View Poll Results: Care este apararea favorita pt e4/d4?

Voters
1. You may not vote on this poll
  • Siciliana (yeah, baby)

    1 100.00%
  • Caro-Kann (hard as a rock)

    0 0%
  • Franceza (retreat like a french, ha?)

    1 100.00%
  • Modern/Pirc (play g7 and win)

    0 0%
  • Philidor (old fashion stuff)

    0 0%
  • Indiana regelui (as Fischer & Kasparov once played)

    1 100.00%
  • Grunfeld

    0 0%
  • Slava (oh, russians...)

    0 0%
  • Nimzo, Nimzo-Indiana

    0 0%
  • Altele (ne povestiti pe topic)

    0 0%
Multiple Choice Poll.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Repertoriu deschidere cu negrele

  1. #1
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1

    Repertoriu deschidere cu negrele

    Un subiect spinos si important pentru orice sahist -in special amator , deci ar fi pacat sa nu avem o biblioteca online pt colegii forumisti pasionati de sah. O sa incerc sa conspectez de pe principalele surse online cursuri complete pt a limita pe cat se poate suferinta, inca de la primele mutari. Sigur, asa cum am realizat mai tarziu, un sahist bun prepara mai putin faza deschiderii, in special insistand pe jocul de mijloc si, mai ales, pe final. De altfel, campionul mondial en titre nu este un sahist care sa rupa norii in deschidere, preferand variante f calme, in schimb este, probabil, cel mai bun jucator de finaluri din istorie.

    Bun, dar nu este cazul nostru Pt noi, cred, cel mai important e sa avem un repertoriu bine pus la punct, in care: 1. sa ne simtim confortabil, sa jucam pozitiile care ne convin, 2. sa jucam sahul care ne reprezinta cel mai bine stilul de joc (pozitional, deschis, pe contra) 3. in functie de timpul disponibil, sa alegem o deschidere f bogata in teorie, ori ceva mai schematic, care nu necesita f multa toceala si 4. daca esti online pt fun si nu traiesti din sah , de ce nu ai incerca un repertororiu mai dinamic, bazat pe gambituri, ori mai generic spus, un sah de atac? Nu stiu, sa vedem.

    Desigur ca am cateva idei, insa poate contribui oricine cu material didactic. De preferat cursuri complete despre care v-ati facut deja o impresie si pe care vreti sa le recomandati si altora. Problema este ca sunt f mult idei explorate de mantuiala pe piata, ori incomplete, majoritatea cerand (si) un pret de achizitie. Ceea ce e ok, insa cu putina rabdare vom gasi si la liber.

    Ideal ar fi ca sa avem maximum 2-3 aparari la negru (una pt deschidere e4, alta pt deschidere d4, una hai sa zicem de rezerva, in caz ca ceva merge rau), altfel riscam sa jucam o multime de lucruri f prost, in locul unuia facut f bine.

    O sa incep cu ceva f simplu, pt exemplificare. Owen defence, supranumita si apararea omului lenes , o arma decenta impotriva deschiderilor cu e4. Un curs de ora cu majoritatea planurilor de joc, facut de un gm din Ucraina, Igor Smirnov. Amuzanta engleza asta, dar e bine sa va concentrati in special la sah Vii obosit de la serviciu si vrei sa te relaxezi la un sah, asta e cea mai buna alegere. Let's go!

    Partea 1

    https://www.youtube.com/watch?v=5-ACdKjp4QQ

    Partea 2-a

    https://www.youtube.com/watch?v=KpEJdebvXQY


    Succes si revenim.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  2. #2
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Zero interes pentru sportul mintii in Romania, nu e de mirare cum decurg lucrurile in tara asta de periferie.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  3. #3
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    La 6 ani taica-meu m-a dus acasa la o persoana mai in varsta sa jucam sah. Se pare ca era maestru.

    Nu stiu daca era mare maestru sau international sau ce fel de eticheta avea.

    Am jucat o partida din care nu-mi mai amintesc nimic dar ce-mi amintesc e ca m-a facut prapad si inainte de a-mi da mat m-a intrebat pe mine ce mutare sa-mi fac sa-mi dau mat.

    Intimifastacit tot n-am vazut mutarea si pus in fata situatiei am inceput sa chirai.

    Am inceput sa lucrez cu domnul si am invatat tot soiul de deschideri si teorii si am devenit mai bun.

    Pe la 6 ani jumate tin minte ca am participat la un turneu in Craiova si primul meci(lucky me) l-am jucat impotriva lu' Adrian Tugui. Era campion national pe atunci.

    Tin minte ca eu eram super concentrat la tabla iar el statea mai mult pe afara la soare deci meciul s-a incheiat cu o infrangere. Apoi am pierdut non-stop pana am reusit o remiza in ultimul meci.

    In a doua zi a turneului am fost precum Messi sau Runaldu. Am avut vreo 6-7 wins consecutive.

    Incet incet am pierdut legatura cu sahul si am jucat doar ocazional prin fata blocului sau pe unde-am apucat.

    Apoi la liceu si facultate altele au fost preocuparile mele.

    Mi-am redescoperit pasiunea acum la aproape 30 de ani de la acel turneu. Dar acum doar pentru distractie si pentru a ma detasa de anumite chestii.

    Nu mai stiu ce jucam atunci dar acum stiu ca-mi place Caro-Kann si Slav defence.
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

  4. #4
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Participarea asta la turneu si victoriile in cadru oficial te fac cel mai titrat dintre userii ols, chiar si cu perioada de intrerupere de 30 de ani

    Aveam dureri de dinti cand jucam impotriva sistemelor tale, desi in ultima vreme am cochetat si eu cu Caro; deci ceva-ceva am mai invatat. Campionul USA de anul acesta, Sam Shankland, este un foarte bun jucator de Caro-Kann si are cateva serii f instructive despre aceasta deschidere. Cand va veni timpul, poate le vom prezenta si aici.

    Ce vreau sa indexam azi este o aparare foarte agresiva impotriva e4 (pt amatori, e4 este deschiderea cu pionul din fata regelui ). In mod normal, apararea Philidor e una destul de pasiva si poate fi manuita doar de jucatorii cu sange rece, carora le plac pozitiile inchise, in care negrul suporta totala dominatie a albului, eliberarea fiind una de durata. De ex, Liviu Dieter Nisipeanu juca apararea Philidor, insa la nivel de mare maestru sigur ca lucrurile par un pic mai simple... Dar ce vreau eu sa prezint nu e clasicul Philidor, ci un scurt overview asupra unei variante specifice, in care negrul joaca de obicei fara rocada si e cel care va lupta pt initiativa chiar din debutul jocului. Aceasta varianta avansata in apararea Philidor poarta numele de Black Lion si, mai mult ce sa spun, mie imi place

    In prezentarea mm Simon Williams, care e un impatimit al jocului de atac, de initiativa si combinatie. In blitz cel putin, imi merge destul de bine. Teorie nu e f multa, sunt cateva planuri de joc de care te tii and hope for the best, cum se spune.

    https://www.youtube.com/watch?v=7j12fhWid3g&t=242s
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •