View Poll Results: Cine va fi campioana la Roland Garros 2018?

Voters
11. You may not vote on this poll
  • Simona Halep

    5 45.45%
  • Jelena Ostapenko

    0 0%
  • Maria Sharapova

    2 18.18%
  • Garbine Muguruza

    2 18.18%
  • Elina Svitolina

    0 0%
  • Petra Kvitova

    0 0%
  • Karolina Pliskova

    0 0%
  • Alta - nominalizati-o

    2 18.18%
Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 366

Thread: WTA Grand Slam: Roland Garros

  1. #43
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Important era s-o dea la TV, ma rog, nu e vina francezilor ci britanicilor sau celor care programeaza transmisiile internationale. Vina francezilor tai baga-le-as pixu pe nas e ca nu lasa britanicii sa scoata o data episoadele alea 7-10 din sezonu 3 din Versaille in varianta originala vorbita de actori, in engleza, si mi-o tot baga pe rahatu ala de franceza vorbit pe dos din gura actorilor de mor de ciuda ca episodu 6 s-a terminat cu un cliffhanger incredibil si numa nu vor dracului sa scoata episodu 7 asa cum l-a menit Dumnezeu si regizorul filmului: IN ENGLEZA, si asta din cauza crizelor voastre de francezi ciudosi! _|_



    Nu stiu ce plm va poate fi asa ciuda pe limba engleza ca e de 10 ori mai misto si mai vorbita decat scrba aia de franceza in care-ti rupi limba in 3 colturi daca incerci s-o pronunti! Lasati dracului engleza sa fie daca in engleza vorbesc prostii aia de filmeaza acolo! Un film e menit sa fie vazut in limba sa originala, nu kkturi de dublaje handicapate, aia nu e altceva decat cenzura si bataie de joc!!!
    Last edited by Johnny D; 31st May 2018 at 19:23.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #44
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    On afara de faptul ca e limba latina mai e si complexa. E vorbita de secole de intelectuali. Engleza e simpla si e pt inculti
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #45
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Sa fie dar sa nu cenzureze limba originala, aia e cea mai mare incultura posibila!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #46
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Sa fie dar sa nu cenzureze limba originala, aia e cea mai mare incultura posibila!
    Adevarul e ca francezii sunt niste inculti in ziua de azi, nu vor sau nu pot sa invete engleza si in mod clar nu au capacitatea intelectuala sa citeasca o subtitrare in timp ce urmaresc un film.

    Eu stiu destula franceza sa citesc stirile in limba originala, dar uite ca nu am chef. Iar anul asta s-au intrecut pe ei insisi la capitolul stiri in limba engleza, sunt cateva pe zi. Deci mai nimic despre Simona in engleza, cateva randuri despre meciul din turul 2 in franceza si niste highlights.

    Revenind la Rafa, a jucat tot relativ slab (scurt) in primul set cu Pella dar adversarul a fost sub cel din primul tur. Incet-incet si-a ridicat nivelul dar inca nu e cel de anul trecut. A explicat chiar el ca nu a avut timp sa isi regleze complet jocul din cauza accidentarilor. Chiar si asa nu prea are cine sa ii puna probleme prea curand.

  5. #47
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Adevarul e ca francezii sunt niste inculti in ziua de azi, nu vor sau nu pot sa invete engleza si in mod clar nu au capacitatea intelectuala sa citeasca o subtitrare in timp ce urmaresc un film..
    Asta e adevarul?

    Nu prea cred.
    Aici e vorba de apararea culturii si limbii franceze. Eu stiu ca in Romania si in general in tarile mici proaspat venite in UE tendinta e sa o dai pe engleza. Asa pare modern si inteligent. Ei bine francezii putin le pasa de ce cred unii si altii iar ei continua sa vorbeasca franceza .. in Franta. Ne scuzati Cui nu-i place e liber sa vorbeasca in ce limba vrea el.
    Roland Garros ramane tot la Paris si toti jucatorii de tenis din lume viseaza sa-l castige sau cel putin sa participe. Si la turneu se vorbeste in franceza. Nu se spune game ci jeu. Arbitrul anunta scorul in franceza etc ...Si astea nu se vor schimba indiferent ca nu le convine la romani, cehi, polonezi sau alte tari.
    Popoarele mari respecta asta. Regina Angliei sau primul ministru cand vin in Franta vorbesc in franceza. Impecabil de altfel
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  6. #48
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    La toate turneele se anunta scorul in limba locala dar si in engleza daca e turneu international (nu bag mana in foc pentru turneele locale din avanposturile civilizatiei franceze gen Mali, Burkina Faso, etc.).

    Nu sunt un adept al globalizarii totale dar cred ca ar trebui sa vorbeasca toata omenirea o singura limba, in afara de cea nativa bineinteles. Limba franceza a pierdut partida asta de mult si faptul ca e complicata gramatica (mai multe exceptii decat reguli) nu e in niciun caz o virtute.

    Nu inteleg de unde francofonia asta pe romani. Suntem mai inruditi cu italienii si oricat nu imi place mie de nemti ei au facut mai multe pentru noi decat francezii care se p**a pe noi de la inaltimea xenofobiei lor.

  7. #49
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Limba franceza a pierdut partida asta de mult si faptul ca e complicata gramatica (mai multe exceptii decat reguli) nu e in niciun caz o virtute.

    Nu inteleg de unde francofonia asta pe romani. Suntem mai inruditi cu italienii si oricat nu imi place mie de nemti ei au facut mai multe pentru noi decat francezii care se p**a pe noi de la inaltimea xenofobiei lor.
    Ca nu ne plac francezii asta o inteleg si stiu si de unde vine. Dar sa nu ne plangem ca in raspuns nici lor nu le plac romanii.

    Apoi nu a pierdut nicio partida deoarece nu asa se pune problema. Limba franceza este vehiculul mondial al culturii franceze care est imensa. Sa nu uitam ca este una dintre cele mai vechi civilizatii moderne si sa nu uitam ca francezii sunt la originea poporului englez. Anglia este popul.ata de fosti normanzi.
    Uite unde se vorbeste franceza in lume. Nu cred ca e asa nasol
    New-Map-Francophone_World.PNG
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  8. #50
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Ca nu ne plac francezii asta o inteleg si stiu si de unde vine. Dar sa nu ne plangem ca in raspuns nici lor nu le plac romanii.

    Apoi nu a pierdut nicio partida deoarece nu asa se pune problema. Limba franceza este vehiculul mondial al culturii franceze care est imensa. Sa nu uitam ca este una dintre cele mai vechi civilizatii moderne si sa nu uitam ca francezii sunt la originea poporului englez. Anglia este popul.ata de fosti normanzi.
    Uite unde se vorbeste franceza in lume. Nu cred ca e asa nasol
    New-Map-Francophone_World.PNG

    Si francezii ca ungurii "o fost primii"

  9. #51
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Gata cu prostiile astea offtopic ca Buzarnescu a scos-o pe Svitolina, pe care toti prostii o vedeau favorita nr. 1 desi nu face nimic in GS-uri niciodata!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #52
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Da frate, ni vu, ni connu Micky (pardon, Michelle) o trimite acasa pe Svitolina!!! Asa da!

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    incredibil cu ce curaj a jucat Buzarnescu. Nu mi-a venit sa cred. Fenomenala cum s-a tinut tare in momentele critice. As vrea sa fie mai mult decat o zi buna si sa poata continua in ritmul asta. Cel putin mental.

    Altfel, eu ii respect pe francezi ca incearca sa isi pastreze limba si sa nu adopte engleza ca tot mapamondul. Si da, asta le da un aer de aroganta, dar na, ce vrei e pretul cu care iti pastrezi ceva demnitate. Dar oricum incep si ei sa abandoneze rezistenta. Mie cu Romania imi e rusine care a devenit sclava americanilor.

    revenons au tennis
    Last edited by lalalilu; 1st June 2018 at 17:50.

  12. #54
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Da frate, ni vu, ni connu Micky (pardon, Michelle) o trimite acasa pe Svitolina!!! Asa da!
    De ce zic eu mereu ca ea e racheta nr. 2 a Romaniei fara doar si poate?
    Sper ca de azi sa-si fi dat seama si Saracaceanu ala de conduce echipa de Fed Cup!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #55
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Miki bum-bum a intrat dupa Svitolina in casă ca rakeții ucrainieni in oala cu sarmale! Te iubim, Miky, iuhuuu!

  14. #56
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Mi-e frica sa n-o bata si pe Simo in finala! Ar fi culmea ghinionului pt Halep!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #57
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Mi-e frica sa n-o bata si pe Simo in finala! Ar fi culmea ghinionului pt Halep!
    Ar merita-o Halep ce e drept

    Daca vor respect francezii, sa aduca infrastructura de la RG macar la nivelul Wimbledon, sa nu zic AO sau USO. Acum sunt cu prelate ca la arenele Progresul, desi parca acolo au nocturna.

    In rest, dovada “demnitatii” au dat-o francezii in WW2 cand au fost ocupati de nemti.

  16. #58
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Mihaela a jucat asa cum joaca ea de obicei cand nu are probleme fizice sau mentale. Nu e doar un joc bun azi..asta este nivelul ei.
    Foarte fericita sunt ca a iesit Svitolina, pe care sincer nu o vedeam sub nicio forma favorita la titlu aici cum s-a tot vehiculat.

  17. #59
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,834
    Reputatie
    0
    performanta carierei ptr mihaela. respect !
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  18. #60
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Ar merita-o Halep ce e drept

    Daca vor respect francezii, sa aduca infrastructura de la RG macar la nivelul Wimbledon, sa nu zic AO sau USO. Acum sunt cu prelate ca la arenele Progresul, desi parca acolo au nocturna.

    In rest, dovada “demnitatii” au dat-o francezii in WW2 cand au fost ocupati de nemti.
    ei hai acuma.e lipsa de demnitate ca s-au batut si au pierdut razboiul?dar chiar si asa ocupati s-au organizat in rezistenta.care chiar a dat sens demnitatii lor. dar ce zici de romani care nu s-au batut deloc.ei s-au dat numai dupa aia puternici pana cand simteau ca pierd si dupa aia schimbau aliatul.Rasu plansu.nici un pic de demnitate. fix ce facem acum cu americanii.suntem niste sclavi.

  19. #61
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,243
    Reputatie
    0
    Urmează Keys, după care are drum liber spre semifinale. Wozniacki s-a distrat și azi dar urmează coșmarul ei pe anul asta, Kasatkina care probabil o va învinge din nou. Maine avem Pliskova cu Sharapova, meci tare, mai ales ca cine câștiga poate juca cu Serena.

  20. #62
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    1 iunie 2017, Mihaela Buzarnescu juca ITF-uri de 25000 cu locurile 400-600 si avea zece ani de la singura ei victorie contra unei jucatoare de top 100.
    1 iunie 2018 aceeasi Mihaela Buzarnescu are doua victorii la jucatoare de top 10, doua finale si doua semifinale WTA, si 7 ITF-uri castigate.
    Ce se intampla aici?

  21. #63
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Urmează Keys, după care are drum liber spre semifinale.
    Keys e slabana, Mihaela controleaza mingea de 2 ori mai bine in conditii de rapiditate similara. Iar daca ar juca cu Wozniacki in SF ar distruge-o, Caro nu e instare nici sa viseze o astfel de agresivitate sau rapiditate in viteza mingii, daramite sa-i faca fata!


    Meciul vedeta de azi e Pliskove bune - Sharapove resurgentate! Foarte interesant, stilul de joc mi-ar zica ca Pliskove se vor califica, insa dupa nr. de trofee=mental Masha ar trebui sa-l castige, va fi foarte tare meciul!


    Oh, deci castigatoarea joaca cu Serena? Atunci vreau Pliskove sa castige ca Masha e victima dinainte, se uda toata cand joaca cu Serena. Iar Pliskove ar veni nervoase cu razbunarea in mana pentru celelalte Pliskove culcate de Serena, Pliskovele slabe care trebuie si vor fi razbunate! Pe Serena n-am nici un dubiu c-o bate daca trece de Masha! Si Masha ar trebui s-o bata, pe zgura e clar peste, dar e prea mielushel constipat cand joaca cu cea mai buna jucatoare de tenis feminin din istorie - barbatul cu cur gigant!

    Quote Originally Posted by JJ View Post
    1 iunie 2017, Mihaela Buzarnescu juca ITF-uri de 25000 cu locurile 400-600 si avea zece ani de la singura ei victorie contra unei jucatoare de top 100.
    1 iunie 2018 aceeasi Mihaela Buzarnescu are doua victorii la jucatoare de top 10, doua finale si doua semifinale WTA, si 7 ITF-uri castigate.
    Ce se intampla aici?
    A castigat in ultima saptamana o treime din banii castigati in toata lunga ei cariera de pana acum!
    Ce-nseamna o ambitie si-un antrenor vechi de un an care stie cum sa-si modeleze jucatorul!
    Last edited by Johnny D; 2nd June 2018 at 10:16.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •