Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 27

Thread: Liga 2 - sezon 2018/2019

  1. #1
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0

    Liga 2 - sezon 2018/2019

    Liga secunda devine o forta din sezonul viitor. Aerostar Bacau, Farul Constanta, Petrolul Ploiesti, Sirineasa si Universitatea Cluj au promovat din Liga a 3-a, iar competitia va fi una pe viata si pe moarte.
    Pe langă cele cinci echipe care au promovat, Liga 2 va gazdui alte formatii cu o traditie incredibila: FC Arges, UTA, Pandurii si Ripensia Timisoara.

    Cum ar putea arata Liga 2?
    Academica Clinceni
    ACS Poli Timisoara
    Aerostar Bacau
    ASU Poli
    Chindia Targoviste / FC Voluntari
    CS Afumati
    CS Balotesti
    CS Mioveni
    Farul Constanta
    FC Arges
    FC Brasov
    Jiul Petrosani (Sirineasa)
    Juventus Bucuresti
    Luceafarul Oradea
    Pandurii Tg. Jiu
    Petrolul Ploiesti
    Ripensia Timisoara
    U Cluj
    Unirea Braila
    UTA Arad
    Last edited by Leo; 3rd June 2018 at 18:18.

  2.  
  3. #2
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Castigatoarea Ligii 2 va primi un trofeu. Noul trofeu acordat campioanei din Liga 2 are o inaltime de 60 de centimetri si cantareste aproximativ 13 kilograme. Cupa este realizata din bronz acoperit galvanic cu 20 de microni de argint. Trofeul este transmisibil, la inceputul fiecarui nou sezon fosta detinatoare urmand a primi o replica a acestuia.
    Attached Images Attached Images

  4. #3
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    6,094
    Reputatie
    1
    Superba liga a 2-a, chiar imi pare rau ca nu ne-am calificat si noi pt editia de anul asta. Cosmin, Laura, Adrian au facut totul, dar Bratu a stricat toata lucrarea cu nonsalanta. Rusine!

  5. #4
    sport legend solaris's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    492
    Reputatie
    1
    Pe Gazeta Sporturilor apare echipa FC Brasov!

    ECHIPELE CARE VOR JUCA ÎN LIGA a II-A în 2018-2019

    Petrolul Ploiesti
    Universitatea Cluj Napoca
    Farul Constanta
    FC Arges
    FC Brasov (in locul cui sau care e miscarea?)
    UTA Arad
    Jiul Petrosani
    Aerostar Bacău
    Ripensia Timisoara
    ACS Poli Timisoara
    ASU Poli Timișoara
    Juventus Bucuresti
    Luceafărul Oradea
    Pandurii Tg. Jiu
    Unirea Brăila
    Chindia Târgoviste
    CS Afumati
    CS Balotesti
    CS Mioveni
    Academica Clinceni


    P.S: Sportul Snagov s-a mutat in Brasov si a luat numele FC Brasov?
    Last edited by solaris; 30th June 2018 at 23:35.

  6. #5
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Programul competitional din Liga 2, sezonul 2018-2019
    ETAPA I


    ACS Energeticianul - Luceafărul Oradea
    ASU Politehnica Timisoara - Chindia Târgoviste
    Universitatea Cluj - Metaloglobus
    Aerostar Bacău - Pandurii Târgu Jiu
    FC Arges - CS Balotesti
    Petrolul Ploiesti - Sportul Snagov
    CS Mioveni - Academica Clinceni
    Daco-Getica Bucuresti - UTA Arad
    SSC Farul Constanța - ACS Poli Timisoara
    Dacia Unirea Brăila - Ripensia Timisoara

    Etapa II

    Luceafărul Oradea-Ripensia Timisoara
    ACS Poli Timisoara-Dacia Unirea Brăila
    UTA Arad-SSC Farul Constanta
    Academica Clinceni-Daco-Getica Bucuresti
    Sportul Snagov-CS Mioveni
    CS Balotesti-Petrolul Ploiesti
    Pandurii Târgu Jiu-FC Arges
    Metaloglobus-Aerostar Bacău
    Chindia Târgoviste-Universitatea Cluj
    ACS Energeticianul-ASU Politehnica Timisoara

    Etapa III

    ASU Politehnica Timisoara-Luceafărul Oradea
    Universitatea Cluj-ACS Energeticianul
    Aerostar Bacău-Chindia Târgoviste
    FC Arges-Metaloglobus
    Petrolul Ploiesti-Pandurii Târgu Jiu
    CS Mioveni-CS Balotesti
    Daco-Getica Bucuresti-Sportul Snagov
    SSC Farul Constanta-Academica Clinceni
    Dacia Unirea Brăila-UTA Arad
    Ripensia Timisoara-ACS Poli Timisoara

    Etapa IV

    Luceafărul Oradea-ACS Poli Timisoara
    UTA Arad-Ripensia Timisoara
    Academica Clinceni-Dacia Unirea Brăila
    Sportul Snagov-SSC Farul Constanta
    CS Balotesti-Daco-Getica Bucuresti
    Pandurii Târgu Jiu-CS Mioveni
    Metaloglobus-Petrolul Ploiesti
    Chindia Târgoviste-FC Arges
    ACS Energeticianul-Aerostar Bacău
    ASU Politehnica Timisoara-Universitatea Cluj

    Etapa V

    Universitatea Cluj-Luceafărul Oradea
    Aerostar Bacău-ASU Politehnica Timisoara
    FC Arges-ACS Energeticianul
    Petrolul Ploiesti-Chindia Târgoviste
    CS Mioveni-Metaloglobus
    Daco-Getica Bucuresti-Pandurii Târgu Jiu
    SSC Farul Constanta-CS Balotesti
    Dacia Unirea Brăila-Sportul Snagov
    Ripensia Timisoara-Academica Clinceni
    ACS Poli Timisoara-UTA Arad

    Etapa VI

    Luceafărul Oradea-UTA Arad
    Academica Clinceni-ACS Poli Timisoara
    Sportul Snagov-Ripensia Timisoara
    CS Balotesti-Dacia Unirea Brăila
    Pandurii Târgu Jiu-SSC Farul Constanta
    Metaloglobus-Daco-Getica Bucuresti
    Chindia Târgoviste-CS Mioveni
    ACS Energeticianul-Petrolul Ploiesti
    ASU Politehnica Timisoara-FC Arges
    Universitatea Cluj-Aerostar Bacău

    Etapa VII

    Aerostar Bacău-Luceafărul Oradea
    FC Arges-Universitatea Cluj
    Petrolul Ploiesti-ASU Politehnica Timisoara
    CS Mioveni-ACS Energeticianul
    Daco-Getica Bucuresti-Chindia Târgoviste
    SSC Farul Constanta-Metaloglobus
    Dacia Unirea Brăila-Pandurii Târgu Jiu
    Ripensia Timisoara-CS Balotesti
    ACS Poli Timisoara-Sportul Snagov
    UTA Arad-Academica Clinceni

    Etapa VIII

    Luceafărul Oradea-Academica Clinceni
    Sportul Snagov-UTA Arad
    CS Balotesti-ACS Poli Timisoara
    Pandurii Târgu Jiu-Ripensia Timisoara
    Metaloglobus-Dacia Unirea Brăila
    Chindia Târgoviste-SSC Farul Constanta
    ACS Energeticianul-Daco-Getica Bucuresti
    ASU Politehnica Timisoara-CS Mioveni
    Universitatea Cluj-Petrolul Ploiesti
    Aerostar Bacău-FC Arges

    Etapa IX

    FC Arges-Luceafărul Oradea
    Petrolul Ploiesti-Aerostar Bacău
    CS Mioveni-Universitatea Cluj
    Daco-Getica Bucuresti-ASU Politehnica Timisoara
    SSC Farul Constanta-ACS Energeticianul
    Dacia Unirea Brăila-Chindia Târgoviste
    Ripensia Timisoara-Metaloglobus
    ACS Poli Timisoara-Pandurii Târgu Jiu
    UTA Arad-CS Balotesti
    Academica Clinceni-Sportul Snagov

    Etapa X

    Luceafărul Oradea-Sportul Snagov
    CS Balotesti-Academica Clinceni
    Pandurii Târgu Jiu-UTA Arad
    Metaloglobus-ACS Poli Timisoara
    Chindia Târgoviste-Ripensia Timisoara
    ACS Energeticianul-Dacia Unirea Brăila
    ASU Politehnica Timisoara-SSC Farul Constanta
    Universitatea Cluj-Daco-Getica Bucuresti
    Aerostar Bacău-CS Mioveni
    FC Arges-Petrolul Ploiesti

    Etapa XI

    Petrolul Ploiesti-Luceafărul Oradea
    CS Mioveni-FC Arges
    Daco-Getica Bucuresti-Aerostar Bacău
    SSC Farul Constanta-Universitatea Cluj
    Dacia Unirea Brăila-ASU Politehnica Timisoara
    Ripensia Timisoara-ACS Energeticianul
    ACS Poli Timisoara-Chindia Târgoviste
    UTA Arad-Metaloglobus
    Academica Clinceni-Pandurii Târgu Jiu
    Sportul Snagov-CS Balotesti

    Etapa XII

    Luceafărul Oradea-CS Balotesti
    Pandurii Târgu Jiu-Sportul Snagov
    Metaloglobus-Academica Clinceni
    Chindia Târgoviste-UTA Arad
    ACS Energeticianul-ACS Poli Timisoara
    ASU Politehnica Timisoara-Ripensia Timisoara
    Universitatea Cluj-Dacia Unirea Brăila
    Aerostar Bacău-SSC Farul Constanta
    FC Arges-Daco-Getica Bucuresti
    Petrolul Ploiesti-CS Mioveni

    Etapa XIII

    CS Mioveni-Luceafărul Oradea
    Daco-Getica Bucuresti-Petrolul Ploiesti
    SSC Farul Constanta-FC Arges
    Dacia Unirea Brăila-Aerostar Bacău
    Ripensia Timisoara-Universitatea Cluj
    ACS Poli Timisoara-ASU Politehnica Timisoara
    UTA Arad-ACS Energeticianul
    Academica Clinceni-Chindia Târgoviste
    Sportul Snagov-Metaloglobus
    CS Balotesti-Pandurii Târgu Jiu

    Etapa XIV

    Luceafărul Oradea-Pandurii Târgu Jiu
    Metaloglobus-CS Balotesti
    Chindia Târgoviste-Sportul Snagov
    ACS Energeticianul-Academica Clinceni
    ASU Politehnica Timisoara-UTA Arad
    Universitatea Cluj-ACS Poli Timisoara
    Aerostar Bacău-Ripensia Timisoara
    FC Arges-Dacia Unirea Brăila
    Petrolul Ploiesti-SSC Farul Constanta
    CS Mioveni-Daco-Getica Bucuresti

    Etapa XV

    Daco-Getica București-Luceafărul Oradea
    SSC Farul Constanta-CS Mioveni
    Dacia Unirea Brăila-Petrolul Ploiesti
    Ripensia Timisoara-FC Arges
    ACS Poli Timisoara-Aerostar Bacău
    UTA Arad-Universitatea Cluj
    Academica Clinceni-ASU Politehnica Timisoara
    Sportul Snagov-ACS Energeticianul
    CS Balotesti-Chindia Târgoviste
    Pandurii Târgu Jiu-Metaloglobus

    Etapa XVI

    Luceafărul Oradea-Metaloglobus
    Chindia Târgoviste-Pandurii Târgu Jiu
    ACS Energeticianul-CS Balotesti
    ASU Politehnica Timisoara-Sportul Snagov
    Universitatea Cluj-Academica Clinceni
    Aerostar Bacău-UTA Arad
    FC Arges-ACS Poli Timisoara
    Petrolul Ploiesti-Ripensia Timisoara
    CS Mioveni-Dacia Unirea Brăila
    Daco-Getica Bucuretti-SSC Farul Constanta

    Etapa XVII

    SSC Farul Constanta-Luceafărul Oradea
    Dacia Unirea Brăila-Daco-Getica Bucuresti
    Ripensia Timisoara-CS Mioveni
    ACS Poli Timisoara-Petrolul Ploiesti
    UTA Arad-FC Arges
    Academica Clinceni-Aerostar Bacău
    Sportul Snagov-Universitatea Cluj
    CS Balotesti-ASU Politehnica Timisoara
    Pandurii Târgu Jiu-ACS Energeticianul
    Metaloglobus-Chindia Târgoviste

    Etapa XVIII

    Luceafărul Oradea-Chindia Târgoviste
    ACS Energeticianul-Metaloglobus
    ASU Politehnica Timisoara-Pandurii Târgu Jiu
    Universitatea Cluj-CS Balotesti
    Aerostar Bacău-Sportul Snagov
    FC Arges-Academica Clinceni
    Petrolul Ploiesti-UTA Arad
    CS Mioveni-ACS Poli Timisoara
    Daco-Getica Bucuresti-Ripensia Timisoara
    SSC Farul Constanta-Dacia Unirea Brăila

    Etapa XIX

    Dacia Unirea Brăila-Luceafărul Oradea
    Ripensia Timisoara-SSC Farul Constanta
    ACS Poli Timisoara-Daco-Getica Bucuresti
    UTA Arad-CS Mioveni
    Academica Clinceni-Petrolul Ploiesti
    Sportul Snagov-FC Arges
    CS Balotesti-Aerostar Bacău
    Pandurii Târgu Jiu-Universitatea Cluj
    Metaloglobus-ASU Politehnica Timisoara
    Chindia Târgoviste-ACS Energeticianul

  7. #6
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Sezonul 2018-2019 al esalonului secund va incepe in weekendul 4-5 august, urmand ca in 2018 sa se desfasoare 21 de etape, ultima runda a anului urmand a avea loc la 8-9 decembrie. Partea a doua a sezonului se va relua pe 23-24 februarie 2019, iar ultima etapa, cea cu numarul 38, se va desfasura in weekendul 1-2 iunie 2019. Sunt programate si două etape intermediare in 10 octombrie si 28 noiembrie.

  8. #7
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Divizionara secunda FC Arges nu are dreptul sa promoveze nici la finalul sezonului care urmeaza, deoarece echipa apartine de primarie. Regulamentul FRF interzice promovarea unui club sportiv de drept public.

  9. #8
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Etapa 1

    Vineri, 3 August
    Universitatea Cluj - Metaloglobus Bucuresti 2-0
    Sâmbătă, 4 August
    Energeticianul - Luceafărul Oradea 4-0
    Aerostar Bacău - Pandurii Târgu Jiu 0-1
    FC Arges - CS Balotesti 2-0
    CS Mioveni - Academica Clinceni 2-1
    Dacia Unirea Brăila - Ripensia Timisoara 1-2
    SSC Farul Constanta - ACS Poli Timisoara 4-1
    Petrolul Ploiesti - Sportul Snagov 0-0

  10. #9
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Duminică, 5 August
    Daco-Getica Bucuresti - UTA Arad 2-0
    ASU Politehnica Timisoara - Chindia Târgoviste 0-1


    Chindia da lovitura pe final la Timisoara, intr-un meci in care ASU Poli a fost mai buna. Daco-Getica a trecut lejer de UTA. Fostul dinamovist Raphael Stanescu a marcat superb.

  11. #10
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Etapa 2

    Vineri, 10 August
    CS Balotesti - Petrolul Ploiesti 0-3
    Sâmbătă, 11 August
    Luceafărul Oradea - Ripensia Timisoara 2-2
    Academica Clinceni - Daco-Getica Bucuresti 5-0
    Sportul Snagov - CS Mioveni 2-0
    Metaloglobus Bucuresti - Aerostar Bacău 1-1
    Energeticianul - ASU Politehnica Timisoara 2-1
    UTA Arad - SSC Farul Constanta 4-2
    Pandurii Târgu Jiu - FC Arges 1-1
    Duminică, 12 August
    ACS Poli Timisoara - Dacia Unirea Brăila 2-2
    Luni, 13 August
    Chindia Târgoviste - Universitatea Cluj 2-1

  12. #11
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Etapa 3

    Vineri, 17 August
    Petrolul Ploiesti - Pandurii Târgu Jiu 2-1
    CS Mioveni - CS Balotesti 3-0
    Sâmbătă, 18 August
    Daco-Getica Bucuresti - Sportul Snagov 1-3
    SSC Farul Constanta - Academica Clinceni 1-4
    Dacia Unirea Brăila - UTA Arad 0-0
    Aerostar Bacău - Chindia Târgoviste 0-2
    Ripensia Timisoara - ACS Poli Timisoara 2-3
    Duminică, 19 August
    FC Arges - Metaloglobus Bucuresti 2-0
    Universitatea Cluj - Energeticianul 3-0
    ASU Politehnica Timisoara - Luceafărul Oradea 0-0


    Clasament



    1. Chindia Târgoviste 9
    2. Sportul Snagov 7
    3. FC Arges 7
    4. ACS Petrolul 52 Ploiesti 7
    5. Academica Clinceni 6
    6. AS FC Universitatea Cluj 6
    7. ACS Energeticianul 6
    8. CS Mioveni 6
    9. Ripensia Timisoara 4
    10. UTA Arad 4
    11. Pandurii Târgu Jiu 4
    12. ACS Poli Timisoara 4
    13. Metaloglobus Bucuresti 4
    14. SSC Farul Constanta 3
    15. Daco-Getica București 3
    16. Dacia Unirea Brăila 2
    17. Luceafărul Oradea 2
    18. ASU Politehnica Timisoara 1
    19. Aerostar Bacău 1
    20. CS Balotesti 0

  13. #12
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Etapa 4

    Metaloglobus Bucuresti - Petrolul Ploiesti 1-0

    Petrolul bifeaza prima infrangere din noul sezon.

  14. #13
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Acum se joaca UTA - Ripensia. 1-1 la pauza. Aradenii au deschis scorul, timisorenii au egalat din penalty.

  15. #14
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    49,214
    Reputatie
    0
    E clar. Cipanu e la meci
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  16. #15
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Mai degraba la iarba verde.

    UTA conduce cu 2-1.

  17. #16
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    49,214
    Reputatie
    0
    Asa ghinion. Om in toata firea sa mearga pe caldurile astea cu punga pe cap...
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  18. #17
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Acum se joaca ASU Poli Timisoara - U Cluj. Timisorenii conduc cu 1-0. Clujenii au avut o bara.

  19. #18
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Etapa 4

    Vineri, 24 August
    Metaloglobus Bucuresti - Petrolul Ploiesti 1-0
    Sâmbătă, 25 August
    Luceafărul Oradea - ACS Poli Timisoara 4-2
    UTA Arad - Ripensia Timisoara 2-1
    Academica Clinceni - Dacia Unirea Brăila 7-0
    CS Balotesti - Daco-Getica Bucuresti 1-1
    Pandurii Târgu Jiu - CS Mioveni 2-0
    Energeticianul - Aerostar Bacău 4-3
    Chindia Târgoviste - FC Arges 1-1
    Duminică, 26 August
    Sportul Snagov - SSC Farul Constanta 1-0
    ASU Politehnica Timisoara - Universitatea Cluj 1-0

  20. #19
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Etapa 5

    Sâmbătă, 1 Septembrie
    Aerostar Bacău - ASU Politehnica Timisoara 1-2
    CS Mioveni - Metaloglobus Bucuresti 5-0
    Daco-Getica Bucuresti - Pandurii Târgu Jiu 2-2
    Dacia Unirea Brăila - Sportul Snagov 0-3


    Acum se joaca ACS Poli Timisoara - UTA Arad, scor 0-1.

  21. #20
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    27,317
    Reputatie
    1
    lua-i-ar Benga pe aradeni...
    granita la Orsova!

  22. #21
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    50,831
    Reputatie
    0
    Au 3-0...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •