Un subiect spinos si important pentru orice sahist -in special amator , deci ar fi pacat sa nu avem o biblioteca online pt colegii forumisti pasionati de sah. O sa incerc sa conspectez de pe principalele surse online cursuri complete pt a limita pe cat se poate suferinta, inca de la primele mutari. Sigur, asa cum am realizat mai tarziu, un sahist bun prepara mai putin faza deschiderii, in special insistand pe jocul de mijloc si, mai ales, pe final. De altfel, campionul mondial en titre nu este un sahist care sa rupa norii in deschidere, preferand variante f calme, in schimb este, probabil, cel mai bun jucator de finaluri din istorie.

Bun, dar nu este cazul nostru Pt noi, cred, cel mai important e sa avem un repertoriu bine pus la punct, in care: 1. sa ne simtim confortabil, sa jucam pozitiile care ne convin, 2. sa jucam sahul care ne reprezinta cel mai bine stilul de joc (pozitional, deschis, pe contra) 3. in functie de timpul disponibil, sa alegem o deschidere f bogata in teorie, ori ceva mai schematic, care nu necesita f multa toceala si 4. daca esti online pt fun si nu traiesti din sah , de ce nu ai incerca un repertororiu mai dinamic, bazat pe gambituri, ori mai generic spus, un sah de atac? Nu stiu, sa vedem.

Desigur ca am cateva idei, insa poate contribui oricine cu material didactic. De preferat cursuri complete despre care v-ati facut deja o impresie si pe care vreti sa le recomandati si altora. Problema este ca sunt f mult idei explorate de mantuiala pe piata, ori incomplete, majoritatea cerand (si) un pret de achizitie. Ceea ce e ok, insa cu putina rabdare vom gasi si la liber.

Ideal ar fi ca sa avem maximum 2-3 aparari la negru (una pt deschidere e4, alta pt deschidere d4, una hai sa zicem de rezerva, in caz ca ceva merge rau), altfel riscam sa jucam o multime de lucruri f prost, in locul unuia facut f bine.

O sa incep cu ceva f simplu, pt exemplificare. Owen defence, supranumita si apararea omului lenes , o arma decenta impotriva deschiderilor cu e4. Un curs de ora cu majoritatea planurilor de joc, facut de un gm din Ucraina, Igor Smirnov. Amuzanta engleza asta, dar e bine sa va concentrati in special la sah Vii obosit de la serviciu si vrei sa te relaxezi la un sah, asta e cea mai buna alegere. Let's go!

Partea 1

https://www.youtube.com/watch?v=5-ACdKjp4QQ

Partea 2-a

https://www.youtube.com/watch?v=KpEJdebvXQY


Succes si revenim.