trebuie sa recupereze din golaverajul negativ dupa infrangerea de azi. Deja o sa fie complicat sa se califice in semifinale...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  15. #15
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,316
    Reputatie
    0
    Zicea bine Stânga înainte de meci, suntem echipă de o repriză. Enorm de multe greșeli și ratări, jucam lent, nu știm sa ne repliem, nu știm repune rapid mingea sa surprindem adversarul, practic sunt în urma cu 20 de ani, față de ce handbal se joacă acum.
    Austria e o echipă banală, o echipă serioasa o bate la +15 goluri.

  16. #16
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,911
    Reputatie
    1
    Azi am fost o echipa de un sfert de ora. Doar atat am rezistat contra Spaniei si chiar jucam promitator. Am si condus la un moment dat daca nu ma insel.
    La sfarsit pierdem cu 36-24, dar de remarcat ca le-am dat 24 de goluri spaniolilor totusi

    Surpriza vine de la Franta care "a reusit" performanta sa faca egal cu Elvetia 26-26. Si chiar putea sa piarda deoarece ultima posesie de 30 secunde a fost pt elvetieni...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  17. #17
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,856
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Azi am fost o echipa de un sfert de ora. Doar atat am rezistat contra Spaniei si chiar jucam promitator. Am si condus la un moment dat daca nu ma insel.
    La sfarsit pierdem cu 36-24, dar de remarcat ca le-am dat 24 de goluri spaniolilor totusi

    Surpriza vine de la Franta care "a reusit" performanta sa faca egal cu Elvetia 26-26. Si chiar putea sa piarda deoarece ultima posesie de 30 secunde a fost pt elvetieni...
    Nu i-a interesat pe francezi, dar sa-i vedem vs germani.

    Cat despre Romania, desi am facut 1 prima repriza buna si cu Austria si cu Spania, nu cred ca vom progresa totusi prea mult la nivel de nationala pe viitor.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  18. #18
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Daca băgăm mai mulți bani de la buget într-un sport decedat, poate vor apărea și rezultate. Mai da Ciolacu o ordonanța, vin acum milioanele pt ambal 🤣

  19. #19
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Depinde cum bagi banii aia de la buget, daca ii aloci unui program national de sport facut si pus in practica la modul serios atunci putem spera la o revenire sanatoasa intr-o geenratie. Dar la noi tendinta e clara, tara s-a ajuns si nu pune botul la cariere bazate pe munca si succes in timp, la noi lumea vrea distractie, castiguri rapide si eventual prin smecherii.
    La noi munca este externalizata, angajam sportivi straini sa joace pe la noi, muncitori straini in constructii sau care sa ne serveasca prin carcium sau cu Glovo...vestea buna e ca la ritmul de import nepalezi si sri lankezi in vreo 10 ani se strang vreun milion si astia s-ar putea sa schimbe trendul.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #20
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Depinde cum bagi banii aia de la buget, daca ii aloci unui program national de sport facut si pus in practica la modul serios atunci putem spera la o revenire sanatoasa intr-o geenratie. Dar la noi tendinta e clara, tara s-a ajuns si nu pune botul la cariere bazate pe munca si succes in timp, la noi lumea vrea distractie, castiguri rapide si eventual prin smecherii.
    La noi munca este externalizata, angajam sportivi straini sa joace pe la noi, muncitori straini in constructii sau care sa ne serveasca prin carcium sau cu Glovo...vestea buna e ca la ritmul de import nepalezi si sri lankezi in vreo 10 ani se strang vreun milion si astia s-ar putea sa schimbe trendul.
    Cine drq vrea sa munceasca mult pe putin daca are posibilitatea sa faca si mai mult fara sa munceasca atat in timp record?
    E absurd sa cerzi asta.

  21. #21
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    nimic de comentat despre aia de fac cinstit averi in timp record. insa la noi exista impresia cultivata de media ca e un exemplu de urmat de catre toti, ceea ce e profund gresit. De ex. nu poti sa joci handbal ca francezii sau spaniolii muncind mai putin decat ei la antrenamente si avand un nivel de gandire oprit din dezvoltare pe la vreo 12 ani. Nu exista scurtaturi in orice si drept dovada avem o gramada de sportivi care se nasc talent si mor rapid ca speranta pentru ca la primul venit se dau in barci si o lasa moale pe partea sportiva.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •