View Poll Results: Who will be the 2018 Wimbledon Champion?

Voters
7. You may not vote on this poll
  • Roger Federer

    6 85.71%
  • Novak Djokovic

    0 0%
  • Rafael Nadal

    0 0%
  • Marin Cilic

    0 0%
  • Juan Martin del Potro

    0 0%
  • Grigor Dimitrov

    0 0%
  • Dominic Thiem

    0 0%
  • Kevin Anderson

    0 0%
  • John Isner

    0 0%
  • Nick Kyrgios

    0 0%
  • Andy Murray

    1 14.29%
  • Tomas Berdych

    0 0%
  • Sam Querrey

    0 0%
  • Marius Copil

    0 0%
  • Altul - nominalizati-l

    0 0%
Page 8 of 17 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 148 to 168 of 348

Thread: ATP Grand Slam: Wimbledon 2018

  1. #148
    Moderator sannicola's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    7,482
    Reputatie
    0
    La h2h ii 26-25 pentru Nole parcă.Chiar dacă au peste 50 de partide jucate pe iarbă nu au multe vreo 2.
    Cred ca ultima a fost aici, acum 7 ani când a câștigat Nole în finală.

  2. #149
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,834
    Reputatie
    0
    epice azi cele 2 meciuri de 5 seturi si pacat..mare pacat ptr King Federer...

    sper ca cel care castiga semifinala intre Nadal si Djokovic, sa ia si trofeul.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  3. #150
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Eu de fapt tin cu Isner! Baiatul ala a stat la cutie ani lungi si grei pana a luat un masters, e modest, serios si are jocul perfect de iarba!
    Daca e vreun american care merita un GS, la 15 ani dupa Roddick, el e. Eu il vad greu de batut daca scapa in maxim 4 seturi de Anderson!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #151
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Asa cum am zis mai sus, daca ajunge in finala Isner, are cele mai mari sanse sa ia trofeul. Cu Nadal, il vad chiar mai avantajat. Pana atunci insa abia astept clash of titans on sf si sper sa iasa Nadal de acolo razand, dar sanse sunt micute )

  5. #152
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Bun, deci ce s-a intamplat ieri.

    Djokovic a castigat previzibil cu Nishikori care nu era 100% fizic si oricum nu prea are joc de iarba. Nu m-am uitat decat la highlights dar sunt convins ca nu prea aveam ce vedea.

    Isner a castigat mai usor decat anticipam cu Raonic; probabil ca muntenegreanul nu si-a revenit complet dupa accidentare.
    Oricum, asta nu poate decat sa ma bucure; dupa cum zicea cineva Milos joaca tenis intr-un mod "hateful" la adresa jocului.
    Isner macar e mai simpatic, nu as putea spune exact de ce.

    Federer a pierdut ieri; daca nu pot spune ca sunt complet surprins de rezultat, desfasurarea meciului este aproape neverosimila.
    Anderson a inceput foarte prost, si-a pierdut primul game de serviciu si a parut complet depasit de situatie (Federer a castigat 30 de puncte din 45 - asa a si terminat meciul cu mai multe puncte castigate).
    In setul 2, Kevin a jucat mai bine decat elvetianul, a avut si break in fata, dar a reusit sa il piarda in TB (castigand cu 2 puncte in plus in set).
    Daca te conduce Federer cu 2-0 la seturi si pierzi un set pe care trebuia sa il castigi, ce sanse mai ai sa nu te demoralizezi complet?
    Cand colo, Anderson salveaza o minge de meci in setul 3 (pe serviciul propriu ce e drept, cu o prima minge foarte buna) si castiga setul pe merit (chiar daca a castigat cu un punct mai putin a avut mai multe lovituri castigatoare si mai putine nefortate).
    Bun, un set pierdut la un jucator gen Kevin era cumva "bugetat".
    Insa urmeaza pesemne unul din cele mai bune seturi din viata lui Anderson, care nu ii lasa aproape nicio sansa lui Federer in setul 4, asta desi si elvetianul si-a ridicat nivelul.
    Setul 5 a fost un razboi al nervilor si cred ca Roger s-a resimtit fizic pe final. Nu i-a mai intrat primul serviciu cu aceeasi frecventa, a returnat mai slab si pe final cred ca ii cam pierise cheful de tenis.
    Una peste alta, Federer a pierdut neasteptat dar nu si nemeritat.
    Cheile meciului, in ordinea inversa a importantei
    3. Oboseala lui Roger pe final (varsta?)
    2. Psihicul lui Anderson care nu a cedat
    1. Serviciul sud-africanului, care s-a imbunatatit dupa primele 2 seturi si a fost aproape de neinvins spre final.

    Si acum despre meciul "vedeta" din sferturi, o adevarata drama in 4 acte:

    Actul 1: Meciul incepe exact asa cum era de asteptat
    Nadal joaca exact ce trebuie si cum trebuie, nu ii da nicio sansa pe propriul serviciu adversarului si castiga deplin meritat primul set.
    Setul 2 incepe exact in maniera in care se terminase primul si continua asa pana la 4-4. Del Potro serveste mai bine decat in primul set.

    Actul 2: Federer is pierde meciul si Rafa busola
    A zis acum cateva zile elvetianul ca lui nu ii prindea chiar bine sa afle ca un rival la titlu a iesit, se gandea invariabil ca acum e si randul lui.
    Degeaba insista spaniolul ca nu s-a gandit la implicatiile iesirii elvetianului; poate nu constient dar sunt convins ca subconstientul lui procesa la greu informatia asta si s-a vazut.
    Cum a aflat de infrangerea marelui sau rival, Nadal pare dezorientat si isi pierde serviciul.
    Revine imediat cu un rebreak si se ajunge in tiebreak.
    Nu mai insist pe tema asta, dar o performanta incredibila a lui Del Potro la serviciu si cu putin ajutor din partea lui Rafa (o "dubla") si a fileului argentinianul ia setul 2. Nemeritat din punct de vedere al tenisului dar meritat din punct de vedere al prostiei lui Nadal.
    Urmeaza setul 3, in care scaderea nivelului lui Rafa este vizibila. Probabil cel mai prost set la serviciu din intregul turneu al spaniolului, care pierde meritat acest set.
    Mai grav este ca undeva in aceasta perioada "dispare" FH in lung de linie al spaniolului, pe care nu il mai recupereaza in totalitate pana la final.

    Actul 3: Nadal (isi) revine
    Cu spatele la zid, spaniolul reactioneaza ca un mare campion si isi ridica nivelul in setul 4, castigat la fel de clar ca si primul.
    Ca si in primul set, nu ii mai da sanse adversarului pe propriul serviciu. In plus, urca la fileu si o face in mod impecabil.
    Probabil ca si JM resimte oboseala acumulata.
    Setul 5 incepe in aceeasi nota cu cel anterior si Rafa face relativ devreme break-ul pentru 3-2.

    Actul 4: Pe viata si pe moarte
    Condus cu un break, Del Potro reuseste probabil cele mai bune game-uri din cariera sa pe iarba si totodata cele mai bune 5 game-uri de la Wimbledon de anul asta (si poate chiar din 2008 incoace).
    Gaseste pe undeva niste rezerve de energie, serveste incredibil, returneaza incredibil si reuseste lovituri castigatoare din toate pozitiile.
    Cu toate ca Rafa nu reuseste sa obtina aproape niciun punct "gratuit" pe propriul serviciu, reuseste cumva sa ii inchida usa in nas adversarului la fiecare din cele 5 mingi de break salvate.
    Cu serviciul si FH functionand la parametri redusi, Nadal este "outplayed" insa apeleaza la poate cea mai periculoasa arma a lui: tactica.
    "Chemandu-l" in mod repetat la fileu pe un adversar totusi greoi, spaniolul castiga la limita un set pe care la-r fi meritat amandoi.
    In final Del Potro trebuie sa se recunoasca "outsmarted" si Rafa obtine o victorie pe care pe ansamblu o merita.

    Ce urmeaza?

    Imi e greu sa dau un favorit in prima semifinala.
    Isner e mai odihnit si serveste mai bine, dar Anderson l-a batut pe Federer si mi se pare mai "ierbist".
    Sa zicem ca e usor favorit americanul, dar cred ca putem paria lejer pe 3 TB.

    Cat despre a doua semifinala, sa vedem sansele fiecaruia.
    Cum poate sa bata Rafa:
    - serveste tot meciul ca DelPotro in TB de ieri
    - se accidenteaza Djokovic
    - prima semifinala dureaza pana (macar) sambata dupa-amiaza.
    - sarbul e in depresie deoarece e Croatia in finala CM

    Cum poate sa bata Novak:
    - se prezinta la meci
    - nu se intampla nimic din cele de mai sus

    Asa e, Djokovic a avut meciuri relativ lejere pana acum, dar a jucat foarte bine si a servit foarte bine; in plus e odihnit.
    Nadal a jucat fabulos pe alocuri in sferturi, dar ar trebui sa isi ridice iar nivelul in conditiile in care a jucat 5h ieri
    Mai mult ca sigur sarbul nu se va grabi sa inchida punctele, va incerca sa il alerge pe spaniol si sa il oboseasca.

    Oricum, Rafa va trebui sa joace aproape cu totul altceva decat ieri. Nu va trebui sa se mai teama chiar atat de FH adversarului, dar ar trebui sa se fereasca de BH. Scurtele nu cred ca vor functiona prea bine.
    Cu serviciul cred ca spaniolul are o problema. Normal el serveste cu mult kick, dar pe iarba asta nu e chiar bine. A incercat sa loveasca mai plat in primele tururi, dar nu prea ii treceau mingile de fileu. A revenit la kick, dar asa adversarul i-a returnat majoritatea serviciilor - si nu poate fi decat mai rau in semifinala.

    Daca Nadal nu era obosit, as fi zis ca sansele sunt 50-50 avand in vedere ce au aratat amandoi pana acum si ce moral au.
    Asa, imi mentin pronosticul de 20-80, daca nu se intampla ceva neasteptat.

  6. #153
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Nu cred ca Djokovic a reajuns la nivelul la care sa ii puna in mod real probleme lui Nadal. Ma astept la o victorie semilejera pentru spaniol.

  7. #154
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Da, vad ca numai Croft, care e arhetipul Fed-tard + Nadal hater (si in general nu se pricepe deloc la tenis) il da favorit pe Djokovic maine.

    E adevarat ca nu prea l-am urmarit pe sarb anul asta la Wimbledon si ca nu prea a avut competitie pana acum, dar a parut ca serveste mai bine ca Rafa, de exemplu. Mai toata lumea pare sa nu creada ca oboseala va fi o problema de nesurmontat pentru spaniol. Poate sunt eu prea pesimist, vom vedea maine.

  8. #155
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    de fapt Djoko sustine Croatia la CM, spre deosebire de numerosi compatrioti de-ai lui, deci bucurie nu frustrare. Inca un motiv sa ii fie superior lui Nadal
    Pe bune acum, eu cred totusi in sansele lui Nadal. daca ar fi fost alta suprafata decat iarba, ii dadeam si mai multe sanse.

  9. #156
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Djokovic a sustinut Croatia impotriva Rusiei, ceea ce e admirabil din partea lui dar i-a atras multa dezaprobare acasa.
    Nu stiu daca e un fan al Croatiei in general, ar fi putin ciudat, e ca si cum am tine noi cu Ungaria!
    Desigur, daca ar juca Ungaria cu Rusia eu (si probabil multi alti romani) as vrea sa castige totusi primii.

    Si daca tot suntem la relativ off-topic, cica nici vorba sa ia Fed 300 de milioane USD de la Uniqlo, ci "doar" cam 100, dar garantati.
    Ar fi vehiculat suma aia (agentii lui, nu el, bineinteles) ca sa nu para "ieftin".
    Nike ii dadea 5 milioane pe an plus bonusuri, dar doar cat timp juca.
    Mi se pare normal, Uniqlo e mai mult o companie de imbracaminte "gen" sport (si ceva mai ieftina), adresata in special varstei a 2-a si a 3-a; oameni care nu vor uita prea curand cine este Federer.
    In schimb, Nike are ca tinta in special tineretul din SUA, ori e foarte putin probabil ca alora sa le mai pese de un elvetian retras sau care joaca mai mult de placere.

    On topic, daca Rafa s-a antrenat totusi ieri, poate ca nu se resimte chiar atat din punct de vedere fizic.
    Oricum la Wimbledon genunchii sunt problema lui principala, dar anul asta mingea chiar a sarit si in special cand o lovea Delpo de la 3m inaltime.

    E de asteptat ca Rafa sa joace foarte bine macar 2-3 seturi, este categoric cu moralul ridicat si in forma.
    Cat de aproape este Djokovic de nivelul lui de altadata, asta este intrebarea. Unii spun ca nu a ajuns inca acolo, altii ca nu a demonstrat-o deocamdata.
    Nu e de neconceput ca Nadal sa il ia "pe sus" pe adversar si sarbul sa nu aiba resurse mentale sa revina de la 0-2 la seturi; s-a intamplat asta de nenumarate ori inainte de 2011.
    Insa daca Novak prinde o zi ca pe vremuri si forteaza macar 4 seturi, este probabil favorit avand in vedere oboseala spaniolului.

    Iarba e o suprafata neutra pentru cei doi.
    Lui Rafa nu ii convine ca mingea nu sare (asta ii scade mult eficinta serviciului si a FH) si ca e greu de returnat.
    Pe Djokovic il deranjeaza imprevizibilitatea, nu poate anticipa atat de bine saritura mingii si deci nu o poate lovi prea repede intrucat risca multe erori. In plus e cam varza la fileu.

    In continuare ma tem ca sarbul e favorit; ma astept sa reuseasca sa prelungeasca meciul si sa profite de oboseala lui Rafa.

  10. #157
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    dar n-am inteles care e faza cu durata primei semifinale. De ce sa dureze pana maine ?

  11. #158
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    De ce sa NU dureze pana maine? Nu e Isner co-detinatorul recordului de durata al unui meci?
    Totul e sa se ajunga in decisiv, apoi nu se stie cand se mai incheie.

    Daca se lungeste suficient prima semifinala, tot e o sansa in plus pentru Rafa sa se intrerupa meciul lui si sa joace doar 2-3 seturi azi.
    Pe de alta parte, Djokovic sta mai bine la capitolul meciuri 2/3 fata de 3/5 cu Nadal.

  12. #159
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    eu vreau sa se termine cat mai repede prostia asta de meci si sa inceapa repede cealalta semifinala. Deci acum ca a castigat Anderson primul set, sper sa le castige repede si pe celelalte 2 si sa scapam odata de chinuri

  13. #160
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Girafele astea nu termina pana la 8. O sa fie 4 TB-uri, sper sa nu intre în decisiv ca nu mai joaca azi Nadal.

  14. #161
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    dar n-am inteles care e faza cu durata primei semifinale. De ce sa dureze pana maine ?
    7-6 6-7 in 2 ore, daca se ajunge-n decisiv, cine crezi c-o sa faca break si cand?

    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    eu vreau sa se termine cat mai repede prostia asta de meci si sa inceapa repede cealalta semifinala. Deci acum ca a castigat Anderson primul set, sper sa le castige repede si pe celelalte 2 si sa scapam odata de chinuri
    Am avut pe bilet Isner ia set, langa Djokovic bate, asa ca stai relax and enjoy the show!
    Ce-i drept Isner fraieru avuse bp destule si-n primu set si 4-2 in TB dar le-a aruncat pe geam.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #162
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Hai cu 10h de meci, 8 azi si 2 maine Dar probabil ca cine ia setu asta ia si meciul.

  16. #163
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Socant! In setul 4 face Anderson break. Si Isner rebreak imediat dupa... deci 3-3 si probabil ne indreptam spre al patrulea TB. Egalitate perfecta 142-142 si la puncte castigate.

  17. #164
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Anderson e fraier, sper sa piardă setul asta. Nu e in stare sa țină de break.

  18. #165
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    40-0, trei mingi de set pentru Anderson, si dup-aia nefortate pana la 40-40.
    Totusi, Anderson inchide setul break-urilor cu 6-4. Nu avem un al patrulea tie-break!
    Dar avem un set cinci cu sanse sa devina epic. Au voie sa joace Nadal si Djoko pe alt teren?

  19. #166
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Decisiiiv!!!! Si cealalta semifinala va mai avea maxim 3h - 3h30 azi.

    Nu mai au timp sa mute semifinala 2, dar daca astia de joaca acum nu termina azi, maine vor fi mutati pe terenul celalalt cred

    Oricum, daca mai raman doar 2h de lumina probabil se amana Rafa-Djoko pe maine.
    Last edited by Cristi; 13th July 2018 at 19:57.

  20. #167
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Mda, ne vedem mâine la Nole cu Rafa. Ăștia nu termina azi. Deși sper sa ii pice mana lui Isner.

  21. #168
    Moderator sannicola's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    7,482
    Reputatie
    0
    Cum stă treaba fraților,Mai joacă încă aia 2 )?.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •