Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 157

Thread: Europene 2018, Glasgow

  1. #85

  2. #86
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    Ati vazut declaratiile lui Forminte de dupa concurs? Doua lucruri mi-au ramas in minte, unul mai jenant decat altul: 1. Vina e in intregime a gimnastelor si 2. Singura care poate castiga medaliile din generatia actuala e Golgota. Asta da discurs motivational.

  3. #87

  4. #88
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by axel rom View Post
    postul Alinei Alexoi de pe pagina personala merita sa apara si aic. Cred ca numai e nimic de adaugat: "Umbrele unui sistem, care se zbate să trăiască în loc să accepte moartea ca pe o eliberare sau o renaČ™tere , au ieČ™it încă o dată la rampă. România nu a prins finala europeană la gimnastică, la echipe. O altă premieră tristă care arată unde Č™i cum suntem în raport cu Č›ările care au învăČ›at gimnastică. Locul 12, neputinČ›ă, lipsă încredere, atitudine zero. Doar Golgotă are 2 finale, sărituri Č™i sol. Oglinda de care vorbeam in 2016 si 2015, în care s-au cuibărit orgoliul si mândria celor din sistem, din tot sportul românesc, nu doar din gimnastica, aČ™teaptă personajele implicate să se privească Č™i să analizeze...pentru noi, cei din afară, sportul românesc moare, pentru cei din interior, e o sursă bună de venit. Bani sunt, e nevoie de Č™tiinČ›ă, de strategie,de...de...de..."
    Ce oglinda domle? Prostia e generaliza in Romania. Uite te la ala, se bucura ca ungurii sunt slabi cind de fapt ne dau clasa.

    Chestia e, cum dracu scăpăm de prostie? Ce // trantea Cimpian dupa foarte putin timp cu antrenor tehnic ungur. Ce na vazut romanica de la Nadia incoace.

  5. #89
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Specific romanesc. Zeificam o gimnasta si dam de pamant cu celelalte. Denisa a contribuit si ea din plin la ratari,iar la celelalte doua aparate, la care si-a "atins obiectivul" este intr-un regres vizibil. Forminte, antrenorul de elita, ar trebui sa-si analizeze mai bine activitatea, tinuta si mai ales vocabularul. Omul asta nu are ce cauta in sistemul de invatamant, dar ma rog, ministerul de resort are ochelari de cal.

  6. #90
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Drăguță finala Europeana dar cam slăbuț nivelul...

  7. #91
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    DrăguČ›ă finala Europeana dar cam slăbuČ› nivelul...
    Si romanii nici pe depaaaaaarte nici macar la nivelul asta slabut nu au ce cauta.

    Ies romanismele la rampa unul dupa altul pe banda rulanta. Domle chiar nu a venit timpul sa eradicam prostia din romanica? Strugurii mai sunt acri?
    Ce // de sf pt romanaci a tras Georgia may. Oare antrenorii rumeno au capacitatea sa inteleaga ce vad?

  8. #92
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Nu cred, dezastryl a început de acum 6ani dar a fost camuflat de performantwle Larisei sau ale Catalinei, nu e bai am fost destul în top...tare mi e ca in 2020 vedem de acasă competitia

  9. 4th August 2018, 19:55

  10. #93
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Bine punctat, daca ar intelege si cei din Federatie...

    Dar pe el insusi nu este suparat?

    Quote Originally Posted by axel rom View Post
    postul Alinei Alexoi de pe pagina personala merita sa apara si aic. Cred ca numai e nimic de adaugat: "Umbrele unui sistem, care se zbate să trăiască în loc să accepte moartea ca pe o eliberare sau o renaČ™tere , au ieČ™it încă o dată la rampă. România nu a prins finala europeană la gimnastică, la echipe. O altă premieră tristă care arată unde Č™i cum suntem în raport cu Č›ările care au învăČ›at gimnastică. Locul 12, neputinČ›ă, lipsă încredere, atitudine zero. Doar Golgotă are 2 finale, sărituri Č™i sol. Oglinda de care vorbeam in 2016 si 2015, în care s-au cuibărit orgoliul si mândria celor din sistem, din tot sportul românesc, nu doar din gimnastica, aČ™teaptă personajele implicate să se privească Č™i să analizeze...pentru noi, cei din afară, sportul românesc moare, pentru cei din interior, e o sursă bună de venit. Bani sunt, e nevoie de Č™tiinČ›ă, de strategie,de...de...de..."
    Prea multa poezie,lui Forminte&co trebuie sa li se spuna mai direct.Dar in comentariu tv ii era frica sa nu deranjeze orgolii.
    De asemenea si-a exprimat speranta de constructie a unei viitoare echipe bune pe junioare pt Tokyo. Pai generatia caer nu s-a calificat la Rio au luat medalie pe echipe plus individual (inclusiv AA) si degeaba, generatia de locul 12 la europene a luat medalie cu echipa la junioare.... degeaba sunt fetele de perspectiva daca cel ce construieste e incapabil.

    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Specific romanesc. Zeificam o gimnasta si dam de pamant cu celelalte. Denisa a contribuit si ea din plin la ratari,iar la celelalte doua aparate, la care si-a "atins obiectivul" este intr-un regres vizibil. Forminte, antrenorul de elita, ar trebui sa-si analizeze mai bine activitatea, tinuta si mai ales vocabularul. Omul asta nu are ce cauta in sistemul de invatamant, dar ma rog, ministerul de resort are ochelari de cal.
    Sunt total de acord cu tine!Si se mira de ce fetele nu sunt motivate dupa...

    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    Nu cred, dezastryl a început de acum 6ani dar a fost camuflat de performantwle Larisei sau ale Catalinei, nu e bai am fost destul în top...tare mi e ca in 2020 vedem de acasă competitia
    Au mai fost si alte gimnaste cu rezultate acolo-Didi, Munteanu...sunt curioasa ce rezultate ar fi avut Munteanu daca era tratata ca Ponor, etc....
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  11. #94
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Si apropos de tratamente diferite-de ce li s-a permis doar lui Ponor si Iordache sa se antreneze cu cine vor si nu se permite si celorlalte?Atunci fiecare ar munci pentru ea, nu ar fi un mic pion pe unde e nevoie sa se acopere echipa....Mai e in vreo tara situatia asta ca la noi? In China si Rusia gimnastele, desi stau in cantonament, au antrenorii lor. Cred ca doar in Coreea de Nord mai e asa...
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  12. #95
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    351
    Reputatie
    1
    Da trebuie făcut ceva!EU mi-as dori sa o lase pe Olivia sa aleagă un antrenor dacă nu a fost ok la DEVA și sa se pregătească pentru mondiale
    Cred ca soții Moldovan trebuiau lăsați la lot am văzut ca fetele erau ok cu ei iar Larisa era fff bine pregătita
    Pentru mondiale păcat de accidentare. Acum urez fetelor succes la finale și curaj!!

  13. #96
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Prea multa poezie,lui Forminte&co trebuie sa li se spuna mai direct.Dar in comentariu tv ii era frica sa nu deranjeze orgolii.
    De asemenea si-a exprimat speranta de constructie a unei viitoare echipe bune pe junioare pt Tokyo. Pai generatia caer nu s-a calificat la Rio au luat medalie pe echipe plus individual (inclusiv AA) si degeaba, generatia de locul 12 la europene a luat medalie cu echipa la junioare.... degeaba sunt fetele de perspectiva daca cel ce construieste e incapabil.

    Asa este, doar ca postul pare adresat mai mult celor care au permis aducerea, respectiv mentinerea lui Forminte in aceasta pozitie si in general celor care au adus cu buna stiinta gimnastica asa cum este ea acum.

  14. #97
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lilianabirsanu View Post
    Da trebuie făcut ceva!!!
    Vai de mine, dar daca cade drobul ala mare de sare in capul copilului, ce ma fac?

    Dupa treij de ani tot nu ati invatat ca porcii stau cu botul in troaca pina cind ii duce cineva la abator? Meritati exact ce va ofera acesti porci.

  15. #98
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    351
    Reputatie
    1

    Aur la sol???

    Am vazutrimis pe un site ceva rezultate la finale pe aparate juniori STANCIULESCU ar avea aur la sol! Mă bucur pentru fata sper ca așa este!!!!

  16. #99
    sport legend maria_alexandra's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    Asa e, Ioana Stanciulescu a castigat aur la sol. Antonia Duta a fost la egalitate cu gimnasta de pe locul 3 dar au fost departajate iar Antonia a trecut pe locul 4

  17. #100
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Daca ar avea fetele astea norocul unei schimbari reale. Sunt junioare si isi datoreaza rezultatele celor care le-au crescut in primul rand . E timpul sa se spuna stop descentralizarii in Romania . Da ,pleaca antrenorii , Si vor mai pleca daca atat timp cat cresti un copil la 12-13 ani vine un Forminte si ti-l ia la lot . Ce fel de motivație sa mai ai daca altul isi flutură rezultate peste munca ta?
    Ce fel de motivatie sa aiba copii separati de parinti atata timp ?
    E cazul sa inteleaga Andreea Raducan ca ceva s-a schimbat din anii 90 pana acum . Si sa se intrebe de ce a fost aleasa ea acolo ? Pentru ce au vrut-o acolo cei care au propulsat-o? Sa fie "o fata frumoasa " care sa distraga atentia de la probleme reale ?
    E timpul sa vada adevarul ... adevarul ca gimnastica nu se mai face "ca pe vremea ei " nicaieri in lume .
    Si sa se întrebe dacă e in stare de decizii reale care sa deschida gimnastica românească catre o alta era . Dacă nu e in stare, sau nu e lasata sa se retragă inainte de a-si strica reputația. Gimnastica romaneasca are nevoie de cu totul altceva decat lumânări aprinse .
    Are nevoie de decizii radicale . Pentru sănătatea minții acelor copii , ai celor ce ii ridica , ai părinților lor .
    Si daca nu are pe cine numi antrenor național... so what ? Selectiile se pot face prin concursuri . Înlocuiește antrenorii naționalei cu un selecționer si va fi o treaba mai buna decat ce se face acum acolo . Si daaaa, mult mai ieftina . Cu bani economisiti din dizolvarea cantonamentelor permanente naționale se pot face muuulte alte lucruri utile .

  18. #101
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Au fost frumoase junioarele la sol, amandoua.
    Am o umbra de tristete fiindca si Denisa, Olivia, Ioana au venit chiar cu medalie la echipe in perioada junioratului, Denisa atunci a fost superba la sol, si acum ce a ramas?
    Olivia face tur-retur Ungaria-Romania, Ioana am inteles ca e accidendata de mai bine de un an iar Denisa a scazut valoric mult. Sa vedem ce va face azi in finale.

    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    E cazul sa inteleaga Andreea Raducan ca ceva s-a schimbat din anii 90 pana acum . Si sa se intrebe de ce a fost aleasa ea acolo ? Pentru ce au vrut-o acolo cei care au propulsat-o? Sa fie "o fata frumoasa " care sa distraga atentia de la probleme reale ?
    E timpul sa vada adevarul ... adevarul ca gimnastica nu se mai face "ca pe vremea ei " nicaieri in lume .
    Si sa se întrebe dacă e in stare de decizii reale care sa deschida gimnastica românească catre o alta era . Dacă nu e in stare, sau nu e lasata sa se retragă inainte de a-si strica reputația. Gimnastica romaneasca are nevoie de cu totul altceva decat lumânări aprinse .
    Andreea deja a inceput sa-si strice incet, incet imaginea castigata cu truda prin girarea mafiotilor si a sistemului mafiot.
    Va depinde de ea daca vrea sa iasa zdreanta dar cu o carierea de papusa trasa de sfori la federatie sau daca va castiga respect prin reformarea sistemului.
    Nu inteleg de ce nu s-ar putea si la noi fiecare cu antrenorului lui/ei si concursuri de selectie publice si transparente inainte de competitii.
    S-ar crea competitie si ar putea sa vina si bani din acele concusrsuri, dar cel mai mult s-ar elimina zvonurile si neincrederea in alegerile facute.
    Am vedea si noi cine poate si care este nivelul, potentialul fiecareia.

  19. #102
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Am scris ceva de genul pe pagina de fb si mi a fost șters comentariul.mă tem că nu are forță psihica, nu w lăsată si nu va face nimic. Ăsta cu frg a fost ceva ce nu i se potrivește

  20. #103
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Si Ungaria castiga aurul la sarituri!
    Denisa ia bronzul.

  21. #104
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Eu am o vârstă si probabil ma pot înșela. Denisa concura cu yourchenko 720 si in urma cu cativa ani ? Cati ani in urma ? Isi mai aminteste careva naționalul acela ?

  22. #105
    sport legend lory's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    502
    Reputatie
    1
    Cred ca din 2015 sare DTY, si il sarea f bine.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •