Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 25

Thread: Francezii derapeaza din nou si o jignesc pe Simona Halep printr-o caricatura

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1

    Francezii derapeaza din nou si o jignesc pe Simona Halep printr-o caricatura

    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    De ce impuscati? Nu e Romania țara in care Cuza a pupat scuipatul?

  3. #3
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Pe mine m-ar interesa ce raspandire are acest hebdo in mass-media frantuzeasca; se vinde bine asa ceva? E in top accesari online? Si, mai important, abordeaza si subiecte autohtone? E la fel de acid cu ai lor? Poate cineva de la fața locului ne poate lamuri

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Hebdo e un ziar de satira. Faptul ca nu-si propun limite de niciun fel este pt ei marca de fabrica si le asigura un anumit succes.
    Subiectele autohtone reprezinta 95% din publicarile lor si mai toate sunt grosolane si fara nici cea mai mica intentie de rezerva si bun simt. De altfel expresia "bun simt" nu exista in limba franceza.

    Ca vizibilitate in presa in general ziarul e minuscul. Nu apare in niciun clasament top 10
    http://www.acpm.fr/Chiffres/Diffusio...enne-Nationale
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #5
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    De altfel expresia "bun simt" nu exista in limba franceza.
    asta nu ma mira, din moment ce franceza o vorbeste poporul francez. nu exista natie mai urata pe continentul asta decat ei. asta nu o spun eu, o spun f multi oameni, din vest mai ales, cu care am mai vorbit nimicuri.

    on topic: o satira trebuie luata ca atare.
    mesajul caricaturii reflecta, daca generalizam, imaginea ce o lasam cand "noi" calatorim, sau ne asezam satra in vestul europei.
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  6. #6
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    N-am inteles care e invidia lor! Ca nu poate o frantzuza sa ia RG-ul? Pai cand a luat butoiul lor Wimbledonul n-a fost destul? Pare rau francezilor, nici zguriste, nici zguristi nu aveti, c'est la vie, asa-i la vie!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #7
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    E o imagine pe care Romania a deteriorat-o in timp. Ca suntem slabi, stim. Noi suntem cu trestia care s-a indoit in pozitia lotus si s-a pupat singura in poola, asta e istoria romaneasca de la carol 2 incoace. Ma asteptam ca Europa super-multi-extra dezvoltata sa poata rezolva aceasta problema. Nu pt noi, pt ei. Se plang ca niste pisde, in loc sa puna mana pe furcoaie. Dar ce sa le faci, domniile lor vor si cu curul in penis, si cu mana pe sfanta scriptura. Nu se poate rezolva asa. Nu mai poti sa tragi un vant cu glont pe teava din cauza milioanelelor de drepturi pe care le au hotii, violatorii, criminali, toti ticalosii. Pai, draga Europa civilizata, sa fii de ca.cat atunci, taci si-ndura daca esti proasta! Noi, draga cip , tre sa recunoastem ca Franta, sa zic asa in mare , prin Carol ciocanul Martell, in sec 8, cre'ca, a impiedicat o invazia araba care s-ar fi dovedit fatala Europei, dar vedeti ca si ei au o problema cu epigonii locali, niste fii de tarfe in comparatie cu stramosii legendari. Stati si desenati lautari romani care cersesc, pe Simona Halep care striga dupa fier, in loc sa v-apucati de treaba! Huooo, jegurilor!
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  8. #8
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    asta nu ma mira, din moment ce franceza o vorbeste poporul francez. nu exista natie mai urata pe continentul asta decat ei. asta nu o spun eu, o spun f multi oameni, din vest mai ales, cu care am mai vorbit nimicuri.

    on topic: o satira trebuie luata ca atare.
    mesajul caricaturii reflecta, daca generalizam, imaginea ce o lasam cand "noi" calatorim, sau ne asezam satra in vestul europei.
    Nooo, nu cred ca sunt mai urati decat nemtii. Pe francezi e greu sa ii urasti, sunt prea de nimic sa iti starneasca un astfel de sentiment. Ok, ii urasc algerienii si alti cotropiti, dar europenilor nu le-au facut nimic rau, cel mult mici mizerii. Daca puteau faceau mai mult, dar ei sunt tari in clont si cam atat, vezi Hebdo. Deci, corectie, sunt cei mai dispretuiti nu cei mai urati.

    E drept ca acea caricatura e si o auto satira: ei au impresia ca suntem tigani veniti dupa fier vechi si uite ca le-am luat cupa.

    Satira asta la doua capete e totusi cam deplasata. Normal ca nu ar trebui impuscati pentru frustrare si prost gust, dar ar merita sa ii viziteze ”neamurile” la noapte, sa le ia tot din redactie si sa vanda la fier vechi

    Sa nu fiu inteles gresit: asa varza cum sunt francezii, sunt mult peste noi. Dar nici pe departe asa de sus cat se cred.

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Am vazut peste tot in presa romana "atac rasist la Halep".
    Mda?
    Oare atacul sau reactia romanilor este rasist !!!???

    De ce ne deranjeaza ca suntem confundati cu tigani? Unde e problema grava?
    Nu ne plac tiganii? Ahhh ... atunci noi suntem rasisti.
    Daca eram confundati cu suedezii nu cred ca ne incordam in asa hal ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #10
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Atacul poate fi interpretat ca rasist, deoarece asociaza romanii cu tiganii si pe cei din urma cu ciorile si fierul vechi. Posibil/probabil sa caricaturizeze de fapt rasismul francezilor. Romanii sunt si ei rasisti. Halep ca aromanca e probabil si ea rasista atat cu tiganii cat si cu romanii.

    A da, si suedezii nu (mai?) sunt chiar cum ne inchipuim noi. Stiu ce spun, am fost acolo

  11. #11
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    E o revista de satira, nu e foarte relevanta, in opinia mea. Poate ca e o gluma proasta, da e doar o gluma si trebuie trata corespunzator. Nu e Halep prima de care isi bat cocoselul..
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  12. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Atacul poate fi interpretat ca rasist, deoarece asociaza romanii cu tiganii si pe cei din urma cu ciorile si fierul vechi.
    Nu sunt de acord.
    Asocierea romanilor cu tiganii este o eroare banala cauzata de lipsa de cultura a francezilor pe subiect. Nicidecum rasist.
    Rasisti suntem noi romanii. Noi nu permitem nici macar o aluzie fata de poporul tigan cum ca ar avea ceva in comun cu noi.

    Noi suntem superiori tuturor. Nu-i asa?
    Tiganii ne sunt inferiori. Nu-i asa?

    Deci suntem rasisti in maduva oaselor noastre superioare

    Cum isi permit francezii astia de kkt sa ne compare cu un popor pe care noi il consideram inferior?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #13
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Am vazut peste tot in presa romana "atac rasist la Halep".
    Mda?
    Oare atacul sau reactia romanilor este rasist !!!???

    De ce ne deranjeaza ca suntem confundati cu tigani? Unde e problema grava?
    Nu ne plac tiganii? Ahhh ... atunci noi suntem rasisti.
    Daca eram confundati cu suedezii nu cred ca ne incordam in asa hal ...
    Sunt surprins pentru ca si eu am avut aceeasi reactie cand am auzit pentru prima oara "stirea"
    Sunt ei rasisti sau suntem noi pentru ca ne imaginam ca doar tiganii vand fier vechi si pentru ca ne deranjeaza asocierea cu tiganii? Chiar mai mult de atat, suntem noi rasisti pentru ca folosim cuvantul "tigani" in loc de "rromi"?

    Io unul recunosc ca sunt rasist restul nu stiu.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  14. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Ce parere ai despre Charlie Hebdo?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  15. #15
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    mda, mai spune cineva acum "je suis Charlie"?
    Imi pare rau de cei ce au fost ucisi pentru niste caricaturi, dar pe de alta parte umorul lor este cel putin discutabil daca nu cumva chiar de proasta calitate, jignitor degeaba.
    Charlie Hebdo era aproape in faliment si numai tragedia aia regretabila i-a facut sa mai reziste.
    Si erau la faliment pentru ca lumea nu gusta rahaturile numai pentru ca sunt provocatoare cu orice pret.
    Eu cred ca se da prea mare importanta caricaturii despre Halep.
    S-au scris lucruri mult mai urate despre ea prin comentariile de pe siteurile gsp si prosport si asta de catre romani.
    Iar umorul Charlie Hebdo nu este gustat decat de o minoritate frustrata.
    La ruma urmei caricatura asta poate fi vazuta si ca o jignire la adresa trofeului Roland Gaross care in opinia lor e bun de fier vechi, e un deseu.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #16
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Ce parere ai despre Charlie Hebdo?
    O parere buna

    Pana si caricatura cu Halep o gasesc amuzanta. Dar, nu ma pot pronunta in totalitate pentru ca de fapt nu stiu mai nimic despre ei in afara de caricaturile cu caracter religios. Doar asa au ajuns sa vanda milioane de reviste si doar asa am auzit si eu despre ei. La putinul pe care il stiu, aprob activitatea lor, dar este o opinie in necunostiinta de cauza, recunosc. Pentru ca judec doar acea 0.1% din activitatea lor despre care stiu.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  17. #17
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Nu sunt de acord.
    Asocierea romanilor cu tiganii este o eroare banala cauzata de lipsa de cultura a francezilor pe subiect. Nicidecum rasist.
    Rasisti suntem noi romanii. Noi nu permitem nici macar o aluzie fata de poporul tigan cum ca ar avea ceva in comun cu noi.

    Noi suntem superiori tuturor. Nu-i asa?
    Tiganii ne sunt inferiori. Nu-i asa?

    Deci suntem rasisti in maduva oaselor noastre superioare

    Cum isi permit francezii astia de kkt sa ne compare cu un popor pe care noi il consideram inferior?
    A doua asociere este cea rasista, cea a tiganilor cu ciorile. Nu te mai preface ca nu observi asta. Francezii sunt de fapt cel putin la fel de rasisti ca si noi.

    Da, multi cetateni romani care s-au dus in Franta sunt tigani si unii dintre ei, prin activitatile lor, sunt mult mai vizibili decat tot restul cetatenilor romani.
    De exemplu, cei care fura componente de cupru de la TGV si le vand la fier vechi!
    Nu este vorba de nicio eroare cauzata de lipsa de cultura a francezilor, este o perceptie a lor bazata pe fapte reale.

    In concluzie, asocierea romanilor cu tiganii si a tiganilor cu fierul vechi sunt niste generalizari pe care insa nu le putem contesta.
    Asta e situatia si o caricatura in fond asta face, ingroasa problemele, defectele, etc.

    Termenul de tigan nu este rasism, se poate consulta DEX-ul. Asa si "taran" poate fi un termen peiorativ in context.
    Ca ei vor sa fie numiti "rromi" e ca si cum am cere noi sa ni se spuna "suedeji". Personal NU sunt de acord cu asta.

  18. #18
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  19. #19
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    mda, mai spune cineva acum "je suis Charlie"?
    ...............
    Je suis Simo !
    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

  20. #20
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    A doua asociere este cea rasista, cea a tiganilor cu ciorile. Nu te mai preface ca nu observi asta. Francezii sunt de fapt cel putin la fel de rasisti ca si noi.
    Sunt de acord in general cu ce spui.
    Acum la rece inclin sa cred ceva relativ diferit. De fapt noi suntem de vina deoarece ne uitam prea mult in gura francezilor si le acordam mai multa importanta decat merita. Istoria lor este imensa si cultura la fel dar probabil ca azi nu isi merita trecutul. Au apucaturi de popor mic si frustrat. Isi dezvolta clishee de gandire pe care construiesc un anumit umor lipsit de clasa. Nu mai amuza pe nimeni si nu mai inspira niciun respect. Scad in ochii lumii pe an ce trece si asta e de fapt adevarul. Noi ne ofuscam deoarece suntem surprinsi de nivelul scazut pe care il prezinta desi nu trebuie. Francezii sunt din ce in ce mai saraci, material si spiritual. Probabil se vor revigora in viitor ca de obicei in istoria lor dar azi sunt jos. Foarte jos.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #21
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Termenul de tigan nu este rasism, se poate consulta DEX-ul. Asa si "taran" poate fi un termen peiorativ in context.
    Timp de sase secole, pana in secolul 19, termenul de tigan desemna o stare sociala, aceea de sclav.
    O parte a definitiei in DEX este "Epitet dat unei persoane cu apucături rele".

    Nu difera mult de "nigger". Difera doar nivelul de acceptare a celor doua cuvinte in cultura americana si in cea romaneasca.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •