Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 127

Thread: Concurs nr 4

  1. #1
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0

    Concurs nr 4

    I'm back!

    si am adus cu mine

    Concursul "Sansa Dubla"!

    Acesta este un concurs bazat simplu pe pronostic de scor corect sau sansa dubla.
    De altele nu pun ca nici nu joc in veci, asadar ar fi cam stupid!
    Fiecare isi alege un scor corect sau sansa dubla la meciul ce se cunoaste ca se va disputa si in functie de rezultatul acelui meci punctajul ii va fi distrubuit in felul urmator:

    Faza grupelor:
    Scor corect: 5p
    Pronostic corect: 3p
    Sansa dubla aleasa corect: 1p


    Ei bine se exista o mica smecherie pentru sansa asta dubla, ca n-a aparut ea chiar asa doar de florile marului.
    Cine risca un scor corect fata de cel care pune doar o sansa dubla, evident are sanse foarte mari sa-i iasa un punctaj foarte bun, dar trebuie echilibrata cumva balanta intr-un fel si asta e modul: daca iese pe dos, se pierde punctajul aferent sansei duble, adica daca cineva da o castigatoare, si ea e pierzatoare, i se scade punctajul de sansa dubla aferent fazei de disputare.
    *Exemplu: Rezultat faza grupelor Franta - Algeria 2-1, scor pronosticat 3-1, rezulta un punctaj de 3p.
    *Insa daca scorul e de 1-2 si pronosticul e de 3-1, rezulta un punctaj de -1p aferent sansei duble care-si cere tribut.
    *Cel care va juca insa sansa dubla 1X pe Franta in caz de scor de 1-2, nu va pierde niciun punct, doar ca nici nu va castiga niciunul, el insa a recunoscut un risc la meci si nu a dato-n bara hidos, sa zic asa.
    *Cine da rezultate pe dos, merita sa fie depunctat, cam asta ar ideea acestui gen de concurs simplut.
    *Se poate juca si 12, nu doar 1X sau X2.


    Faza optimilor, se adauga 1p fata de faza grupelor pentru echipa calificata aleasa corect:
    Scor corect: 5p(+1p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
    Pronostic corect 3p(+1p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
    Sansa dubla aleasa corect: 1p(+1p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
    *Scor corect poate fi si scor egal, caz in care va trebui sa-ti alegi echipa ce merge mai departe.
    *Avantajul pronosticului de scor egal e considerabil, in caz ca-l alegi, e imposibil sa fii depunctat!


    Faza sferturilor, se adauga 3p fata de faza grupelor pentru echipa calificata aleasa corect:
    Scor corect: 5p(+3p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
    Pronostic corect 3p(+3p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
    Sansa dubla aleasa corect: 1p(+3p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
    *Ai acelasi exemplu al meciului Franta - Algeria, e permis sa pui 1X si se califica Algeria, doar ca e putin cam tembel, dar e permis.

    Faza semifinalelor, se adauga 5p fata de faza grupelor pentru echipa calificata aleasa corect:
    Scor corect: 5p(+5p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
    Pronostic corect 3p(+5p daca echipa aleasa se si califica mai departe)
    Sansa dubla aleasa corect: 1p(+5p daca echipa aleasa se si califica mai departe)

    Faza finalelor, se adauga 10p fata de faza grupelor pentru alegerea corecta a castigatoarei trofeului si 6p pt alegerea corecta a castigatoarei finalei mici:
    Scor corect: 5p(+10p/6p daca echipa aleasa e si castigatoarea finalei mari/mici)
    Pronostic corect 3p(+10p/6p daca echipa aleasa e si castigatoarea finalei mari/mici)
    Sansa dubla aleasa corect: 1p(+10p/6p daca echipa aleasa e si castigatoarea finalei mari/mici)

    Punctajele le voi face eu, dar probabil si fiecare participant in sine isi va face propriul punctaj daca va dori.

    Fiind un concurs ce se produce treptat din cauza necunoasterii inca a participantelor in fazele eliminatorii, se va posta meciul inainte de ora oficiala a inceperii lui, ca pronosticul sa fie valabil.
    Nu cer sa pronosticati toate meciurile grupelor inca dinaintea primei zile, puteti participa si pe parcurs la concurs cu conditia ca primul meci al zilei in curs sa nu fi inceput. Minimul necesar pentru a participa in ziua respectiva este constituit din pronosticuri pentru toate meciurile din ziua respectiva postate inainte de debutul celui mai recent meci. Cu alte cuvinte sa aveti un minim de 2 sau 3 pronosticuri aferente zilei in curs in faza grupelor cu exceptia primei zile, maximul este la latitudinea fiecaruia.
    Dupa fiecare zi de concurs, sau in cel mai rau caz o data la doua zile voi actualiza punctajul pe prima pagina si voi adauga noi participanti daca este cazul.
    Stiu ce intrebari o sa aveti, si nu, nu exista depunctare mai mare de un punctisor, daca cresc depunctajul functie de faza nu stiu ce-ar iesi, asa ca prefer sa nu aflu! Daca credeti ca trebuie schimbata una, alta, propuneri se pot face pana la data inceperii primului meci din grupe.

    Acesta este o adaptare a unui concurs de tenis la care m-am gandit mai demult si nu stiu daca va functiona, deoarece e aplicat in premiera.
    Daca nu va place concursul meu, asta e, ghinion, altu mai bun n-am! (Intre timp am aflat ca functioneaza)

    Multa bafta!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #2
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Asadar sa-ncep eu.

    Joi 14.06.2018:
    Rusia - Arabia Saudita 2-1

    Vineri 15.06.2018:
    Egipt - Uruguay 0-2
    Maroc - Iran 1X
    Portugalia - Spania 1-2

    Sambata 16.06.2018:
    Franta - Australia 4-0
    Argentina - Islanda 3-1
    Peru - Danemarca 1X
    Croatia - Nigeria 2-1

    Duminica 17.06.2018:
    Costa Rica - Serbia X2
    Germania - Mexic 4-1
    Brazilia - Elvetia 3-0

    Nu sunteti limitati la aceste zile, puteti pune pe cate vreti.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #3
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Si ce se castiga? Tot puncte, ca la concursurile lui Vadim?

    Tre sa dai o bere doar ca sa citesc regulamentul

  4. #4
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Pai tu doar posteaza ca mine! Ce vrei sa-ti dau acum? Chilotii uzati a lui Halep la Roland Garros! Vezi ca acuma ma si duc sa fac rost de ei!
    Daca si i-ar scoate la vanzare, sunt convins c-ar lua mai mult pe ei decat a luat Stephens pe tot pictorialul ei 95% goala!


    Sunt pe drum! Planuiesc s-o astept la aeroport si cand toti striga "Simona! Felicitari! Simona, bravo!" de la mine o sa auda "Simona! Chilotii Simona!"
    Last edited by Johnny D; 11th June 2018 at 12:50.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #5
    Moderator sanyi68's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Maramures
    Posts
    2,732
    Reputatie
    0
    Joi 14.06.2018:
    Rusia - Arabia Saudita 1-0

    Vineri 15.06.2018:
    Egipt - Uruguay 0-3
    Maroc - Iran 1-1
    Portugalia - Spania 12

    Sambata 16.06.2018:
    Franta - Australia 3-1
    Argentina - Islanda 2-1
    Peru - Danemarca 12
    Croatia - Nigeria 1-1

    Duminica 17.06.2018:
    Costa Rica - Serbia 1-2
    Germania - Mexic 4-0
    Brazilia - Elvetia 4-0

  6. #6
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    Joi 14.06.2018:
    Rusia - Arabia Saudita 1X

    Vineri 15.06.2018:
    Egipt - Uruguay X2
    Maroc - Iran 1X
    Portugalia - Spania 1-1

    Sambata 16.06.2018:
    Franta - Australia 3-0
    Argentina - Islanda 2-1
    Peru - Danemarca X2
    Croatia - Nigeria 2-1

    Duminica 17.06.2018:
    Costa Rica - Serbia X2
    Germania - Mexic 3-0
    Brazilia - Elvetia 2-0
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  7. #7
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Joi 14.06.2018:
    Rusia - Arabia Saudita 2-0

    Vineri 15.06.2018:
    Egipt - Uruguay 0-1
    Maroc - Iran 1-0
    Portugalia - Spania 1-2

    Sambata 16.06.2018:
    Franta - Australia 4-0
    Argentina - Islanda 2-0
    Peru - Danemarca 1-0
    Croatia - Nigeria 2-1

    Duminica 17.06.2018:
    Costa Rica - Serbia 0-2
    Germania - Mexic 3-2
    Brazilia - Elvetia 2-0

  8. #8
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Joi 14.06.2018:
    Rusia - Arabia Saudita 1-0

    Vineri 15.06.2018:
    Egipt - Uruguay 1-2
    Maroc - Iran 1-1
    Portugalia - Spania 1-1

    Sambata 16.06.2018:
    Franta - Australia 4-0
    Argentina - Islanda 3-0
    Peru - Danemarca 1-1
    Croatia - Nigeria 2-1

    Duminica 17.06.2018:
    Costa Rica - Serbia 0-2
    Germania - Mexic 4-1
    Brazilia - Elvetia 3-0
    Last edited by Sevilla86; 14th June 2018 at 01:02.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  9. #9
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    N-ai inteles, trebuie sa pui scor exact ca si cei de dinaintea ta sau sansa dubla. Nu de alta dar iti iei din sansa da faci 5p per meci daca nu joci scorul exact, daca nimeresti doar pronosticul iei doar 3p, si daca o dai pe dos oricum iti scad 1p. Deci mai bine rectifici si pui scor exact mai ales ca n-ai pus sansa dubla nicaieri. Tu practic care nu joci nici o sansa dubla esti cel mai defavorizat daca nu pui scor exact si pui doar pronostic, ca ai cele mai multe sanse la meciuri de 5p si aceleasi sanse sa iti scad 1p ca si cum ai juca scor exact!


    Imi cer scuze ca nu e concurs de IQ ridicat, e asa mai din topor!


    PS: La rezultate de egalitate nu se poate scadea 1p. 1p se scade doar la rezultate date pe dos, de aici si sansa dubla care trebuie jucata atunci cand meciul e riscant. Ori scor egal cum a jucat Sevi! Interesant! Ca sa scad 1p la egal ar trebui ca rezultatul final sa fie victorie pentru ambele echipe!
    Last edited by Johnny D; 11th June 2018 at 23:23.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #10
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Joi 14.06.2018:

    Rusia - Arabia Saudita x2

    Vineri 15.06.2018:

    Egipt - Uruguay 1x
    Maroc - Iran 1-1
    Portugalia - Spania 0-2

    Sambata 16.06.2018:

    Franta - Australia 3-0
    Argentina - Islanda 2-0
    Peru - Danemarca 1x
    Croatia - Nigeria x2

    Duminica 17.06.2018:

    Costa Rica - Serbia 0-2
    Germania - Mexic x2
    Brazilia - Elvetia 2-0
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  11. #11
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Joi 14.06.2018:
    Rusia - Arabia Saudita 2-0

    Vineri 15.06.2018:
    Egipt - Uruguay 0-1
    Maroc - Iran 3-0
    Portugalia - Spania 0-0

    Sambata 16.06.2018:
    Franta - Australia 5-2
    Argentina - Islanda 0-0
    Peru - Danemarca 2-1
    Croatia - Nigeria 2-0

    Duminica 17.06.2018:
    Costa Rica - Serbia 1-0
    Germania - Mexic 1-0
    Brazilia - Elvetia 1-1

  12. #12
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    .
    Cine risca un scor corect fata de cel care pune doar o sansa dubla, evident are sanse foarte mari sa-i iasa un punctaj foarte bun, dar trebuie echilibrata cumva balanta intr-un fel si asta e modul: daca iese pe dos, se pierde punctajul aferent sansei duble, adica daca cineva da o castigatoare, si ea e pierzatoare, i se scade punctajul de sansa dubla aferent fazei de disputare.
    *Exemplu: Rezultat faza grupelor Franta - Algeria 2-1, scor pronosticat 3-1, rezulta un punctaj de 3p.
    *Insa daca scorul e de 1-2 si pronosticul e de 3-1, rezulta un punctaj de -1p aferent sansei duble care-si cere tribut.

    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    N-ai inteles, trebuie sa pui scor exact ca si cei de dinaintea ta sau sansa dubla. Nu de alta dar iti iei din sansa da faci 5p per meci daca nu joci scorul exact, daca nimeresti doar pronosticul iei doar 3p, si daca o dai pe dos oricum iti scad 1p. Deci mai bine rectifici si pui scor exact mai ales ca n-ai pus sansa dubla nicaieri. Tu practic care nu joci nici o sansa dubla esti cel mai defavorizat daca nu pui scor exact si pui doar pronostic, ca ai cele mai multe sanse la meciuri de 5p si aceleasi sanse sa iti scad 1p ca si cum ai juca scor exact!
    In opening post zici ca dai -1 punct doar in cazul in care dai scor corect. Dai acolo ca si exemplu pronostic de 3-1 si se termina invers, adica 1-2, caz in care se scade un punct.
    Din modul in care ai formulat, se intelege ca se scade doar la pronostic de scor corect, nu si la pronostic de 1, X sau 2.

    Deci, pana la urma cum este?
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  13. #13
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Ai tu ce ai cu regulamentele! Iti spun eu cum este, trebuie sa modific, este vorba despre pronostic, dar am scris scor corect pentru ca aici nu jucam cu pronostic, n-are nici un sens, dam doar scoruri corecte sau sansa dubla. Iti scad insa si pentru pronostic gresit daca o dai pe dos, asadar joaca doar scor corect.


    Numa tu cu IQ-ul tau supradimensionat observi chestiile astea... restul suntem prea prosti, si jucam corect!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #14
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Iti spun eu cum este, trebuie sa modific, este vorba despre pronostic
    Pai, problema e ca am citit eu cu atentie sau ca ai gresit tu formularea?

    Chiar daca se scade un punct daca iese invers, tot pronosticul este cel mai optim mod de a juca. Scor corect este cea mai slaba abordare cu cea mai mica sansa.
    Eu joc asa si o sa scot un punctaj dublu fata de restul. E abordarea cea mai optima.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  15. #15
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Nu vad logica ta. Cu scor in acelasi sens de exemplu 1-0 iei 5p daca iese 1-0 si 3p daca iese orice alt 1. Cu pronostic 1 ai doar sansa sa iei 3p.

    Ce nu inteleg din regulamentul asta? cum e daca scrii 1-0 si iese egal? se scade sau ramane punctaj 0?

  16. #16
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Nu se scade, de scazut se scade doar cand dai pronostic pe dos. Pui 1 si iese 2, sau pui 2 si iese 1! Adica daca ai fost pe langa total!
    Altfel spus daca dai scorul exact pe dos, ca n-are sens sa dai pronostic si sa-ti anulezi sansa de-a face 5p!
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Pai, problema e ca am citit eu cu atentie sau ca ai gresit tu formularea?
    Problema ta e ca esti opusul Capitanului, el nu citeste si-o nimereste bine, tu citesti prea atent si-o nimeresti aiurea!
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Chiar daca se scade un punct daca iese invers, tot pronosticul este cel mai optim mod de a juca. Scor corect este cea mai slaba abordare cu cea mai mica sansa.Eu joc asa si o sa scot un punctaj dublu fata de restul. E abordarea cea mai optima.
    Asta e ceva intrebare de test IQ sau ce naiba? Tocmai ti-am zis ca ti-e mai util sa pui scor exact mai ales daca nu joci sansa dubla si in loc de sansa dubla pui scor egal, nu risti depunctarea, tot ce risti e sa nu faci 1p. Insa tu tot o dai pe alte cele pe care nici dracu nu le intelege ca nu existau teste de IQ pe vremea cand l-a aruncat Dumnezeu in iad. Treaba ta.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #17
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Bre, pe mine ma intereseaza doar atat: daca dau scor 1-0 si se termina 1-3, se scade un punct, corect?
    Dar daca dau pronostic 1 si se termina 1-3, mi se mai scade, sau nu?

    Se scade doar la scor corect sau si la pronostic?
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  18. #18
    sport legend queque's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    636
    Reputatie
    1
    Joi 14.06.2018:
    Rusia - Arabia Saudita 2-0

    Vineri 15.06.2018:
    Egipt - Uruguay 1-2
    Maroc - Iran 2-1
    Portugalia - Spania 1-1

    Sambata 16.06.2018:
    Franta - Australia 2-1
    Argentina - Islanda 2-1
    Peru - Danemarca 1-1
    Croatia - Nigeria 2-1

    Duminica 17.06.2018:
    Costa Rica - Serbia 1-1
    Germania - Mexic 2-1
    Brazilia - Elvetia 2-1

  19. #19
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Bre, pe mine ma intereseaza doar atat: daca dau scor 1-0 si se termina 1-3, se scade un punct, corect?
    Dar daca dau pronostic 1 si se termina 1-3, mi se mai scade, sau nu?

    Se scade doar la scor corect sau si la pronostic?
    Se scade oricum, asta-ti explic. Ca in ambele cazuri ai dat raspunsul opus.
    Opus nu in sens de 3-1 1-3, ci opus in sens de tu dai victorie si se termina infrangere, deci in sens de pronostic se ia.
    Sansa dubla tocmai de aia exista, ca sa te scape de pronostic si depunctare. Sau scorul egal face aceeasi treaba.


    @Bine-ai revenit queque, mi-era dor de tine!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #20
    senior
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    Joi 14.06.2018:
    Rusia - Arabia Saudita 1-0

  21. #21
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Sevilla, lasa-l, nu vezi ca el abia asteapta sa scada?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •