Results 1 to 14 of 14

Thread: Cei mai buni romani/straini

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0

    Cei mai buni romani/straini

    Plecarea lui Cristian Topescu ma face sa deschid acest thread. Va rog sa accesati si daca se poate sa completati domeniile.

    Cel mai bun comentator sportiv/ strain........ CRISTIAN TOPESCU / - nu stiu
    Cel mai bun fotbalist roman/ strain...... Hagi/ Messi
    Cea mai buna tenismena romana / straina ......Simo Halep/ Serena Williams
    Cea mai buna handbalista romana / straina Neagu/ nu stiu
    Cel mai bun gimnast roman / strain .......... Dragulescu/ Bart Conner
    Cea mai buna gimnasta romana/ straina............. Nadia Comaneci / nu stiu
    Cel mai bun tenismen roman/ strain........... Ilie Nastase / Pete Sampras/ Roger Federer

    Cel mai bun pianist roman/strain..... Dinu Lipatti/ Martha Argerich
    Cel mai bun violonist roman/ strain ..... George Enescu/Nicolo Paganini
    Cel mai bun canrateri opera roman/strain...... Nicole Herlea/ Pavarotti

    Cel mai mare pictor roman/ strain Grigorescu/ Kandinski

    Cel mai bun pilot roman/ strain ......... Eu/ Antoine Saint Exupery

    Cel mai bun romancier roman/ strain.......... Eminescu........./ Faulkner/Dostoievski/Kafka

    Cel mai mare sculptor roman/ strain ...............Brancusi/ Brancusi

  2. #2
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Paul Atreides View Post

    Cel mai bun pilot roman/ strain ......... Eu/ Antoine Saint Exupery
    dilimandrosule,a facut Delap misto de tine cand a spus ca te face moderator,nu te mai chinui sa deschizi thd-uri de astea idioate doar ca sa-i arati cat esti de perfornant...

    plus ca ai aproape 0 replici aici,semn ca te-a cam citit lumea,pai nu mai bine stai in cusca ta?

    ei hai ca te ajut eu,ca noul meu prieten Ionica m-a rugat sa fiu empatic...


    cel mai bun pilot roman/strain...tu,adica baronul Munchausen/baronul rosu von Richtofen...
    si vezi analfabetule ca puncte de suspensie se pun 3...si nici numele lui Antoine nu l-ai scris corect...
    Last edited by cip; 16th May 2018 at 19:03.
    granita la Orsova!

  3. #3
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Eminescu romancierul
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Mihai Eminescu. Opere vol. VI si VII
    Autor: Mihai Eminescu
    Editura: Academia Romana
    Colectia: Pleiade

    Textele cuprinse în aceste doua volume reusesc sa ne dezvaluie câteva dintre tainele nasterii gandirii eminesciene precum si deschiderile lui catre literatura, filosofia, viata stiintifica din Germania, Franta si chiar din America.

    Rapirea Bucovinei
    Autor: Mihai Eminescu
    Editura: Saeculum

    Volumul Rapirea Bucovinei reuneste, pentru prima data, toate scrierile eminesciene referitoare la partea de sus a Moldovei, publicate de autor sau ramase in manuscrise.

    Textele sunt insotite de un bogat aparat critic, datorat profesorului D. Vatamaniuc, de actele oficiale ale rapirii Bucovinei.

    Mihai Eminescu. Opere. Articole politice, 3 volume
    Autor: Mihai Eminescu
    Editura: Academia Romana
    Colectia: Pleiade

    Editia în trei volume a articolelor politice ale lui Mihai Eminescu aparuta într-o editie de tip pleiade.

    Este prima data dupa aproape 100 de ani când apar toate articolele lui Eminescu.



    Chestiunea evreiasca
    Autor: Mihai Eminescu
    Editura: Saeculum

    Cu diverse ocazii, dar mai ales cu prilejul aparitiei vol. IX-XIV, din seria academica integrala Opere, atitudinea lui Eminescu fata de nationalitatile conlocuitoare si in primul rand fata de evrei a fost rastalmacita tendentios, dandu-i-se conotatii acuzat politice.

    Patologia societatii noastre. Articole politice
    Autor: Mihai Eminescu
    Editura: Vremea

    Patologia societatii noastre este o antologie ce cuprinde peste 120 de articole, numeroase fragmente din manuscrisele eminesciene si cateva scrisori ale poetului.

    Title Sarmanul Dionis
    Author Mihai Eminescu
    Publisher Cos Enterprises, Incorporated, 2013

    .si tot astfel, daca inchid un ochi vad mana mea mai mica decat cu amandoi. De as avea trei ochi as vedea-o si mai mare, si cu cat mai multi ochi as avea cu atata lucrurile toate dimprejurul meu ar parea mai mari. Cu toate astea, nascut cu mii de ochi, in mijlocul unor aratari colosale, ele toate in raport cu mine, pastrandu-si proportiunea, nu mi-ar parea nici mai mari, nici mai mici de cum imi par azi. Sa ne- nchipuim lumea redusa la dimensiunile unui glonte, si toate celea din ea scazute in analogie, locuitorii acestei lumi,
    presupuindu-i dotati cu organele noastre, ar pricepe toate celea absolut in felul si in proportiunile in care le pricepem noi. Sa ne-o inchipuim, caeteris paribus, inmiit de mare - acelasi lucru. Cu proportiuni neschimbate - o lume inmiit de mare si alta inmiit de mica ar fi pentru noi tot atat de mare. Si obiectele ce le vad, privite
    c-un ochi, sunt mai mici; cu amandoi - mai mari; cat de mari sunt ele absolut? Cine stie daca nu traim intr-o lume microscopica si numai faptura ochilor nostri ne face s-o vedem in marimea in care o vedem? Cine stie daca nu vede fiecare din oameni toate celea intr-alt fel, si nu aude fiecare sunet intr-alt fel - si numai limba, numirea intr-un fel a unui obiect ce unul il vede asa, altul altfel, ii uneste in intelegere.

  5. #5
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    La 100 de ani dupa moartea lui, cineva i-a adunat poeziile sau articolele politice in niste volume si tu le consideri romane?

    In primul rand, romancier inseamna creator de romane, ceea ce Eminescu nu a scris niciodata.
    In al doilea rand, sa facem diferenta dintre volum si roman.
    In al treilea rand, nu ar strica sa inveti a face diferenta dintre romancier si romantism, pentru ca am impresia ca le confunzi.

    Da, Eminescu a fost parte a curentului literar romantism. Iar oamenii simpli si primatele rudimentare incurca romantismul cu romancierul
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Vad ca nu ai sesizat intentia mea de a-l aseza pe Eminescu al romanilor langa Dostoievski al rusilor, Faulkner al americanilor si Kafka al cehilor. De fapt vad ca nu intuiesti multe. Sari prea repede in bazinul gol.

  7. #7
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Paul Atreides View Post
    Cel mai bun romancier roman .......... Eminescu
    Retardatule
    Am sesizat ca l-ai facut romancier, asta am sesizat. Cred ca se rasuceste in mormant.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Bine. Esti mai prost decat imi imaginam.
    Am sa repet :

    Ar fi o greseala pentru mine sa incerc sa elimin toti parazitii intolerabili. Consumul de timp ar fi prea mare si inutil.

  9. #9
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Ia, ai grija cum vorbesti. Platind taxe si impozite, contribui si la indemnizatia ta de handicap.
    In loc sa zici merci...
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    In general, pentru o primata mare, sunt 2 variante :

    1. Este buna si vrea sa para rea
    2. Este rea si vrea sa para buna

    As mai adauga doar atat : E cam greu sa fi doar o primata mare.
    Sau iti place sa crezi ca esti "idiotul util" ?

  11. #11
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Un idiot util stie sa scrie corect "sa fii"?
    Analfabetule, nu mai da tu lectii altora.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  12. #12
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,758
    Reputatie
    0
    Sa te iei de cel banat ce nu se poate apara timp de zile intregi.

    Cum ziceam, Satana e baiat bun prin comparatie.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #13
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    El nu se lua de "Sevillica" atunci cand eram banat?
    Ii raspundeam pe VP. Sa faca si el la fel, nu are nevoie de avocat ca e baiat mare
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  14. #14
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Si totusi am un repros de facut Creatorului nostru. Unele lucrari sunt incomplete, in sensul ca le lipseste cavitatea in care, in mod normal, salasluieste materia. Avantajul acestora e ca in schimb au maini foarte vanjoase si pot genera energie alternativa daca sunt conectati la o bobina electrica in timpul autosatisfacerii.

    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •