View Poll Results: Who will be the 2018 Wimbledon Champion?

Voters
7. You may not vote on this poll
  • Roger Federer

    6 85.71%
  • Novak Djokovic

    0 0%
  • Rafael Nadal

    0 0%
  • Marin Cilic

    0 0%
  • Juan Martin del Potro

    0 0%
  • Grigor Dimitrov

    0 0%
  • Dominic Thiem

    0 0%
  • Kevin Anderson

    0 0%
  • John Isner

    0 0%
  • Nick Kyrgios

    0 0%
  • Andy Murray

    1 14.29%
  • Tomas Berdych

    0 0%
  • Sam Querrey

    0 0%
  • Marius Copil

    0 0%
  • Altul - nominalizati-l

    0 0%
Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 348

Thread: ATP Grand Slam: Wimbledon 2018

  1. #43
    go spurs go milanezu's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    3,467
    Reputatie
    1
    cum naiba ii berdych in poll?
    se stia dinainte de turneu ca nu joaca.
    probabil pe flashscore nu a aparut.
    stelist

    novak djokovic nr.1 in Atp

    san antonio NBA champs 2014!!

  2. #44
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Tu esti tampit? Nu vezi ca e facut cu 10 zile inainte de primul meci?
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #45
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Am reusit si eu sa urmaresc cap-coada un meci, bineinteles cel al lui Nadal doar nu eram nebun sa imi stric weekend-ul cu Halep, deja ma enervase destul Buzarnescu ieri.

    Rafa a aratat mult mai bine ca in meciurile trecute, revenind aproape de ce a aratat anul trecut in prima saptamana.
    De data asta a fost mult mai solid pe BH si a servit parca ceva mai bine, cu mai multi asi si mai putine duble. Serviciul 2 a fost chiar la inaltime azi.
    In continuare are un procentaj mic la primul serviciu, 58% e incredibil de putin pentru el. Poate ca asta se datoreaza aplatizarii primei mingi pe iarba fata de alte suprafete, dar ii creeaza ceva probleme.
    Putin cam multe nefortate, dar asta cu siguranta ca se poate regla pe parcurs.

    De Minaur asta mi se pare gen Coric, Goffin - un "pusher" cum ar spune unii si nu e mare surpriza avand in vedere ca mentorul lui e Hewitt.
    Toate bunicele, nimic exceptional in afara de deplasare si intors mingi in teren. Foarte putine greseli nefortate.

    Una peste alta un meci placut ochiului, deoarece majoritatea punctelor s-au jucat. Cateva lovituri exceptionale de ambele parti, cateva schimburi foarte spectaculoase la fileu si un "tweener" perfect al lui Rafa.

    Problema cu iarba e ca daca adversarul serveste bine nu sunt prea multe de facut. Treaba asta mie nu imi place, oricate orgasme ar avea altii per as.
    Probabil ca daca Nadal servea la fel de bine ca Federer avea inca 3-5 titluri la Wimbledon.
    Este aproape incredibil cum a reusit sa castige spaniolul 2 titluri aici avand un serviciu care nu e o arma. Probabil ca fiecare din ele valoreaza de fapt cat 2-3 ale lui Sampras sau Federer.

    Pe serva se castiga in principal Wimbledon, in niciun caz pe indemanare. De aceea lui Rafa ii va fi mereu incredibil de greu aici.

  4. #46
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Pe indemanare se fac mingile de break/minibreak, mingile vitale.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #47
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Djokovic are momente de joc exceptional, cand chiar e greu de contracarat, dar a avut mare ghinion setul asta, Edmund sterge toate tusele la serva, are bulan si ia setul! Ar trebui sa tin cu britanicul totusi, Djokovic e cel mai periculos pt Federer, l-a si batut in 2 finale recent in ultimii 3 ani aici, Nadal e mult mai putin periculos acum mai ales dupa ce Federer are 5 la rand cu Nadal la ora asta, si in afara ierbii. Pe iarba...
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #48
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Tre' admirat Dulbis, cu meci de 5 seturi in spate, azi a avut meciul in mana la 5-3 in setul 3, dar l-a aruncat pe fereastra 5-7! Am crezut ca-i gata acolo, dar uite ca nu renunta, lupta si trimite meciul in decisiv! Forta mentala la Dulbis! Si nu vedem acest meci, de ce? Ca sa vedem echitatie live!? Retard much eurosport?


    Dincolo jocul foarte bun din primele 2 seturi ale sarbului nu poate fi lasat nerasplatit la nesfarsit, 1-1!
    Si Edmund joaca foarte bine si are si sansa deseori, altfel ar fi fost calcat in picioare, e un lucru de subliniat!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #49
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Si Djokovic rage ca un leu singuratic intr-o arena ramasa muta in fata leului sarb care l-a prins pe jucatorul lor ce parea sa faca un meci minunat cu ambele falci de gat! Al 2-lea break la rand pt sarb care are ca 2-1 la seturi acum si meciul in buzunar! Doar un miracol il mai poate salva pe Edmund acum de unde acu 30 de minute parea greu de atins de Djokovic care nu reusea punctele importante.


    Dulbis face break-ul, si pare sa-l alunge din turneu pe afonul de iarba iubitor de 5 seturi!
    Last edited by Johnny D; 7th July 2018 at 21:55.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #50
    Moderator sannicola's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    7,482
    Reputatie
    0
    Zverev ala ii numărul 3 mondial?
    Trist .

  9. #51
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Nadal a fost, este si probabil va ramane adversarul suprem al lui Federer. O finala la AO decisa la limita de oboseala, apoi doua meciuri decise de moralul scazut al lui Rafa si un meci in care spaniolul era accidentat nu cred ca vor conta asa mult intr-o posibila dar improbabila finala aici.

  10. #52
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Stiu, ar fi un meci mult mai de vazut prin prisma grandorii celor mai mari 2 jucatori si rivali din istoria tenisului! Eu zic doar ca ar fi fost mai greu cu Djokovic prin perspectiva ultimelor 3 finale jucate de Federer la Wimbledon in ultimii 3 ani, asta ar fi a 4-a, atata tot.
    Imi convine Nadal si cred ca si lui Federer in convine, azi, mai degraba Nadal decat Djokovic.


    Sa nu mai vorbim ca ar fi o finala absolut festiva si senzationala la fix un deceniu de la cel mai frumos meci dintre cei 2 si unul din cele mai frumoase din istoria tenisului, tot finala de Wimbledon! Dar pt asta Nadal tre sa-l bata pe sarb si sincer nu prea cred c-o s-o faca. De putut poate dar e prea bun pe iarba sarbul in acest moment. Ar fi nevoie Nadal sa faca un meci absolut colosal, ca avea finala din 2008 cu Federer!


    Incredibil punctul lui Edmund, cel mai SF punct din istoria Wimbledonului cred! Cu racheta in mwie, cazuta din mana reuseste un passing in cross scurt cu mingea din iarba! SI noroc cu carul dar si executia absolut bolnava! Era de neajuns mingea aia! Si cand a reusit-o? La minge de break care era echivalenta cu minge de meci, de break si 3-1 la seturi. Si salveaza acel game intr-un final! Este una din top 10 mingi din istoria tenisului avand in vedere atat executia cat si importanta, fara doar si poate!


    A amanat doar inevitabilul acolo, Djokovic a facut carne de tun azi dintr-un jucator foarte solid si bun pe iarba! De speriat sarbul, singurul de care mi-e frica in acest moment. Si Nadal joaca bine dar nu asa. Cel mai de speriat la sarb nu e atat jocul de atac care ii merge bine, ci jocul de aparare, foarte rar vezi mingile astea puse-n teren, mingi pe care sarbul le poate scoate... poate doar la Hsieh mai devreme. Noroc ca Federer nu trebuie sa joace cu Hsieh!


    Si dreapta aia defenso-ofensiva in cross... foarte buna a sarbului. Nu-mi place, nu-mi place deloc! E a dracului de buna. Dreapta asta merita o rubrica doar a ei, e o lovitura exceptionala si foarte greu de executat pe iarba. El o face sa para banala. Cand ii intra dreapta asta stii ca-i la 100%, si ca sansele tale sunt reduse.


    Djokovic isi face rost de 3 mingi de meci, moment cand scoate un raget de-al lui, oarecum fortat de data asta si prelungit parca vrand sa manance publicul cu totul "Na, lua-v-ar dracu, v-am terminat!" Parc-ar zice!
    Last edited by Johnny D; 7th July 2018 at 23:08.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #53
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Zverev asta are vreun sfert de GS în cariera? Nole e cam în semifinale, sper sa fie și Rafa acolo. Doar Del Potro îl mai poate încurca.

  12. #54
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Deci are cu Del Potro? Va fi greu, Delpo va vrea sa i-o plateasca pt acel prim set de la RG, aici pe iarba e mult mai stapan.
    A si iesit pe locu 3 la olimpiada pe iarba de la Londra dupa Murray si Federer. Si a fost si motivul poate pt care Federer n-a luat aurul istovindu-l pe elvetian intr-un decisiv foarte lung 19-17 sau ceva de genu si epuizandu-i energia pentru finala. Cu Djokovic nici n-a stat la discutii in finala mica atunci Del Potro pentru bronz, chiar dupa acel meci lung cu Federer! Bine, intre timp Djokovic a invatat sa joace excelent si pe iarba, dar asta e partea a 2-a.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #55
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Ma bucur ca am scapat de alde Zverev si Kyrgios, unul nu are treaba cu iarba si altul cu sportul de performanta.

    Nu sunt convins ca Del Potro are prea multe sanse pe iarba. Pentru inaltimea lui nu serveste chiar asa de feroce. In schimb, tot din cauza inaltimii nu e atat de rapid si are probleme cu mingile joase de pe iarba. La fileu nu mi se pare prea bun. Sigur, are acel FH devastator pe orice suprafata, mai ales pe cele rapide. Poate castiga un shootout cu Federer, deoarece are mai multa rabdare decat elvetianul si il poate frustra lovind mai tare ca el. Insa pentru jucatori ca Rafa si Djokovic nu e foarte greu sa il joace pe BH si in general sa ii trimita mingi inapoi pana il termina fizic si psihic.
    Apropos de asta, sa treaca mai intai DelPo de "zid", un alt jucator capabil sa il frustreze.

    Sa vedem celelalte meciuri ale favoritilor.
    Federer nu ar trebui sa aiba probleme, dar dupa cum ziceam e mai degraba de asteptat sa capoteze neasteptat.
    Djokovic ar putea avea probleme chiar mai mari cu Khachanov decat cu Edmund.
    De cativa ani incoace, jocul lui Nadal e mereu o necunoscuta in turul 4 la Wimbledon. Anul asta pare totusi mult mai sigur ca vrea si poate sa ia trofeul, probabil si pentru ca a jucat relativ putin pana acum. Vesely e inalt, serveste tare, dar greu de crezut ca poate face surpriza (nu e chiar un "big hitter" sau expert al ierbii). Posibil insa sa ia 1-2 seturi, ceea ce ar fi vesti rele pentru Rafa la ce traseu il asteapta in continuare.

    A da, si s-a trezit vorbind mos Laver cum nu s-ar fi descurcat Nadal pe vremuri la Wimbledon si Federer "poate" s-ar fi putut adapta. Prietene, stai in banca ta ca in ziua de azi la fizicul tau nu pupai tu atatea titluri de GS, erai un fel de Hewitt.
    Last edited by Cristi; 9th July 2018 at 13:46.

  14. #56
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Perfect de acord cu ultima remarca, sa nu zici la nimeni!



    Si eu cred ca Nadal are o sansa-n plus cu Del Potro ca-i convine stilul argentinianului, de-aia l-a si batut destul de urat de multe ori.
    Insa trebuie sa fii si tu de-acord cu 2 lucruri in favoarea argentinianului:
    1. Pe iarba diferenta e mai mica intre cei 2 decat la RG unde argentinianul a fost foarte aproape sa ia primul set!
    2. Asa cum s-a vazut in acel prim set la RG, argentinianul joaca mai bine cand joaca cu cei 4 titani decat cu ciuri-buri, isi creste nivelul!
    All in all ca si o concluzie, e un meci periculos pt Nadal chiar daca si eu il vad intr-un final castigator.



    Si mai e o chestie, Gilles Muller < Del Potro. Deci...
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #57
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Greu de zis...

    1. Zgura e o suprafata pe care (si) DelPo se simte totusi mai bine decat pe iarba as zice. Pe zgura puterea lui isi pierde din importanta (dar ramane suficienta), in schimb deplasarea mai greoaie nu il penalizeaza atat.
    2. Rafa nu a jucat asa bine in acel prim set de la RG, a atins nivelul lui (aproape) maxim abia in finala. Daca se intalneau in finala nu pupa set JM.
    3. Argentinianul nu a rupt niciodata gura targului in turneele de GS; in afara de victoria la USO are doar cateva semifinale si multe iesiri rapide din competitie. Pesemne formatul 3/5 nu il avantajeaza; de altfel conditia lui fizica mi s-a parut mereu oarecum deficitara.
    4. Muller e un adversar mult mai incomod pentru Nadal decat Del Potro pe iarba, cu toate ca una peste alta e mult mai slab decat argentinianul. In plus Rafa a prins o zi slaba anul trecut, la fel cum s-a intamplat cu Brown in 2015.
    5. JM este, discutabil, chiar mai ghinionist decat Rafa.

    DAR

    1. Rafa nu a mai atins nivelul lui maxim pe iarba de prin 2010.
    2. Pe iarba se pot castiga seturi si chiar meciuri numai cu serviciul (plus putin noroc si/sau 1-2 greseli ale adversarului in TB). La capitolul asta argentinianul ii e superior lui Nadal.

    De acord ca Nadal - Del Potro (daca se intampla, sanse 50-50) poate fi un meci disputat si argentinianul are o sansa mai buna decat la RG sa il bata pe spaniol. Totul depinde de ce zi va prinde fiecare din ei as zice, insa Rafa are oricum prima sansa.

  16. #58
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Federer invinge lejer un francez ce s-a predat pesemne inaintea luptei, ca in WW2.

    Nadal face pare-se cel mai bun meci al lui pe iarba din ultimii 5 ani (voi urmari in reluare) si o finala nu mai pare deloc chiar asa departe.

    Anderson pierde cam multa energie cu Monfils, Raonic si Isner isi vad de treaba. Nishikori profita de victoria la Kyrgios si cum-necum e in sferturi.

    Ma uit acum la DelPo si, dupa cum banuiam, argentinianul nu se simte deloc in largul lui cu Simon. Are mult de alergat si are noroc ca francezul ii mai face cadouri, cel mai mare fiind un break pierdut in stilul national mentionat mai sus. In plus, joaca destul de pe centru Gilles, nu reuseste sa il “inghesuie” pe rever pe adversar cum ar trebui. Meci frumos una peste alta, dar niciunul nu pare capabil sa ii faca fata lui Rafa daca spaniolul joaca bine.

  17. #59
    Moderator sannicola's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    7,482
    Reputatie
    0
    Nici o surpriza azi,tocmai ce a inchis si Nole partida.
    Delpo cred ca va castiga maine la reluare.Cam multa energie irosita cu Simon,3 seturi in aproape 3 ore si jumatate.
    Youzhny
    Tecau,Hanescu,Mathieu,Djokovic
    Dulgheru,Carstea,Niculescu,Halep,Zvonareva ,Pennetta ,Na Li,Jankovic,Azarenka.

  18. #60
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    De acord ca Nadal - Del Potro (daca se intampla, sanse 50-50) poate fi un meci disputat si argentinianul are o sansa mai buna decat la RG sa il bata pe spaniol. Totul depinde de ce zi va prinde fiecare din ei as zice, insa Rafa are oricum prima sansa.
    Intre timp sansele lui Nadal cresc, Delpo tre sa joace maine cu pusher-ul sa-si termine meciul.
    Nu stiu ce se-ntampla aici dar dupa mine e rusinos pentru turneele astea de-s conisderate cele mai mari, Roland Garros-ul si Wimbledon-ul sa nu aiba o amarata de nocturna lua-o-ar dracu, ca jucatorii daca vor sa-si poata finaliza meciul sa nu fie dezavantajati mai apoi.
    AO si USO asa hardiste si oarecum simpliste prin asta au o amarata de nocturna macar, chiar mai multe.


    Mats tocmai zice ceva intresant, Djokovic e in forma aproape de maxim iar dar nu se stie cum se descurca inca in meciuri stranse, in ultima vreme le-a cam pierdut. Interesant punct de vedere, aici unde era punctul sau forte in meciurile lungi si stranse parca se vad inca niste relapusuri din forma sa mai slaba. Vom vedea cu Nadal/Del Potro ce va fi, mi-e greu sa cred ca-l scoate Nikushor pe sarb.


    Dincolo, Federex... inca n-a pierdut game la serviciu in turneu. Se joaca de-a stapanu. Tata lor!
    Pentru prima data insa cineva a avut mingi de break in fata lui! Cata nesimirea! Deci nu te cred BananalRINO! 32 de seturi la rand aici pt Fedex, si-a egalat ceva record, si acum si-l va imbunatati!
    Last edited by Johnny D; 10th July 2018 at 00:17.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #61
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Federe vs Nadal/Djokovic. Lucrurile sunt clare aici.

  20. #62
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    In continuare Wimbledon nu are nocturna pe niciun teren? Interesant. Chiar ma gandeam ieri cand calculam cam cand ar juca Rafa ca e un risc sa incepi la 1PM; daca dureaza 4h primul meci si 3h al doilea, al treilea nu se mai termina in aceeasi zi fara nocturna.

    Delpo a fost avantajat masiv de intrerupere as zice, Simon il cam tocase si cred ca intorcea meciul. A avut norocul asta si Zverev, dar nu i-a folosit decat in meciul respectiv. Ma gandeam si anul trecut ca Rafa ar fi castigat daca se intrerupea meciul, poate de aia au programat asa de fapt ieri Sa vedem cum rezista fizic argentinianul, astazi si maine daca e. Arata ca naiba pe finalul zilei aseara. Oricum, Nadal e la SPA si face un antrenament lejer astazi, misiunea adversarului sau devine aproape imposibila maine.

    Apropos de Rafa, l-am urmarit in reluare. A jucat mai bine in sensul ca si-a revenit (in fine!) cu serviciul si a gresit mai putin. Acum trebuie sa lucreze la agresivitate, loveste inca destul de scurt / pe centru.

    Si apropos de comentarii. De acord ca revenirea lui Djoko la gluten va deveni o problema in meciurile lungi / stranse, fix alea pe care le pierdea sarbul inainte sa schimbe dieta. Insa ca tot vorbeam deunazi despre cine isi poate da cu parerea despre tenis si cine nu, dupa “perla” lui Laver venise McEnroe sa explice cum Vesely o sa ii puna probleme lui Rafa ca e foarte asemanator cu Muller. Pe bune??? Ambii sunt inalti si stangaci, dar nu mi se pare deloc ca au acelasi stil.

    Macar Navratilova a fost funny cand a ras de Halep ca e obosita dupa 3 saptamani de pauza

  21. #63
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Macar Navratilova a fost funny cand a ras de Halep ca e obosita dupa 3 saptamani de pauza
    Si 2 meciuri scurte - de 2 seturi in 4 zile!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •