Results 1 to 3 of 3

Thread: Repertoriu deschidere cu albele

  1. #1
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1

    Repertoriu deschidere cu albele

    Acelasi lucru ca la negru, dar la alb

    Under construction.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  2. #2
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    London system, o deschidere interesanta, cu piesele albe, structurata la modul impecabil de Simon Williams, un mare mester din Anglia cu care sunt pe aceeasi lungime de unda

    De altfel, el are si un dvd pe tema asta, 7 ore de povestit fiecare varianta posibila. O lectura agreabila, desi pt sahistii (semi)amatori pot parea foarte multe floricele. De aceea, Simon are si o varianta prescurtata, un fel de overview asupra deschiderii, exemple si planuri de joc pt bizonasi.

    London system inseamna 1.d4, 2.Nf4, 3.d3 si cam in 90% dintre variante, asta e formula in care va juca albul. Super solid, super flexibil, o deschidere folosita cu succes chiar de marele Magnus. Pai, daca e buna pt campionul mondial, e buna pt oricine, nici nu se discuta

    Acum, noi asta vrem sa jucam, problema e ca si negrul vrea sa joace, ba chiar sa ne dejoace planurile, asa ca Simon s-a gandit sa imparta London system in 3 categorii, in functie de raspunsul negrului: 1. negrul joaca d5, 2. negrul cedeaza centrul si prefera un sistem cu finachetto, in genul indianei regelui, adica g6, Ng7 si 3. cel mai bun raspuns probabil al negrului, agresiunea c5 , atacand direct centrul alb.

    Bun, deci pt asta trebuie sa fim pregatiti: pac, pac si, pac. Mai jos atasez cele 3 planuri de joc ale albului, cu super comentariul lui Simon (cu care ne vom mai intalni aici)

    https://www.youtube.com/watch?v=LDU83nDqCUc

    https://www.youtube.com/watch?v=VwjMSsiaZTQ

    https://www.youtube.com/watch?v=bAAo5g4myZM&t=579s

    Parerea mea, din exemplul personal, veti creste cateva sute de puncte online rating foarte usor, e un sistem care te poate transforma usor din victima in agresor. Teoria e importanta si sigur mai sunt variante neexplorate mai sus -pt ca, in general jucatorii amatori sunt imprevizibili si inventivi , dar cel mai important in sah nu e memorarea unor variante despre care n-avem habar, ci planul de joc.

    Succes!
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  3. #3
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Up!

    Se stie ca apararea franceza, cu care am flirtat in tinerete si pe care o admir in continuare , e o piatra de incercare pt orice sahist care joaca e4. Mereu cand joc e4 si adversarul imi serveste franceza, am clar o problema pt ca, dpdv psihologic, e greu sa lupti impotriva sistemului tau. Cand am ocazia, incerc linia aceasta secundara de gambit pe care teoria o da mai degraba defavorabila albului, insa am intalnit destui adversari care au dat raspunsuri slabe. Pe scurt, albul ofera un pion lateral pt centru si daca negrul se caliceste acolo, va ramane fara spatiu si idei destul de repede. Albul tre sa fie energic si sa puna probleme, altfel e un pion in minus si daca negrul reuseste sa se elibereze prin schimburi de piese, va suferi in final.

    Am o partida de 5 minute jucata recent cu un maestru din US, care e adevarat ca a jucat raspunsul corect in deschidere, a refuzat gambitul si a jucat f cuminte, insa a consumat o gramada de timp si l-am executat intr-un final mai slab pt mine. Ca jucator amator, ai destul de rar ocazia sa jumulesti un adversar titrat, deci sa consemnam cu placere

    Sfatul meu e sa va surprindeti adversarul care joaca franceza cu linia aceasta de gambit, poate dati 6-6 si va iese

    https://lichess.org/Gxmyi6Yi

    De asta recomand lichess.org, pt ca va analizeaza partidele si din asta ai oricand de invatat. Succesuri!

    LE. Sigur ca partida nu e f interesanta. Am exemplificat pt o solutie de deschidere, altfel ca joc de mijloc si alte idei marete, am facut un joc destul de slab. Insa in deschidere am stat f bine, computerul e de acord cu mine pt vreo 10-12 mutari
    Last edited by Capitanu.Burcea; 25th June 2018 at 21:06.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •