View Poll Results: Cine va fi campion la Roland Garros 2018?

Voters
10. You may not vote on this poll
  • Nadal si iar Nadal

    4 40.00%
  • Djokovic

    1 10.00%
  • Zverev

    2 20.00%
  • Thiem

    1 10.00%
  • Altul - nominalizati care

    2 20.00%
Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 150

Thread: ATP Grand Slam: Roland Garros

  1. #85
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,903
    Reputatie
    0
    Am votat "altul" in sondaj aici... acel "altul" se va numi Juan Martin Del Potro.

  2. #86
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,747
    Reputatie
    0
    Nu te cred, ar fi prea de vis. Nadal compromis, Federer finalizand RG-ul cu nr. 1 atasat!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #87
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Nu are del Potro forta sa treaca de Cilic, Nadal/Schwartzman si Thiem, 3 meciuri grele de 3/5 in 4 zile.
    In schimb Thiem are o sansa bunicica daca Rafa iese azi sau macar iese bumbacit bine si apoi va fi un meci maraton in semifinala de maine.

    Pe de alta parte daca Rafa nu mai sta la discutii cu Diego azi si maine joaca cu un Del Potro obosit, va fi destul de proaspat in finala.

    Nu e exclus nici ca Thiem sa o pateasca maine, atentie.

    Ce am observat e ca se intampla a doua oara ca Rafa sa joace mizerabil inainte de venirea ploii.
    Exact asa a fost si la Roma in finala si ieri, iar dupa ploaie si-a revenit.
    Poate cresterea brusca a umiditatii si scaderea presiunii il afecteaza fizic atat de mult?
    Transpira ingrozitor ieri desi nu mai era soare; eu nu l-am mai vazut vreodata sa isi bandajeze antebratele ca nu fac fata benzile alea speciale Nike.
    Trebuie sa ia de la Xisca niste Always ceva sa bage pe dedesubt
    Last edited by Cristi; 7th June 2018 at 13:43.

  4. #88
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,747
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Nu are del Potro forta sa treaca de Cilic
    Si cine ti-a zis asta acu vreo 2-3 zile de ramanea sa mai discutam?


    LE: M-a discutat cinicul, 3-1 3-6 setul 3! Sincer si eu as vrea sa bata Del Potro, e mai nume impotriva lu Nadal decat Tzilici.
    Last edited by Johnny D; 7th June 2018 at 15:08.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #89
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Domnu' Johnny va rog sa nu scoateti din context ce am spus ca ultimul "jurnalist" A3! Dati citatul complet!
    Del Potro poate trece de Cilic azi, mai ales ca croatul e mai obosit, spuneam ca nu are forta sa castige turneul in conditiile date.

    Una peste alta Rafa scapa relativ usor. 2h ieri si 1h40 azi nu e mare lucru.
    Voi vedea ce s-a intamplat azi diseara, dar pare ca abia in setul 4 si-a dat drumul la joc.
    Oricum spaniolul este favorit maine si ii va fi cu atat mai usor cu cat se prelungeste celalalt "sfert" de azi.

    Se demonstreaza inca o data ce avantaj enorm este sa fii pe jumatatea de tablou care joaca prima la un turneu de GS, in special la RG unde nu ai acoperis si la AO unde pauza suplimentara e inainte de finala.

  6. #90
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,747
    Reputatie
    0
    Pai contextul e mai larg draga domn Cristi, acu 2 zile spuneati ca Del Potro il bate fara probleme, sincer eu cred ca Cilic ar fi luat primul set daca nu se oprea pt ploaie si ar fi avut dupa desfasurarea de astazi 2-0 la seturi si 3-1, dar, ma rog, e prea tananau uneori.
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Se demonstreaza inca o data ce avantaj enorm este sa fii pe jumatatea de tablou care joaca prima la un turneu de GS, in special la RG unde nu ai acoperis si la AO unde pauza suplimentara e inainte de finala.
    Cine l-a pus sa castige Roma? Trebuia sa piarda cu Zverev si acu avea pauza!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #91
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Din ce retin eu am spus ca Cilic va resimti oboseala acumulata cu Fognini in meciul cu Del Potro, nu cred ca am zis ca bate argentinianul fara probleme!
    Asta insemna ca Marin ar putea termina "benzina" dupa 1-2 seturi.
    Nu stiu insa cat mai e de valabil asta in conditiile in care meciul s-a intins pe 2 zile si nici nu ma uit la meci sa vad cum se misca croatul.

    Pana la urma vad ca Delpo castiga fara prea mari probleme, dar Rafa e favorit destul de clar maine, asta daca nu se prezinta iar ca in primul set cu Diego.

    Si ce treaba are Roma cu RG, ca doar a fost o saptamana pauza???

  8. #92
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,747
    Reputatie
    0
    Pai nu ti se pare logic ca daca pierdea la Roma, era nr. 2 aici deci avea 2 zile pauza in loc de Thiem!
    Fals, tot ar fi fost favorit nr. 1, faptu ca e nr. 2 in ATP n-ar fi influentat cu nimic. Corect.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #93
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Ploaia l-a salvat pe Nadal si cu Bolleli. Eu nu am vazut setul 4, dar din ce am vazut in setul 3 nu mi s-a parut ca Nadal a jucat bine. Argentinianul a facut mai multe greseli. Nadal a jucat cam la fel: scurt si fara initiativa. Cu parere de rau, eu nu ii mai dau sanse pe mai departe. Cu Schwartzman a mers dar nu cred ca mai merge cu Delpo. Totusi nu sunt adversari de acelasi calibru.

  10. #94
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Da, se vede si din statistici ca in setul 3 Rafa nu a jucat deloc bine, dar setul 4 a fost alta mancare de peste.
    Pare ca a schimbat putin si tactica, am vazut ca a venit foarte des la fileu.

    Del Potro nu are viteza necesara sa il puna in dificultate pe Rafa si probabil nici capacitatea fizica de a se "tine" dupa spaniol 4-5 seturi.
    Schwartzman reusea sa ajunga la timp din colt in colt sau din spate la fileu, dar delPo nu are cum sa faca asta.
    In schimb serveste mult mai bine decat conationalul sau deci probabil scorul va fi mai strans.

    Nu zic ca nu e posibil ca Nadal sa joace iar slab si sa ia bataie, dar nu pare foarte probabil.

  11. #95
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Diferenta mare de atitudine intre Nadal si delPo dupa meciuri: Spaniolul s-a grabit cat a putut spre recuperare, se pregateste sa joace inca multe ore. Argentinianul a plans de parca a castigat finala, cumva deja si-a depasit asteptarile. Sa vedem cat se poate reconecta JM la turneu.

    Oricum, daca nu a reusit del Potro sa faca ceva notabil la RG cand era in deplinatatea puterilor, nu e foarte probabil sa o faca acum cand a pierdut cate putin din toate. Dar mai stii?

  12. #96
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Eu il vad pe nadal favorit maine si cred ca diego a fost suficient de bun pe zgura. Nu chiar ca delpo, dar nu departe. Sa vedem insa. Mi e greu sa cred ca 3/5 il bate delpo. Singurul pe care il vad cu sanse e intr-adevar Thiem, dar depinde si acolo cu ce mental intra austriacul.

  13. #97
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Cechinato, baby! Sper sa ne faca baiatu surpriza.

  14. #98
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,747
    Reputatie
    0
    No chance. "One step further this year." Cum a zis Thiem.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #99
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Am vazut si restul meciului Nadal-Schwartzman.
    Este evident ca miercuri Rafa a avut probleme mari cu propriul joc, posibil din cauza umiditatii extreme.
    Pur si simplu nu ii functiona FH, raportul winners/unforced fiind 4-17 in primul set!!!
    Ieri spaniolul a jucat aproape de nivelul lui obisnuit la Paris, chiar daca destul de departe de cel maxim.
    Raportul de mai sus a fost 26/23 in ultimele 2 seturi, in continuare un numar de nefortate neobisnuit de mare pentru el in saptamana a doua la RG.

    De remarcat ca Del Potro a beneficiat de un culoar excelent, avand de departe cel mai usor "sfert" posibil, fara absolut niciun jucator cu adevarat bun pe zgura (Fognini e bun pe zgura dar varza la cap).
    Capii de serie intalniti, Cilic si Isner, chiar si ARV, sunt slabi pe zgura.
    E departe de a fi pregatit pentru Nadal, mai ales daca spaniolul joaca bine.

    Sunt sanse bunicele sa ploua azi la Paris, ori la sfarsitul primei semifinale ori la inceputul celei de-a doua.
    Sa speram ca a doua nu se va termina sambata, pare totusi improbabil (daca nu ploua cu orele) dar nu e exclus.

  16. #100
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    deocamdata e soare. Sper sa tina ca mi-am pus sandale.

  17. #101
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,747
    Reputatie
    0
    We're gonna roast some chickens today, austrian style.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #102
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Mon Cecchinato e mancat cu fulgi cu tot. Sigura solutie care ii reuseste pana acupm este sa il trimita pe Dominic cat mai departe si sa ii dea un amorti dupa. In rest este atacat saracu din toate directiile.

  19. #103
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Come on Delpo

  20. #104
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,747
    Reputatie
    0
    Incredibil ce batalie a tras Nadal care nu e la maxim sa ramana in acest prim set, 6 mingi de break a avut Martin dar Nadal le-a salvat pe toate, pe cand Nadal n-a avut nici una pana la scorul de 5-4!

    De asta e atat de bun Nadal, nu e prima data cand o zic, dar e cel mai bun jucator din istoria tenisului la salvat mingi de break, asa-si si distruge mental adversarii impotriva carora joaca.

    Acum n-ar fi deloc de minune sa faca break-ul la prima sansa, 6-4 si serva dupa un asa set = meci.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #105
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,747
    Reputatie
    0
    Zis si facut! Ca un facut!

    Dupa asa ceva poti zice c-a si castigat meciul, mai slab 9/10 game-uri, mai bun ultimul game cu care ia setul si gatul adevsarului care se simte dupa un asa set rupt in bucati. Un game nu esti mai bun decat ibericul si vine te si bate cu el! O fi parand comic de aici dar Delpo e in iad in acest moment. Nu e deloc comic pt el.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •