Results 1 to 21 of 21

Thread: Politica de Confidentialitate (23.05.2018)

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Post Politica de Confidentialitate (23.05.2018)

    Noua Politica de Confidentialitate care sa respecte GDPR este pe site:
    https://www.onlinesport.ro/Comunicat...ialitate-p-432

    Avand in vedere ca pe forum se colecteaza emailul la inregistrare si adresa de IP la inregistrare si postare, este necesar sa va stiti drepturile si datele care se colecteaza.

    Tot necesar este si pentru ca utilizatorul de pe Forum sa stie ca incepand de astazi isi poate stere contul oricand cu un email la adresa contact@onlinesport.ro.

    De asemenea, utilizatorul isi poate sterge/edita oricand un mesaj de pe forum accesand mesajul si apasand Edit si apoi Delete.

    Desi onlinesport.ro nu trimite email de marketing, am debifat toate casutele de primire de email. Daca vreti sa primiti email de la administratorii forumului sau de la alti membri de pe Forum, trebuie sa intrati in Settings si sa bifati manual acest lucru. Altfel nu veti primi. Au ramas active celor care au setat doar Mesaje Private in forum si acest lucru se poate de asemenea edita in setari.

    S-a trimis un Mesaj Privat catre toti utilizatorii din forum. Acesta apare ca un Popup pe ecran si se poate citi atunci cand esti autentificat in contul tau de pe Forum. Mesajul este primit inclusiv de utilizatorii care au accesul restrictionat sau suspendat permanent pe forum. Mesajul contine linkul catre acest mesaj cu noile schimbari, dar si linkul spre noua Politica de Confidentialitate.

    Astfel, toti utilizatorii existenti sunt informati despre noile facilitati legate de Politica de Confidentialitate si, de fapt, despre protectia si accesul la datel personale.

    Toti utilizatorii care se inregistreaza de astazi, 23 mai 2018, pe Forum trebuie sa bifeze ca au citit atat Regulile Forumului cat si Politica de Confidentialitate. Fara a bifa expres faptul ca au citit, nu se pot inscrie.

  2. #2
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Paul ar vrea o stergere de cont dar nu se descurca cu emailul.

    E cam aiurea aia cu editatul oricand. Nu merge sa lasi doar un timp mai mare pentru editare?
    O sa fie imposibil de dialogat cu Ionel. Asta editeaza de zece ori in doua minute. D'apai acum ca o sa poata permanent..
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  3. #3
    sport legend chinna tm's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    REPUBLICA BANAT!
    Posts
    8,955
    Reputatie
    1
    Nu am citit niciunde cum ca Hingherului ii este retrasa functia de moderator.
    E confidentiala chestia?
    "INTERZIS"!

  4. #4
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post

    E cam aiurea aia cu editatul oricand. Nu merge sa lasi doar un timp mai mare pentru editare?
    Editare nu suntem siguri cum se interpreteaza. Avocatii au spus ca se refera la datele personale doar. Dar ca sa fim 100% siguri pe moment oricine isi poate edita mesajele oricand. Vbulletin va scoate un forum care sa fie mult mai clar in sensul asta si il vom instala si noi imediat, pe moment nu l-au scos.

    Am uitat sa spun ceva. Avand in vedere ca in ceea ce priveste onlinesport.ro nu se schimba nimic in afara de prezentarea publica a datelor care se retin pe forum si care oricum se stiau (email si IP), si noi avem drepturi. Cei care vor abuza de noile reglementari (in special dintre utilizatorii blocati pe forum sunt sigur - cei care sunt suparati ca nu pot scrie aici din cauza comportamentului lor), neavand dreptate vom cauta raspunderea legala.

  5. #5
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Sevilla86 86.120.250.3* [Find Latest Posts by User] [View Other IP Addresses for this User]
    Teroristu' 86.120.250.3* [Find Latest Posts by User] [View Other IP Addresses for this User]
    Adica, supermoderatorul nu mai are voie sa divulge IP-urile userilor?
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Supermoderatorul trebuie sa-si faca datoria de acum fara abatere la regulament. Clonele nu sunt permise pe forum si ip'urile proxy trebuie blocate. Legea e clara in legatura cu uzare de fals in public.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #7
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Esti un amator. Nu am folosit proxy pentru nici una dintre clonele recente, nici macar VPN. Am mai folosit in trecut, dar nu recent.
    Poti sa verifici adresele pe utrace sau alte site-uri. Toate au fost adrese reale. Ti-am spus ca pot sa imi schimb IP-ul in doua minute, dar nu ma refeream la folosirea de proxy. Oricine isi poate reseta IP-ul daca il duce cat de cat capul. Provider-ul de internet iti aloca un nou IP, atata tot. Imi ia cam doua minute sa-l schimb si o pot face de cate ori vreau, nelimitat.

    Cu astia te trezesti ca te baneaza pentru proxy cand tu nu ai mai folosit proxy de un an de zile. Ca omu' nu stie sa faca diferenta dintre un proxy si adresa reala de IP


    Vrei sa te invat eu cum recunosti un proxy? Lectie pentru prosti, pana si un copil de 5 ani o poate face.
    Last edited by Sevilla86; 30th May 2018 at 13:24.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1

    Esti sigur ca asa merge?
    N-am timp acum dar revin sa-ti explic cum mie nu mi se schimba ipul orice as face
    Mare informaticien rupt un cur
    Last edited by delaparis; 31st May 2018 at 00:30.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Deci concentratorul iti acorda dinamic adrese ip la o plaja intre 0 si 999 maxim dar depinde de setare. De obicei pt un user x ramane intre in 0 si 10 . Asa ca adresele tale la infinit te poti culca linistit.
    Mai exista si acele ip fix. Adica cei care au server profesional. Stiai asta? Nu cred

    Sa ma inveti cum sa recunosc un proxy? ... no comment
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Nu am folosit proxy pentru nici una dintre clonele recente, nici macar VPN. Am mai folosit in trecut, dar nu recent.
    " Nu am folosit proxy pentru nici una dintre clonele recente, nici macar VPN. Am mai folosit in trecut, dar nu recent."
    Multumesc.
    Ai scris ce trebuia
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #10
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Si daca iti spun cum poti sa-ti schimbi IP-ul foarte usor si vezi ca functioneaza, iti dai singur o palma?
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  11. #11
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Supermoderatorul trebuie sa-si faca datoria de acum fara abatere la regulament. Clonele nu sunt permise pe forum si ip'urile proxy trebuie blocate. Legea e clara in legatura cu uzare de fals in public.
    Ce asteptari sa ai de la unul care numeste uz de fals, sau uzare de fals cum spune el, folosirea de proxy.
    Care folositi proxy, ca cica e uz de fals
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  12. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Si daca iti spun cum poti sa-ti schimbi IP-ul foarte usor si vezi ca functioneaza, iti dai singur o palma?
    Esti turc? Sau ce nu ai de nu intelegi?
    Este contractual bre. Ai ip fix deoarece ai contract pt asta cand ai server profesional. Uite exemplu OLS

    Da, asa e calificat in lege in domeniul IT. Semnatura net este ip'ul cand dezvolti relatia retea IT. Cand incerci sa trisezi exista jurisprudenta deja pe subiectul asta. Sigur ca aici vorbim doar e un forum si de incalcarea regulamentului folosind o nisa tehnica dar intra in domeniu in caz ca ...
    Last edited by delaparis; 1st June 2018 at 00:16.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #13
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Cine nu stie despre ce este vorba, probabil ca este impresionat de modul in care faci sa sune.
    Romtelecom, de exemplu, ofera IP static pentru clienti business pentru un euro pe luna.

    Sunt servicii care au ajuns sa coste cativa centi. Server prefesional... ma, da-ma dreq
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  14. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Sunt impresionat de politica agresiva la tarif pe care o practica Romtelecom. De altfel brand de renume pana in Walis et Futuna

    Eu in orice caz nu reusesc sa schimb ip-ul nici daca imi schimb serverul. Nu stiu ce dracu fac "astia" ... probabil te cunosc si le dai solutii
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  15. #15
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Pai, am IP dinamic. De aceea il pot schimba.
    Daca ai IP fix, nu poti verifica daca merge nici daca iti spun cum o poti face.

    Incepi sa suni ca Liviu. Cunosc secretele forum-ului si ale RDS-ului si fac ce vreau
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  16. #16
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Bravo.
    Schimbi IP cand vrei la fel ca orice user x pe orice forum. Problema ta este ca iti gasesc orice plaja de ip pe care o vei avea. Daca stiai cum merge ai fi recunoscut ca in postul citat de tine mai sus am pus deja "materie". Dar nu cunosti mare lucru in domeniul asta, mi-am dat seama de mult timp.
    Dar daca vrei sa te dai "mester" pe aici eu nu te mai contrazic . Sper ca vei fi un user care intra cu placere pe forum. Indiferent ca placerea ta este sa faci pe desteptul in lipsa de altceva
    Last edited by delaparis; 1st June 2018 at 00:50.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  17. #17
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Pai cum, daca schimb intreg blocul de IP?
    Acum am 86.120.***.***, pe 2 aprilie am avut 5.12.**.**, iar la sfarsitul lui martie aveam 188.24.***.***.

    Stiu ce IP-uri aveam, pentru ca sunt admin pe un forum. Vad in admin logs pentru fiecare cont spam sters ce adresa aveam la momentul respectiv
    Last edited by Sevilla86; 1st June 2018 at 00:57.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  18. #18
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1

    Pai schimbi bloc ip doar daca treci pe alt concentrator. Apoi cum poti trece pe alt concentrator? Probabil schimbi conectia. Treci de pe fix pe mobil sau pe hotspot diferit. Da, utilizezi diferite solutii pt a te ascunde. Ce interes ai?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  19. #19
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1




    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Problema ta este ca iti gasesc orice plaja de ip pe care o vei avea.
    Te-ai lamurit ca nu poti?
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  20. #20
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Ce amarat argument
    Pai eu vorbeam daca joci fair-play bre ca.ca.nar. Te joci iar cu inginerie cuvinte?
    Uite iar iti zic asa pe sleau. Esti un nimic pe aici si eu sunt Ceausescu ... Cu ip si cu sanctiuni. Te banez cand nu vrei. Crezi?

    Hai noapte buna ca m-ai plictisit iar. Vorbim cand FCSB e campioana
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #21
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Ceausescu cred ca ar fi vazut si IP-urile, nu-i dadea nimeni peste mana


    Fair play insemnand sa stau ca prostu' pe acelasi bloc de IP sa ma gasesti tu mai usor?
    Stai linistit, nu-l schimb pentru tine sau pentru forum. Il schimb oricum cand am nevoie.
    Last edited by Sevilla86; 1st June 2018 at 11:41.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •