View Poll Results: cine se califica in finala?

Voters
11. You may not vote on this poll
  • Franta

    7 63.64%
  • Belgia

    4 36.36%
Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 85 to 105 of 107

Thread: Semifinala: Franta - Belgia 1-0

  1. #85
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,508
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Bijuterie pasa lui Mbappe la marea ocazie a lui Giroud. Iar Giroud cred ca e un record: primul atacant titular al unei finaliste de cupa mondiala care nu a dat nici macar un sut pe poarta pana in finala. Daca nu cumva si Kuyt a reusit asta pentru olandezi acum 8 ani, nu sunt prea sigur...
    La tomberon cu el! Pardon, mai rau, la Chelsea!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #86
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Iar Giroud cred ca e un record: primul atacant titular al unei finaliste de cupa mondiala care nu a dat nici macar un sut pe poarta pana in finala. Daca nu cumva si Kuyt a reusit asta pentru olandezi acum 8 ani, nu sunt prea sigur...
    a fost Guivarc'h in 1998 cand Franta a fost campioana mondiala
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #87
    sport legend Dexter30's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,303
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Evrika! Franta traieste!

    Numa echipe d-astea carpe, Portugalia, Anglia sau Croatia, daca se kk pe ei!
    Nu stiu cum pot sa-ti placa echipe precum de club precum Arsenal sau Barcelona, care intruchipeaza ce e mai frumos in fotbal, si sa sustii Franta care ar fi echivalentul lui Chelsea ca stil si mentalitate. Fotbal economicos, sarac, bazat pe disciplina si sclipiri doar pe contraatac.

    Mai injurai si Leicester acum cativa ani. Macar aia erau obligati sa joace asa, ca nu prea aveau cu ce sa joace frumos.

  4. #88
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Sa nu fiu rau totusi, Giroud a fost la locul potrivit de cateva ori si a avut cateva ocazii, chit ca a dat pe langa sau in blocaj. In schimb Lukaku nu stiu daca a atins mingea in careul francezilor azi.

  5. #89
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,508
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Dexter30 View Post
    Nu stiu cum pot sa-ti placa echipe precum de club precum Arsenal sau Barcelona, care intruchipeaza ce e mai frumos in fotbal, si sa sustii Franta care ar fi echivalentul lui Chelsea ca stil si mentalitate. Fotbal economicos, sarac, bazat pe disciplina si sclipiri doar pe contraatac.

    Mai injurai si Leicester acum cativa ani. Macar aia erau obligati sa joace asa, ca nu prea aveau cu ce sa joace frumos.
    E vorba de merit aici, ei meritau sa ia europeanul si l-au ratat. Nu e vorba ca-mi plac, dar nu suport sa castige echipe gen Anglia care n-a jucat cu nimeni pana-n finala. Ca sa meriti sa ajungi in finala tre sa joci macar o data cu Franta, Brazilia, Spania, Argentina, Germania sau Belgia altfel esti o finalista FALSA! Asta ma deranjeaza pe mine, nu ca Franta joaca bine sau prost. Traditional Franta joaca bine chiar daca mai are relapsuri. Eu nu inteleg cum se poate tine de exemplu cu infectii din astea gen Italia care nu joaca ABSOLUT nimic si nu doar intamplator la un turneu final ci are ca esenta, ca religie antijocul! Franta fu ghinionista sa piarda cu scarba universului de Italia finala aia de mondial, la fel cu scarba aia antijoc de Portugalia finala europeana, acu sa joace mai prost si sa ia mondialul ala pe care-l merita. Nu sa-l cace pe ea impotriva unei neavenite in finala ca si acu 2 ani! Nu suport astia de profita si nu dau dovada de forta, ci de bulan si specula din aia scarboasa gen Anglia, Leicester, Portugalia, Italia.


    Anglia in general joaca frumos, insa daca n-ai eliminat pe nimeni, tot nimeni te numesti si meriti sa ramai un nimeni. Cand vei elimina macar una din alea 6 pe drum spre finala, atunci voi tine cu tine. Anglia in general imi place ce joaca, insa nu suport bulanul asta scarboSHIT peste masura, nu ma mai intereseaza ce-au jucat pana acum daca acum n-au jucat cu nimeni. Mai da-le si-n pwla mea bucuria lor de-a bate pe nimeni de 6 ori la rand!


    Sper sa le dea 5 Franta in finala! Si sper asta sa fie finala ca asa si trebuie!
    Last edited by Johnny D; 11th July 2018 at 00:44.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #90
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #91
    sport legend Dexter30's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,303
    Reputatie
    1
    Croatia joaca mai frumos si decat Anglia si decat Franta. Nu extraordinar, dar mai bine din punctul asta de vedere. Doar a avut ghinionul sa joace cu echipe bazate pe antijoc in fazele eliminatorii.

    Bineinteles insa ca in final va invinge Franta. Kante si Pogba vor sugruma tot la centru si apoi e suficient un contratac reusit si gata. Pot sa stea apoi linistiti cu curul in poarta restul meciului. Fix stilul italian clasic, ca tot vorbim de antijoc.

  8. #92
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,508
    Reputatie
    0
    Ia-o ca pe o revansa pt 2006 cand cea mai infecta echipa din Univers a batut-o pe cea mai frumoasa, Franta, in cel mai oribil mod cu putinta cum castiga toti aia de trag de timp si nu joaca nimic: la penalty-uri. Uneori mai tre sa stii sa joci si urat sa castigi cand vezi ca, cu jocul frumos tot pierzi. Oricum Mbappe e o delectare, ai vazut ce pasa a dat acolo catre Giroud? Restul sunt mai afoni cu fotbalul spectacol dar asta e, cica aia de joaca urat castiga mai multe trofee, macar sa ia si Franta cate merita, ala unul de-l merita clar in 2006.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #93
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Franta a jucat solid si cinic si a castigat aproape fara emotii.
    Belgia a jucat steril, fara forta, fara sanse prea mari de victorie.
    De Bruyne a jucat mizerabil, Lukaku la fel, Dembele nu avea ce cauta pe teren, Fellaini s-a zbatut precum un pasaroi nauc si a facut marcaj prost la gol, Curtois a fost si el co-autor la gol pentru ca nu avea coie sa lase mingea in plasa pe clotul scurt la lovitura de cap din unghi.
    Hazard e piesa de jucator, a fost singurul care a vrut si a luptat sa castige, a driblat, s-a retras ca sa recupereze mingi, a fost si pe stanga si pe dreapta. A fost sustinut binisor de Wittel si de inca vreo doi.
    La francezi Mbappe e fantastic (desi marlan pe final), Umtiti si el piesa, Lloris a avut vreo doua parade providentiale. Giroud catastrofla, haplea in chiloti Ca sa-l citez pe Eugen Barbu.

    Asta este, probabil ca vom avea o finala Franta - Anglia.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #94
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Lloris a fost stresat si in mica forma dar a luptat. Bravo capitanului Frantei. A salvat acolo ...
    Umtiti omul meciului
    Pogba este Platini negru
    Griezmann este Zidane
    Kante este Tigana


    Echipa echilibrata, Franta este favorita nr 1
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  11. #95
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,508
    Reputatie
    0
    Da ce drac ati facut acolo, v-ati dat jos la pielea goala jurnalistii pe stadion?
    Cam devreme, mai e un meci, si la ultimele 2 finale fix meciu ala fu nenorocirea!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #96
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Italia nu joaca
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #97
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,508
    Reputatie
    0
    Si de-aia e sarbatoare!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #98
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,949
    Reputatie
    0
    Camerunezul Umtiti a salvat Franta

    Hazard a fost faultat de 4-ori in preajma careului doar ultimul in minutul 87 s-a acordat

    Franta a realizat un rezultat normal,este echipa mai completa decat cea a Belgiei,nu imi place stilul insa pot castiga CM.

    Dincolo Croatia imi pare peste Anglia
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  15. #99
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Eu stiu ca parinte e (si) acela care te creste, nu (doar) acela care te naste. Oamenii sunt francezi, nascuti si crescuti in Franta. Stiu fotbal pt ca i-au invatat francezii, nu gonacii de antilope din Camerun, Togo si Guineea. Acum nu stiu daca la o discutie mai amanuntita, majoritatea franceza ar putea recunoaste ca materialul african e momentan superior celui arian. Dar ei performand si cu eroi locali dpdv al ascendentei, de-a lungul timpului, cred ca saluta in special sistemul, nu neaparat pionii din prima linie

    Franta a batut tot in 90 de minute, a fost exuberanta, cinica si chiar jegoasa in ultima jumatate de ora cu Belgia. Odata cu eliminarea Belgiei, practic nu mai ai cu cine sa tii la acest CM
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  16. #100
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    Franta este o echipa superioara Belgiei deoarece organizarea de joc e mult mai buna si formatia e mult mai compacta.

    Cand recupereza mingea sunt devastatori din 2-3 pase. Mingea automat era verticalizata de Pogba catre Mbappe sau Griezmann si pericolul era mare.

    Franta a jucat cinic pentru ca asa I-a pus probabil Deschamps sa joace. La castig nu la spectacol. Cred ca Franta ar arata mult mai bine cu o alta tactica. Joaca econimicos si atat cat trebuie sa te bata.

    Ei au potential sa dea 3-4. Dar nu se vrea.

    Cred ca Martinez a avut o tactica excelenta cu Brazilia. Si o asezare foarte proasta cu Franta prin prisma plasamentului jucatorilor. Chadli nu avea ce cauta acolo. Pune-l pe Meunier care joaca aceeasi pozitie la PSG. Chadli nu a reusit nicio centrare pentru Lukaku astfel facandu-l invizibil pe acesta din urma.

    E foarte greu sa-l pui pe Fellaini pe o pozitie in teren ca surprinzator va trebui sa joci conform acelei pozitii pe care-l pui. Adica el e omul care va dicta cum sa joci in sensul ca ori il pui in valoare ori il scoti din echipa si joci altceva.

    In a doua rerpiza a jucat undeva In stanga si a avut o ocazie destul de mare cand a dat cu capul putin pe langa poarta.
    Dar ai scarificat vreo 25 de minute pentru acea ocazie el fiind mana moarta pe stanga.

    Prea multe experimente d-astea pentru Belgia intr-un meci asa important. Franta are bine inchegat tot.
    De Bruyne a jucat mai avansat in prima parte si apoi a fost adus mai in spate dupa ce-a facut schimbari.

    Din pacate pentru Belgia au foarte multe valori dar organizarea in teren nu e ca a Frantei. Asta coroborat cu faptul ca De Bruyne a prins un meci foarte slab si plus faptul ca nu l-ai pus in valoare deloc pe Lukaku ajungi la acest rezultat.

    Tot meciul am ramas cu impresia ca Hazard nu are cu cine juca fotbal. E fenomenal Hazard. Un Mbappe in miniatura.
    Foarte mare pacat ca nu cred ca mai are sansa sa joace o finala de mondial.

    Franta magistrala. Mbappe un Hazard francez. Nu are cu cine juca fotbal. Giroud a fost praf si a ratat toate sansele oferite de Mbappe. Daca era Griezmann acolo sigur baga una sau doua deci crestea scorul.

    Nu exista echipa ramasa in competitie care sa bata Franta.

    Ca vient a la maison.
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

  17. #101
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Eu stiu ca parinte e (si) acela care te creste, nu (doar) acela care te naste. Oamenii sunt francezi, nascuti si crescuti in Franta. Stiu fotbal pt ca i-au invatat francezii, nu gonacii de antilope din Camerun, Togo si Guineea.
    Exact. Asa au fost multi si nu numai in Franta, inclusiv Gullit si Rijkaard au avut parintii emigrati din Surinam, fosta colonie olandeza.
    Davids e chiar nascut acolo. Insa toti au invatat fotbal la scoala olandeza, au fost formati in mediul olandez si au performat pentru Olanda.
    La fel si suedezul Ibrahimovic, la fel multi altii prin Anglia.

    Si ce sa mai spunem despre Fernandez brazilianul naturalizat tarziu de rusi sau despre cohorta albaneza ce joaca pentru Elvetia.
    Sau cazurile ciudate ale fratilor Boateng, unul jucand pentru Germania si altul pentru Ghana, sau ale fratilor Granit si Taulant Xakha ce joaca unul pentru Elvetia si altul pentru Albania.

    Lumea circula, astea-s vremurile, nu sunt francezii o exceptie.
    Mai nou mie mi-e greu sa decid ce e mai bine: sa ai o echipa monocolora precum a noastra, plina de tarani cu fitze, romani din tata-n fiu, care nu prea pot sa performeze cat de cat intr-un campionat mai acatarii, sau o echipa cu implanturi sanatoase cetateni, la prima sau a doua generatie?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #102
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TenisFan View Post
    Chadli nu avea ce cauta acolo. Pune-l pe Meunier care joaca aceeasi pozitie la PSG. Chadli nu a reusit nicio centrare pentru Lukaku astfel facandu-l invizibil pe acesta din urma.
    .
    Meunier a fost suspendat pt meciul asta.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  19. #103

  20. #104
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Mai nou mie mi-e greu sa decid ce e mai bine: sa ai o echipa monocolora precum a noastra, plina de tarani cu fitze, romani din tata-n fiu, care nu prea pot sa performeze cat de cat intr-un campionat mai acatarii, sau o echipa cu implanturi sanatoase cetateni, la prima sau a doua generatie?
    Implanturile astea merg in ambele sensuri. Nu cred ca Senegalul mai era la CM fara sumedenia de jucatori nascuti si crescuti in Franta. Sau Marocul fara cei crescuti de mici care pe unde in Europa. Sau Albania acum doi ani la Euro fara cei nascuti si crescuti in Elvetia. Si ce-ar fi fost oare Croatia acum fara Rakitic?
    Pana si noi il avem pe Andone.

  21. #105
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Implanturile astea merg in ambele sensuri. Nu cred ca Senegalul mai era la CM fara sumedenia de jucatori nascuti si crescuti in Franta. Sau Marocul fara cei crescuti de mici care pe unde in Europa. Sau Albania acum doi ani la Euro fara cei nascuti si crescuti in Elvetia. Si ce-ar fi fost oare Croatia acum fara Rakitic?
    Pana si noi il avem pe Andone.
    Corect.
    La Senegal si alte echipe africane poti pune si "implantul" de antrenori europeni care le-a ridicat substantial nivelul de pregatire si disciplina tactica.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •