View Poll Results: cine se califica in semifinala?

Voters
9. You may not vote on this poll
  • Brazilia

    5 55.56%
  • Belgia

    4 44.44%
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 64 to 74 of 74

Thread: Sferturi: Brazilia - Belgia 1-2

  1. #64
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    S-a calificat Belgia ok, totusi se observa de la o posta ca brazilienii sunt peste belgieni.

    Brazilia a avut cel putin un penalty,foarte dubios VAR in meciul asta si nu in ultimul rand ratarile brazilienilor.
    Ca joc per ansamblu belgienii nu cred ca meritau sa se califice.
    N-a fost niciun penalty, la Jesus ca ala de la Neymar nici nu avem ce discuta. Brazilianul nu a inteles ca nu e la plaja pe Copacabana. Regulamenteul prevede ca faultul in careu se considera penalty in conditiile in care balonul nu a parasit terenul, ceea ce in acea faza la Jesus, o facuse. Ridicola prevederea sau nu asta-i regulamentul. Cat priveste apararea aproximativa a Belgiei nu stiu ce sa zic, vad ca Burcea, capiatnul, care in general le vede, vede altceva. O singura intrebare, a miscat Neymar, Wiliams sau Jesus, da sau nu? Paranteza, Franta nu a fost in pericol nici o secunda cu Uruguayul. Vicitorie la un pas de...facila
    Last edited by miril; 7th July 2018 at 11:39.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #65
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Mingea era in teren.
    La rece, unul din meciurile memorabile ale mondialului asta, acolo langa Spania-Portugalia, Croatia-Argentina si Franta-Argentina.
    Tot la rece, nu-mi explic de ce Tite a mers in continuare pe Jesus. Mda, echipa castigatoare nu se schimba, dar daca ai un nr. 9 care patru meciuri nu misca nimic, arata cam la fel ca incapatanarea lui Joggi cu Werner.

  3. #66
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    a mers pe Jesus pentru ca daca ar fi marcat un gol si-ar fi dat drumul si ar fi marcat si altele plus ca nu prea avea variante de rezerva
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  4. #67
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,948
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Ridicola prevederea sau nu asta-i regulamentul. Cat priveste apararea aproximativa a Belgiei nu stiu ce sa zic, vad ca Burcea, capiatnul, care in general le vede, vede altceva. O singura intrebare, a miscat Neymar, Wiliams sau Jesus, da sau nu? Paranteza, Franta nu a fost in pericol nici o secunda cu Uruguayul. Vicitorie la un pas de...facila
    Ok mingea a iesit ,eu unul as fi dat penalty la a 2-a faza si numai cine a jucat fostbal intelege ce a fost acolo.
    Jucatorii brazilieni au miscat chiar foarte bine insa pe faza defensiva unii fundasi inexacti,si-au bagat-o in poarta singuri.
    Unde este meritul Belgiei?

    Problema Braziliei ca nu au un varf de top sa fie exact in fata portii,ti-a adus mingea Neymar Wiliams la 4-5 metri de poarta ce vrei mai mult ?
    Chiar cu slabiciunea asta Brazilia este peste Belgia,cum asa?
    Putem compara circulatia balonului la brazilieni cu a belgienilor,putem compara tehnica in regim de viteza a brazilienilor?

    Frata a beneficiat numai de adversari incompleti cu exceptia Danemarcei, Uruguayul avea echipa de finala cu Cavani;acelasi lucru s-ar intampla cu Franta fara Mbappe.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  5. #68
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Tehnica? A fost la belgieni. Neymar: 3 driblinguri reusite. Hazard: 9 driblinguri reusite. Sa nu mai zic cati a lasat Lukaku pe drum la al doilea gol.

    Cat despre penalty... Ce aveti toti bre? Mingea era in teren.
    Last edited by JJ; 7th July 2018 at 18:56.

  6. #69
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,948
    Reputatie
    0
    Au fost cateva contraatacuri ale belgienilor in superioritate,brazilienii au driblat in inferioaritate numerica nu este acelasi lucru.

    A fost penalty ce mai conteaza eu am privit meciul per ansamblu si am tras concluzia asta,m-as mira belgienii sa faca fata Frantei,eu vad un macel in meciul ce va veni,belgienii spirit de echipa mica au dat lovitura este ok nimic de spus
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  7. #70
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Iulian, n-are de a face cu cine joaca fotbal ci ce scrie in regulament. JJ, nu mai pune poza aia, e irelevanta, reluarea a aratat ca faultul s-a comis dupa ce balonul a depasit linia portii si asta au vazut si arbitrii pe ecran si asta explica de ce brazilienii nu au mai facut galagie. Controversa este alta, de ce scrie asa la regulament fiind vorba de o faza in desfasurare. In mod normal, dupa ce s-a intamplat, regulamentul ar trebui schimbat. Brazilienii au subprestat facand si circ iar belgienii si-au aratat potentialul. Echipa mai buna, mai matura, a castigat.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #71
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,948
    Reputatie
    0
    Daca un autogol si un contaatac inseamna o echipa matura ok am inteles

    Eu acestei echipe mature nu dau sanse in viitorul meci,pentru Franta un meci cu Brazilia ar fi fost infinit mai greu de gestionat.

    Din acest motiv francezii jubileaza ca vor juca cu Belgia inclusiv dlp@ binenteles trebuie sa mimeze frica ca Belgie este puternica,vai ce frica au de aceasta echipa matura condusa de Japonia in meciul anterior
    Last edited by iulian_1976; 8th July 2018 at 18:10.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  9. #72
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Nu cred ca Franta se bucura. Ar fi o mare greseala din partea francezilor sa-i subestimeze. Belgia i-a privit de sus pe japonezi, lucuru care era sa-i coste. Au invatat lectia in meciul urmator, Martinez pastrand formula de echipa care a intors meciul cu Japonia, adica cu Fellaini si Chadli in teren care iar au facut un joc bun. Nu-i problema belgienior ca Braziliei ii lipseste un om de gol, gen Ronaldo de pe vremuri. Din 2002 nu au mai avut si asta s-a vazut la CM.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #73
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,783
    Reputatie
    1
    Franta nu subestimeaza Belgia dar e o opinie majoritara pe aici cum ca e mai bine decat cu Brazilia. Eu sincer nu cred. Brazilia ca toate echipele sudamericane au puncte slabe in joc. La Brazilieni Marcelo lasa bulevard pe partea sa unde Mbappe ar fi facut ravagii. In plus joaca lent si prea deschis. Aici la fel ca Argentina.
    La Belgia e dificil sa le gasesti un punct slab. Probabil doar la disciplina tactica sa zicem.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  11. #74
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,948
    Reputatie
    0
    Hai sa fim seriosi

    Contra Braziliei nici o echipa nu poate juca ce doreste,toti trebuie sa stea la cutie inclusiv Franta,ceea ce si Belgia a facut.
    Franta cu fundul in poarta este o echipa cu multe probleme,jucatori care nu isi pot tine calmul,cumpatul o echipa africana cizelata.

    Inclusiv Germania in acel memorabil 7:1 ia studiat pe cornere si ia executat atata tot,precizie germana in rest nimeni nu-si poate permite sa joace sus contra Braziliei,nimeni nu doreste sa joace contra unei echipe asa imprevizibile.

    Contra Belgiei este ok pentru orice echipa care joaca pozitional exact cum joaca Franta o echipa de forcing,care sa nu fie obligata sa plece din careul ei,ci sa preseze o echipa ce joaca contraatacul ii vine ca o manusa,este jocul care il stiu cel mai bine.

    Inca un lucru Belgia nu face presing sus se duce cu fundul un poarta asa cum le place echipelor de forcing gen Franta,doar un accident
    gen Luxemburg poate sa aduca alt rezultat

    Bineinteles este parerea mea.
    Last edited by iulian_1976; 9th July 2018 at 01:48.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •