View Poll Results: Cine castiga CM?

Voters
14. You may not vote on this poll
  • Franta

    6 42.86%
  • Croatia

    8 57.14%
Page 7 of 13 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 127 to 147 of 268

Thread: FINALA: Franta - Croatia 4-2

  1. #127
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  2. #128
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Franta a castigat CM, pana la urma, pe merit cu o echipa mai degraba de viitor decat de prezent. Pacat ca arbitrul a influentat desfasurarea meciului prin acordarea unui penalty unde decizia este de 50% pentru si 50% impotriva, chiar daca se apeleaza la VAR. In acest caz nu dai asa ceva intr-o finala de CM. Perisic a gresit nu prin intentie, asta nu poate fi nici dovedita nici contrazisa decat daca ai un "aparat" care citeste gandurile, ci prin neglijenta. La faza care a precedat lovitura libera de la primul gol, Griezmann era pe cale sa simuleze cand un jucator croat i-a pus pideica, deci decizie corecta. Imi pare rau de Lloris, pana in minutul 70 a fost cel mai bun portar al turneului, salvand doua goluri ca si facute care ar fi adus Croatia nu numai in meci ci si la conducere dar ca nu de putine ori in ultima vreme, face greseli necaracteristice, alta data, greseli care, totusi, nu a influentat negativ parcursul Frantei sau a lui Spurs. Imi pare bine pentru Modric ca a castigat pe drept titlul de cel mai bun jucator al turneului. Este de ceva vreme unul dintre cei mai buni fotablisti din lume. Interesant este ca Deschamps a acumulat doua trofee de CM pentru Franta, de pe pozitie jucator respectiv antrenor si asta fara sa influenteze decisiv castigarea trofeelor. Ce inseamna sa fii la locul potrivit la momentul potrivit. In final, un CM de buna calitate si unde nu s-au intamplat incidente neplacute din partea suporterilor ca alta data. Ce ti-e si cu dictatura asta! Au revoir, a bientot. Pas a Quatar, j`espere!

    P.S. YoNuTzz, am si eu o rugaminte, te rog nu mai da tu verdicte cu cine trebuie sa tina lumea si cu cine nu.
    Last edited by miril; 15th July 2018 at 23:01.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #129
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,103
    Reputatie
    0
    miril oricum pentru tine si daca ar fi castigat Anglia ai fi fi gasit suficiente motive sa spui ca au castigat meritat CM.

    Rar am vzut Franta dominata in asa maniera,poate Germania a procedat asa acum 4 ani.Rezultatul este mincinos dar ce mai conteaza fotbalul merge mai departe.
    Last edited by iulian_1976; 15th July 2018 at 22:24.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  4. #130
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    miril oricum pentru tine si daca ar fi castigat Anglia ai fi fi gasit suficiente motive sa spui ca au castigat meritat CM.
    Imi pare rau sa-ti spun ca nu intelegi mai nimic din ce spun eu si asta nu de putine ori in ultima vrem, lucru valabil si pentru tine Iulian si pentru YoNuTzz. Am argumentat in favoarea Angliei cand s-au facut exagerari. Anglia, la trasul liniei, s-a plasat mai bine decat a meritat dar nu-i vina englezilor ca s-a intamplat asa ceva. Si mai e ceva, a propos de ce a spus YoNuTzz, eu nu spun nimanui cu cine merita sa tii si nici ce fotbalisti merita sa plece la MU, City, Real, Juve sau Barca. In plus, am si spus ca tin cu anumite echipe de cand ma stiu, asta nu inseamna ca nu pot fi cat de cat obiectiv in subiectivitatea mea.
    Last edited by miril; 15th July 2018 at 22:29.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #131
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,877
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    P.S. YoNuTzz, am si eu o rugaminte, te rog nu mai da tu verdicte cu cine trebuie sa tina lumea si cu cine nu.
    scuze, dar Franta este o echipa urata, pragmatica, cinica si chiar infecta pe alocuri...

    ok, nu pot spune eu cu cine sa tina lumea, dar cred ca multi imi dau dreptate la ce am scris despre Franta..

    cum explici altfel...orice cerc social: colegi de munca, colegi de facultate, prieteni buni, forumuri, pe strada, toata lumea tinea cu Croatia...

    astazi am vazut meciul intr-un local cu peste 100 de persoane...toti cu Croatia, de parca juca Romania...

    crede-ma...daca Franta era altfel decat am caracterizat-o, ar fi adunat simpatii...
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  6. #132
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Corect, fiecare tine cu cine vrea dar simpatiile nu aduc trofee caci nu suntem la patinaj artistic unde impresia artistica, estetica, conteaza (50%). Lumea tine de multe ori cu buturuga mica, ceea ce Croatia este, dar nu poti imputa Frantei ce Germaniei nu i s-a imputat niciodata, pragmatismul. Infect...Explica! Ce vad eu vad mai degraba pe acest forum si i se imputa echipei Frantei este ca userii fac etichetari mult mai "infecte" decat fotbalul jucat de francezi. Nu spun care.
    Last edited by miril; 15th July 2018 at 22:40.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #133
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    penalty a fost ! dar a fost si la Mandzukic cand a fost tras de tricou in careu

    nu a fost lovitura libera la primul gol

    Franta a castigat pe merit prin sclipirile unor individualitati precum Mbappe , Pogba si Griezmann

    Croatii au arat ca au fost o echipa
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  8. #134
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,003
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoNuTzz View Post
    turbam daca lua Franta mondialul cu un autogol si cu un penalty greu de dat...meaning daca se termina 2-1

    asa, la 4-2 altfel sta treaba...

    Croatia au cucerit respectul unui intreg glob.

    Franta a devenit si mai detestata decat era, dar nu sunt absurd, au castigat acest mondial pe merit.
    Victorii in 90 de min cu Argentina, Uruguay, Belgia si Croatia, deci pe un traseu foarte greu.

    Nu ai cum sa tii cu ei, daca nu esti francez, dar nah, trofeu meritat.
    Exagerari peste exagerari pe forum dar aici chiar ca picatura care ...
    De unde pana unde detestata?

    Echipa Frantei este respectata si admirata de toti adversarii care au pierdut contra ei cu o singura exceptie. Belgia.
    Franta este o tara respectata si admirata peste tot in lume cu cateva exceptii. Algeria si ... Romania.
    La romani problema e frustrarea maxima fata de poporul asta, frustrare venita din trecut si hranita in prezent. Romanii tot cred ca francezii sunt Louis de Funes cand de fapt ei sunt Alain Delon. Dar romanii vor si vor sa fie altfel si nu e.

    La fotbal alta frustrare. Cu mici exceptii francezii au castigat de fiecare data contra Romaniei la nationale sau la cluburi. Romania cu aia de aur a lui Hagi au luat-o scurt la CE 1996 si in preliminarii. Si Franta nu avea inca un Zidane la top altfel ar fi fost mult mai nasol. Dar romanii tot cred ca Franta are noroc. CE 2016 ... nu mai vorbesc.

    Generatia asta a Frantei este exceptionala si va castiga si alte titluri deci atentie la frustrari. Cel mai bine ar fi sa renuntati la nombrilismul asta roman care va duce sa credeti ca lumea intreaga gandeste ca voi. Nu e. Romania nu reprezinta din pacate un vector de gandire mai important in lume decat Cipru.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #135
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Putea sa fie orice tara de '€žtraditie'€ť aici. Dupa deciziile de arbitraj din finala, o mare parte din fanii fotbalului ar huli-o pe oricare, cel putin pe moment, la cald, fie Franta sau alte tari mari din fotbal.

    E clar ca Fifa trage sfori ca sa fie bine, sa nu fie rau. E normal. Asta nu inseamna ca nu trebuie spus.

    Nu cred ca are nimeni nimic cu francezii de rand, cu atat mai putin in Romania. E vorba de deciziile la nivel inalt care se rasfrang si in fotbal.

    Dupa mine Franta la fotbal nu are o echipa extraordinara. E dezorganizata in mod evident. O Croatie mai odihnita ar fi dus poate meciul in prelungiri chiar si cu doua goluri primite contra in mod eronat. Posesia, modul de constructie, jocul au fost superioare la croati. Dar si obositi si cu doua goluri in carca aiurea, au clacat.

    Daca cineva uraste Franta e gresit, trebuie mers mai sus la Fifa, atat. Si-a batut joc de finala.

    Ca lui x sau lui y nu ii place Franta la fotbal sau la turism, e ok, fiecare are o parere. Franta nu are o superehipa. Mie si Pogba mi se pare megaumflat nu de acum, ci de cand s-a platit suma aceea exorbitanta pe el.

  10. #136
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Perceptia despre Franta ca natie de catre romani este o perceptie care tine de generatie. Istoric vorbind, putine natiuni cu putere de decizie au fost de partea locuitorilor de pe acest pamant pe care il numim Romania. Una daca nu, poate, singura care ne-a fost favorbaila la momente cruciale a fost Franta. Ce ramane pe retina si in memoria recenta e drept, este ce scrie L`Equipe sau Charlie Hebdo. O Croatie cu ceva nesansa ca sa nu zic de trasul sforilor ar fi parasit CM inca din sferturi. Sa nu exageram. Franta nu a scartit mai deloc fie ca ne place sau nu. Victorie meritata!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #137
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,103
    Reputatie
    0
    miril eu nu-ti impun cu cine sa tii
    Franta este o dezonoare pentru fotbalul practicat,promoveaza un fotbal fara viitor.

    A castigat astazi o echipa de mercenari,binenteles cum cineva anticipa aici vor fi pref si publere la viitoarele CM,mercenarii au in palmares un CM asta era telul lor nu au nici o tresarire pentru tara unde joaca.

    Privesc inca CM pentru echipe gen Uruguay,Croatia,Brazilia care practica un fotbal de viitor.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  12. #138
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,003
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Putea sa fie orice tara de '€žtraditie'€ť aici. Dupa deciziile de arbitraj din finala, o mare parte din fanii fotbalului ar huli-o pe oricare, cel putin pe moment, la cald, fie Franta sau alte tari mari din fotbal.

    E clar ca Fifa trage sfori ca sa fie bine, sa nu fie rau. E normal. Asta nu inseamna ca nu trebuie spus.

    Nu cred ca are nimeni nimic cu francezii de rand, cu atat mai putin in Romania. E vorba de deciziile la nivel inalt care se rasfrang si in fotbal.

    Dupa mine Franta la fotbal nu are o echipa extraordinara. E dezorganizata in mod evident. O Croatie mai odihnita ar fi dus poate meciul in prelungiri chiar si cu doua goluri primite contra in mod eronat. Posesia, modul de constructie, jocul au fost superioare la croati. Dar si obositi si cu doua goluri in carca aiurea, au clacat.

    Daca cineva uraste Franta e gresit, trebuie mers mai sus la Fifa, atat. Si-a batut joc de finala.
    Daca penalty e de discutat desi a fost hent totusi, de vede cu ochiul VAR'ului si al nostru, la golurile lui Pogba si Mbappe ce e de spus?
    Doua goluri sanatoase de fotbalisti adevarati.

    Croatia a dat un gol. Al doilea e cadou Lloris.

    Daca Franta a castigat nemeritat atunci sa zicem ca e revansa din 2006
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #139
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,877
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Exagerari peste exagerari pe forum dar aici chiar ca picatura care ...
    De unde pana unde detestata?

    Echipa Frantei este respectata si admirata de toti adversarii care au pierdut contra ei cu o singura exceptie. Belgia.
    Franta este o tara respectata si admirata peste tot in lume cu cateva exceptii. Algeria si ... Romania.
    La romani problema e frustrarea maxima fata de poporul asta, frustrare venita din trecut si hranita in prezent. Romanii tot cred ca francezii sunt Louis de Funes cand de fapt ei sunt Alain Delon. Dar romanii vor si vor sa fie altfel si nu e.

    La fotbal alta frustrare. Cu mici exceptii francezii au castigat de fiecare data contra Romaniei la nationale sau la cluburi. Romania cu aia de aur a lui Hagi au luat-o scurt la CE 1996 si in preliminarii. Si Franta nu avea inca un Zidane la top altfel ar fi fost mult mai nasol. Dar romanii tot cred ca Franta are noroc. CE 2016 ... nu mai vorbesc.

    Generatia asta a Frantei este exceptionala si va castiga si alte titluri deci atentie la frustrari. Cel mai bine ar fi sa renuntati la nombrilismul asta roman care va duce sa credeti ca lumea intreaga gandeste ca voi. Nu e. Romania nu reprezinta din pacate un vector de gandire mai important in lume decat Cipru.
    ai vazut ca am recunoscut ca au meritat...recunosc valoarea lor, si consider ca la ce echipa / echipe au, ar putea juca mai frumos...in fine...
    si, crede-ma, desi sunt roman, nu fac parte din categoria persoanelor care ii fac pe jucatorii francezi "ciori" etc...

    dar in domeniul meu, lucrez pentru un proiect francez, cu persoane din franta, si nu imi vei schimba parerea...
    oamenii sunt niste aroganti dusi la extrem, si care te privesc de foarte sus, doar pentru simplu fapt ca esti roman...
    deci lasa-ma te rog cu mentalitatea, ca voi sunteti la fel de rai...

    dar in fine, vorbind de fotbal, si lasand la o parte valoarea incontestabila si meritul...
    iti garantez ca nu e vorba de buturuga mica...aproape tot globul ar fi tinut azi cu adversara Frantei...tocmai din cauza jocului cinic prestat...mai ales ca puteati mai mult...

    si respectata de toata lumea:
    SA FIM SERIOSI:
    uiti furtul grav cu Irlanda ?
    furtul grav cu Ucraina ?
    Last edited by YoNuTzz; 15th July 2018 at 23:16.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  14. #140
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Sa nu uitam ca Brazilia a fost data afara de Belgia intr-un meci dur in care sud-americanii mai tehnici au fost pusi pe jos fara sa primeasca faulturi. Nu au putut juca asa. Plus singurul penalty real la Neymar din turneu, neacordat. Plus penalty Jesus in acelasi meci, neacordat - daca va uitati la meciul dintre Argentina si Franta, Mbappe a primit penalty la o faza foarte similara.

    Asa s-a dus Belgia mai departe si a jucat cu Franta. Daca Brazilia trecea de Belgia, s-ar fi dus fara probleme in finala. Si Brazilia chiar a jucat frumos, un fotbal frumos nu doar tehnic, cat si tactic.

    A contat mult arbitrajul la acest turneu final pana la urma.

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    la golurile lui Pogba si Mbappe ce e de spus?
    La alea se poate spune ca au fost greseli de aparare flagrante, venite pe un fond de cadere si fizic, dar si psihic. Au fost ol golurile alea, dar una era sa fie 2-0 si alta sa fie 4-0. A fost prea mult 4-0. (nu scor, ma refer la nr de goluri).

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Croatia a dat un gol. Al doilea e cadou Lloris.
    Mai e cineva si sus.

  15. #141
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    miril eu nu-ti impun cu cine sa tii
    Franta este o dezonoare pentru fotbalul practicat,promoveaza un fotbal fara viitor.

    A castigat astazi o echipa de mercenari,binenteles cum cineva anticipa aici vor fi pref si publere la viitoarele CM,mercenarii au in palmares un CM asta era telul lor nu au nici o tresarire pentru tara unde joaca.

    Privesc inca CM pentru echipe gen Uruguay,Croatia,Brazilia care practica un fotbal de viitor.
    Nici nu ai cum, eu cel putin nu pretind cum fac unii cu cine trebuie sa tina restul. Daca este o dezonoare, echipa Frantei, atunci asa s-ar putea sa se spuna si de Germania 2014. Normal ca exagerez dar indraznesc sa spun ca o fac in niciun caz cum o faci tu. Eu cred ca echipele numite de tine sunt depasite mai ales tactic si chiar si tehnic si asta ma refer la tehnica de a fi eficace. In majoritate, suporterii sunt impresionati de cava fente fara efect ale lui Neymar, un mercenar, prin definitie, la Paris. Francezii mercenari sunt in majoritate mercenari la ei acasa. Unii le zic si (la unii) africani, asta sa fie cumva de unde vine eticheta de echipa antipatica? Parerea ta personala care e?
    Last edited by miril; 15th July 2018 at 23:15.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #142
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,103
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    De unde pana unde detestata?
    Echipa Frantei este respectata si admirata de toti adversarii care au pierdut contra ei cu o singura exceptie. Belgia.
    Franta este o tara respectata si admirata peste tot in lume cu cateva exceptii. Algeria si ... Romania.
    Mana lui "Titi" ? Hai explica tu ce stii de mana lui "Titi " Sa auzim versiunea ta cel putin o natiune mai trebuie sa adaugi

    Au fost acuzati jucatorii francezi ca nu intoneaza imnul? De ce?

    Au fost jucatori africani care au decis in ultimul moment daca sa joace pentru Franta sau Senegal?
    Last edited by iulian_1976; 15th July 2018 at 23:17.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  17. #143
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,003
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoNuTzz View Post
    dar in domeniul meu, lucrez pentru un proiect francez, cu persoane din franta, si nu imi vei schimba parerea...
    oamenii sunt niste aroganti dusi la extrem, si care te privesc de foarte sus, doar pentru simplu fapt ca esti roman...
    deci lasa-ma te rog cu mentalitatea, ca voi sunteti de 1000 de ori mai rai......
    Ti-am luat postul ca tema principala la ce aveam de spus. Nu ma refer strict la tine.
    Stiu ca sunt aroganti, traiesc aici. Dar nu pentru faptul ca esti roman ci asa sunt ei cu toti. Se considera superiori englezilor, americanilor etc ... Au o istorie sunt mandrii de asta. Au si frustrari tot din istorie. Dar asta nu inseamna ca sunt un popor de k*. Si cum bine zice Miril, in istorie este poate singura natie importanta care a fost de partea noastra in momente cruciale. Celelalte mari puteri nici macar nu stiau sa ne situeze pe harta.

    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Mana lui "Titi" ? Hai explica tu ce stii de mana lui "Titi " Sa auzim versiunea ta cel putin o natiune mai trebuie sa adaugi

    Au fost acuzati jucatorii francezi ca nu intoneaza imnul? De ce?
    Franta a platit pt mna lui Titi. S-a facut de ras in 2010. Argentina a platit pt mana lui Maradona?

    Toti intoneaza imnul azi. Ai vazut la inceput de meci?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  18. #144
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,877
    Reputatie
    0
    am editat postul cu 1000 de ori mai rau...
    nu e adevarat.. o mentalitate mai proasta decat a romanilor nu gasesti...

    si am adaugat cu respectata...
    nu e adevarat, in fotbal ma refer, nu ca tara...
    Remember Irlanda, Ucraina.

    2010 - repartizata cu cel mai slab cap de serie Africa de Sud ?
    2014 - repartizata cu cel mai slab cap de serie Elvetia ?

    Platini ?!

    Hai sa nu exageram cu respectatul...
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  19. #145
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoNuTzz View Post

    dar in domeniul meu, lucrez pentru un proiect francez, cu persoane din franta, si nu imi vei schimba parerea...
    oamenii sunt niste aroganti dusi la extrem, si care te privesc de foarte sus, doar pentru simplu fapt ca esti roman...
    deci lasa-ma te rog cu mentalitatea, ca voi sunteti de 1000 de ori mai rai...
    Depinde si de mediu. Daca te afecteaza asta si simti asta si vrei sa pleci in alta tara, pleci in sua si acolo esti ok ca alb din Europa, perfect integrat.

    Cred ca e important cum privesti tu, nu cum te privesc altii. Poti sa iti propui sa ii privesti tu de sus pana la urma pe cei care crezi te privesc de sus.

    Probabil ca emigrant la prima generatie e greu, Delaparis e si el pana la urma roman si stie. Daca nu iti convine, ramai acasa si e mai bine oricum. Fiecare natiune va raspunde pentru ea.

  20. #146
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,003
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Sa nu uitam ca Brazilia a fost data afara de Belgia intr-un meci dur in care sud-americanii mai tehnici au fost pusi pe jos fara sa primeasca faulturi. Nu au putut juca asa. Plus singurul penalty real la Neymar din turneu, neacordat. Plus penalty Jesus in acelasi meci, neacordat - daca va uitati la meciul dintre Argentina si Franta, Mbappe a primit penalty la o faza foarte similara.

    Asa s-a dus Belgia mai departe si a jucat cu Franta. Daca Brazilia trecea de Belgia, s-ar fi dus fara probleme in finala. Si Brazilia chiar a jucat frumos, un fotbal frumos nu doar tehnic, cat si tactic.

    A contat mult arbitrajul la acest turneu final pana la urma.
    Brazilia a jucat doar o repriza la maxim in turneul asta. A doua contra Belgiei. Nu e de ajuns sa pretinzi la titlu.
    Da, repriza aia a jucat excelent si eu chiar eram sigur ca treceau de belgi. Nu a fost, a fost Courtois ... si doar courtois nu a fost cu brazilieni.

    Franta a trecut de Argentina, Uruguay si cred ca erau pregatiti pt sudamericani in general. De aici si jocul asta italo-german.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #147
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ce are de a face Platini cu ce, presupui tu, ar fi facut Blater?! Platini a fost cu UEFA, Blater a fost cu FIFA. Respectul tine de realitate nu de inchipuiri.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •